Log In
Lion Cross • Oct 20 2013
4.8
2.4
4.9
4.1
3.9
Clear, 59 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.8
Beers
2.4
Moisture
4.9
Accel
4.1
Tech
3.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Forrest Howard ASU Cycling
2 Matthew Mcgrain Specialized/DumondeTech
3 Ryan Brown Unattached
4 Chris Moorman constellation cycling
5 Jimmy Awad Pauls Racing
6 Seth Long
7 Kyle Carver Tricyclists BRC
8 Henry Davis KCOI U20 - Wenzel Coaching Jr. Devo
9 David Zell Oak City Cycling Project
10 Brett Bennett Fiets Maan Racing
11 Harris Bassett NC State
12 Kyle Bush Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
13 Adam Koch
14 Thomas Price NA
15 Richmond Baker Cycletherapy-Zimmer
16 Robert Smithson UNC Cycling Club
17 Logan Sites Gyros Race Team p/b Carolina Ale Ho
18 Eddie Jones Team Nashbar.com
19 Kelley Montoya Cycletherapy
20 Christopher Ragland
21 Paul Edmonds na
22 Mike Myracle Generals
23 Jeremy Morgan
24 John Martin
25 Colin Bradley na
26 Michael Lirette Southside Tri & Cycle
27 Terry Forrest Atomic Cycles
28 Blake Wickerham
29 Jason Gayton na
30 Gary Jackson Velosports Racing
31 Matthew Rothwell North Carolina State University at
32 John Kelly
33 Paul Mckenzie University of North Carolina at Gre
34 Peter Kreuser
35 Jesse Keiker
36 Tom Gibbons
37 Sam Woodrum Woodrum Poultry
38 Josh Hatchell
39 Bryan Ream Atomic Cycles
40 Patrick Quirk
41 Chris Belknap
42 Kenneth Metzger
43 Mark Engen Full Spectrum Racing- The Bicycle S
44 Kyle Dorry
45 Jonathan Keiser Full Spectrum Racing
46 Luke Thomas Hawleys Bicycle/Cross Creek Cycling
47 Andrew Gould
48 Jason Pendse Wolfpack of One
49 Greg Beasley Hawleys Bicycle World
50 Scott Richardson Evolution Jr. Devo
51 Michael Creel
52 John Bovine Revolting Cogs/Evolution Jr Devo
53 David Millsaps
54 Mark Davis
55 Arthur Koch
56 Richard Mcguire Hawley's Bicycle World Racing Team
57 Jeff Keating
58 Jack Miller Clemmons Bicycle
59 Evan Levine
60 Randy Wood
61 Michael Carbaugh
62 Mike Thomas Hawleys Bicycle/Cross Creek Cycling
63 Ian Bundy
64 Reid Smith NSAT
65 R. Scott morgan
66 Eric Alley
67 Robert Renke
68 David Tice
69 Chris Cole
70 Timothy Tennant Sandhills Cycling Club
71 Larry Gibson Generals/UNCG
72 Andrew Stevenson
73 W Miller RevolutionCycleSports p/b Lonerider
74 Christopher Scallion
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 34   Cat 5: 17   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trent Blackburn Wattage Cottage
2 Kevin Burgess Carolina Break- U23
3 Miles Hubbard ASU Cycling
4 Brandon Davis Wattage Cottage
5 James Leath Appalachian State University
6 Silas Moorefield Liveit Xtreme
7 Hayden Miller na
8 Jason Biggs Unattached
9 Richard Stem Specialized Dumonde Tech
10 John Jay Happy Tooth Racing
11 Joseph Grimes Abby Design & Construction/Boone Bi
12 Steven Boehm Berger Hardware Bikes
13 Alex Harrill Specialized/Dumonde
14 Devin Reavis ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
15 Kinzer Hewitt Atomic Cycles
16 Michael Raynor The Hillsborough Street Elite
17 Eric Hoffman Berger Hardware Bikes
18 Evan Lacy Durham Cycles
19 Jimm Mcelroy VeloSports Racing
20 Mansour Benkreira Birdsong Brewing
21 Justin Bristol Kind Human Sports
22 Aaron Hoag Specialized/DumondeTech
23 Jonah Gollub
24 Josh Payne ABRC
25 Will Stoughton Berger Hardware Bikes
26 James Jones RevolutionCycleSports p/b Lonerider
27 Todd Berger Berger Hardware Bikes
28 Nicholas Reeves na
29 Alex Mcmahon na
30 James Reisen
31 Daniel Allen Clemmons Bicycle Racing
32 Will Barnes Berger Hardware Bikes
33 Aidan Pounder ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
34 Shawn Kane Bicycle Gallery Racing
35 Johann Liljengren Tri-Cyclists BRC
36 Matt Grainger
37 Curtis Staples The Hillsborough Elite
38 Jack Mock unaffiliated
39 Aaron Kellogg Oak City Cycling Project Race Team
40 Travis Beane Clemmons Bicycle Racing
41 Douglas Chamberlain OCCPRT
42 Joshua Cole Velosports Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 40   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Whitmore Athletix Cycling Team Benefiting Gl
2 Scott Frederick Constellation Cycling
3 Joshua Stevens Garneau Custom
4 Jason Morgan CrossTown Velo
5 Charlie (jimmy) Bruner Inland Construction / C2
6 Don Seib BIKEMAN.COM
7 Charles Von isenburg Mock Orange Bikes Pro CX Team
8 Jeff Varner
9 Andrew Oishi Garneau Custom
10 Robb Peterson Cycleworks
11 Thomas Vandevender Asheville Cycloross
12 Richard Tsui
13 Paul Kolb Unattached
14 Zach Lail Mock Orange Bikes Pro CX Team
15 Christian Garlapow Shickluna
16 Robert Colbert Mock Orange Racing
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 10   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Ryan Mock Orange Pro CX Team
2 Westley Richards Clemmons Bicycle Racing
3 Byron Rice Clemmons Bicycle Racing
4 Patrick Beeson Mock Orange Bikes Pro CX
5 Lucas Livermon Unattached
6 Philip Short Catup.com
7 David Forkner Team Athletix Benefiting Globalbike
8 Charles Storm Storm Racing Team
9 Todd Hancock Oak City Cycling Project Race Team
10 Stephen Smith NCSU
11 Ross Bowden Garneau Custom / Hutchinson
12 Devin Clancy Birdsong Brewing / Common Market
13 Tyler Thompson Clemmons Bicycle
14 Joshua Whitmore Athletix Cycling Team Benefiting Gl
15 Brian Sain The Hillsborough Street Elite
16 Myles Lietzke Kindhuman Cycling Team
17 Seth Ray Oak City Cycling Project Race Team
18 Barret Fishner
19 Benjamin Turits Garneau Custom p/b Hutchinson
20 Michael Koballa Storm Racing Team
21 Baird Sills High Country Devo pb/ Pactimo
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 9   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dallas Wester Evolution Jr. Devo
2 Michael Fuerst na
3 Eli Woodard Lionhearts Junior Racing
4 Sherri Nevius Evolution Jr. Devo
5 Alastair Pounder ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
6 Gabriel Cunningham
7 Lillith Ahrens Studio7
8 Chris Mchenry
9 Dylan Richardson Evolution Jr. Devo
10 Cooper Rodrigues Evolution Jr. Devo
11 Jamie Mchenry Evolution Jr Development
12 Skylar Bovine Revolting Cogs / Evolution Jr Devo
13 Ryan Bush Unattached
14 Jacob Eisner Inland Construction/ C2
15 Joseph Walton
16 Luke Nevius Evolution Jr. Devo
17 Truman Chamberlin
18 Keren Bennett EvoDevo Racing
19 Poe Poe khaing Hammercross Youth Cyclocross
20 Evan Barker Hammercross Youth Cyclocross
21 Jeneice Mason-carter Hammercross Youth Cyclocross
22 Sunisa Guthrie Hammercross Youth Cyclocross
23 Micco Guthrie Hammercross Youth Cyclocross
24 Ree Ree wei Hammercross Youth Cyclocross
25 Diallo Hicks Hammercross Youth Cyclocross
26 Alison Mckeithan Evolution Jr. Devo
27 Eli Mumford
28 Joshua Buxbaum Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
29 Abeo Hicks Hammercross Youth Cyclocross
30 Jacob Hensley
31 Ben Peterson
32 Owen Berger Berger Hardware Bikes
33 Elizabeth Herrera-mendez
34 David Bush Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
35 Gabriel Mueller Berger Hardware Bikes
36 Korbin Nevius na
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 14   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Devin Reavis ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
2 Aidan Pounder ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
3 Thomas Elliott KS Energy Services/Team Wisconsin
4 Ryan Brown Unattached
5 Luke Thomas Hawleys Bicycle/Cross Creek Cycling
6 Jared Eytcheson Unattached
7 Ethan Dellamaestra Storm Racing Team
8 Jack Miller Clemmons Bicycle
9 David Hicks
10 Jonathan Plaxton
11 Spence Hutcheson Team HammerCross
12 Joshua Eisner Inland Construction/ C2
13 Khalil Brown Hammercross Youth Cyclocross
14 Paw Paw wei Hammercross Youth Cyclocross
15 Megan Baxter Inland/C2
16 Eikhiya Tun Hammercross Youth Cyclocross
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Perez Revolution Cycle Sports p/b Lonerid
2 Jerry Gala Revolution CycleSports
3 Andrew Stackhouse Southeast CX Super Series
4 Michael Mclamb Tricyclists BRC
5 Mitchell Hopkins Cycletherapy Zimmer
6 Bc Roberts Biycle Sport
7 Dennis Pike Tri-Cyclists BRC
8 Randy Murray Revolution Cycle Sports pb Loneride
9 Carl Peltzer Clemmons Bike Shop
10 Jason Mccarter Nashbar Cycling Club
11 Marc Overby
12 Joseph Cross Birdsong Brewing p/b Common Market
13 Lonnie Richardson The Revolting Cogs
14 Matthew Richardson RevolutionCycleSports p/b Lonerider
15 William Sumner CycleTherapy/CLM
16 Andy Fedoriw Tricyclists BRC
17 Greg Robitaille Capital Cycling Club
18 Philip Kielty Cycles Veloce/Bike Religion
19 Stephen Spence
20 Paul Mckeithan Studio 7 Multisport
21 Jane Burlew Asheville Cyclocross
22 Eric Peterson www.stircreativegroup.com
23 Jonathan Martin Hawleys Bicycle World
24 Joseph O'callaghan Bad Cat Racing p/b Irish Cycles
25 Douglas Ahrens Studio7
26 James Berry
27 David Crews Birdsong Brewing p/b Common Market
28 Eric Schumacher Tricyclists BRC
29 Scott Guyett Canyon Velo
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 23   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Pyle na
2 Randy Shields Hearts Racing Club
3 Sonni Dyer IndustryNine Cycling p/b: ABRC
4 Andrew Good Coolbreeze Cyclery
5 Scott Mcallister Bitter Dose
6 Daryl Rains Modry Evergreen
7 Randy Murray Revolution Cycle Sports pb Loneride
8 David Gerrer Crosstown Velo
9 Todd Davis KCOI Boulevard
10 Mark Jordan Mock Orange Bikes
11 John Baxter Inland/C2
12 Greg Robitaille Capital Cycling Club
13 Lonnie Brooks Cone Health / Cycles DeOro
14 Richard Creed Mock Orange Bikes
15 Cameron Brantley Asheville Cyclocross
16 Daniel Potts Full Spectrum Racing
17 William Macy Hearts racing club
18 Stoney Sanders Team MS
19 James Berry
20 Neil Myers Unattached
21 Paul Paisant Mock Orange Bikes
22 Robert Kristin Nashbar Cycling Club
23 James Edwards Inland Construction/Constellation
24 Bruce Stauffer Cycle Works
25 Eric Beatty CatUp Coaching
26 Mark Fasczewski The Generals
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 18   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Thornton inland construction
2 Chuck Gillis Nashbar Cycling Club
3 David Stevens Raleigh All Stars/Constellation cyc
4 Matt Jones American Classic / Cycleworks
5 Kerry Shields Mock Orange Pro CX Team
6 Dave Olds south mills cycling club
7 Steven Baker
8 Michael Mueller Berger Hardware Bikes
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Moss
2 Brett Bennett Fiets Maan Racing
3 Roger Payne ABRC
4 Richmond Baker Cycletherapy-Zimmer
5 James Fender Clemmons Bicycle Racing
6 Kyle Bush Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
7 Dariusz Tyborowski Gyros Rasing Team p/b Carolina Ale
8 Doug Brown
9 Don Rose Team HammerCross
10 Kyle Johnston Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
11 John Ventevogel Team HammerCross
12 Michael Cunningham Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
13 Michael Lockhart Revolution Cycle Sports p/b LoneRid
14 Erik Schreiner Constellation / Inland
15 Marc Buxbaum Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
16 Todd Sykes
17 Clayton Clark
18 Terry Forrest Atomic Cycles
19 Hansen Su
20 Timothy Tennant Sandhills Cycling Club
21 Rory Murtagh Tri-Cyclists BRC
22 Dominic Ciavatta Tri-Cyclists
23 Jay Capers
24 John Stevenson
25 Bryan Ream Atomic Cycles
26 John Gillan Bicycles Plus Tx
27 Daniel Ingram drunkcyclist
28 Peter Hollis Storm Racing
29 Timothy Skelding RevolutionCycleSports p/b LoneRider
30 Wayne Dellamaestra Storm Racing Team
31 W Miller RevolutionCycleSports p/b Lonerider
32 Bevington Steve
33 David Pressley Back to Dirt Cycling
34 Jonathan Keiser Full Spectrum Racing
35 Burke Hutcheson Team HammerCross
36 Jason Epstein Berger Hardware Bikes
37 Greg Beasley Hawleys Bicycle World
38 Christopher Mumford Team Hammer Cross
39 Eric Jacobsson CatUp Coaching
40 Raymond Bowles
41 Mike Thomas Hawleys Bicycle/Cross Creek Cycling
42 Joel Eisner Triangle Velo
43 Art Mcmillan CSH-Cycling Team
44 John Davis
45 Randy Wood
46 Andrew Geller Lanterne Rougemont
47 Chris Brewer
48 Kilo Kahn
49 Richard Mcguire Hawley's Bicycle World Racing Team
50 Walter Pofahl Bicycle Post
51 Joe Rodrigues Evolution Jr. Devo
52 Roland Gomez Inland Construction/C2
53 George Hatcher Hawleys Bicycle World Race Team
54 Paul Mckeithan
55 Trampas Nevius
56 Brian Miller Garneau Custom p/b Hutchinson Tire
57 Robert Bickerstaffe Gyros Racing p/b Carolina Ale House
58 Steven Rohrbeck Mock Orange Bikes
59 David Brendle Fiets Mann Racing p/b Luna Cycles
60 Aaron Johnson Atomic Cycles
61 Glenn Cook
62 Jerel Lynn waide PSIMET Wheels Racing
63 Chris Laspaluto
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 47   Cat 5: 5   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roger Payne ABRC
2 Don Rose Team HammerCross
3 Michael Cunningham Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
4 Erik Schreiner Constellation / Inland
5 Marc Buxbaum Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
6 Todd Sykes
7 Clayton Clark
8 Rory Murtagh Tri-Cyclists BRC
9 Dominic Ciavatta Tri-Cyclists
10 Jay Capers
11 John Stevenson
12 Bryan Ream Atomic Cycles
13 John Gillan Bicycles Plus Tx
14 Timothy Skelding RevolutionCycleSports p/b LoneRider
15 Wayne Dellamaestra Storm Racing Team
16 W Miller RevolutionCycleSports p/b Lonerider
17 Bevington Steve
18 Burke Hutcheson Team HammerCross
19 Greg Beasley Hawleys Bicycle World
20 Eric Jacobsson CatUp Coaching
21 Mike Thomas Hawleys Bicycle/Cross Creek Cycling
22 Joel Eisner Triangle Velo
23 John Davis
24 Randy Wood
25 Andrew Geller Lanterne Rougemont
26 Kilo Kahn
27 Walter Pofahl Bicycle Post
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Terry Forrest Atomic Cycles
2 Peter Hollis Storm Racing
3 Art Mcmillan CSH-Cycling Team
4 Bevington Steve
5 Paul Mckeithan
6 Roland Gomez Inland Construction/C2
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Moss
2 Michael Koballa Storm Racing Team
3 Bc Roberts Biycle Sport
4 Andrew Stackhouse Southeast CX Super Series
5 Carl Peltzer Clemmons Bike Shop
6 Travis Beane Clemmons Bicycle Racing
7 Douglas Ahrens Studio7
8 William Sumner CycleTherapy/CLM
9 Logan Sites Gyros Race Team p/b Carolina Ale Ho
10 Kenneth Metzger
11 Kelley Montoya Cycletherapy
12 Westley Richards Clemmons Bicycle Racing
13 Eric Greenley
14 Paul Paisant Mock Orange Bikes
15 Michael Mueller Berger Hardware Bikes
16 Bruce Stauffer Cycle Works
17 Daniel Allen Clemmons Bicycle Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 10   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicki Grupka
2 Jen Morris NC State Cycling Team
3 Melissa Hall Full Spectrum Racing Fayetteville N
4 Christy Quirk SpokesWomen Syndicate Inc.
5 Meredith Blake Spokeswomen Syndicate p/b Parcycles
6 Sherri Nevius Evolution Jr. Devo
7 Ann Kota CycleTherapy/CLM
8 Robin Crumpton na
9 Stephanie Myracle Generals
10 Meghan Shapiro Cycletherapy
11 Ashley Schafer Pauls Racing
12 Mary Rodrigues Evolution Jr. Devo
13 Kathleen Lawlor
14 Teresa Brusadin
15 Jessica Winebrenner
16 Marsha Clark
17 Katherine Grainger
18 Michelle Conn Cross Creek Cycling Club C4
19 Pamela Zimmerman South Mills Cycling Club
20 Antoinette Delucia Clemmons Bicycle
21 Lesley Smith
22 Beth Harrelson
23 Amanda Gallagher SpokesWomen Syndicate
24 Laura Calvin Cool Breeze Cyclery
25 Darcy Grimes Abby Design & Construction/Boone Bi
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 21   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cinthia Lehner Beer City Bicycles
2 Jane Burlew Asheville Cyclocross
3 Hannah Arensman Evolution Jr Devolopment
4 Zdenka Worsham Constellation Cycling
5 Kimberly Flynn The Generals
6 Sara Tussey VeloShine Cycling Team
7 Suzanna Dupee The Hillsborough Street Elite
8 Grace Chappell Spokeswomen Syndicate/Parcycles
9 Genisis Dancer Women's Development Team
10 Chris Tommerdahl ParCycles
11 Patty Shoaf Unattached
12 Erica Chard Pepper Palace Pro Cycling
13 Sarah Kraxberger Spokeswoman Syndicate p/b Par Cycle
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Matchett Cool Breeze/Trek Bike Cycling Team
2 Susan Helm-murtagh TriCyclists BRC
3 Sally Edwards Inland Construction
4 Dina Pezzimenti Constellation cycling
5 Julie Paisant Mock Orange Bikes
6 Hope Ann snyder-walsh na
7 Janet Trubey NCCX
8 Margaret Kristin Nashbar Cycling Club
9 Kathleen Mckeithan Studio7Multisport
10 Jerel Lynn waide PSIMET Wheels Racing
11 Lori Mclamb Tricyclists BRC
12 Cynthia Bischoff na
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 1