Log In
Turkey Cross • Nov 29 2014
0
0
0
0
0
Clear, 46 degrees, wind 0 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Williams Visit Knoxville Elite Cycling
2 Garrett Smith Reedy Creek Bicycles
3 Weston Mcwhorter Rouler Racing
4 Brett Rumble Giordana-Charlotte Sports Timing
5 Trent Long Cycology Bicycles
6 Blake Adams Team Aubrey's Resturants
7 Wesley Sturgill
8 James Deane Cycology Bicycles
9 Travis Neumuller Team Mission Source / NGCA
DNF Mitchell Hopkins Cycletherapy
Finishers: Cat 3: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Stallings Milligan College
2 Mathew Thompson Team Gran Fondo
3 Arvin Jansen Trace Bikes
4 Jeff Kauppi I AM Racing
5 Zach Holmes
6 Jared Beck
7 Lee Clayton Riverside Bicycle Racing
8 Arthur Wilke
9 David Mcdaniel Hub Endurance Chattanooga
10 Frank Wood MSG Cyclocross
11 Dustin Melton
12 Jonathan King Riverside Bicycle Racing
13 Brandon Valenzuela
14 Armin Orucevic
15 Robert Dills Harper Auto
16 Stanley Graves Bicycle Haus Racing
17 Scott Koch
18 Brice Johnston
19 Mike Albaneso
20 Lucas Kindervater Cyclesport Concepts
21 Adam Ankers Philadelphia Ciclismo
22 Chris Luttrell
23 Andrew Beishline
24 Chris Korbey
25 Phil Graves
26 Chris Burl
27 Brent Williams Team Aubrey's Resturants
28 Michael Barto Team Aubrey's Resturants
29 Matthew Torrence Team Aubrey's Resturants
30 Kevin Addams ATLX
31 Charles Westbrook AYC Club Team
32 Michael Twigg Harper Auto
33 Tristen Westbrook AYC Club Team
34 Stephen Barto Team Aubrey's Resturants
35 Jamie Seward
36 Mike Nelms
37 Chris Sharp
38 Scott Dishner
DNF Michael Montgomery
DNF D Aaron braswell BPC Cycling
DNF Nathan Greene
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 19   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Bailey AYC Junior Development Race Team
2 Chris Bidwell
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Bassett SVMIC Cycling
2 Arvin Jansen Trace Bikes
3 Sean Halstead
4 Gareth Miller Village Volkswagen Cycling Team
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse Cycling Team
2 Travis Werts Sonic Cycling
3 Shannon Williams Red Kite Bicycle Studio
4 John Kirkwood Crosstown Velo
5 Jeremy Nagoshiner Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
6 Sanford Webster Harper Auto
7 Jacob Gruzalski
8 Jean-paul Mcneely Sobe-Headshok
9 Michael Biegalski Harper Auto
10 Mitchell Hopkins Cycletherapy
11 Brent Longenecker
12 John Gore NashvilleCyclist.com
DNF Jason Moore
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Barry Lucas Team Aubrey's Resturants
2 Jay Westbrook Chainheart Cycling Studio
3 Dwight Smith Reedy Creek Bicycles
4 Tim Hall Sonic Cycling
5 Bob Wright Chainheart Cycling Studio
6 Travis Neumuller Team Mission Source / NGCA
7 Greg Casteel Harper Auto
8 James Berry
9 Mark Peet Harper Auto
10 Jim Johnson
11 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo
12 David Richardson MOAB
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randy Miller Piney Flats Bicycles/Dean Endurance
2 Jim Farmer Hub Endurance Chattanooga
3 Jeff Kauppi I AM Racing
4 Craig Hoyme MSG Cyclocross
5 Jeff Treuden Ride615 Development
6 Robert Dills Harper Auto
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eddie Branch Piney Flats Bicycles/Dean Endurance
2 Thomas Gee Hub City Bicycle - Lift Center Raci
3 Jeffrey Linnen MSG Cyclocross
4 Wayne Nix
5 Glenn Taylor TVB Race/ Tomato Head
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cory Rimmer King University
2 Andrew Reardon Sonic Cycling
3 Andrew Bailey Team Aubrey's Resturants
4 Spencer Whittier Hub Endurance Chattanooga
5 Hunter Resek Team Aubrey's Resturants
6 Ophir Sefiha Primal - Audi Denver
7 Nolan Tankersley Milligan College
8 Joseph Grimes Boone Bike/Abby Construction/Specia
9 Casey Stallard Piney Flats Bicycles/Dean Endurance
10 Chris Slack
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Peet Harper Auto
2 Mathew Thompson Team Gran Fondo
3 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo
4 James Deane Cycology Bicycles
5 Marshall Bassett SVMIC Cycling
6 Steven Rider Micro Metals/Bike Zoo
7 Kevin Addams ATLX
8 Andrew Beishline
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paige Shook Mars Hill Cycling
2 Dl Williamson MSG Cyclocross
3 Brittany Hopson Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
4 Mary Isaac Taco Mamacita
5 Morgan Miller Hub Endurance Chattanooga
6 Amy Christian Taco Mamacita
7 Elizabeth Addams ATLX
8 Maria Danker Harper Auto
9 Michelle Hammett
10 Tammy Richardson Tennessee Women's Cycling Project
Finishers: Cat 4: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Williams MOAB
2 Eleanor Israel Trace Bikes
3 Haley Webster
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jane Burlew Asheville Cyclocross
2 Meghan Korol Don Walker Cycles Racing
3 Alex Christofalos Mars Hill Cycling
4 Susie Stanfield Hub Endurance Chattanooga
5 Cathi Cannon Taco Mamacita
6 Ali Whittier Hub Endurance Chattanooga
7 Nicole Carson
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 5