Log In
2021 NCCX Race #5 Winston Salem - pb BMW • Oct 24 2021 • Winston-Salem, NC
5.3
1.9
4
4.7
5
Clear, 68 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.3
Beers
1.9
Moisture
4
Accel
4.7
Tech
5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Storm Back to Dirt
2 Raul Gutierrezgarcia GVC/Cyles de Oro
3 Mark Edwards GVC
4 Kelly Holmes
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan White Recycles Bike Shop
2 Levi Porter FreeFly Endurance
3 Grayson Wickel Lees McRae College
4 David Davenport Velocious Sport
6 Jacob Bernas Velocious Sport
7 Hans Stroven Hopfly Cyclocross
8 Mark Rogerson Team Eliel Factory Racing
9 Nathan Smith Cycleworks
10 Mark Zhu 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
11 Stephen Huddle Hopfly Cyclocross
Finishers: Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Smith Live IT Extreme
2 Jesse Mcentire
3 Jensen Cervati NCTC
4 Joe Otto Hammercross
5 James Spencer
6 Jonathan Kelly 530
7 Klaas Van kempen NCTC
8 Soren Johnson 530
9 Tyler Roe HammerCross
10 Michael Briles Benissimo
11 Joe Fitzpatrick Pine state coffee
12 Tyler Ramer Berger Hardware Bikes
13 Richard Brandon
14 Neal Caren NCTC
15 Tray Pittman Velocious sports
16 Kit Bjerk
17 Matt Allenbaugh Downshift Men's Cycling Team
18 Kerry Martin
19 Austin Parks
20 Phil Watson NCTC
21 Gil Rogerson
22 Trevor Childs Velocious Sport
23 Ian Bundy Constellation Cycling
24 Jim Otto HammerCross
25 Adam Riddle
26 Parrish Matthews
27 Kevin Freeman Great Pisgah Cattle Company
28 Kyle Mcdonald Brevard College
29 Jeremy Serkin UNCSA Pickle Power
30 James Lee 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
31 Chris Phillips 0
32 David Fuhrer Newtype Cycling
33 Bryan Hight Charlotte Sport Cycling/ The Cycle
34 Bevington Steve HammerCross
35 Paul Stefanovics
36 Mitchell Harris Wake Forest University
37 Conner Donigian Wake Forest Club Cycling
38 Cyril Sheptak Wake Forest club cycling
39 Nathan Alley
40 Neal Saxon
41 Caleb Jonas 0
42 Tim Young
DNF Delane Heath Foothills Cycling
DNF David Amato
DNF Styrling Tangusso Downtown Asheville Racing Club (DAR
DNF Aaron Widman Jigawatt Cycling
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 22   Cat 5: 14   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Willie Boynton Team HammerCross
2 Noah Brinson HammerCross
3 Owen Williams Team Hammercross
4 Owen Crowley
5 Isaac Long Constellation Cycling P/B Inland Co
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jensen Cervati NCTC
2 Hunter Hensley Recycles Bike Shop
3 Andrew Mcintyre Live it Xtreme
4 Will Zylstra Velocious Sport
5 Gil Rogerson
6 Trevor Childs Velocious Sport
7 Parks Harrison Carolina Pedal Works
8 Luke Storm
9 Nicholas Dasilva NCTC
10 Joshua Amato
11 Bravery Ward HammerCross
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Harrison Morosco Velocious Sport
2 Baxter Caress NCTC
3 Lucius Hamblen Velocious Sport
4 Jensen Riddle
5 Robert Kelly Velocious Sport
6 Conner Webster KW Cycleworks
7 Hunter Dempsey Jigawatt Cycling
8 Henry Black Berger Hardware Bikes
9 Jasper Nunn HammerCross
10 Ceadmon Burford Velocious Sport
11 Gustaf Hamblen Velocious Sport
12 Logan Mcdonald HammerCross
13 Ryder Molnar Hammercross
Finishers: Cat 5: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Walker Industry Nine Cycling Team
2 Ophir Sefiha CrossTown Velo
3 Christopher Wyatt Motion Makers / DARC
4 Jason Biggs Jigawatt Cycling P/B Carolina Ale H
5 Justin Mckean Live it xtreme
6 Mark Rogerson Team Eliel Factory Racing
7 Robb Peterson Cycleworks
8 Rod Stanton Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
9 Wojtek Dyszkiewicz Birdsong Brewing Cyclocross Team
10 Joseph Alachoyan Velosports Racing
11 Uri Camens Low Country Racing
12 Thomas Esposito Back to Dirt
13 Scott Richardson Clemmons Bike Racing
14 Jason Epstein 12th State Cycling Team p/b Trophy
15 Brian Lafranchi Birdsong Brewing
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Kelly
2 Soren Johnson
3 Mark Edwards
4 Neal Caren
5 Adam Long
6 Nicholas Morosco
7 Nathan Cuka
8 Luke Mcmurtrey
9 Jeremy Serkin
10 Chris Gladora
11 Kelley Montoya
12 Eric Hunter
13 Walter Whitfield
14 Tim Young
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Reed Team Rize
2 Dariusz Tyborowski Jigawatt Cycling p/b Carolina Ale H
3 Boyd Safrit Legion Brewing CX
4 Joseph Cross Birdsong Brewing
5 Philip Kielty
6 Timothy Hopkin North Carolina Cyclo-Cross / NCCX
7 Dwight Smith 0
8 Kevin Egan Legion Brewing
9 Jonathan Dubel LSV/KELLY Benefits
10 Barney Baxter Revolution Cycling
11 Raymond Laffin Crosstown Velo
12 David Gerrer NCCX
13 Dan Snedecor VeloSports Racing Asheville
14 Todd Davis KCOI Boulevard
15 Kenneth Gillie Lexington Bicycle Shop-Pactimo-East
16 Brian Funk Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
17 Chris Black Berger Hardware Bikes
DNF Jeff Meier Legion Brewing
Finishers: Cat 2: 10   Cat 3: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Peters Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
2 Ronald Jester
3 Vincent Rega
4 Jim Otto HammerCross
5 Charles Ball Team Bottom Split Cycling
6 Joe Briscoe Constellation cycling
7 James Lee 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
8 Matthew Roe Hammer Cross
9 Jay Capers
10 Dave Cassen Legion Brewing
11 Ricky Austin
12 Todd Earnhardt
13 David Boynton Team HammerCross
14 Chris Hill Paul's Racing/Paul's Cycling & Fitn
15 Joel Eisner Constellation Cycling p/b Inland Co
16 Parrish Matthews
17 Kevin Freeman Great Pisgah Cattle Company
18 Charles Nunn HammerCross
19 John Bauer
20 Robert Tice
21 Evan Myers HammerCross
22 Bevington Steve HammerCross
23 Fred Perrino Mock Orange Bikes
24 David Brown Southeast Velo Racing
25 Lance Tastet Constellation Cycling p/b Inland Co
26 David Love Birdsong Brewing
27 Bryan Hight Charlotte Sport Cycling/ The Cycle
28 Paul Stefanovics
29 Gregg Marland Boone Area Cyclists
Finishers: Cat 4: 22   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris St peter Liberty Bikes
2 Lee Reavis PE
3 Steven Andreaus Constellation Cycling = C2
4 Derek Bateson Team Spoke Cycles
5 Roger Payne Living Water Cycling
6 Robert Cole Live It Xtreme Team
7 Todd Thornton Constellation Cycling
8 Daryl Rains MOB
9 Neil Ashton #RideHincapie
10 Frank Haranzo Deschutes cyclocross team - Roanoke
11 Chuck Gillis Constellation Cycling pb Inland Con
12 Lonnie Brooks DeOro- Moses Cone- First Citizens/
13 Earl Anderson
14 Steven Baker Revolution Cycle Sports
15 David Fuller GVC/Cycles deOro
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Ryan Ibis off Road p/b Eliel Cycling
2 Nate Morse
3 William Hardin Velocious Sport
4 Dwayne Dixon Jigawatt Cycling
5 Dylan Richardson Brevard College Cycling
6 Garret Thompson Oak City Cycling Project Race Team
7 Lucas Livermon Bell Lap/Fitter p/b Dogwood Cyclewo
8 Gus Walker Industry Nine
9 Shay Wright North Star devo
10 Ethan Doherty
11 Christopher Ragland Berger Hardware bikes
12 Doug Todd
13 James Pearl
14 Calvin Hinkle Hammercross
15 Beddome Allen 530
DNF Christopher Scallion Jigawatt Cycling
DNF Nicholas Salazargarcia Velocious sport
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 8   Cat 3: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Hamblen Project Echelon Racing
2 Parker Tinsley HopFly Cyclocross
3 Michael Koballa Back to Dirt
4 Nicholas Barlow The Spoke Easy p/b Smokers Edge She
5 James Walsh
6 Jim Molnar Hammercros
7 Stephen Huddle Hopfly Cyclocross
8 Todd Thornton Constellation Cycling
9 Kelley Montoya
10 Ann Kota RRT4G
11 Amy Luebbering Team Sticky Fingers
12 Drew Ball Great Eskape
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hadley Molnar Hammercross
2 Caitlyn Davis 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
3 Ali Otto HammerCross
4 Amy Luebbering Team Sticky Fingers
5 Megan Baxter constellation cycling
6 Katie Bullock Wake Forest University
7 Shelley Molnar Hammercross
8 Kendra Kesty
9 Tina Whitfield Hearts Racing Club
10 Tyria Zanders Wake Forest University
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Riley Webster KW Cycleworks
2 Vivienne Myers HammerCross
3 Sophie Whitfield Ken's Bike Shop
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patty Shoaf TriClean CX
2 Tara Keefer Classic Cycling
3 Lynn Weller NCTC
4 Naomi Haverlick Hammer Nutrition
5 Rachael Grant Legion Brewing
6 Margo Pitts Kuhl Cycling Team
7 Alison Weidner Hammercross
8 Sue Bransky CRANDIC racing club
9 Tanya Harris Team Spokescycle
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ada Watson NCTC
2 Jane Burlew Motion Makers/DARC
3 Kelly Mclaughlin TriClean CX
4 Erin Necko
5 Angelina Stevens Unicorn Racing
6 Abby Walker Industry Nine
7 Laura Rice North Carolina Cyclo-Cross / NCCX
8 Adeline Brinkley Oak City Cycling Project Race Team
9 Karen Tripp FinKraft Cycling Team
10 Hope Ann snyder-walsh Specialized p/b Bobcat Racing
11 Darcy Grimes Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat 4: 1