Log In
2021 Bethlehem Cup • Oct 31 2021 • Delmar, NY
5
6.8
2.8
4.5
3.8
Overcast, 58 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
6.8
Moisture
2.8
Accel
4.5
Tech
3.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Nicholas GS Savile Road 00:46:46.9
2 Roger Aspholm Finkraft Cycling Team 00:47:18.5
3 Finnegan O'connor UMASS Amherst 00:48:35.7
4 Jacob Gilson AP Junior Development p/b Corner Cy 00:51:48.9
5 Ryan Conley CBRC/NyCross 00:53:14.3
6 Joseph Kuhfahl Cinch Cycling 00:53:21.6
7 Spencer Weisgram Army West Point Cycling 00:53:22.4
8 Cosmo Catalano How The Race Was Won� 00:53:38.6
9 Ryan Odonnell Capital Bicycle Racing Club 00:53:38.9
10 Peter Dinolfo NAV - North American Velo 00:54:05.5
11 Jacob Mccarthy CBRC - Nisky Mtn Goats 00:54:54.8
12 Jared Stritsman Team Ommegang brewery 00:55:01.1
13 Jeff Krywanczyk Capital Bicycle Racing Club 00:55:27.8
14 Tim Russell T3 Coaching 00:57:24.3
15 Niles Gagnon Grey Ghost Bicycles 00:57:56.1
16 Nicholas Groll Capital Bicycle Racing Club 00:58:26.7
17 Matt Zarotny Joe�s Garage 00:58:40.7
18 Aaron Girard Capital Bicycle Racing Club 00:58:40.8
19 Winston Yan Harvard University 00:58:40.9
20 James Leone Capital Bicycle Racing Club 00:58:41.0
21 Nicholas Collins Harvard University 00:58:41.1
DNF Richard Tortorici iii R-Cubed 00:00:00.0
DNF Nathan Porter Capital Bicycle Racing Club 00:00:00.0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 17   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Haylee Johnson Capital Bicycle Racing Club 49:25.3
2 Kimberly Milton R-Cubed 49:51.0
3 Paige Williams Berkshire Cycling Association 58:10.6
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heath Johnson Capital Bicycle Racing Club 00:42:59.1
2 Jeffrey Andritz Capital Bicycle Racing Club 00:43:20.8
3 Nathaniel Gillman 00:44:31.2
4 Ben Savoie CNYC/NYCM Insurance 00:44:42.9
5 Jack Quinlan Berkshire Velo 00:44:45.7
6 Kevin Delaney Berkshire Velo 00:44:46.0
7 Steven Andreen Army West Point Cycling 00:45:02.3
8 Derrek Anderson Capital Bicycle Racing Club 00:45:07.9
9 Gregory Affsa 00:46:34.2
10 William Deerfield Capital Bicycle Racing Club 00:46:44.5
11 Michael Cassese Army West Point Cycling 00:47:03.6
12 Evan Boyle 00:47:27.9
13 Hanjiro Kawai Berkshire Velo 00:48:14.5
14 Eric Abbale NAV - North American Velo 00:48:44.5
15 Aidan O'dowd Army West Point Cycling 00:49:23.7
16 Gregory Popp R-Cubed 00:49:41.7
17 Philip Gentile BCA/Linen 1 LAP DOWN
18 Matthew Lennon 1 LAP DOWN
19 Eric Xu Army West Point Cycling 1 LAP DOWN
20 Mark Walling Holeshot Events 1 LAP DOWN
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Healey Niskayuna Mohawk Mountain Goats 00:27:02.1
2 Lucas Lanfair Berkshire Velo 00:27:04.0
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chase O'donnell Capital Bicycle Racing Club 00:26:26.4
2 Asher Hock Lyphe Racing 00:32:24.7
3 Marco Leone CBRC Junior Cyclocross Development 00:38:11.2
4 Noah Stover Berkshire Velo 00:38:37.2
5 Alex Southwick Flow Riders 00:38:40.2
6 Jack Antalek 1 LAP DOWN
7 Conor Miller 1 LAP DOWN
8 Parker Ruppe Flow Riders/CBRC 1 LAP DOWN
Finishers: Cat 5: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Hanna CBRC Juniors 00:28:20.0
2 Camryn Pendergrast 00:33:26.8
3 Shayla Butler 00:38:29.7
4 Faith Scicchitano Flow Riders 1 LAP DOWN
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lillian Hanna CBRC Juniors 00:32:27.4
2 Hannah Dinolfo Flow Riders 00:33:06.8
3 Abby Romlein Saratoga Shredders 00:34:19.8
4 Anna Dickinson Saratoga Shredders 00:39:05.9
5 Willow Wozniak RAD Racing 00:42:16.5
6 Liddy Breslin CBRC Junior Development 1 LAP DOWN
7 Michalea Koniowka Capital Bike Racing Club 1 LAP DOWN
8 Ava Koniowka Capital Bike Racing Club 1 LAP DOWN
DNF Emma Breslin Flow Riders MTB
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Davall A Dogs Day Out 00:37:26.8
2 Sean Mcloughlin Colavita-Cowbell Racing 00:37:34.2
3 Lance Law FinKraft Cycling Team 00:38:05.6
4 Thierry Blanchet NAV - North American Velo 00:39:28.2
5 Ben Savoie CNYC/NYCM Insurance 00:41:22.5
6 Bret Young No. 22 CX Team 00:42:00.5
7 John Scicchitano R Cubed 00:46:39.5
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Young No.22 CX TEAM 00:39:11.8
2 Bruce Townend PEAK Racing/Valley Bike & Ski Werks 00:43:38.5
3 Gene Primomo Capital Bicycle Racing Club 00:46:26.3
4 David Rath Jackalope Northeast 00:46:34.7
5 Dave Beals CBRC/NYCROSS 00:49:25.1
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rory Devin Rensselaer Polytechnic Institute 00:28:58.7
2 Tyler Romlein Shredders Rad Dad 00:30:26.5
3 James Coover R-Cubed 00:30:46.7
4 Patrick Carney Dutch Flyers 00:31:02.7
5 Jud Speer Team Brewery Ommegang 00:31:09.7
6 Jim Daus 00:31:17.7
7 Dwight Cheu Capital Bicycle Racing Club 00:31:23.8
8 Mark Eisenhandler 00:31:41.2
9 Jesse Chartier R-Cubed 00:32:50.7
10 Chris He Rensselaer Polytechnic Institute 00:33:18.7
11 Hans Jatzke RUSA 00:33:25.4
12 James Porambo R-Cubed 00:34:28.2
13 Adam Dickinson Shredders Rad Dad 00:34:38.2
14 Jason Hanna CBRC 00:37:38.1
15 Christopher Cole CBRC 00:38:17.0
16 Ethan Orsino Capital Bicycle Racing Club 00:38:51.4
17 Paul Koniowka Capital Bike Racing Club 00:39:29.5
18 Murat Dilek Capital Bicycle Racing Club 00:40:31.5
19 Tuan Vo Capital Bicycle Racing Club 00:42:13.9
DNF Joshua Foust
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 12   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lilliana Odonnell Capital Bicycle Racing Club 00:34:14.3
2 Madeline Norris Army West Point Cycling 00:38:38.2
3 Maya Healey Capital Bicycle Racing Club 00:39:24.1
4 Olivia Romo Army West Point Cycling 00:40:47.3
5 Isabelle Dickens Wattieink 00:41:11.5
6 Elise Corbin CBRC 00:41:45.4
7 Sarah Romlein Saratoga Shredders 00:41:50.5
8 Zoe Canafax Army West Point Cycling 00:42:06.9
9 Heidi Underwood 00:42:14.0
10 Olivia Guzzo CBRC 00:42:29.4
11 Sophia Degenova Army West Point Cycling 1 LAP DOWN
12 Elysa Dickinson 1 LAP DOWN
13 Karen Lynn Keep It Tight 1 LAP DOWN
14 Anna Laloe Saratoga Shredders 1 LAP DOWN
15 Jordyn Kenkel Army West Point Cycling 1 LAP DOWN
16 Pat Rosier Berkshire Velo 1 LAP DOWN
17 Alicia Torres Army West Point Cycling 1 LAP DOWN
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 9   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Davall A Dogs Day Out 00:40:52.9
2 Niles Gagnon Grey Ghost Bicycles 00:42:23.3
3 Brad Young No. 22 CX Team 00:43:14.1
4 Thierry Blanchet NAV - North American Velo 00:43:47.5
5 Patrick Carney Dutch Flyers 00:51:04.0
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 5: 1