Log In
NEOCX #6 Cross on the Range • Nov 9 2014
4.3
6.8
3.1
4.5
5.1
Clear, 47 degrees, wind 17 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.3
Beers
6.8
Moisture
3.1
Accel
4.5
Tech
5.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clayton Travis WAS Labs Cycling
2 Ryan Madis WAS Labs Cycling
3 Burke Fortner Wells Fargo Advisors
4 Connor Landreth WAS Labs Cycling
5 Emerson Stoneking WAS Labs Cycling
6 Morrison Stoneking WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Saeler Trek Cyclocross Collective
2 Ernesto Marenchin Twin Six
3 David Steiner Spin/Litzler Automation
4 Mike Chapman WAS Labs Cycling
5 Christopher Smith Stark Velo
6 Brandon Mercer WAS Labs Cycling
7 Joe Stratton Mad Alchemy Rider Cooperative
8 Matthew Tinkey Top Gear Racing
9 Bruce Pisarek Central Ohio Bicycle Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nate Loman Lake Effect Cycling Team
2 Joseph Pallotto Lake Effect Cycling Team
3 William Marut Lake Effect Cycling Team
4 Timothy Fortner Wells Fargo Advisors
5 William Irving
6 Craig Burland
7 Michael Schmidt
8 Ed Masta
9 Mark Davis Blazing Saddle Racing
10 Brooke Furio Northbrook Garner Bicycle Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Craft Lake Effect Cycling Team
2 Jim Yankush Stark Velo
3 Marshall Leininger Stark Velo
4 Robert Breedlove Blue Sky Cycling Club
5 Larry Pandy
6 William Gibson Blue Sky Cycling Club
7 Michael Ellis UPMC/ Pro Bikes
8 Mark Thomas
9 Jos Belich
10 Richard Grella Stark Velo
11 Daryl Breedlove Blue Sky Cycling Club
12 Dale Seeds Stark Velo
DNF William Ehler UPMC/ Pro Bikes
DNF Rudy Sroka Lake Effect Cycling Team
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Mcdaniel Lake Effect Cycling Team
2 Matt Weeks WAS Labs Cycling
3 Robert Sroka Netherland Rubber
4 Ryan Comeau Lake Effect Cycling Team
5 Thomas Franek Team Lake Effect
6 Raymond Auger Cycle-Smart
7 James Dieringer Spin/Litzler Automation
8 Cameron Jackson WAS Labs Cycling
9 John Ehrlinger Spin
10 Jeremy Paul Blazing Saddle Racing
DNF Josh Direen Paradise Garage Racing
DNF Mitch Gabel Spin
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Cramer Blazing Saddle Racing
2 Clayton Travis WAS Labs Cycling
3 Chris Neag
4 Shawn Geiger
5 Mitch Schrader
6 Alexander Kinney Scum City Racing
7 Brian Rybak Spin
8 Roger Sapp Lake Effect Cycling Team
9 Jason Spieth
10 Christian Staneluis North Coast Cycling
11 Ryan Fisher Spin/Litzler Automation
12 Kevin Larson
13 Jack Turner
14 Ryan Madis WAS Labs Cycling
15 Ed Masta
16 Brian Kraska
17 Edson Madis WAS Labs Cycling
18 Frank Mocilnikar
19 Tom Wozniakowski
DNF Nathaniel Veselenak Spin
DNF Jonathan Scott Scum City Racing
DNF William Neidinger Wells Fargo Advisors
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 15   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Melnyk
2 Steve O'bryan
3 Christopher Reese
4 Eric Jennings
5 Brian Klueber
6 Brian Klippel
7 Alexander Valigosky
8 Kyle Kropog Blazing Saddle Racing
9 Darians Patell
10 Corey Atchison Qwik Fix
11 Robert Ludwig
12 John Caruso
13 Darrell Schmitt
14 Joe Simonetti
15 Matthew Snyder
16 Mike Mayer Team Snakebite Racing
17 Garrett Barna
18 Jasper Stallings Case Western Reserve University
19 Mark Thomas
20 Morris Wheeler
21 Jack Richardson
22 Rich Ryan
23 Dave Whittaker
24 Ben Doohan Blazing Saddle Racing
25 John Graber
26 Paul Smith
27 Daniel Piellot
28 Ed Faidiga Blue Sky Cycling Club
29 Kevin Kaucheck
30 Eric Mele
31 Matt Ganter
DNF John Emig
DNF Corey Gregg
DNF Mike Fieseler
DNF Connor Landreth WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 23   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ernesto Marenchin Twin Six
2 James Dieringer Spin/Litzler Automation
3 Ryan Fisher Spin/Litzler Automation
4 Mike Chapman WAS Labs Cycling
5 Robert Breedlove Blue Sky Cycling Club
6 Jason Meyer
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Sroka Team Lake Effect
2 Vanessa Stauffer Cycle-Smart
3 Rosalie Franek
4 Gwen Davis Lake Effect Cycling Team
5 Angela Ridgel Snake Bite Racing
6 Nancy Desmond
7 Michelle Mead
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Saeler Angry Monkeys Racing
2 Emily Ponti
3 Sally Price
4 Vicki Munnings WAS Labs Cycling
5 Laura Webb Spin/Litzler Automation
6 Jackie Mckay
7 Elizabeth Hiser
8 Marilyn Rayner Lady Gnar Shredders
Finishers: Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Tomazic
2 Sandra Gliga Team Bicycle Hub
3 Catherine Neff Summit Freewheelers
4 Cari Burnley
5 Lauren Baldarelli
6 Tess Van kan
7 Laura Nushaum
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 3