Log In
Mellow Johnny's Cross of Ages Sunday • Oct 27 2019
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Series: SXCX 2019
0
0
0
0
0
Clear, 71 degrees, wind 10 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Rye Christman Team Cycle Progression 15:19 3
2 Beckett Sharp 16:12 3
3 Jc Flores Violet crown 17:03 3
4 Sebastian Hill Team Cycle Progression 18:13 3
5 Salvador Casta?eda Team Cycle Progression 18:43 3
6 Maxwell Emden Violet Crown 19:19 3
7 Aaron Bellm Velo Roussillon 19:37 3
8 Bianca Hill Wolfpack p/b Hyperthreads 24:00:00 3
9 James Garner 24:23:00 3
10 Trey Harris Texas Cyclocross Project 24:36:00 3
11 Bridget Kinsey Team Super Awesome! s.t. -1 LAP
12 Gillian Kinsey Texas Cyclocross Project 17:20 -1 LAP
13 Luke Heatley DNS
14 Mark Heatley DNS
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 5   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Jonathan Flores Violet crown 33:01:00 5
2 Jc Flores Violet crown 33:07:00 5
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Tim Granshaw DNA Cycling 43:48:00 8
2 Jesse Slate Team Wooly Mammoth 44:08:00 8
3 Matt Gordon Team Cycle Progression 44:24:00 8
4 Christopher Hill Giant - dnacycling.com - ATXBikes 44:57:00 8
5 Kyle Rodemacher Holland Racing 45:08:00 8
6 Louie Riesch 45:19:00 8
7 Bobby Williamson 45:53:00 8
8 Troy Fraske Bikelane Race Team 46:28:00 8
9 Joey Machado Bicycle Sport Shop 46:45:00 8
10 Ramsey Foster ATC Racing 47:16:00 8
11 Kelly Kerby ATC Racing 47:37:00 8
12 Humberto Leandro The Peddler Bicycle Shop 48:14:00 8
13 Eric Knuth Trek Midwest Team 49:18:00 8
14 Tony Phongsy Sugar Cycles 49:23:00 8
15 Robert Dole Violet Crown Sports Association 50:12:00 8
16 Joe Doyle embros BC s.t. -1 LAP
17 Jerry Bueno 787 Racing 44:33:00 -1 LAP
18 Abe Yarbrough 44:35:00 -1 LAP
19 Mark Fraske 45:57:00 -1 LAP
20 Brett Kinsey Mafia Racing South 46:48:00 -1 LAP
21 Jeff Mckay Violet Crown Sports Association 46:59:00 -1 LAP
22 Fred Willemsen Bicycle Sport Shop 47:06:00 -1 LAP
23 Edward Adame 47:33:00 -1 LAP
24 Whitney Fanning Geri Atrix 48:49:00 -1 LAP
25 Kurtis Jetsel 49:12:00 -1 LAP
26 Oliver Bond Violet Crown 49:27:00 -1 LAP
27 Glen Harris 49:54:00 -1 LAP
28 Melvin Tirado 49:58:00 -1 LAP
29 David Plaut Tank Engine Crew 52:20:00 -1 LAP
30 Antonio Garza Bicycle Sport Shop Club s.t. -2 LAPS
31 Frederic Schmid GeriAtrix 46:05:00 -3 LAPS
32 Burke David Unattached DNS
33 Cory Faul Blitz Racing/Action Bikes DNS
34 Wallace Hunter Weaver Technologies Racing DNS
35 Michael Johnson Team PHENOM p/b Phobio DNS
36 Matt Sjoberg Violet Crown DNS
37 David Smith Bayou City Racing DNS
38 Bobby Stewart Chaparral Cycling Club DNS
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 3: 15   Cat 4: 8   Cat 5: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Leslie Reuter Bicycle Sport Shop 33:22:00 5
2 Holli Jetsel MBBC 33:43:00 5
3 Kari Wilner Bicycle Sport Shop 34:03:00 5
4 Iwona Cholewa Wolfpack p/b Hyperthreads 35:44:00 5
5 Amy Michalewicz Bicycle Sport Shop s.t. -1 LAP
6 Lyn Kruger Dirt Side Sisters 29:59:00 -1 LAP
7 Rhonda Green MBBC Racing 35:19:00 -1 LAP
8 Michelle Reyero MBBC Racing DNS
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Fernando Riveros paez CZ Racing Team 57:58:00 11
2 Kevin Fish Super Squadra pb/ Eliel Cycling 58:41:00 11
3 Bradyn Lange Rocky Mountain Factory Team 1:00:21 11
4 Lee Robinson Unattached 1:00:34 11
5 Justin Mcquerry UCI CT Team Skyline 1:02:32 11
6 Spencer Nowell Caffeine and Watts 1:02:56 11
7 Will Ross Pure s.t. -1 LAP
8 Eric Breckinridge CHUMBA USA 59:37:00 -1 LAP
9 Adam Reardon Mafia Racing 1:01:10 -2 LAPS
10 Alejandro Albornoz Troublemaker Cycling DNS
11 Nick Comiskey DNS
12 Canyon Emmott Strike Cycling DNS
13 Tim Granshaw DNA Cycling DNS
14 Joey Martinez Sugar Cycles/ Sand?a Cycling DNS
15 Christian Newton Night Owls DNS
16 Stefan Rothe Hyperthreads DNS
17 Eric Stewart Mektrax DNS
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 6   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Blair Bradford 45:36:00 8
2 Noel Reuter Bicycle Sport Shop 45:47:00 8
3 Mike Threadgould Team ZFG 46:43:00 8
4 Sean Clancy ROKA 47:17:00 8
5 Vincent Colvin CHUMBA USA 47:50:00 8
6 Aaron Amin Troublemaker Cycling 48:26:00 8
7 Adam Reardon Mafia Racing 50:09:00 8
8 Paul Osman PHENOM 50:40:00 8
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Alex Strong Violet Crown Sports Assozciation 27:17:00 5
2 Joseph Guerra 27:43:00 5
3 Jonathan Flores Violet crown 27:57:00 5
4 Wallace Hunter Weaver Technologies Racing 28:16:00 5
5 Jaime De pujadas Ham Cycles 28:28:00 5
6 Scott Jones Drop Bar Army 29:05:00 5
7 Benjamin Lowell Weaver Technologies Racing 29:17:00 5
8 Jeff Mckay Violet Crown Sports Association s.t. 5
9 Robert Castor PHENOM 30:08:00 5
10 Andy Austin Team Super Awesome 30:38:00 5
11 Jc Flores Violet crown 30:54:00 5
12 Shane Carbonneau Violet Crown Sports Association s.t. 5
13 Brandon Copley Violet Crown Sports Association 32:05:00 5
14 Ryan Spates S&S Trails 32:51:00 5
15 Ethan Anderson 33:28:00 5
16 Jim Hungerford Bicycle Sport Shop s.t. -1 LAP
17 Patrick Reed Dirt Components DNS
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Christian Newton Night Owls 43:49:00 8
2 Joey Martinez Sugar Cycles/ Sand?a Cycling 44:27:00 8
3 Roman Lobkovsky Ruckus Racing Project p/b Easy Ride 47:48:00 8
4 Bentley Brooks Crosshairs Cycling 48:16:00 8
5 Michael Sanchez Squadra Gregario 49:09:00 8
6 Jeff Mckay Violet Crown Sports Association s.t. -1 LAP
7 Jamie Carlin Embros Bicycle Club 49:42:00 -1 LAP
8 Austin Walker Chumba USA/Weaver Technology Racing 49:54:00 -1 LAP
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Katy Mcguire CHUMBA USA 48:15:00 7
2 Alison Sunderhaft Sand?a Cycling / Sugar Cycles s.t. -1 LAP
3 Rhonda Green MBBC Racing s.t. -2 LAPS
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Rebecca Scaduto Team $uper Awesome 44:50:00 7
2 Leslie Reuter Bicycle Sport Shop 46:17:00 7
3 Katy Mcguire CHUMBA USA 47:36:00 7
4 Adri Nowell Caffeine and Watts 48:10:00 -1 LAP
5 Katelynne Marsan "ATX Sirens Driveway S
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Susan Seaborne Gold Dust 30:12:00 5
2 Eileen Gaughran Bicycle Heaven 30:32:00 5
3 Victoria Threadgould 30:55:00 5
4 Alicia Danze Ultra Violet 31:56:00 5
5 Alison Sunderhaft Sand?a Cycling / Sugar Cycles 32:51:00 5
6 Zuzana Sekerova 33:23:00 5
7 Adri Nowell Caffeine and Watts 34:30:00 5
8 Hannah Floyd Bicycle Sport Shop 36:12:00 5
9 Annette Hernandez Weaver Technologies Racing 37:28:00 -1 LAP
10 Amy Afflerbach DNS
11 Alicia Danze Ultra Violet DNS 5
12 Haley Reynolds DNS
13 Blythe Smith DNS
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 7   Cat ?: 2