Log In
NEOCX #5: Down by the River Cross p/b/ Bike Ohio • Oct 7 2018
4.9
5.1
4.8
4.8
4.5
Foggy, 68 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.9
Beers
5.1
Moisture
4.8
Accel
4.8
Tech
4.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Davis Spin/Litzler Automation 0:29:33
2 Thomas Libecco Summit Freewheelers Juniors Team 0:29:34
3 Addie Slutz Summit Freewheelers Juniors Team 0:30:22
4 Izabella Shaffer Summit Freewheelers 0:30:40
5 Theresa Augustin Stelleri Performance Training 0:33:25
6 Morrison Stoneking Summit Freewheelers Juniors Team 0:33:27
7 Alex Mesarchik Independent 0:34:55
8 Bret Samay Independent 0:36:21
9 Ian Niles Summit Freewheelers Juniors Team 0:37:19
10 George Libecco Summit Freewheelers Juniors Team 0:31:04
11 Colby Schmidt Summit Freewheelers Juniors Team 0:20:57
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Mihalik J Mac Cycling LLC 0:58:01
2 Jonathan Card Mariner Cycling 0:59:43
3 Shawn Geiger Appalachian Bicycle Racing Associat 0:59:52
4 Matt Weeks Lake Effect Cycling Team 0:59:55
5 Brett Mckay bike ohio 1:01:15
6 Jay Ganser bike ohio 1:03:08
7 Jason Suppan Ride On Wooster 0:57:41
8 Jeffrey Davis bike ohio 1:00:54
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Stackhouse Spin/Litzler Automation 0:42:01
2 Adam Wintz Team Six One Four 0:42:29
3 Robert Maier Flat Tire Co. Bike Shop 0:43:16
4 James Sargiovanni bike ohio 0:43:28
5 Christopher Peltzer La Prima Espresso Co. Racing 0:44:06
6 Tyler Alexander La Prima Espresso Co. Racing 0:44:07
7 Tim Panagis Independent 0:44:34
8 Brian Klueber Joy Machines Racing 0:44:49
9 Philip Weigel J Mac Cycling LLC 0:44:57
10 Alex Intihar Summit Freewheelers 0:45:07
11 John Mcdanel NuGo Racing 0:45:47
12 Zac Waugh Independent 0:46:42
13 Nate Szabo Team Lake Effect 0:46:51
14 Jason Hall Summit Freewheelers 0:47:05
15 Adam Fulcher DistrictTaco Racing 0:47:41
16 Tom Weaver Summit Freewheelers 0:47:48
17 Ryan Fisher Spin/Litzler Automation 0:48:49
18 Matt Odonnell Independent 0:43:07
19 Josh Schmidt Snakebite Racing 0:44:41
20 Benjamin Swtiala Independent 0:49:24
DNF Frank Mocilnikar Independent
DNF Eamonn Schnell Independent
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Maier Flat Tire Co. Bike Shop 0:28:32
2 Christopher Peltzer La Prima Espresso Co. Racing 0:28:48
3 James Sargiovanni bike ohio 0:28:56
4 Eamonn Schnell Independent 0:29:12
5 Tyler Alexander La Prima Espresso Co. Racing 0:29:31
6 Zachary Niles Summit Freewheelers Juniors Team 0:29:42
7 Rick Thompson Summit Freewheelers 0:29:53
8 James Libecco Summit Freewheelers 0:30:02
9 Jason Hall Summit Freewheelers 0:30:26
10 Nathaniel Abbott Independent 0:30:34
11 Neil Perko Joy Machines Racing 0:30:34
12 Logan Morris Summit Freewheelers Juniors Team 0:31:17
13 Billy Slutz Summit Freewheelers 0:31:46
14 Mitchell Reichert Independent 0:33:02
15 Jesse Hawk Independent 0:33:15
16 James Binns Maumee Valley Wheelmen 0:33:32
17 Dustin Lansing Independent 0:34:04
18 Thomas Depietro Bike Ohio 0:34:13
19 Matt Odonnell Independent 0:34:30
20 Craig Kovach Joy Machines Racing 0:34:48
21 David Hickey Ag3r 0:35:20
22 Benjamin Swtiala Independent 0:35:32
23 Boris Brezo Independent 0:35:34
24 Matthew Niederman Case Western Reserve University 0:35:39
25 Joaquim Stevenson-rodriguez Independent 0:35:48
26 Bill Braun bike ohio 0:36:01
27 David Cavallo bike ohio 0:36:03
28 Ryan Hoch Independent 0:36:11
29 Andrew Henderson Steadfast Cycling Club 0:36:26
30 Jeffrey Stark Independent 0:36:45
31 Patrick Ryan Joy Machines Racing 0:36:58
32 Michael Campana Independent 0:37:22
33 Sev Kurtov Independent 0:37:57
34 Patrick Bischof Independent 0:38:09
35 Scott Liechty Joy Machines Racing 0:28:38
36 Alexander Rigda Joy Machines Racing 0:28:40
Finishers: Cat 4: 24   Cat 5: 8   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Yates Independent 0:31:00
2 Richard May Independent 0:32:32
3 Mitchell Reichert Independent 0:32:33
4 Carter Morris Summit Freewheelers Juniors Team 0:33:52
5 Nathan Reymann Summit Freewheelers Juniors Team 0:34:13
6 Darrell Schmitt The Neighborhood Academy 0:35:59
7 Boris Brezo Independent 0:36:49
8 Blake Oatey Independent 0:37:21
9 Patrick Ryan Joy Machines Racing 0:31:58
10 Michael Kinzel Independent 0:33:14
11 Paul Smith Independent 0:33:23
12 Todd Thombs Independent 0:33:59
13 John Wyant Independent 0:35:25
14 Aaron Krumhansl Independent 0:35:34
15 Dwayne Fishel Independent 0:36:22
16 Matt Mesarchik Independent 0:37:53
DNF David Sekorky Independent
Finishers: Cat 5: 8   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Libecco Summit Freewheelers Juniors Team 0:31:04
2 Colby Schmidt Summit Freewheelers Juniors Team 0:20:57
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Mesarchik Independent 0:34:55
2 Bret Samay Independent 0:36:21
3 Ian Niles Summit Freewheelers Juniors Team 0:37:19
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Davis Spin/Litzler Automation 0:29:33
2 Thomas Libecco Summit Freewheelers Juniors Team 0:29:34
3 Morrison Stoneking Summit Freewheelers Juniors Team 0:33:27
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Davis bike ohio 0:45:02
2 James Libecco Summit Freewheelers 0:46:30
3 Joseph Melnyk Summit Freewheelers 0:47:19
4 Jesse Hawk Independent 0:47:57
DNF Matthew Schieferstein Summit Freewheelers
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nate Loman Team Lake Effect 0:43:07
2 Ernesto Marenchin Team Lake Effect 0:43:29
3 Craig Burland bike ohio 0:44:49
4 Tom Weaver Summit Freewheelers 0:44:52
5 Brian Rybak Spin/Litzler Automation 0:46:55
6 Brian Ochocki Team Lake Effect 0:47:25
7 Mark Gorman Independent 0:48:12
8 Michael Adams Summit Freewheelers 0:48:22
9 David Hickey Ag3r 0:44:48
10 Robert Ludwig Independent 0:46:00
11 David Shaffer Summit Freewheelers 0:50:49
DNF Jonathan Scott Joy Machines Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rudy Sroka Lake Effect Cycling Team 0:44:41
2 Ron Kubala Lake Effect Cycling Team 0:46:55
3 William Marut Team Lake Effect 0:47:55
4 Mark Davis Spin/Litzler Automation 0:43:18
5 Dave Thornton Independent 0:44:27
6 Robert Breedlove Blue Sky Cycling Club 0:45:11
7 Allen Kraus Maumee Valley Wheelmen 0:45:29
8 Timothy Fortner Wells Fargo Advisors 0:49:02
9 Dale Seeds Stark Velo 0:49:47
DNF Daryl Breedlove Blue Sky Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Weeks Lake Effect Cycling Team 0:26:11
2 Brett Mckay bike ohio 0:26:25
3 Nathan Molnar bike ohio 0:28:48
4 Jay Ganser bike ohio 0:28:49
5 Brian Klueber Joy Machines Racing 0:28:55
6 Brian Ochocki Team Lake Effect 0:29:21
7 Dave Thornton Independent 0:29:56
8 Ron Kubala Lake Effect Cycling Team 0:30:10
9 Craig Burland bike ohio 0:30:11
10 Patrick Duffin Campus WheelWorks 0:31:12
11 James Sargiovanni bike ohio 0:32:08
12 Matt Odonnell Independent 0:32:39
13 Todd Thombs Independent 0:26:02
14 Alexander Rigda Joy Machines Racing 0:26:09
15 Scott Liechty Joy Machines Racing 0:27:07
16 Thomas Depietro Bike Ohio 0:27:40
DNF Mark Davis Spin/Litzler Automation
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nate Loman Team Lake Effect 0:43:07
2 Ernesto Marenchin Team Lake Effect 0:43:29
3 Rudy Sroka Lake Effect Cycling Team 0:44:41
4 Craig Burland bike ohio 0:44:49
5 Tom Weaver Summit Freewheelers 0:44:52
6 Jeffrey Davis bike ohio 0:45:02
7 James Libecco Summit Freewheelers 0:46:30
8 Ron Kubala Lake Effect Cycling Team 0:46:55
9 Brian Rybak Spin/Litzler Automation 0:46:55
10 Joseph Melnyk Summit Freewheelers 0:47:19
11 Brian Ochocki Team Lake Effect 0:47:25
12 William Marut Team Lake Effect 0:47:55
13 Jesse Hawk Independent 0:47:57
14 Mark Gorman Independent 0:48:12
15 Michael Adams Summit Freewheelers 0:48:22
16 Mark Davis Spin/Litzler Automation 0:43:18
17 Dave Thornton Independent 0:44:27
18 David Hickey Ag3r 0:44:48
19 Robert Breedlove Blue Sky Cycling Club 0:45:11
20 Allen Kraus Maumee Valley Wheelmen 0:45:29
21 Robert Ludwig Independent 0:46:00
22 Timothy Fortner Wells Fargo Advisors 0:49:02
23 David Shaffer Summit Freewheelers 0:50:49
24 Dale Seeds Stark Velo 0:49:47
DNF Matthew Schieferstein Summit Freewheelers
DNF Daryl Breedlove Blue Sky Cycling Team
DNF Jonathan Scott Joy Machines Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 11   Cat 4: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jackie Mckay Bike Ohio 0:44:56
2 Sally Price VeloFemme p/b Litzler 0:46:09
3 Kathleen Ropella Independent 0:44:32
4 Kristen Keyes Snake Bite Racing 0:49:44
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Addie Slutz Summit Freewheelers Juniors Team 0:30:22
2 Izabella Shaffer Summit Freewheelers 0:30:40
3 Suzanne Peats Maumee Valley Wheelmen 0:31:09
4 Theresa Augustin Stelleri Performance Training 0:33:25
5 Jessica Lilly Summit Freewheelers 0:35:07
6 Staci May Independent 0:28:54
7 Mckenna Myer Independent 0:29:01
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Schmidt Snakebite Racing 0:43:51
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Schmidt Snakebite Racing 0:26:24
2 Kristen Keyes Snake Bite Racing 0:32:24
Finishers: Cat 3: 2