Log In
2022 NCCX Race #1 Gibsonville - pb BMW • Oct 15 2022 • Gibsonville, NC
3.8
2
4.9
3.6
3.9
Clear, 68 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
3.8
Beers
2
Moisture
4.9
Accel
3.6
Tech
3.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Kelly Velocious Sport
2 Jasper Nunn HammerCross
3 Oliver Jensen HammerCross
4 Vivienne Myers HammerCross
5 Stratton Deal Star City Cycling
6 Logan Mcdonald HammerCross
7 Ryder Molnar Hammercross
8 Roman Mogilski
9 Foster Funk Team Spoke Cycles
10 Eli Woolman HammerCross
Finishers: Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Baxter Caress NCTC
2 Hunter Dempsey Velocious Sport
3 Lucius Hamblen Velocious Sport
4 Porter Richardson
5 Conner Webster KW Cycleworks
6 Henry Black Berger Hardware Bikes
7 Riley Webster KW Cycleworks
DNF Dylan Abernathy Team HammerCross
DNF Jensen Riddle Velocious Sport
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kalib Atkins Velocious Sport
2 Nathan Farmer Farmer Cycles
3 Brayden James
4 Sylvia Nunn HammerCross
5 Hudson Young HammerCross
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gustaf Hamblen Velocious Sport
2 Collins Lail Velocious Sport
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Mcentire
2 Nicholas Barlow S P O K E E A S Y
3 Ethan White Benissimo Cycling
4 Ada Watson NCTC
5 Joe Otto NCTC
6 Joe Fitzpatrick
7 Tyler Ramer Berger Hardware Bikes
8 Stephen Huddle Hopfly Cyclocross
9 Matthew Watts
10 Kevin Sundeen Great Eskape
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert George
2 Joshua Snyder GVC/Cycles De Oro
3 Nathan Mogilski
4 Stephen George Cycles De Oro
5 Hunter Hensley Benissimo Cycling
6 Benjamin Finaske Team BJ
7 Kyle Mcdonald Brevard College
8 Daniel Worley Asheville Bicycle Company
9 Kerry Martin
10 Adam Riddle Velocious Sport
11 Braxton Wilson
12 Marc Sachdev Old North Cycling Team
13 William Thompson
14 Albert Rosales HopFly Cyclocross
15 Barry Evans US Military Endurance Sports
16 Will Zylstra Velocious Sport
17 Austin Boswell
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 7   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kalib Atkins Velocious Sport
2 Justin Robison Wake Forest HES
3 Olivier Arondeau 12 th state cycling Team p/b Troph
4 Randall Garlock
5 Steven Nelson Novant Health
6 Ben Mayes
7 Sebastian Toro
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Mckean Live it xtreme
2 Keith Handlon Jigawatt Cycling p/b Carolina Ale H
3 Robb Peterson Cycleworks
4 Frank Deal
5 Casey Vedder
6 Robert Marion Cycleworks Performance Bicycle Shop
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Barnard Revolution Cycles NC
2 Mark Rogerson Eliel Factory Racing
3 Andries Hanekom Team Spoke Cycles
4 Mark Edwards GVC/Cycles De Oro
5 Mark Zhu 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
6 John Emanuel Outpost Richmond
7 Raul Gutierrezgarcia GVC/Cyles de Oro
8 Christopher Huggins
9 Uri Camens Low Country Racing
10 Scott Richardson Clemmons Bicycle Racing
11 Dennis Pike Low Pressure
12 Antonio Donabo Perseverance
13 Jason Epstein 12th State Cycling Team p/b Trophy
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Finishers: Cat 4: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Mogilski
2 Adam Burke
3 Olivier Arondeau 12 th state cycling Team p/b Troph
4 Curtis Dietrick Old North Cycling Team
5 Steven Nelson Novant Health
6 Michael Clamann
7 Morten Jensen HemmerCross
8 Craig Young HammerCross
Finishers: Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garnet Vertican ToteandKari.com
2 Dariusz Tyborowski Jigawatt Cycling p/b Carolina Ale H
3 Robert Mobley Well Rabbit
4 Brad Reed Team Wellrabbit
5 Kevin Egan Legion Brewing p/b Bike Source
6 Joseph Cross Birdsong Brewing
7 Brian Staby CX Nation
8 Dwight Smith
9 Rod Stanton Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
10 Todd Davis KCOI Boulevard
11 David Gerrer North Carolina Cyclocross / NCCX
12 Timothy Hopkin North Carolina Cyclo-Cross / NCCX
13 Jim Molnar Hammercross
14 Jim Otto HammerCross
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mitchell Hopkins Henderson Custom Homes
2 Stephen Kefer E3 Endurance
3 Jim Molnar Hammercross
4 Brian Smith Legion Brewing Cyclocross
5 Delane Heath Foothills Cycling
6 Chris Black Berger Hardware Bikes
7 Neal Caren NCTC
8 Brian Funk Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
9 Ronald Jester Crossroads Cycling
10 Robert Peters Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
11 Vincent Rega Crossroads Cycling Clemmons
12 Jim Otto HammerCross
DNF Douglas Ahrens Blue Ridge Cross
DNF Kevin Egan Legion Brewing p/b Bike Source
Finishers: Cat 3: 13   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Guilford York Ultimate Bicycle
2 Marc Sachdev Old North Cycling Team
3 Chris Laspaluto Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
4 Barry Evans US Military Endurance Sports
5 Charles Nunn HammerCross
6 Edward Gallagher
7 Robert Tice
8 David Love Birdsong Brewing
9 David Boynton Team HammerCross
10 David Brown Southeast Velo Racing
11 Chris Hill Paul's Racing/Paul's Cycling & Fitn
12 Joel Eisner Constellation Cycling p/b Inland Co
13 Gregory Atchison NCTC
14 Chris Culp Hearts Racing Club
15 Evan Myers HammerCross
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Robitaille Triangle Velo
2 Alan Lesage Fast Daddy Racing
3 Stephen Knight Constellation pb Inland Constructio
4 Randy Mcdougald Fast Daddy Racing
5 Ron Swenson Unattached
6 Julian Coupland F3 Cycling p/b 7 Mile Cycles
7 Robert Breedlove Blue Sky Bicycles
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Hardin Project Echelon Racing
2 Nate Morse Lima One Capital
3 Ethan Doherty
4 Levi Porter FreeFly Endurance
5 Joseph Grimes Sycamore Cycles
6 Jacob Bernas Velocious Sport
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Hamblen Project Echelon Racing
2 Eli Woodard Velocious Sport
3 James Pearl
4 Nathan Mullins Team Spoke Cycles p/b Eatmon
5 Raymond Crepeau
6 James Walsh Squirrel Awareness Racing
7 Eric Hunter Your mom's house
8 Stephen Huddle Hopfly Cyclocross
9 Savannah Sill Hopfly Cyclocross
10 Elizabeth Dinatale Old North Cycling Team
11 Rob Keener
DNF Zach Lail 530
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zoe Clay Velocious Sport
2 Tessa Mead NCTC
3 Darcy Grimes Sorella Cycling
4 Samantha Goldenstein US Military Endurance Sports
5 Ali Otto NCTC
6 Brooke Evans NCTC
7 Susan Kefer E3 Endurance
8 Christi Britt Betty Squad Racing
DNF Molly Sarchet Old North Cycling
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeanne-marie Mcpherson Triangle Velo
2 Katherine Dale Voler/Easton/HRS/Rock Lobster p/b K
3 Kaitlyn Underwood 12th State Cycling Team p/b Trophy
4 Rachael Worley Dirty Kitten Racing
5 Joanna Reynolds Cycleworks Performance Bicycle Shop
6 Megan Baxter constellation cycling
7 Shelley Molnar Hammercross
8 Susan Bourne
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lynn Weller
2 Tanya Harris Team Spoke Cycles
3 Elizabeth Hall
4 Lorri Warlick Mock Orange Racing
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hadley Molnar Blue Ridge Cross
2 Sheila Orem Trek Verge Racing
3 Kelly Mclaughlin Hammer CX
4 Tara Keefer Classic Cycling
5 Patty Shoaf Team Hammercross
6 Hope Ann snyder-walsh Western Carolina University
7 Riley Pearman Blue Ridge Cross
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 4