Log In
Crosstoberfest VII • Sep 30 2018
Race uploaded by Scott Sturges csv | json
4.7
1.9
5.7
5.5
3.6
Foggy, 49 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.7
Beers
1.9
Moisture
5.7
Accel
5.5
Tech
3.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Dylan Pollard PBR 57:28.9 (5) 6:10.10 (1) 6:24.74 (5) 6:31.64 (2) 6:23.70 (3) 6:28.71 (1) 6:19.56 (1) 6:24.44 (1) 6:17.04 (2) 6:28.99
2 Daniel Mazza Cycing House 57:32.2 (3) 6:05.10 (2) 6:24.94 (2) 6:23.83 (4) 6:28.28 (1) 6:24.49 (2) 6:26.17 (2) 6:30.55 (2) 6:22.59 (1) 6:26.29
3 Travis Monroe Vertical Earth 57:52.6 (2) 6:01.11 (3) 6:25.70 (1) 6:19.81 (3) 6:25.83 (2) 6:26.35 (3) 6:27.82 (5) 6:37.12 (4) 6:34.22 (3) 6:34.65
4 Daniel Cooley Team Velo City Cycles 58:22.9 (4) 6:06.52 (4) 6:29.05 (4) 6:30.54 (1) 6:21.09 (4) 6:31.22 (4) 6:34.09 (3) 6:35.87 (3) 6:27.84 (4) 6:46.65
5 Michael Gaertner Verttical Earth 59:14.0 (1) 5:54.83 (5) 6:29.37 (3) 6:29.99 (5) 6:28.80 (5) 6:35.76 (5) 6:34.11 (4) 6:36.30 (6) 6:59.01 (7) 7:05.78
6 Tom Ryse Emde Sports/School of Cross 00:19.9 (6) 6:17.79 (6) 6:43.24 (6) 6:45.11 (6) 6:48.56 (6) 6:37.49 (6) 6:38.74 (6) 6:43.44 (5) 6:53.00 (5) 6:52.50
7 Scott Herzig Montana Velo 02:28.1 (7) 6:29.93 (7) 6:51.12 (7) 7:03.59 (7) 7:01.06 (7) 6:56.44 (7) 6:51.36 (7) 7:06.49 (7) 7:10.02 (6) 6:58.05
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Margaux Mcbirney Liquid Velo p/b WSU 53:42.1 (1) 6:52.76 (1) 7:34.42 (1) 7:44.04 (1) 7:47.98 (1) 7:57.83 (2) 7:56.41 (1) 7:48.62
2 Disa Doherty Missoula Bicycle Works 54:55.4 (2) 6:54.21 (2) 7:49.09 (2) 8:02.07 (2) 8:10.19 (2) 8:05.70 (1) 7:49.25 (2) 8:04.89
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Dan Mcallister Flathead Cycling 58:06.2 (2) 6:07.92 (1) 6:28.81 (1) 6:23.20 (1) 6:26.24 (2) 6:36.10 (1) 6:31.13 (2) 6:27.50 (1) 6:29.87 (2) 6:35.44
2 Jordan Chapman Idaho Vandal Cycling 59:08.3 (4) 6:12.89 (3) 6:30.79 (2) 6:32.69 (3) 6:38.13 (1) 6:35.37 (2) 6:36.48 (4) 6:47.90 (2) 6:34.61 (3) 6:39.47
3 Robert Mazza Hellgate Cyclery 59:14.9 (1) 6:06.78 (2) 6:29.01 (3) 6:37.19 (4) 6:41.12 (4) 6:47.34 (3) 6:42.17 (3) 6:39.08 (3) 6:37.56 (1) 6:34.69
4 Jacob Ryse School of Cross 00:12.1 (3) 6:11.47 (7) 7:09.08 (4) 6:38.28 (2) 6:36.27 (3) 6:45.37 (4) 6:45.73 (1) 6:19.59 (4) 6:44.97 (5) 7:01.35
5 Michael Kernan 01:47.8 (7) 6:33.05 (4) 6:44.98 (5) 6:58.67 (5) 6:57.70 (5) 6:57.35 (5) 6:48.99 (5) 6:52.47 (5) 6:53.53 (4) 7:01.08
6 Jesus Salazar Montana Velo 04:20.3 (5) 6:30.29 (6) 7:04.92 (6) 7:10.03 (6) 7:06.11 (6) 7:08.84 (6) 7:20.88 (6) 7:24.02 (6) 7:16.16 (6) 7:19.03
7 Seth Sivinski Team John Wayne 59:08.9 (6) 6:30.66 (5) 6:58.69 (7) 7:10.84 (7) 7:09.01 (8) 8:00.10 (7) 7:25.85 (8) 8:19.47 (7) 7:34.28
8 Scott Sturges Liquid Velo 59:45.5 (8) 6:33.35 (8) 7:25.11 (8) 7:22.40 (8) 7:38.35 (7) 7:31.66 (8) 7:40.64 (7) 7:48.42 (8) 7:45.58
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Elsa Westenfelder 46:13.5 (2) 7:18.00 (1) 7:48.59 (2) 7:47.04 (1) 7:44.80 (2) 7:47.88 (1) 7:47.16
2 Gemma Hamilton Wildhorse Cycling Club 46:13.8 (1) 7:17.22 (2) 7:49.09 (1) 7:46.81 (2) 7:45.17 (1) 7:47.57 (2) 7:47.95
3 Audrey Pollard Pbr 47:57.5 (3) 7:18.91 (4) 8:05.74 (5) 8:19.16 (4) 8:08.78 (3) 8:00.72 (3) 8:04.18
4 Linnea Sunderman School of Cross 48:13.5 (4) 7:19.46 (5) 8:19.50 (3) 8:04.94 (5) 8:09.02 (4) 8:11.23 (4) 8:09.36
5 Meghan Henry 48:51.2 (5) 7:25.39 (3) 7:56.51 (4) 8:07.39 (3) 8:01.11 (5) 8:29.15 (5) 8:51.69
DNF Kathryn Beck 19:53.0 (6) 9:27.08 (6) 10:25.96
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Josh Bell 48:05.8 (2) 6:28.41 (1) 6:48.39 (1) 6:48.98 (1) 6:57.15 (2) 7:05.17 (1) 6:59.22 (1) 6:58.53
2 Alex Popescu School of Cross 48:34.6 (1) 6:28.08 (2) 6:49.42 (2) 6:57.44 (2) 7:02.54 (4) 7:14.58 (2) 7:00.53 (2) 7:02.05
3 Ryder Fleming School of Cross 49:23.1 (5) 6:31.98 (3) 7:04.19 (4) 7:10.81 (4) 7:08.41 (1) 7:02.30 (3) 7:13.44 (4) 7:11.95
4 Hugh Clarke School of Cross 49:35.7 (4) 6:31.58 (4) 7:05.39 (3) 7:09.92 (3) 7:08.26 (3) 7:12.25 (4) 7:17.60 (3) 7:10.67
5 Brandt Souvenir University of Idaho 50:59.3 (3) 6:29.68 (5) 7:06.35 (6) 7:19.74 (5) 7:20.82 (8) 7:27.91 (6) 7:41.80 (7) 7:33.03
6 Hayden Love 51:16.4 (7) 6:47.05 (6) 7:09.25 (7) 7:22.80 (7) 7:28.51 (5) 7:18.73 (7) 7:42.40 (6) 7:27.68
7 Brian Sukut 51:29.0 (9) 6:54.95 (8) 7:20.20 (5) 7:19.22 (6) 7:23.36 (6) 7:25.25 (8) 7:45.42 (5) 7:20.55
8 Robert Seeley 52:14.3 (6) 6:45.00 (9) 7:30.95 (9) 7:28.60 (8) 7:29.36 (7) 7:27.11 (5) 7:30.76 (8) 8:02.51
9 Mitch Tom 54:30.1 (8) 6:50.20 (7) 7:18.33 (8) 7:28.42 (9) 7:37.54 (12) 8:32.49 (13) 8:36.07 (9) 8:07.03
10 Jaime Borrego Helena United Cycling 54:55.7 (10) 7:11.67 (10) 7:37.06 (10) 7:33.31 (10) 7:58.25 (10) 8:18.01 (9) 8:07.84 (10) 8:09.56
11 Matt Monbouquette Adventure Peddler Racing 56:01.2 (11) 7:17.15 (13) 8:05.84 (12) 8:00.51 (11) 7:59.75 (9) 8:08.85 (10) 8:11.71 (11) 8:17.38
12 Timothy Dunn The Bike Hub 48:20.7 (15) 7:27.37 (11) 8:00.68 (11) 7:56.10 (12) 8:07.47 (11) 8:20.61 (11) 8:28.52
13 William Kerr Palouse Bicycle Racing 49:14.4 (12) 7:17.35 (12) 8:01.74 (13) 8:17.57 (13) 8:27.57 (13) 8:32.53 (14) 8:37.68
14 Elliott Sher 51:48.1 (13) 7:21.17 (14) 8:09.79 (14) 8:17.77 (15) 8:59.93 (15) 9:22.34 (17) 9:37.14
15 Dhaulagiri Feriansyah Idaho Vandal Cycling (Universi 54:07.4 (14) 7:22.42 (17) 10:50.24 (15) 9:01.84 (14) 8:57.96 (14) 9:20.07 (12) 8:34.83
16 Michael Lynn Palouse Bicycle Racing 54:32.2 (16) 7:45.61 (15) 9:12.37 (16) 9:10.50 (16) 9:13.04 (16) 9:40.71 (16) 9:29.96
17 Lee Althen 56:48.4 (17) 8:26.94 (16) 10:18.10 (17) 9:12.62 (17) 9:46.16 (17) 9:41.62 (15) 9:22.97
DNF Robert Kuntz 08:57.5 (18) 8:57.46
DNF Cody Pate Helena United Cycling -99999
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 8   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Steve Sanchez Pend Oreille Pedalers 50:28.2 (1) 9:00.76 (1) 10:16.12 (1) 10:25.15 (1) 10:32.58 (1) 10:13.63
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Kieran Long Palouse Bicycle Racing 23:18.8 (2) 7:26.44 (5) 8:14.24 (1) 7:38.16
2 Harrison Omine School of Cross 23:31.1 (3) 7:26.62 (3) 8:07.39 (2) 7:57.11
3 Noah Kuhn School of Cross 23:49.1 (5) 7:30.31 (1) 8:05.52 (3) 8:13.27
4 Fletcher Barrett Sandpoint Nordic 24:12.4 (4) 7:30.00 (2) 8:07.06 (5) 8:35.35
5 Aiden Mcardle School of Cross 24:38.3 (6) 7:36.47 (4) 8:11.19 (7) 8:50.62
6 Marshall Hunter Krystal Collazo 24:47.4 (7) 7:41.73 (6) 8:37.81 (4) 8:27.82
7 Rowan O'neil 24:59.1 (1) 7:25.40 (7) 8:40.02 (8) 8:53.66
8 Porter Melvin 25:22.4 (8) 7:43.68 (8) 8:49.02 (6) 8:49.74
9 Erik Roggenbauer School of Cross 28:01.0 (9) 8:19.51 (9) 9:52.28 (9) 9:49.19
10 Kelton Long 29:03.3 (11) 8:51.26 (10) 9:55.38 (11) 10:16.62
11 Hudson Omine School of Cross 29:20.1 (10) 8:45.35 (12) 10:18.97 (10) 10:15.82
12 Gunnar Lynn Palouse Bicycle Racing 29:55.8 (12) 9:04.09 (11) 10:00.14 (12) 10:51.62
13 Land Westenfelder Zootown Derailleurs 21:07.5 (15) 10:09.90 (13) 10:57.60
14 Blayne Kanning 21:08.4 (13) 9:15.00 (15) 11:53.35
15 Kael Olson 22:18.6 (16) 10:27.92 (14) 11:50.69
16 Evan Luckey School of cross 24:24.1 (14) 10:06.38 (17) 14:17.70
17 Jackson Leach 26:33.2 (17) 12:21.46 (16) 14:11.72
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 9   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Alex Popescu School of Cross 22:01.2 (3) 7:16.01 (3) 7:34.85 (1) 7:10.34
2 Hugh Clarke School of Cross 22:08.6 (4) 7:16.11 (1) 7:33.97 (3) 7:18.56
3 Tomas Estuar School of Cross 22:09.3 (5) 7:16.26 (2) 7:34.54 (2) 7:18.51
4 Jacob Nickle School of Cross 22:23.9 (2) 7:15.38 (4) 7:35.19 (4) 7:33.34
5 Alex Ryse School of Cross 23:50.4 (6) 7:18.91 (6) 8:17.89 (5) 8:13.64
6 Ryder Fleming School of Cross 24:16.8 (1) 7:14.98 (5) 7:35.26 (6) 9:26.54
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Ryan Hamilton Wildhorse Cycling Club 40:26.5 (1) 6:22.60 (2) 6:56.05 (3) 6:50.86 (1) 6:46.23 (1) 6:45.73 (3) 6:45.00
2 Tim Noonan Flathead Cycling 40:42.7 (6) 6:37.10 (1) 6:51.57 (1) 6:47.12 (2) 6:46.65 (2) 6:50.36 (4) 6:49.87
3 Jerry Long Vertical Earth 41:00.3 (2) 6:23.14 (4) 7:00.20 (4) 6:53.37 (5) 7:01.32 (3) 7:00.32 (1) 6:41.96
4 Patrick Humenny Purcell Outdoors 41:00.9 (4) 6:33.38 (3) 6:57.51 (2) 6:49.87 (3) 6:54.47 (4) 7:01.84 (2) 6:43.87
5 Jason Roggenbauer School of Cross 41:57.5 (3) 6:31.37 (5) 7:01.16 (5) 6:55.03 (4) 6:59.00 (5) 7:07.61 (7) 7:23.32
6 Cory Hardy GAS/Intrinsik 42:24.6 (5) 6:35.63 (6) 7:02.11 (6) 7:05.29 (6) 7:08.26 (6) 7:14.22 (6) 7:19.13
7 Kile Mcardle 43:46.9 (10) 6:50.45 (7) 7:18.39 (7) 7:27.36 (7) 7:28.67 (7) 7:24.77 (5) 7:17.23
8 Robert Estuar School of Cross 44:58.4 (8) 6:45.59 (9) 7:27.49 (8) 7:38.81 (8) 7:56.96 (8) 7:43.20 (8) 7:26.31
9 Cameron Forsythe Team ODZ 45:02.4 (9) 6:46.20 (8) 7:20.18 (9) 7:42.10 (10) 8:00.13 (9) 7:44.08 (9) 7:29.72
10 Marty Andrews 46:22.7 (7) 6:45.18 (10) 7:50.93 (10) 7:53.09 (9) 7:57.63 (10) 7:57.28 (10) 7:58.56
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Karl Westenfelder Missoula Bike Source 41:04.2 (3) 6:24.63 (1) 7:00.14 (1) 6:50.83 (1) 6:57.04 (4) 6:58.73 (4) 6:52.87
2 Scott Lenaburg Big Sky Bikes 41:11.2 (5) 6:28.79 (4) 7:03.97 (2) 6:51.79 (5) 7:03.62 (1) 6:53.50 (2) 6:49.50
3 Pat Kautzman river city red 41:12.8 (4) 6:24.72 (5) 7:07.17 (3) 6:53.41 (3) 7:00.56 (3) 6:57.55 (1) 6:49.35
4 Matt Morra Palouse Bicycle Racing 41:12.9 (1) 6:23.63 (2) 7:01.01 (5) 6:58.79 (4) 7:02.29 (2) 6:55.54 (3) 6:51.67
5 Tom Lamphier Two Wheeler dealer 41:39.0 (2) 6:24.00 (3) 7:01.19 (4) 6:58.68 (2) 6:57.46 (5) 7:01.52 (7) 7:16.20
6 Tom Owen GAS/Intrinsik 42:52.7 (8) 6:55.06 (7) 7:12.15 (6) 7:07.32 (6) 7:10.52 (6) 7:14.48 (6) 7:13.18
7 Murray Allen Jackie Allen 43:09.9 (7) 6:52.80 (6) 7:10.90 (7) 7:13.18 (7) 7:19.96 (7) 7:21.38 (5) 7:11.64
8 John Melvin 44:01.2 (10) 6:56.54 (8) 7:15.51 (8) 7:22.38 (8) 7:26.02 (8) 7:30.41 (8) 7:30.36
9 David Barth Team Autism 24/7 44:55.0 (9) 6:55.58 (10) 7:28.72 (11) 7:35.83 (10) 7:37.28 (9) 7:36.99 (9) 7:40.65
10 William Tietz Helena United Cycling 45:32.7 (11) 6:59.80 (13) 7:43.97 (9) 7:31.14 (9) 7:35.46 (11) 7:49.30 (12) 7:53.02
11 Scott Long Two Wheeler Dealer 45:45.1 (14) 7:15.46 (11) 7:37.95 (10) 7:34.78 (11) 7:45.04 (10) 7:41.00 (11) 7:50.83
12 Eddie Whittemore Two Wheeler/Specialized 46:08.7 (12) 7:01.03 (14) 7:46.53 (12) 7:47.83 (12) 7:54.54 (12) 7:52.11 (10) 7:46.63
13 Thomas Leach spidermonkey 47:14.2 (13) 7:01.96 (12) 7:39.12 (13) 8:09.67 (13) 8:12.95 (13) 8:15.27 (13) 7:55.27
14 Michael Lynn Palouse Bicycle Racing 43:02.3 (15) 7:43.69 (15) 8:46.17 (14) 8:46.26 (14) 8:58.53 (14) 8:47.65
15 John Ohara 47:30.0 (16) 7:54.80 (16) 9:32.57 (15) 10:05.67 (15) 9:58.04 (15) 9:58.89
DNF Robert Liddicoat Vertical Earth 14:14.1 (6) 6:51.16 (9) 7:22.89
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 John Hansen CC cycling club 43:50.3 (2) 6:53.07 (1) 7:17.66 (1) 7:22.52 (1) 7:23.21 (1) 7:25.12 (1) 7:28.70
2 Donald Bauder Flathead Cycling 44:34.1 (1) 6:52.47 (2) 7:28.48 (2) 7:35.59 (2) 7:30.88 (2) 7:31.17 (2) 7:35.48
3 John Osterback River City Red 45:54.6 (5) 7:07.59 (3) 7:37.45 (3) 7:45.68 (3) 7:47.81 (3) 7:45.97 (3) 7:50.07
4 Joe Anchondo Vertical Earth 46:45.1 (4) 7:00.38 (4) 7:41.52 (5) 7:58.33 (5) 7:54.65 (5) 8:06.77 (5) 8:03.43
5 Frank Benish Ridge Cyclesport 46:52.6 (6) 7:21.97 (6) 7:59.31 (4) 7:55.58 (4) 7:52.37 (4) 7:49.90 (4) 7:53.51
DNF Wayne Pignolet Team Autism 24/7 14:49.1 (3) 6:55.48 (5) 7:53.58
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 David Holden vertical earth 47:43.4 (1) 6:13.32 (1) 6:39.15 (1) 6:49.71 (1) 6:59.23 (2) 7:07.32 (1) 6:58.88 (1) 6:55.79
2 Michael Gaertner vertical earth 48:31.4 (2) 6:13.52 (2) 6:50.75 (3) 7:04.48 (3) 7:07.41 (1) 7:01.84 (2) 7:03.45 (2) 7:09.94
3 Matt Hoyne Flathead Cycling 49:25.1 (4) 6:37.13 (4) 7:04.91 (2) 7:02.25 (2) 7:05.92 (3) 7:10.89 (3) 7:12.50 (3) 7:11.50
4 Patrick Humenny Purcell Outdoors 49:50.0 (3) 6:26.87 (3) 7:02.12 (5) 7:19.93 (5) 7:13.35 (4) 7:14.45 (4) 7:16.93 (4) 7:16.39
5 Mitch Tom 50:36.3 (5) 6:41.20 (6) 7:25.05 (4) 7:17.83 (4) 7:07.49 (5) 7:22.21 (5) 7:23.10 (5) 7:19.46
6 Jaime Borrego Helena United Cycling 53:23.6 (6) 6:41.80 (5) 7:12.13 (6) 7:20.13 (6) 7:28.47 (7) 8:07.14 (7) 8:13.96 (7) 8:20.02
7 Jason Remington unattached 53:54.4 (7) 6:53.26 (7) 7:38.29 (7) 7:39.35 (7) 7:43.19 (6) 7:53.31 (6) 8:13.83 (6) 7:53.21
8 Steven Meyer 51:18.4 (8) 8:06.71 (8) 8:30.69 (8) 8:37.00 (8) 8:40.77 (8) 8:51.53 (8) 8:31.71
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Elsa Westenfelder MT Alpha Cycling 23:30.1 (1) 7:15.89 (1) 8:04.14 (1) 8:10.04
2 Megan Heyns Palouse Bicycle Racing 25:13.6 (2) 7:50.48 (2) 8:44.39 (2) 8:38.74
3 Kjersten Roggenbauer School of Cross 28:09.8 (3) 8:30.74 (3) 9:39.52 (3) 9:59.52
4 Laura Pollard Pbr 20:32.8 (5) 9:40.57 (4) 10:52.27
5 Neel Clarke School of Cross 20:47.6 (6) 9:41.41 (5) 11:06.15
6 Anna Lynn Palouse Bicycle Racing 21:05.2 (4) 9:29.69 (7) 11:35.47
7 Keely Hamilton Wildhorse Cycling club 21:24.0 (8) 10:07.22 (6) 11:16.78
8 Sarah Lynn Palouse Bicycle Racing 21:25.4 (7) 9:44.92 (8) 11:40.47
9 Megan Nickle School of Cross 23:02.9 (9) 10:09.42 (9) 12:53.48
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Disa Doherty Missoula Bicycle Works 22:58.2 (1) 7:01.53 (1) 7:58.92 (1) 7:57.76
2 Linnea Sunderman School of Cross 24:04.4 (2) 7:20.58 (2) 8:14.53 (3) 8:29.29
3 Ellen Heyns Palouse Bicycle Racing 24:51.4 (3) 7:36.19 (3) 8:38.01 (5) 8:37.19
4 Maddie Speare 25:05.5 (4) 7:45.46 (5) 8:48.15 (4) 8:31.85
5 Elizabeth Roggenbauer School of Cross 25:11.9 (5) 7:55.22 (4) 8:47.43 (2) 8:29.25
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Gemma Hamilton Wildhorse Cycling Club 45:59.4 (1) 7:04.77 (1) 7:47.29 (2) 7:46.35 (2) 7:48.00 (1) 7:50.67 (1) 7:42.28
2 Anne Fleming Emde 46:00.1 (2) 7:05.04 (2) 7:47.66 (1) 7:46.12 (1) 7:47.93 (2) 7:50.76 (2) 7:42.60
3 Joey Lenaburg MT Alpha 39:01.4 (3) 7:19.75 (3) 7:52.98 (3) 7:55.35 (3) 7:55.52 (3) 7:57.75
4 Lori Westenfelder Missoula Bike Source 39:28.3 (4) 7:20.79 (5) 7:58.84 (5) 8:04.19 (4) 8:02.24 (4) 8:02.20
5 Jackie Allen Jackie Allen 40:08.4 (7) 7:42.32 (4) 7:57.95 (4) 8:02.98 (6) 8:17.58 (5) 8:07.62
6 Arlene Cook 40:41.5 (6) 7:37.65 (6) 8:07.14 (6) 8:07.79 (5) 8:13.14 (8) 8:35.81
7 Lynn Stryker Zuster Cycling 40:46.2 (5) 7:33.59 (7) 8:17.52 (7) 8:12.17 (7) 8:20.61 (7) 8:22.30
8 Naomi Humenny Purcell Outdoors 41:36.9 (9) 7:45.84 (9) 8:31.14 (9) 8:39.39 (8) 8:26.83 (6) 8:13.70
9 Julie Meyer Team Autism 41:46.1 (8) 7:43.61 (8) 8:24.86 (8) 8:25.45 (9) 8:32.86 (9) 8:39.28
10 Lisa Sunderman Zuster Cycling 43:09.8 (11) 8:09.70 (10) 8:50.52 (10) 8:41.11 (10) 8:43.99 (10) 8:44.47
11 Sheila Heyns Palouse Bicycle Racing 44:16.0 (10) 8:06.58 (11) 8:50.59 (11) 8:44.65 (12) 9:23.32 (11) 9:10.84
12 Jessica Long Palouse Bicycle Racing 46:49.1 (12) 8:35.40 (12) 9:20.62 (12) 9:47.94 (11) 9:23.09 (12) 9:42.03
13 Sara Nelson Flathead Cycling 40:52.8 (13) 8:47.44 (13) 10:37.53 (13) 10:47.74 (13) 10:40.12
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Jackie Allen Jackie Allen 50:25.4 (1) 7:58.70 (1) 8:14.62 (1) 8:22.74 (1) 8:34.72 (1) 8:37.90 (1) 8:36.75
2 Lisa Sunderman Zuster Cycling 52:51.8 (2) 7:58.77 (2) 8:47.14 (2) 8:58.14 (2) 9:05.77 (2) 9:02.20 (2) 8:59.83
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1