Log In
BMX Cross • Oct 9 2021 • Bellingham, WA
Series: Cascade Cross
4
3.6
3.9
3.7
2.3
Overcast, 56 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
3.6
Moisture
3.9
Accel
3.7
Tech
2.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stella Bressler Hupkit.com 36:22.8
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Stout Hagens Berman 43:30.1
2 Brian Dagnon Fanatik Bike Co. Race Team 44:05.7
3 Rich Blake Whidbey Islander 44:19.4
4 David Dean Charles Oscar Racing 44:54.4
5 Scott Johnson 45:01.7
6 Brendan Burkhart The Authority 45:21.2
7 Jeff Cota Old Town Bicycle p/b Ritzman Constr 45:29.8
8 James Beieler Fanatik Bike Co. Racing Team 45:40.1
9 Chris Laugen 46:34.3
10 Jimmy Archer 46:37.2
11 Jacob Stewart Smaller Kietty 46:57.7
12 David Neubeck Fanatik Bike Racing Team 47:48.8
13 Kevin Goldsberry The Authority 48:19.3
14 Wayne Wakeman 48:36.2
15 John Coleman Fanatik 48:42.8
16 Geoffrey Grosenbach Velominati -1 lap
17 Golden Fillmore DNS
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Stout Hagens Berman 35:00.3
2 Nathan Holmes Broadmark/Mt Si Racing 35:13.0
3 Garrett Leque 36:44.2
4 Shay Goodlund 37:06.2
5 Patrick Monroe 37:17.0
6 Matt Treter 39:16.6
7 Zach Cook The Authority 42:07.5
8 Bryn Bailey 45:41.1
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Olsen Jank Components 47:03.6
2 Daniel Hertel RACEPACE 47:57.8
3 Chris Ellis Homegrown Racing 48:03.2
4 Brian Bressler Hupkit.com 48:40.0
5 Calvin Collander Homegrown Racing 49:21.3
6 Shawn Fife Steve Neal Performance 51:09.1
7 Andy Leveto Jack's Bicycle Center/Homegrown Rac 51:14.8
8 Brendan Mcmahan Recycled Cycles Racing 51:22.2
9 Colin Ferguson FANATIK BIKE COMPANY RACE TEAM 53:15.2
10 Forrest Longman Fanatik Bike Race Team DNS
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alasdair Turner 40:42.4
2 Noah Arling 41:17.7
3 Danny Keogh 41:47.1
4 Scott Fleenor 43:14.3
5 Scott Grinsell DYNA Racing 43:57.8
6 Andrew Babcock Cascadia Wheel Co. 44:16.6
7 Charlie Damron Rascal Racing 44:27.3
8 Mark Kempton 44:35.5
9 Adam Phaneuf Ferrous Fab 44:56.4
10 Alexander Martin 46:01.0
11 Cyrus Yocom Earls Bike Shop 47:22.7
12 Frank Colich Fell Swoop 47:33.6
13 Colin Mckenna Hagens Berman Racing/Seattle Race C 49:50.5
14 Greg Dixon 52:35.2
15 Jordan Lucke Egencia -1 lap
17 Carsten Belanich DNS
DNF Patrick O'Brien Ferrous Fab DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Kilness 32:36.3
2 Tucker Gibbons 33:35.8
3 Robert Sepler Organic Gnar Harvest 34:48.3
4 Sebastian Beieler 35:03.2
5 Matthew Hickman Rascal Racing 36:11.6
6 Ezra Citron 37:27.9
7 Matt Smiley 38:12.7
8 Ren Dey 38:32.6
9 Michael Cupp Organic Gnar Harvest 39:27.6
10 Chris Behee 39:50.4
11 Will Stralka Homegrown Racing 40:10.0
12 Nicholas Rousseau 40:16.3
13 Tim Sturtz Fanatik 45:47.7
14 James Campbell-harris Aratech Racing 45:59.2
15 Nathan Hutchison 48:12.4
16 Keinan Paulino 48:39.0
17 Sam Stearns -1 lap
18 Andrew Butcher The Authority -1 lap
19 Franklin Johnson franklyFIT -1 lap
22 Reece Williams Rascal Racing DNS
DNF Ryan Mix Audi Cycling DNF
DNF Matheo Henry DNF
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Graver Ridge Cyclesport 48:25.2
2 Greg Heath HODALA! 49:39.0
3 Scott Barr Five Ply Design / RidgeCrest Racing 50:08.1
4 Christopher Carter 50:12.7
5 Adam Vandyke Egencia racing 50:46.8
6 Dieter Laskowski PCP Racing 52:10.3
7 Tim Hubner Heartthrob 52:41.3
8 Richard Shelmerdine Egencia 52:50.7
9 Henry Watts Spice Mice 54:36.8
10 Erik Lookabill Junk pedalers 54:55.4
11 Pete Sharp 55:53.6
12 Anthony Sallows CUTOFFS 56:40.3
13 Mark Pollack Ruckus 57:35.7
14 Will Marks Stoned Goat Cyclery -1 lap
15 Scott Johnson -1 lap
16 Matthew Servia CUTOFFS -1 lap
17 Brett Lott #Kiponabike -1 lap
18 Duane Crowe Jackal -1 lap
19 Matt Hoffmeyer CUTOFFS -1 lap
20 Josh Parrish CUTOFFS -1 lap
21 Matt Curtis Bellingham Grind Corps -1 lap
22 Jacob Pouley -2 laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 5   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Vanderstaay Shuksan Velo 35:05.6
2 Glenn Gervais Fanatik Bike Racing Team 35:18.3
3 Paul Porte 35:48.8
4 Chad Clarke Shucksan Velo Club Race Team 36:30.3
5 Tom Fryer Fanatik Bike Racing Team 37:31.7
6 Scott Jones 38:57.4
7 James M yoos 39:27.8
8 Tom Petersen UPRIVER RACING 39:29.0
9 Dave Bishop Fanatik Bike Co. Race Team 41:04.3
10 Carl Paulino Patches Cycling Team 42:17.5
11 Mick Hannigan Shuksan Velo 42:31.3
12 Anthony Vergillo Team Arlouigi -1 lap
13 Blair Cooper Unavita Racing -1 lap
14 Charlie Herron DNS
15 James Thompson DNS
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Apollo Leonard 51:13.1
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lea Stralka Homegrown racing 42:56.6
2 Tess Cunningham 43:08.5
3 Josie Jacques-maynes 43:17.2
4 Melanie Lewis QOD 43:39.0
5 Rosalind Patterson Team Thrive 44:05.1
6 Meghan Kershner Team Pro-Laps 48:01.5
7 Kristi Berg Queen's of Dirt p/b Jack's Bicycle 48:21.0
8 Corina Cheever Queens of Dirt p/b Jacks Bicycle Ce 50:08.4
9 Grace Meloy DNS
10 Carrie Eller Jack's QOD DNS
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Betz 38:26.3
2 Mariella Kerr 42:42.7
3 Rena Kingery 44:14.3
4 Molly Prentice Fanatik Bike Co. Cycling 44:53.6
5 Rikki Peck 46:48.3
6 Amber Pouley Powered By Snacks 47:28.0
7 Kristen Mason Queens of Dirt p/b Jacks Bicycle Ce 48:21.4
8 Michelle Holtorff Joyriders DNS
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bailey Bonaci 39:33.7
2 Staci May Earl's Bike Shop -1 lap
3 Samantha Poteet Stoned Goat Cyclery -1 lap
4 Jamie Alexander -1 lap
5 Amanda Rhine -1 lap
6 Stephanie Treneer Fanatik Bike Co. Race Team -1 lap
7 Ali Riecke -1 lap
8 Melissa Johnston Cascadia Wheel Co Factory Team -1 lap
9 Valerie Spencer Puppy Power -1 lap
10 Katie Nardi Grit City Health -1 lap
11 Melissa Tillson Powered By Snacks -1 lap
12 Melissa Mohilla DNS
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sabrina Hendrick Queens of Dirt P/B Jack's Bicycle C 49:22.2
2 Erin Hardy Powered By Snacks 49:43.3
3 Suki Hawley 52:48.7
4 Alyson Indrunas Queens of Dirt P/B Jack's Bicycle C 53:54.9
5 Rachel Croteau 56:28.8
6 Veronica Parkin Powered By Snacks -1 lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 3