Log In
BHB Spring Hill Cross- BHB Cross Central NC race 1 • Sep 7 2019
Series: BHB 2019
5.9
1.5
4.6
4.4
2.4
Partly Cloudy, 83 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.9
Beers
1.5
Moisture
4.6
Accel
4.4
Tech
2.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Terebey 12th State Cycling Team p/b Bull Du
2 Michael Jarzomski Crank Arm Brewing Cycling Team
3 Mark Deutsch Oak City Cycling Project Race Team
4 George Worrell
5 Craig Thompson Capital Cycling Club
6 Louis Botta Constellation
7 Walter Page
8 Keith Vail Crank Arm Brewing / Rouler Sportswe
9 Nicholas Survoy Oak City Cycling Project Race Team
10 John Emanuel Outpost Richmond
11 Edward Porter Oak City Cycling Project Race Team
12 Eli Elk
13 Jakub Augustyn Berger Hardware Bikes
14 Douglas Ahrens Evolution Jr. Development
15 James Walsh
16 Brian Ezzelle Sweet Spot Cycling
17 Paul Mckeithan
DNF Jonathan Dempsey Jigawatt Cycling
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Mitchell
2 Nicholas Salazargarcia Velocious Sport
3 Nick Leger Minuteman Road Club
4 George Worrell
5 Gabriel Martin Jigawatt Cycling
7 Jacob Fortunas
8 Casey Satterfield
9 Owen Koppe Upstate Junior Cycling
10 Elijah Ruggiero Team Velosport Junior & U23 Develop
11 Leland Foster Oak City Cycling Project
12 Matt Butler OCCPRT
13 Tyler Ramer Berger Hardware Bikes
14 Daniel Boynton Team HammerCross
15 Robbie Morris
16 Ian Misiak North Carolina State University at
17 Charlie Willis Oak City Cycling Project Race Team
18 Nicolas Huffman Oak City Cycling
19 Shea Stepusin RevolutionCycleSports p/b Lonerider
20 Jim Molnar HammerCross
21 Braxton Wilson 12th State Cycling P/B Bull Durham
22 Stephon Beaufort
23 Ian Bundy Constellation Cycling
24 Jeffrey Lucy
25 Christopher Janaro
26 Shea Craig Turbo Hipster
27 Kenneth Gillie Bicycle Medic
28 Michael O'Brien Mock Orange
29 Daniel Dziuban 12th State Cycling p/b Bull Durham
30 Chris Lathrop
31 William Garner 12th State Cycling p/b Bull Durham
32 Kyle Shannon Bell Lap
33 Chris Myrick
34 Michael Porvaznik
35 Cliff Sherman
36 Iannetti Ermann
37 Jacob Clayton OCCPRT
38 Joe Fitzpatrick
39 David Windsor
40 Alexander Lee
41 Gary Calton GP Velotek
42 Craig Funderburg
43 Jacob Eisner Constellation Cycling p/b Inland Co
44 Joel Eisner Constellation Cycling p/b Inland Co
45 Neal Saxon
46 Vincent Galgano
47 Matthew Gronke
48 Austin Brackney Hafele America Co.
49 Greg Rogers
DNF Richard Brandon DNF
DNF David Davenport
DNF Owen Ryerson
DNF Edward Porter
DNF Michael Tuggle berger hardware bike
Finishers: Cat 4: 25   Cat 5: 20   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Shipp East Coast Elite
2 Will Summer
3 George Worrell
4 Robbie Morris Bicycle Medic
5 Robert Peters Team Spoke Cycles
6 Christopher Huggins
7 Hansen Su
8 Kenneth Gillie Bicycle Medic
9 Marc Sachdev 12th State Cycling
10 Chris Herring Hawley's Bicycle World Racing Team
11 Greg Rogers
12 David Boynton Team HammerCross
13 Marc Leblanc Audi Cary - Capital Cycling Club
14 Michael O'Brien Mock Orange
15 Gary Calton GP Velotek
16 Erik Schumm Capital Cycling Club - Team Audi Ca
17 Thomas Spence
18 Jim Sytniak Extreme Networks
19 Bevington Steve HammerCross
20 John Shutts
21 Stephen Knight Constellation/Inland Construction
23 Todd Earnhardt
24 Kevin Vorenkamp
24 Kyle Kershasky
25 Johnathan Thacker
26 James Lee
27 Craig Funderburg
28 Alain Borthayre CRANK ARM BREWING RACE TEAM
29 Joel Eisner Constellation Cycling p/b Inland Co
30 Barry Evans Hammercross
31 Scottie Esporas
32 Evan Myers Hammercross
33 Hansen Su
34 Scott Hart
35 Robert Tice
36 Peter Howarth Extreme Networks
37 David Kaminski
38 Jim Otto HammerCross
39 Brian Ezzelle Sweet Spot Cycling
40 Jeremy Coleman Team Audi Cary
DNF Terry Evans Black Rhino Homes.com
DNF Michael Clamann HammerCross
DNF Eric Peterson
DNF Jerry Radman
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 23   Cat 5: 12   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bravery Ward HammerCross
2 Tyler Roe HammerCross
3 Max Garlinghouse
4 Jackson Vaughn NC Triathlon and Cycling
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Casey Satterfield Durham Cycles
2 Evan Elk Team HammerCross
3 Trevor Childs Velocious Sport
4 Joe Otto HammerCross
5 David Davenport Velocious Sport P/b Crumley Roberts
DNF Nate Myers Hammercross
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Calvin Berger Berger Hardware Bikes
2 Willie Boynton Team HammerCross
3 Hunter Dempsey Jigawatt Cycling
4 Alex Herring Hawley's Bicycle World Racing Team
5 Quinlan Vorenkamp
6 Henry Black
7 Afton Vorenkamp
8 Eli Woolman HammerCross
9 Isaac Long Constellation Cycling
10 Ivan Wind
11 Max Perez
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wesley Haggstrom Velocious Sport
2 Lucas Livermon Bell Lap Cyclworks
3 John Paul amalong CTS Cycling fueled by HiBall Energy
4 Carlos Zamarripa Jigawatt Cycling Team
5 Rhys Louis Roca Roja
6 Calvin Hinkle Hammercross
7 Christopher Ragland Berger Hardware bikes
8 Adam Perez
9 Thomas Borner La Prima Espresso Co. Racing
10 Eddie Jones Berger Hardware Bikes
11 Jason Biggs
12 Javier Zamarripa Jigawatt Cycling
13 Andrew Benbow
14 Peter Kreuser Oak City Cycling Project Race Team
DNF William Guillen Bell Lap Cycleworks
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rod Stanton Team Spoke Cycles
2 Dariusz Tyborowski Jigawatt Cycling p/b Carolina Ale H
3 Jason Biggs
4 Robert Bickerstaffe Team Spoke Cycles p/b White Street
DNF Mark Jakubowski Jigawatt Cycling
DNF Todd Hunter Get Faster p/b Wenzel Coaching
DNF Michael Tennyson Mock Orange Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Funk Team Spoke Cycles
2 Todd Davis KCOI Boulevard
3 Michael Vandenheuvel Crank Arm Brewing pb Trek Holly Par
4 Michael Shipp East Coast Elite
5 Mark Zhu
6 Scott Mcallister Durham Cycles Club
7 Greg Robitaille Team Audi Cary
8 Steven Andreaus
9 Kyle Johnston Team Spoke Cycles
10 Bryan Ream
11 John Baxter Constellation Cycling pb / Inland C
12 Marc Buxbaum Jigawatt Cycling
13 Lonnie Brooks Cone Health / Cycles DeOro
14 Bevington Steve HammerCross
15 Bill Wenner Crank Arm Brewery Cycling Team
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Leonard Spoke Cycles p/b White Street Brewe
2 Chuck Gillis Constellation Cycling/Inland Constr
3 Derek Bateson Spoke Cycles
4 Steven Baker RevolutionCycleSports/LoneRider Bre
5 Roland Gomez Constellation Cycling
DNF David Fuller Cycles deOro/GVC/Cone Health
DNF Robert Breedlove Blue Sky Bicycles
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven George 12th State Cycling p/n Bull Durham
2 Rhys Louis Roca Roja
3 Nathan Mullins Team Spoke Cycles p/b White Street
4 Jacob Fortunas
5 Braxton Wilson 12th State Cycling P/b Bull Durham
6 Chris Myrick
7 Kyle Kershasky
8 William Garner 12th State Cycling p/b Bull Durham
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brooke Evans Hammercross
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ada Watson HammerCross
2 Nicole Clamann HammerCross
3 Eliza Elk HammerCross
4 Ali Otto HammerCross
5 Hadley Molnar HammerCross
6 Samantha Mckeith
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcella Polanski
2 Renee Harrington 12th State Cycling Team p/b Bull Du
3 Luca Kaminski Hammercross
4 Laura Roe HammerCross
5 Julia Alexander Oak City Cycling Project
6 Elizabeth Hester Oak City Cycling Project Race Team
7 Nikki Steinsiek
8 Alison Weidner Hammercross
9 Kristen Haynes Wake Forest Club Cycling
10 Elizabeth Dinatale 12th State Cycling
11 Victoria Pugh Coven Cycling
12 Julie Daniels HammerCross
13 Kelly Saxon
14 Nicole Benbow
DNF Aurora Resop
DNF Amme Fleming
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zdenka Worsham Crank Arm Brewing Race Team
2 Paige Bower Bell Lap Cylceworks
3 Brooke Lyman
4 Chris Tommerdahl Happy Tooth Women's Racing
5 Caryn Willis La Prima Espresso Co. Racing
6 Kim Phistry Coven Cycling
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jamie Botta Constellation
2 Kathleen Mckeithan
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1