Log In
Pumpkin Hop Cross • Oct 15 2016
0
0
0
0
0
Mostly Cloudy, 70 degrees, wind 14 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Gomes SBR Quantum
2 Nicholas Eckermann Friends of Off-Road Cycling
3 Kyle French Wild Card Cycling
4 Jon Kiner Bloomington Cycle Race Team
5 Colm Flannery
6 Matthew Dawson The Cyclery
Finishers: Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Keller Bloomington Cycle Race Team
2 Aaron Deutchman
3 Larry Johns Bike and Hike Charleston
4 Reid Schur Washington University
5 Todd Kollar Team Mack
6 Sam Strawhacker University of Iowa
7 Andrew Young Spin City Racing
8 Andrew Billing Bloomington Cycle Race Team
9 Eli Molloy The Cyclery
10 Thomas Wallace Bloomington Cycle Race Team
11 Vicken Chalian Bloomington Cycle Race Team
12 Kirt Monk
13 Mike Naylor Spoked Bikes
14 Art Hess Wild Card Cycling
15 Tim Swanson Bushwhacker
16 Nathan Carls Wheel Fast Cycling Team
17 Ryan edwards Bertrand Bloomington Cycle Race Team
18 Chris Koller Little Ade's Goose Island
19 Mark Jones Spin City Racing
20 Chuck Coderko
21 Ryan Oldani Mikes Bikes
Finishers: Cat 4: 19   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Deutchman
2 Cole Daniels
3 Kenneth Helms
4 Robby Sams Bike and Hike Charleston
5 Daniel Boser Bloomington Cycle Race Team
6 Alex Kulyk Kickapoo MTB Club
7 Charles Legrand
8 Connor Ramsey ABD Cycling
9 David Mahaffey
10 Larry Bolton Wild Card Cycling
11 Brian Hammond
12 Craig Willenborg
13 Jordan Morrell
14 William Mennen
15 Sam Kost
16 Keith Buescher XXX Athletico Racing
17 Jody Dwiggins The Cyclery
18 Jimmy Mcvey
19 Jeremy Alcorn Boulder Cyclesport
20 Andy Brown Wheel Fast Cycling Team
21 Ryan Oldani Mikes Bikes
22 Trevor Cottle
23 Chris Szorc
24 Janette Barber Mikes Bikes
25 Kirbee Monk
DNF Thomas Alexander Team Waldo
DNF Chuck Coderko
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 16   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cody Sikes
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Bien
2 Hayden Thomas
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Hills Wheel Fast Cycling Team
2 Alfonso Reyes Heritage/Weather Channel
3 Mark Tank Bloomington Cycle Race Team
4 Mike Howard PAMBA
5 Art Hess Wild Card Cycling
6 E Michael ozment Wild Card Cycling
7 Thomas Lambert Bike Burlington
8 Gerrit Sinclair Bloomington Cycle Race Team
9 Kevin Lantz Peoria Bicycle Club/PBC Racing
10 Rob Van pelt Bike Burlington
11 Kenny Vennell Wheel Fast Cycling Team
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Gomes SBR Quantum
2 Jason Rassi Little Ade's Goose Island
3 Sunny Gilbert Van Dessel
4 Neil Fortner Wild Card Cycling
5 Aaron Higley Wild Card Cycling
6 Nicholas Eckermann Friends of Off-Road Cycling
7 Anthony Dust The Cyclery
8 Andrew Lister The Cyclery
9 Kyle French Wild Card Cycling
10 Tom Keller Bloomington Cycle Race Team
11 Aaron Deutchman
12 Thomas Wallace Bloomington Cycle Race Team
13 Dan Lang Panther Cycling
14 Scott Peipert Dogfish
15 Colm Flannery
16 Sam Strawhacker University of Iowa
17 Thomas Alexander Team Waldo
18 Sam Kost
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Dust The Cyclery
2 Matthew Dawson The Cyclery
3 David Burtle Wheel Fast Cycling Team
4 Tom Harp The Cyclery
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sunny Gilbert Van Dessel
2 Melinda Higley Wild Card Cycling
3 Janet Moore Bloomington Cycle Race Team
4 Janette Barber Mikes Bikes
5 Susana Calderon Spin City Racing
DNF Kelley Wegeng Wild Card Cycling
DNF Kristen Orban The Cyclery
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 5