Log In
Blow Street Cross • Oct 14 2012
0
0
0
0
0
Overcast, 52 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Mcconnell Synergy Racing 58:20.00
2 Michael Van den ham Cycle-Smart 01:09.00
3 Ian Auld Soul Sportif Racing 01:13.00
4 David Roberts Hardcore 01:53.00
5 Shaun Adamson Velocity Cycling Club 02:09.00
6 Peter Lawrence Soul Sportif Racing 02:14.00
7 Devin Erfle Deadgoat Racing 03:20.00
8 David Larson Pedalhead Roadworks 03:50.00
9 Peter Knight Hardcore Cycling Club 03:57.00
10 Andre Sutton Hardcore 04:02.00
11 Mike Bidzniak Pedalhead Roadworks 04:32.00
12 Sam Amberiadis Onyerleft 05:17.00
13 Craig Fraser TOP Gear - Road 05:40.00
14 Derek Chipping Rebike 06:12.00
15 Jesse james Collins Synergy Racing 08:16.00
16 Jeffrey Neilson Terrascape Racing -00:01.00
17 Trev Williams Speed Theory Cycling
18 Ryan Hopping Rebike
19 Mackenzie Garvin Cyclemeisters/Bow Cycle
20 Brian Robinson Cyclemeisters/Bow Cycle
21 Mark Rumsey Hardcore
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isaac Niles bicisport 48:10.00
2 Thomas Yip Speed Theory 00:45.00
3 Rob Brandrick Independent 00:50.00
4 Damian Stachura Sports Shack Croakers 01:09.00
5 Casey Dyck Independent 01:20.00
6 Sean Sinclair TOP Gear - Road 01:20.00
7 Ed Garvin Cyclemeisters/Bow Cycle 01:30.00
8 Adam Armstrong Redbike 01:45.00
9 Kyle Husband Deadgoat Racing 02:03.00
10 Jeff Perron Rundle Mountain Cycling Club 02:03.00
11 Tim Brezsnyak Deadgoat Racing 02:06.00
12 Judd Fraser veloplzn 02:17.00
13 Michael Persson Synergy Racing 02:20.00
14 Pat Doyle Deadgoat Racing 02:23.00
15 Andrew Mcrae Terrascape Racing 02:26.00
16 Craig Debellefeuille Cyclemeisters/Bow Cycle 02:36.00
17 Alistair Hill Cyclemeisters/Bow Cycle 02:53.00
18 Mark Jessee Niklas 03:14.00
19 Brad Dixon Rundle Mountain Cycling Club 03:20.00
20 Jason Myslicki Rundle Mountain Cycling Club 03:20.00
21 Bill Quinney TOP Gear - Road 03:20.00
22 Andrew Paul Terrascape Racing 03:59.00
23 Albie Malan BCW 04:13.00
24 Steve Walsh Deadgoat Racing 04:13.00
25 Craig Good TCR Sport Lab - TXR Race Team 04:41.00
26 Charles Bougie Speed Theory 06:30.00
27 Harley Borlee Speed Theory 06:45.00
28 Eric Johnstone Cyclemeisters/Bow Cycle 07:10.00
29 Masa Higuchi bicisport 07:13.00
30 Cp Walsh Synergy Racing 07:28.00
31 Andrew Cullingham Synergy Racing -00:01.00
32 Frank Kovacs Cyclemeisters/Bow Cycle -00:01.00
33 Les Donohue bicisport
34 Dan Peters TOP Gear - Road
35 Reid Cummings Cyclemeisters/Bow Cycle
36 Kirk Loberg TCR Sport Lab - TXR Race Team
37 Christopher Redden TOP Gear - Road
38 Kyle Marcotte Speed Theory
Finishers: Cat ?: 38  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Bunnin Deadgoat Racing 37:06.00
2 Shantel Koenig Redbike 00:16.00
3 Bridget Linder Hardcore Racing 00:45.00
4 Shawna Donaldson Synergy Racing 01:40.00
5 Michelle Jackman Terrascape Racing 01:58.00
6 Aleks Macklem Lamprey Systems 02:18.00
7 Trish Grajczyk Deadgoat Racing 02:37.00
8 Sonia Utting TOP Gear - Road 02:41.00
9 Aubrey Blair-pattison Independent 02:46.00
10 Daena Blixhavn Independent 02:53.00
11 Justine Sagan TOP Gear - Road 03:55.00
12 Sandra Yaworski Team Niklas 04:10.00
13 Nicole Muzechka Terrascape Racing 04:15.00
14 Martha Handford Different Bikes 04:19.00
15 Sheri Foster Independent 04:23.00
16 Madelaine Bate Deadgoat Racing 04:34.00
17 Robin Pollard Rundle Mountain Cycling Club 05:00.00
18 Christina Hirota bicisport 05:24.00
19 Linda Green Deadgoat Racing 05:36.00
20 Marcy Kimpton Speed Theory 07:24.00
21 Sarah Nossiter Spin Sisters 08:17.00
22 Suzanne Robert Spin Sisters 10:23.00
23 Janet Liu TOP Gear - Road -00:01.00
24 Lesley Baldwin Fiera Race Team
Finishers: Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Jackson Independent 36:05.00
2 Bradley Danielson Cycle-Logic
3 Mike Macklem Lamprey Systems
4 Nathan Elliott Hardcore
5 Andrew Rockwell bicisport
6 Brent Topilko bicisport
7 Karol Siarka Independent
8 Grant Kaiser TOP Gear - Road
9 Marcus Henry Synergy Racing
10 Grant Hvizdos Cafe Racers
11 Cesar Martin Terrascape Racing
12 Thomas Auer TOP Gear - Road
13 Ryan Robinson TOP Gear - Road
14 Sean Carter Synergy Racing
15 Jacob Howard Synergy Racing
16 Tom Bastable Pedalhead Roadworks
17 Tony Jackson veloplzn
18 Mike Young Independent
19 Guy Cote Independent
20 Brian Forrest United Cycle
21 Michael Johns Central Alberta Bicycle Club
22 Jason Reid Independent
23 Bob Grunewald Cyclemeisters/Bow Cycle
24 Christian Doehring Deadgoat Racing
25 Travis Anderson Edmonton Road & Track Club
26 Trevor Brophy Deadgoat Racing
27 Adam Chalkley veloplzen
28 David Apperson Headwinds
29 Trevor Jensen bicisport
30 Cole Legree Independent
31 John Olsen Speed Theory
32 Robert Crane Synergy Racing
33 Craig Marshall Deadgoat Racing
34 Kevin Rosmanitz Synergy Racing
35 Alexander Kay bicisport
36 James Szarko Speed Theory
37 Donal Schafer Independent
38 Keith Ingstrup Speed Theory
39 Kenneth Boyko Central Alberta Bicycle Club
40 Michael Meeres Central Alberta Bicycle Club
41 Ken Sidney Independent
42 Chris Jarabek Deadgoat Racing
43 Reid Mcclure Rundle Mountain Cycle Club
44 Brady Faught Independent
45 Gary Piller United Cycle
46 Rob Arseneau Independent
47 Fernando De paz figueras Independent
48 Dave Jaeger Edmonton Road & Track Club
49 John Atto Independent
50 Greg Yanicki bicisport
51 Sean Cooley Independent -00:01.00
52 Darcy Gullacher Speed Theory -00:01.00
53 Kristof Novi Independent -00:01.00
54 Robert Armstrong Calgary CrankMasters -00:01.00
55 Daniel Williams Bike Bros. -00:01.00
56 Wil Pollard Rundle Mountain Cycling Club -00:01.00
57 Simon Hirota bicisport
58 David Asselstine Independent
59 Liam Rourke Cycle-Logic
60 Adam Nerland veloplzn
61 Liah Harvie Rundle Mountain Cycling Club
62 Michael Hayes Independent
63 Darren Hirst Deadgoat Racing
64 Chuck Johnstone Speed Theory
65 Lawrence Keller Deadgoat Racing
66 Finn Pedersen Independent
67 Andrew Cullin Independent
68 Mike Prinz Independent
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 65