Log In
NCCX 2018 Race #1 Sanford • Oct 13 2018
5.3
4.3
3.9
4
4.2
Clear, 66 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.3
Beers
4.3
Moisture
3.9
Accel
4
Tech
4.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Otto HammerCross
2 Daniel Boynton HammerCross
3 Pierce Fowler
4 Casey Satterfield Durham Cycles Club
5 Will Zylstra
6 Luca Kaminski HammerCross
7 Tanner Fletcher
8 James Hasley
9 Cole Woodson North Carolina Cyclocross
10 Alexandra Cardozo
11 William Naismith HammerCross
12 Liam Roberts HammerCross
13 Amelie Ward HammerCross
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cj Burford
2 Nicholas Salazargarcia Carolina Masters
3 William Wolfe
4 Jackson Engle HammerCross
5 Jacob Bernas
6 Trevor Childs
7 Matthew Salazar garcia Carolina Masters
DNF Ethan Britt HammerCross
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rodrigo Perea Tri-Cyclists BRC
2 Jonah Watt Constellation Cycling
3 Bravery Ward HammerCross
4 Corban Burford
5 Nathan Arensman
6 Caleb Burford
7 Ada Watson HammerCross
8 Calvin Berger
9 Riley Pearman
10 Ignacio Perea Tri-Cyclists BRC
11 Mario Quivera
12 Travis Mathers
13 Alex Herring Cross Creek Cycling Club-C4
14 Jaxon Kopetskie
15 Hadley Molnar HammerCross
16 Ali Otto HammerCross
17 Ceadmon Burford
18 Hunter Habecker HammerCross
19 Foster Funk Team Spoke Cycles
20 Lincoln Funk Team Spoke Cycles
21 Nicole Clamann HammerCross
22 Abigail Arensman
23 Brooke Evans HammerCross
24 Austin Mckay
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 22   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Pegram Clemmons Bicycle Racing
2 Calvin Hinkle HammerCross
3 Sean Gordon Unknown Cross
4 Christopher Ragland Crank Arm Brewing Cycling Team
5 Michael Jarzomski Crank Arm Brewing Cycling Team
6 Javier Zamarripa
7 William Hardin
8 Brooks Wienke Dornier Racing
9 Nathan Lemons Hearts Racing Club
10 Nicholas Baisden
11 Steven George 12th State Cycling Club
12 Rick Handy Finkraft Cyling Team
13 Henry Davis Jigawatt Cycling
14 Eli Woodard
15 Jakub Augustyn Berger Hardware Bikes
16 Dylan Richardson
17 John Fowler
18 Chase Dickens
19 Will Pfeiffer
20 Parker Tinsley
21 Alfred Jessee
22 Nicholas Barlow
23 Keith Vail Crank Arm Brewing Cycling Team
24 James Walsh
25 Brian Watson
26 Sean Huson
27 Eric Flowe
28 Matthew Basaldua
29 Matthew Watts
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 24   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eli Elk Team HammerCross
2 Cj Burford
3 Mark Deutsch Oak City Cycling Project Race Team
4 Kyle Kimball
5 Joe Helton Boone Area Cyclists/ BAC Racing Tea
6 Isaac Bast
7 Kevin Dagostino
8 Nicholas Survoy Oak City Cycling Project Race Team
9 Kevin Watt Durham Cycles Club
10 Kenny Blackburn Clemmons Bicycle Racing
11 Luke Dover HammerCross
12 William Messer
13 Donald Macmurray
14 Jason Hooper Carolina Pedal Works
15 Stephen Champney
16 Tyler Ramer
17 Vincent Burkholder
18 Robbie Morris
19 Paul Vrouwenvelder
20 Uri Camens Low Country Cycling Team
21 Richard Brandon Rogue Velo Racing
22 Gour Das
23 Nate Zellmer Oak City Cycling Project Race Team
24 Ricky Lack
25 Rob Rogers
26 Hans Stroven
27 Jeffrey Lucy
28 Albert Rosales
29 Anders Pokela
30 Josh Hatchell
31 Thompson Stupak
32 Chris Gladora
33 Brian Lafranchi Vogelzang Velo Club
34 Ian Bundy Constellation Cycling
35 David Boynton HammerCross
36 James Etringer
37 Mark Edwards Greensboro Velo Club
38 Jacob Eisner Constellation Cycling
39 Braxton Wilson 12th State Cycling Club
40 Brent Dittenber Bad Cat Racing
41 Chris Lathrop
42 Neil Ashton Clemmons Bicycle Racing
43 Neal Saxon
44 Matt Grainger
45 Joshua Mckay
46 Joshua Eisner Constellation Cycling
47 Jonas Barcoma
Finishers: Cat 4: 29   Cat 5: 16   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Pittman Crosstown Velo
2 Keith Handlon Jigawatt Cycling
3 Justin Mckean
4 Charles Storm
5 Brian Sheedy
6 Michael Tennyson
7 Todd Hunter Get Faster p/b Wenzel Coaching
8 Parker Mcconville
9 Kevin Cooper
10 Adam Perez Happy Tooth Racing
11 Bc Roberts
12 Chris Bennett
13 Joseph Alachoyan Velosports Racing Asheville
14 Michael Perdek Antietam Velo Club Inc
15 Robb Peterson
16 Joseph Cross Vogelzang Velo Club
17 Rod Stanton Team Spoke Cycles
18 Luis Flores The Electric Banana Cycling Project
19 Kevin Egan Vogelzang Velo Club
20 Jonathan Marshall
21 Brad Reed Team Rize
22 John Fowler
23 Scott Richardson
24 Jason Epstein 12th State Cycling Club
25 Jason Bowman
26 Michael Keller
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 10   Cat 3: 12   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Jakubowski Jigawatt Cycling
2 Philip Kielty
3 Michael Perdek Antietam Velo Club Inc
4 Michael Mclamb
5 Dennis Pike Tri-Cyclists BRC
6 Michael Vandenheuvel Crank Arm Brewing Cycling Team
7 Jim Molnar HammerCross
8 Kyle Johnston Team Spoke Cycles
9 Chris Shields Cycle-Smart
10 Greg Lester Legion Brewing
DNF Steve Lowe
DNF Watson Powell Slippery Sasquatch
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Wick iii
2 Uri Camens Low Country Cycling Team
3 Davy Overcash
4 Jamie Williams Boone Area Cyclists
5 Will Summer
6 Robert Loafman
7 Robbie Morris
8 Kyle Habecker
9 Ricky Lack
10 Robert Peters
11 Rob Rogers
12 Michael O'Brien
13 Dave Cassen
14 Tom Pearman
15 David Brumfield Boone Area Cyclists
16 Brett Fisher Downtown Asheville Racing Club (DAR
17 Chris Herring Cross Creek Cycling Club-C4
18 Chris Mauldin
19 Chris Hill
20 Vincent Rega
21 Brent Dittenber Bad Cat Racing
22 James Barker
23 Brad Woodson
24 Bryan Engle HammerCross
25 Will Roberts HammerCross
26 Aldo Palacios Cross Creek Cycling Club-C4
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 17   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Degele Storm Racing Team
2 Nick Christofalos
3 Randy Miller Tri Cities Road Club
4 Robert Mobley Team Rize
5 Jeff Mcconaghy
6 Henry Hardigan
7 Timothy Hopkin North Carolina Cyclocross
8 Scott Mcallister Durham Cycles Club
9 Boyd Safrit
10 Todd Davis KCOI Boulevard
11 David Gerrer North Carolina Cyclocross
12 Scott Staubach Birmingham Velo
13 Jonathan Dubel Team Spoke Cycles
14 Brian Funk Team Spoke Cycles
15 Alan Bengtson
16 Paul Paisant
17 Steven Andreaus Constellation Cycling
18 Kevin Sigrist
19 Greg Robitaille Capital Cycling Club
20 Lonnie Brooks Greensboro Velo Club
DNF Bryan Ream
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Roman
2 Jay Capers
3 Brian Nunn Slippery Sasquatch
4 John Darvozo
5 Bill Wenner Legion Brewing
6 Marc Sachdev 12th State Cycling Club
7 Jeff Montgomerie Vogelzang Velo Club
8 Bevington Steve HammerCross
9 Jim Siemens Downtown Asheville Racing Club (DAR
10 Will Gough Team Audi Cary
11 Greg Beasley
12 James Lee
13 Joel Eisner Constellation Cycling
14 Don Rose HammerCross
15 Clay Daniels
16 Mark Smith
17 Neil Ashton Clemmons Bicycle Racing
18 Fred Perrino
19 Barry Evans HammerCross
20 Jim Otto HammerCross
21 Bruce O'connell
22 Jim Finger
23 Rodney Basaldua
24 Chuck Fleming
25 Mike Thomas Cross Creek Cycling Club-C4
26 Peter Ciaccio
27 George Hatcher
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 16   Cat 5: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Shaw
2 Chuck Gillis
3 Ron Swenson
4 Derek Bateson Team Spoke Cycles
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Livermon
2 Byron Rice Storm Racing Team
3 Alex Ryan
4 Jules Van kempen Tri-Cyclists BRC
5 Walker Shaw
6 Michael Potter
7 Bradford Perley
8 Samuel Dobrozsi
9 Andrew Dietz Trek Cyclocross Collective
10 Noah Niwinski Boone Area Cyclists
11 Thomas Savage Crosswind Sports Management
12 Sean Herring Legion Brewing
13 Scott Hoffner
14 Garret Thompson
15 William Guillen Bell Lap Cycling Club
16 Joshua Whitmore Crosswind Sports Management
17 Joseph Grimes
18 Marcus Canady
19 Spencer Johnston
20 Brian Sain Boone Area Cyclists
21 Michael Koballa Storm Racing Team
22 Alder Martz SC Competitive Cyclist
23 Andy Baker
DNF Lucas Livermon Crank Arm Brewing Cycling Team
DNF Daniel Cox Greensboro Velo Club
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 14   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Handlon Jigawatt Cycling
2 Raymond Laffin Crosstown Velo
3 Daniel Cox Greensboro Velo Club
4 Tony Sigrist
5 Raul Gutierrezgarcia Greensboro Velo Club
6 Subal Das
7 Steven George 12th State Cycling Club
8 Andrew Benbow
9 Kevin Sigrist
10 Porter Baker
11 Stephen Huddle
12 Chris Culp Hearts Racing Club
13 Robert Loafman
14 Bill Wenner Legion Brewing
15 Jason Pendse 12th State Cycling Club/ 12th State
16 Benedick Duria
17 Mike Thomas Cross Creek Cycling Club-C4
18 George Hatcher
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amelia Shea
2 Paige Bower
3 Riley Gallagher
4 Erica Haas US Military Endurance Sports
5 Chloe Holzapfel 12th State Cycling Club
6 Alison Mckeithan
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Savannah Sill Dornier Racing
2 Elizabeth Dinatale 12th State Cycling Club
3 Sara Clawson
4 Nicole Benbow
5 Kelly Saxon
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lynn Weller HammerCross
2 Ann Groninger Bike Law Cycling Club
3 Vanessa Roth Berger Hardware Bikes
4 Kim Bishop
5 Kathryn Goody Race City Cycling
6 Julie Paisant
7 Andrea Tadros Clemmons Bicycle Racing
8 Lorri Warlick
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sabine Farer HammerCross
2 Casey Bowman
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Arensman
2 Evie Edwards Happy Tooth Women's Racing
3 Kelly Mclaughlin HammerCross
4 Zdenka Worsham Crank Arm Brewing Cycling Team
5 Skylar Bovine Happy Tooth Women's Racing
6 Molly Lohry
7 Kimberly Flynn Happy Tooth Women's Racing
8 Laura Rice Happy Tooth Women's Racing
9 Sarah Matchett Bike Law Cycling Club
10 Sydney Wenger
11 Deb Sweeney whitmore Crosswind Sports Management
12 Hope Ann snyder-walsh
13 Hannah Bauer
14 Keren Bennett
15 Patty Shoaf HammerCross
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 6