Log In
Ruts N Guts UCI C2 Weekend Day 2 • Nov 1 2020 • Broken Arrow, OK
0
0
0
0
0
Clear, 57 degrees, wind 11 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Reilly Oklahoma Flyers 18:23
2 Carson Gant Matrix/RBM 18:50
3 Jack Carlow Oklahoma Flyers / Bike Club RT 22:23
4 Micah Beeson Oklahoma Flyers 24:56
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isaiah Culbreath Oklahoma Flyers 18:51
2 Austin Thompson KCOI-U20 19:36
3 Aiden Wyant oklahoma flyers 20:34
4 Aaron Bendure Bike Club RT 20:53
5 Erick Winn Oklahoma Flyers 21:25
6 Rowan Meyers Tulsa Wheelmen 21:33
7 Henry Zoeller Oklahoma Flyers s.t.
8 Isaac Eaton Oklahoma Flyers 22:00
9 Leif Winters Oklahoma Flyers 22:12
10 Bennett Mikles Oklahoma Flyers 23:46
11 Brecken Weaver OK Flyers s.t.
12 Sadie Collins 25:21
13 Tate Beeson Oklahoma Flyers 25:58
14 Camdon Goodyear FAST Kids 27:10
15 Elliott Back 27:19
16 Tristan Anderson-harrison OK Flyers-Tulsa 27:37
17 Chandler Beeson Oklahoma Flyers 28:35
18 Claire Bendure 29:06
19 Benny Croff Oklahoma Flyers 30:30
20 Willy Croff Oklahoma Flyers s.t.
21 Noah Ellis Oklahoma Flyers s.t.
22 Finn Schmitz 18:26
23 Kenley Mccomber Oklahoma Flyers 29:06
Finishers: Cat 5: 20   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Lasley Spcx P/B R.K. Black 36:41
2 Paul Bonds SPCX pb RK Black 36:44
3 Ryan Thompson KCOI/Boulevard Cycling 38:22
4 Christopher Siemens Air Assurance 38:25
5 Sammy Davidson Soundpony p/b Triad 39:04
6 Russ Jackson 39:15
7 Doug Campbell Raging Bull Racing 40:45
8 Jon Bischoff Team Air Assurance pb AVB Bank 43:59
9 John Flesher Sunflower Cycling Team 44:24
10 Frank Boyer Rosso Fango/Isocentric 40:45
11 Chris Duke Air Assurance 37:44
12 Kristopher Kahl Goldenrod Pastries Cyclocross 43:33
DNF John Vansooy Blue River Bicycle Club DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beckett Tooley Latini's Bicycle Repair 47:46
2 Chris Drummond Soundpony Triad Bank s.t.
3 Jacob Lasley Spcx P/B R.K. Black 47:56
4 Chad Cook Boxcar Coffee 49:06
5 Malachi Jackson Oklahoma flyers 49:13
6 Tayton Parker Oklahoma Flyers 49:16
7 Ryan Drummond SPCX p/b RK Black s.t.
8 Xavier Hunter Oklahoma Flyers 50:10
9 Jack Makohon Rockwall Racing 50:15
10 Victor Cashes Team Phoenix 51:20
11 Robert Lemaster Soundpony p/b Triad Bank 51:59
12 Eli Anderson OK Flyers 52:59
13 Christian Acker USMES 53:03
14 Donald Morgan Team Pentabike s.t.
15 Tyler Cheslik Move Up Development 49:34
DNF Jess Parker Air Assurance DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victor Cashes Team Phoenix 37:04
2 Josh Heimbach 37:09
3 Tyler Goodyear Phat Tire Race Team 37:46
4 Seth Lasley Soundpony Triad Bank 38:37
5 Luke Reilly Oklahoma Flyers 38:45
6 Butch Paine Phat Tire Bike Shop 39:30
7 Chris Guidry Team Air Assurance P/B Avb Bank 39:56
8 Blake Kingfisher Walmart/ACEC Cycling Team 39:59
9 Sam Carr CamGlass 41:33
10 Tyler Cheslik Move Up s.t.
11 Michael Christian Team Topeca 43:12
12 Sean Kahl SENTIR Racing Team/ Spirit of Youth 44:21
13 John Vansooy Blue River Bicycle Club s.t.
14 Trenton Cherco 37:22
DNF Bridget Tooley Garneau-Easton P/B Transitions Life DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Carr CamGlass 33:40
2 Jason Holland Team Air Assurance p/b AVB Bank 33:46
3 Henry Zoeller oklahoma Flyers 33:48
4 Carson Gant Matrix/Rbm s.t.
5 Douglas Anderson Team Air Assurance 34:05
6 Sean Kahl SENTIR Racing Team/ Spirit of Youth 34:19
7 Josh Collins Team Air Assurance pb AVB Bank 34:37
8 Raleigh Redard Air Assurance p/b AVB Bank/Rattlesn 35:04
9 Heath Arning Phat Tire Race Team 36:27
10 Jonathan Clark Boxcar Coffee 36:58
11 Garrett Brown Code Of Conduct s.t.
12 Dave Weaver Soundpony Triad Bank 30:33
13 Keith Winn 33:31
14 Chris Duke Air Assurance 36:08
DNF Isaiah Culbreath Oklahoma Flyers DNF
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Dufresne TEAM PENTABIKE 34:43
2 Brandon Crittenden Team Pentabike 34:48
3 Durham Chilcoat SENTIR Racing Team 36:45
4 Dan Krzmarzick Team Air Assurance p/b AVB Bank/Rat 37:58
5 Chase Cline TEAM PENTABIKE s.t.
6 Everett Schmitz AA/AVB 31:52
7 Joaquin Reyes 32:50
8 Steven Tipton 33:23
DNF Colin Healey Pentabike DNF
Finishers: Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Sprague SENTIR Racing 39:24
2 Christian Acker USMES 39:47
3 Blake Kingfisher Walmart/ACEC Cycling Team s.t.
4 Chris Guidry Team air Assurance 41:59
5 Jeremiah Taylor 42:07
6 Robert Russell Zero Eight Racing 42:10
7 Aubrey Drummond SPCX p/b RK Black 42:19
8 Kevin Snider Team Air Assurance P/B Avb Bank s.t.
9 Justice Stone s.t.
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bridget Tooley Easton-Giant p/b Transitions LifeCa 40:01
2 Ariel Wyant Pandemonium 42:36
3 Lori Mccarty Soundpony Triad Bank 43:28
4 Livia Gosnell Team Soundpony - Triad Bank 44:05
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corinna Redard Pandemonium Cycling 30:31
2 Nicole Wyant pandemonium 31:17
3 Katherine Anderson TAT/Divas 32:03
4 Heidi Blackmon Soundpony Triad Bank 32:50
5 Jennifer Zoellner s.t.
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 1