Log In
NCCX # 6 • Nov 17 2012
0
0
0
0
0
Partly Cloudy, 52 degrees, wind 12 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Short
2 Carl Peltzer Clemmons Bike Shop
3 Linus Owen-garni Garneau Custom p/b Hutchinson
4 Jack Mock unaffiliated
5 Billy Raynor Origin-8
6 Joe Wiswell Pirate Race Productions
7 Eric Oconnell CycleWorks Performance Bicycle Shop
8 Johann Liljengren Tr-Cyclists
9 Robert Loehr Garneau Custom
10 Randy Jones Garneau Custom p/b PowerBar
11 Andrew Stackhouse Pirate Race Productions
12 Evan Lacy Durham Cycles
13 Mark Overby Garneau Custom p/b Hutchinson
14 Eric Hoffman Berger Hardware Bikes
15 Richard Stem Specialized Dumonde Tech
16 Aaron Kellogg Berger Hardware Bikes
17 John Wofford Hearts Racing Club
18 Richard Kirby Pre-Reg.com
19 Jason Mccarter Garneau Custom p/b Hutchinson
20 Tyler Perkins
21 Jordan Smitter Grand Valley State University
22 Adam Leman Tri-Cyclists BRC
23 Douglas Ahrens Studio7
24 Travis Beane Clemmons Bicycle Racing
25 Andy Fedoriw Tricyclists BRC
26 Lonnie Richardson Revolution Cycles NC
27 Jay Smith Unattached
28 Hayden Miller Garneau Custom p/bHutchinson
29 Adam Jones UNCW
30 Eric Webster Garneau Custom p/b Hutchinson
31 Will Peterson Garneau Custom p/b Hutchinson
32 Robert Kristin Garneau Custom p/b Hutchinson
33 Noah Jordahl na
34 Alan Stoughton Psimet Racing
35 Eric Smith Team Hoffenchard
Finishers: Cat 3: 30   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trent Blackburn Port City Velo/Origin8
2 Karsten Bench uncw
3 Ben Yanni Grassroots Bikes
4 Abe Goorskey CycleWorks
5 Matthew Wisthoff Bike Cycles
6 Skip Johnson Revolution Cycle Sports
7 Michael Unruh
8 Mike Schulman Hawleys Bicycle World Racing Team
9 Tomas Kelemen
10 Josh Miller Clemmons Bicycle
11 Adam Koch
12 Paul Cunningham na
13 Dylan Lawson SV/Bike Source Racing Team
14 Logan Sites Gyros race team
15 Jordan Martin Team MS
16 Jacob Rogers
17 Will Barnes
18 Robert Carter Celerity Cycling
19 Dan Mcgowan FS Series
20 Kelley Montoya Cycletherapy
21 David Swan Performance Bicycle
22 James Reisen
23 Mark Yunker OTB
24 Mark P. smith
25 Trevor Wiggins
26 Abel Hastings
27 David Bernstein Triangle Velo
28 Jacob Brown
29 John Bovine
30 Tom Gibbons
31 Carl Sundstrom
32 Matvey Farber Turtle Rescue Squad
33 Ariel Loder
34 Sverre Schiotz
35 David Crews Birdsong Brewing p/b Common Market
36 Jack Thornton inland construction
37 Ed Buchan na
38 Alan Diaz
39 Travis Guess
40 Corley Jones Gyros Cycling Club/Gyros Racing Tea
41 Chris Jones Hawleys Bicycle World
42 Jim Halley Team Hammercross
43 Craig Laing TWIN SIX
44 Jeff Sosa
45 Jon Bowers
46 Luke Thomas HBWRT/Cross Creek Cycling Club
47 Randy Wood Just Keep Pedaling
48 Mike Thomas Cross Creek Cycling Club
49 Luke Dary
50 Stephen Knight Constellation
51 Joel Eisner Triangle Velo
52 R.e. Lee skiver
53 Ian Baltutis
54 Keith Vail
55 Kevin Esprella
56 Michael Zurface Unattached
57 Steven Holl
58 Joseph Cross Birdsong Brewing p/b Common Market
59 Jim Siemens ABRC
60 Clayton Clark
61 Samuel Suarez The Hillsborough Street Elite
Finishers: Cat 4: 41   Cat 5: 3   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Hunter Garneau Customs p/b Hutchinson
2 Charles Storm Storm Racing Team
3 Nathan Smith Piggly Wiggly p/b BANa
4 Joshua Whitmore Athletix benefiting Globalbike
5 Charles Von isenburg Smart Stop/MOB
6 Grant Mcallister Hearts Racing Club
7 Charlie (jimmy) Bruner Inland / BTD
8 Barney Baxter Mock Orange
9 Scott Cowart Bitter Dose
10 Jason Biggs FS Series
11 Jason Morgan CrossTown Velo
12 James Weigand Diamondback Ragnarok/Second Ascent
13 Johnny Collins Cycleworks of Mt Airy NC
14 Dennis Pike Tri-Cyclists BRC
15 Ryan Byars Bitter Dose Cycling
16 Brendan Johnson Bitter Dose Cycling
17 John Fowler
18 Kerry Shields Mock Orange Bikes
19 Timothy Hopkin NCCX
20 Randy Shields Carolina Masters
21 Robb Peterson Cycleworks
22 Jason Scislowicz Revolution Cycle Sports
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 11   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kerry Werner u23 BMC development mtb team
2 Byron Rice Inland Construction/Back To Dirt
3 Paul Mesi French Meadow Bakery/Fortistar
4 Patrick Beeson Mock Orange Racing
5 Todd Hancock Berger Hardware Bikes
6 Matt Moosa Carolina Break
7 Timothy Jenkinson Earthfare/Industry 9 p/b cyclesport
8 Ross Bowden Garneau Custom p/b Hutchinson
9 Lucas Livermon Unattached
10 Westley Richards Clemmons Bicycle
11 Andrew Oishi Garneau Custom p/b Hutchinson
12 Keith Handlon Bandwidth.com/Cinci Velo Club
13 Brian Sain The Hillsborough Street Elite
14 Nathan Pfeifer Bitter Dose Cycling
15 Benjamin Turits Garneau Custom p/b Hutchinson
16 Nathan Rice RaceSpace.org
17 John Degele Storm Racing Team
18 Devin Clancy Birdsong Brewing p/b Common Market
19 Evan Fader Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts
20 Joseph Welsh Mock Orange Bikes
21 Myles Lietzke Piggly Wiggly p/b BANa
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 10   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Brown PARK PLACE DEALERSHIPS
2 Henry Davis KCOI U20
3 Ethan Dellamaestra Storm Racing Team
4 Dallas Wester cycletherapy
5 Jared Eytcheson Constellation Cycling
6 Connor Bass
7 Skylar Bovine Twin Six
8 Lillith Ahrens Studio7
9 Korbin Nevius
10 Reece Mercurio
11 Joshua Eisner Constellation Cycling
12 Ryan Click
13 Blake Williams
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dylan Lawson SV/Bike Source Racing Team
2 Aidan Pounder Constellation Cycling
3 Luke Thomas HBWRT/Cross Creek Cycling Club
4 Jack Thornton inland construction
5 Megan Baxter Inland/C2
6 Lillith Ahrens Studio7
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sonni Dyer Industry Nine Cycling; p/b: ABRC
2 Robert Colbert Mock Orange Racing
3 Scott Mcallister Bitter Dose
4 Randy Murray Revolution Cycle Sports pb Loneride
5 Daryl Rains SmartStop/MOB
6 Cameron Brantley Asheville Cyclocross
7 Kurt Massey Revolution Cycle Sport
8 David Hause Bitter Dose
9 Lonnie Brooks Cone Health / Cycles DeOro
10 John Baxter Inland/C2
11 Russell Mead Regulator
12 Todd Davis KCOI Boulevard
13 Eric Webster Garneau Custom p/b Hutchinson
14 Bruce Stauffer Cycle Works
15 Michael Mueller Berger Hardware Bikes
16 Daniel Potts Full Spectrum Racing
17 Eric Beatty CatUp Coaching
18 Paul Paisant Mock Orange Bikes
19 Neil Myers Gyros Cycling Club/Gyros Racing Tea
20 Robert Moody Tricyclists BRC
21 Michael Ventola Pre-Reg.com
22 Chip Duckett Mock Orange Racing
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 15   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Thornton inland construction
2 Chuck Gillis Garneau Custom p/b Hutchinson
3 David Stevens Raleigh All Stars
4 Matt Jones Hawleys Bicycle World
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Barnard Revolution Cycles NC
2 Aaron Lebauer Metromint Cycling
3 James Thomas Team MS/Maui Jims
4 Stephen Spence
5 Daniel Allen Clemmons Bicycle Racing
6 Stoney Sanders Team MS
7 Josh Miller Clemmons Bicycle
8 Tomas Kelemen
9 Hansen Su
10 Gary Sterner Hup United
11 Dan Mcgowan FS Series
12 Bill Langston
13 John Ventevogel
14 Don Rose Team HammerCross
15 Dean Sutton Garneau Custom p/b Hutchinson
16 Mark Yunker OTB
17 Greg Beasley Hawleys Bicycle World
18 Abel Hastings
19 John Bovine
20 Arjay Hinek
21 Clayton Clark
22 David Crews Birdsong Brewing p/b Common Market
23 Marc Buxbaum Gyros Racing Team
24 Michael Creel Team American Classic
25 Chris Stringer
26 Brian My name is ea rinckenberger Diamondback Bicycles
27 Sverre Schiotz
28 Wayne Dellamaestra Storm Racing Team
29 Chris Culp Kens Bike Shop Hearts Racing Club
30 Craig Laing TWIN SIX
31 Tres Bruce
32 Jason Gayton na
33 Gregory Atchison Tricyclists BRC
34 Randy Wood Just Keep Pedaling
35 Stephen Knight Constellation
36 Christopher Mumford Team Hammer Cross
37 David Harlowe SMG Racing
38 Howard Kashefsky
39 David Rice Constellation Cycling
40 John Davis
41 Jeff Freer Hillsborough Street Elite
42 Roland Gomez Constellation Cycling
43 Ken Williams
44 Gaynor Collester
45 Gregory Rose
46 Mike Thomas Cross Creek Cycling Club
47 Paul Mckeithan
48 George Hatcher Cross Creek Cycling Club
49 Todd Sykes
50 Michael Chappell
51 James Swigart Gycos Racing Team
52 Erik Schreiner na
53 Joseph Cross Birdsong Brewing p/b Common Market
54 Eric Williams
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 35   Cat 5: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Westley Richards Clemmons Bicycle
2 Richard Stem Specialized Dumonde Tech
3 James Weigand Diamondback Ragnarok/Second Ascent
4 Carl Peltzer Clemmons Bike Shop
5 Daniel Allen Clemmons Bicycle Racing
6 Richard Kirby Pre-Reg.com
7 Douglas Ahrens Studio7
8 Paul Mckeithan Studio 7 Multisport
9 Ben Yanni Grassroots Bikes
10 Todd Thornton inland construction
11 Dwayne Hunter Hearts Racing / Kens Bike Shop
12 Greg Beasley Hawleys Bicycle World
13 Kelley Montoya Cycletherapy
14 Matt Jones Hawleys Bicycle World
15 Travis Beane Clemmons Bicycle Racing
16 Michael Mclamb Tricyclists BRC
17 Bruce Stauffer Cycle Works
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lori Mclamb Tricyclists BRC
2 Betthney Oconnell CycleWorks Performance Bicycle Shop
3 Melissa Cooper Storm Racing Team
4 Sarah Kraxberger Spokeswoman Syndicate p/b Par Cycle
5 Michelle Tope Full Spectrum Racing
6 Meredith Blake
7 Ali Parascandola
8 Patty Dennis
9 Meghan Shapiro Hearts Racing/Kens Bike Shop
10 Christy Quirk Parcycles/Spokeswomen
11 Sherri Nevius
12 Marsha Clark
13 Nicole Boyer Na
14 Rebecca Bowers
15 Cori Dary
16 Peggy Rose
17 Robin Sutton
18 Amanda Gallagher parcycles.com
19 Kathleen Mckeithan Studio7Multisport
20 Melissa Milam N/A
21 Chris Tommerdahl SpokesWomen Syndicate Inc.
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 14   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kimberly Flynn US Stove - Trek p/b Vantaggio
2 Emily Shields MOB Pro CX Team
3 Katherine Shields MOB Pro CX Team
4 Deb Sweeney whitmore pain pathways
5 Josie Miller CatUP Coaching
6 Angelina Stevens Garneau Custom p/b Hutchinson
7 Zdenka Worsham Constellation Cycling
8 Bergen Watterson Pepper Palace/Spin-Tech Training pb
9 Susan Helm-murtagh TriCyclists BRC
10 Julie Paisant Mock Orange Bikes
11 Grace Chappell Spidermonkey Cycling
12 Sydney Cooke ParCycles.com
13 Mollie Brewer UNC-Chapel Hill
14 Mackenzie Filippi LMC Cycling
15 Sara Tussey VeloShine Cycling Team
16 Lorri Warlick Cycle- Smart Grassroots
17 Margaret Kristin Garneau Custom p/b Hutchinson
18 Evie Edwards Charm City Cyclocross
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 2   Cat 3: 11   Cat 4: 1