Log In
Brooklyn Cross NEOCX #3 • Sep 20 2015
5.3
2.4
4.2
4.9
5.2
Partly Cloudy, 66 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.3
Beers
2.4
Moisture
4.2
Accel
4.9
Tech
5.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keaton Adams WAS Labs Cycling
2 Zachary Niles Pista Elite
3 Cameron Scacheri
4 Morrison Stoneking WAS Labs Cycling
5 Nathaniel Abbott
6 Ella Marasco
7 Thomas Libecco
8 Sebastian Kadar
9 Ian Niles Pista Elite
10 Emerson Stoneking WAS Labs Cycling
11 Camden Adams WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Mihalik J Mac Cycling LLC
2 Matt Weeks Team Lake Effect
3 Robert Sroka Netherland Rubber p/b MVP
4 Paul Martin Netherland Rubber p/b MVP
5 Joe Mcdaniel Lake Effect Cycling Team
6 Nate Loman Team Lake Effect
7 Brett Mckay bike ohio
8 John Proppe Team Lake Effect
9 Cameron Jackson WAS Labs Cycling
10 Kyle Mihalik J Mac Cycling LLC
11 Brent Evans
12 Aaron Cruikshank WAS Labs Cycling
13 Raymond Auger Cycle-Smart
14 Christopher Huck Wells Fargo Advisors
15 Clayton Travis WAS Labs Cycling
16 Jeremy Paul Spin/Litzler Automation
17 Aaron Hershberger Ride On Wooster
18 Thomas Franek Lake Effect Cycling Team
19 Nate Szabo
20 Mike Janeiro
DNF Zachary Chappell Snake Bite Racing
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 8   Cat 3: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Galati La Prima Espresso Co. Racing
2 Anthony Marut Team Lake Effect
3 Brent Thompson WAS Labs Cycling
4 Aaron Schicker
5 Caleb Smith La Prima Espresso Co. Racing
6 Chris Neag Snake Bite Racing
7 Scott Kuboff Wells Fargo Advisors
8 Morgan Baker
9 Mike Janeiro
10 Roger Sapp Team Lake Effect
11 Martin Zakes
12 Shawn Geiger Dynamic Physical Therapy Cycling p/
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Rogers
2 Maxwell Salinger Ride On Wooster
3 Richard Holzworth La Prima Espresso Co. Racing
4 Joseph Melnyk
5 Connor Landreth WAS Labs Cycling
6 Jason Spieth
7 Brian Klueber
8 John Reedy
9 Jon Hauserman Wells Fargo Advisors
10 Joe Stratton
11 Alexander Valigosky
12 Mitch Schrader
13 Michael Schmidt
14 Frank Mocilnikar
15 Ed Masta
16 Mark Erzen Team Snakebite Racing
17 Michael Kubala
18 Michael Campana Summit Freewheelers
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Glowacki
2 John Reedy
3 Justin Austin Snake Bite Racing
4 Eric Gibb
5 Alex Intihar
6 David Marsi
7 Stephen Smeyak
8 Jasper Stallings Case Western Reserve University
9 Jonathan Augustine bike ohio
10 James Libecco
11 Robert Hodge
12 Jack Richardson Blue Sky Cycling Club
13 James Sargiovanni Bike Ohio
14 Zachary Mellion
15 Adam Roark
16 Lawrence Smith Summit Freewheelers
17 Doug Hayes
18 Ken Hagan
19 Rick Thompson
20 Brian Wahl
21 David Kubala
22 Mike Mayer Team Snakebite Racing
23 Ben Doohan Blazing Saddle Racing
24 Keith Bryant
25 Andrew Banyas
26 Bill Braun
27 Michael Lepley
28 Rich Ryan Blue Sky Cycling Club
29 Duane Kunze
30 Timothy Neff Summit Freewheelers
31 Eric Neumore Blue Sky Cycling Club
32 Michael Salinger
33 Adam Merriman
34 David Landreth WAS Labs Cycling
35 Kevin M smith
36 Paul Gigliotti
37 Michael Roach
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 35   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Scacheri
2 Nathaniel Abbott
3 Thomas Libecco
4 Sebastian Kadar
5 Ian Niles Pista Elite
6 Emerson Stoneking WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keaton Adams WAS Labs Cycling
2 Zachary Niles Pista Elite
3 Morrison Stoneking WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Saeler Trek Cyclocross Collective
2 Benjamin Kuhlman
3 Brent Thompson
4 Stefan Radar
5 Jeff Curry Truefit Racing
6 Ernesto Marenchin Twin Six
7 Matthew Tinkey Top Gear Racing / 321 Ride
8 Peter Scacheri Spin/Litzler Automation
9 Martin Zakes
10 Ryan Knopf
11 Paul Hamad 765 Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Rodosta
2 Brooke Furio Northbrook Garner Bicycle Club
3 Scott Evans Spin/Litzler Automation
4 Joseph Pallotto Lake Effect Cycling Team
5 Brian Pitell
6 David Chernosky St. Francis Animal Hospital of Clev
7 Michael Adams WAS Labs Cycling
8 Chris Riccardi Team Lake Effect
9 Paul Marasco
10 Ed Masta
11 Christopher Reese
12 Christian Staneluis Wells Fargo Advisors
13 Timothy Fortner Wells Fargo Advisors
14 Michael Schmidt
15 Jonathan Scott
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rudy Sroka Lake Effect Cycling Team
2 Jeffrey Craft Team Lake Effect
3 Jeff Kompa Spin/Litzler Automation
4 Jim Yankush Stark Velo
5 Larry Pandy
6 William Ehler UPMC/ Pro Bikes
7 John Fiumara
8 Mark Thomas
9 Ron Kubala
10 Robert Breedlove Blue Sky Cycling Club
11 William Gibson Blue Sky Cycling Club
12 Christopher Hroblak
13 George Sagan Top Gear Racing / 321 Ride
14 Tom Wilson
15 Jos Belich
16 Raymond Sielski Ag3r
17 Daryl Breedlove Blue Sky Cycling Club
18 Dale Seeds Stark Velo
DQ Michael Ellis UPMC/ Pro Bikes
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clayton Travis WAS Labs Cycling
2 Ernesto Marenchin Twin Six
3 James Dieringer
4 Alexander Kinney
5 Jay Ganser
6 Christopher Reese
7 Jack Richardson Blue Sky Cycling Club
8 Alexander Valigosky
9 Robert Breedlove Blue Sky Cycling Club
10 Jessica Tomazic
11 William Gibson Blue Sky Cycling Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Traci Rodosta
2 Kennedy Adams U23 Cyclocross Project
3 Emily Ponti Team Bicycle Hub
4 Julie Saeler
5 Jackie Mckay bike ohio
6 Rachel Weaver J Mac Cycling LLC
7 Lorena Brown Wells Fargo Advisors
8 Anna-lena Kempen Dynamic Physical Therapy Cycling Te
9 Laura Webb VeloFemme p/b Litzler
10 Stacie Truszkowski J Mac Cycling LLC
11 Korin Evans
12 Greta Daniels
13 Catherine Neff WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna-lena Kempen Dynamic Physical Therapy Cycling Te
2 Mallory Miller VeloFemme
3 Catherine Neff WAS Labs Cycling
4 Dana Tinkey
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gillian Wenger Cincinnati Cyclocross
2 Elise Rowe La Prima Espresso Co. Racing
3 Heidi Benson
4 Marie Rote Wells Fargo Advisors
5 Lauren Baldarelli
6 Sarah Shaikh
7 Lee Conner
8 Stacy Rhea
9 Tonya Yanok
10 Kristen Keyes Summit Freewheelers
11 Asha Fox
12 Emily Miller
Finishers: Cat 4: 8   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ella Marasco
2 Camden Adams WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Sroka Team Lake Effect
2 Amanda Schmidt Team Snakebite Racing
3 Gwen Davis VeloFemme p/b Litzler
4 Vanessa Stauffer Cycle-Smart
5 Marie Rote Wells Fargo Advisors
6 Michelle Mead
7 Rosalie Franek Lake Effect Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 1