Log In
Uncle Sam Grand Prix (Saturday) • Oct 8 2022 • Troy, NY
Race uploaded by Holeshot Events csv | json
5.6
3.3
3.8
4
4.7
Clear, 49 degrees, wind 10 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:

Instagram used to let us search for a hashtag, but now they don't. Bummer! Here's the 'grams you want: #cbrcx

Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.6
Beers
3.3
Moisture
3.8
Accel
4
Tech
4.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2
1 Jack Odonnell Capital Bicycle Racing Club 21:14 9:55 11:19
2 Rory Buckley-mcmahon Wheelworks Racing 23:14 11:20 11:54
3 Parker Ruppe Capital Bicycle Racing Club 25:11 12:12 12:58
4 Alex Southwick CBRC Cyclocross Junior Devo 27:49 13:27 14:22
5 Noah Vanzutphen CBRC 29:18 13:43 15:35
6 Max Vanzutphen CBRC 17:52 17:52
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2
1 Sylvan Garrelts Verge Racing 18:00 8:57 9:02
2 Chase O'donnell Capital Bicycle Racing Club 19:17 9:30 9:47
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2
1 Lillian Hanna CBRC Junior Devo 21:35 10:37 10:57
2 Abigail Romlein CBRC Jr Development Team 22:08 10:20 11:48
3 Liddy Breslin CBRC Junior Development 24:23 11:49 12:34
4 Ava Koniowka Capital Bicycle Racing Club Jr Deve 26:58 13:03 13:55
5 Hannah Dinolfo CBRC Junior CX Development 27:06 12:01 15:05
6 Willow Wozniak CBRC Junior Devo 27:54 13:27 14:27
7 Michalea Koniowka Capital Bicycle Racing Club Jr Deve 28:12 13:32 14:41
8 Emma Breslin CBRC Junior Development 30:02 14:04 15:57
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2
1 Madeline Hanna CBRC Junior Devo 20:39 9:45 10:54
2 Camryn Pendergrast CBRC 21:52 10:22 11:30
3 Anne-sophie Laloe Saratoga Shredders Incorporated 23:13 11:04 12:09
4 Livia Roth Star Track 27:31 12:47 14:43
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Daniel Coady Joe's Garage 35:10 8:59 8:52 8:39 8:38
2 Christopher Deluco Finkraft Cycling Team 36:02 8:59 9:00 9:03 8:59
3 Andrew Miller PROthirteen 36:56 9:12 9:12 9:23 9:08
4 Seth Phillips Jalapeño Cycling 37:12 9:10 9:10 9:25 9:26
5 Patrick Carney Dutch Flyers 39:09 9:30 9:39 10:03 9:56
6 Ben Savoie CNYC/NYCM Insurance 40:15 9:45 9:59 10:01 10:29
7 James Gateau 35:15 11:04 11:31 12:40
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Matthew Kraus Keep It Tight 34:34 8:47 8:35 8:39 8:33
2 Roger Aspholm Finkraft Cyling Team 34:35 8:48 8:44 8:30 8:32
3 Paul Wojciak Bikeman.com 35:45 8:58 8:56 8:54 8:56
4 Sean Mcloughlin Capital Bicycle Racing Club 35:51 8:53 8:52 9:01 9:04
5 Lance Law FinKraft Cycling Team 36:07 8:53 8:55 9:05 9:13
6 Carl Reglar Aistriu Mountain Bike Team 36:23 9:21 9:10 9:04 8:47
7 Paul Debartolo Finkraft Cycling Team 36:26 9:07 9:10 9:11 8:58
8 Bret Young No. 22 CX Team 36:37 9:00 9:04 9:17 9:14
9 Scott Lawrence 36:48 9:21 9:08 9:06 9:13
10 Rich Rutishauser MVBC 41:59 10:14 10:32 10:37 10:35
11 Stephen Katz Finkraft 42:22 10:58 10:34 10:24 10:25
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Robert Orange Ride with Rendall p/b Biemme 35:09 8:44 8:46 8:50 8:48
2 Cliff Summers Body Over Bike 36:25 9:05 9:04 9:04 9:11
3 Brad Young No.22 CX TEAM 36:56 9:04 9:14 9:15 9:22
4 Michael Tucker Berkshire Velo 37:21 9:12 9:16 9:24 9:28
5 Robert Tremaine Iron Bridge/Tarmac Cycling 37:25 9:34 9:21 9:18 9:10
6 Thierry Blanchet North American Velo 37:45 9:25 9:20 9:27 9:32
7 James Laird Peak Racing/Valley Bike and Ski Wer 39:24 9:48 9:46 9:40 10:08
8 Ken Coleman BCA 41:43 10:35 10:27 10:17 10:23
9 Steven Toplitz Cyclonauts 34:23 11:51 11:20 11:11
DNF Ricardo Hollingsworth Bicycle Depot 26:32
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Andrew Nicholas GS Savile Road 54:42 7:36 7:49 7:58 7:53 7:51 7:52 7:41
2 Michael Marston Daedalus Racing p/b Battle Road Bik 56:42 7:52 7:58 8:06 8:13 8:14 8:10 8:05
3 Colm Mcmahon Wheelworks Racing 56:52 8:19 8:02 8:00 8:05 8:04 8:05 8:14
4 Julian Georg Vafels 58:05 8:02 8:14 8:14 8:22 8:22 8:21 8:27
5 Patrick Frank JAM / NCC 58:13 7:38 8:38 9:02 8:22 8:10 8:07 8:13
6 Jacob Gilson AP Junior Development p/b Corner Cy 58:21 7:53 7:58 8:11 8:15 8:23 8:50 8:49
7 Jacob Mccarthy CBRC - Nisky Mtn Goats 58:30 8:12 8:17 8:21 8:28 8:23 8:28 8:19
8 Ryan Odonnell Capital Bicycle Racing Club 58:50 8:13 8:18 8:23 8:26 8:21 8:33 8:33
9 Ryan Conley Capital Bicycle Racing Club 1:00:14 8:19 8:36 8:32 8:38 8:38 8:38 8:50
10 Joe Johnston 1:00:41 8:22 8:29 8:38 8:36 8:39 8:39 9:16
11 Jeff Krywanczyk Capital Bicycle Racing Club 1:02:34 8:35 8:45 8:52 8:54 9:00 9:06 9:20
12 Niles Gagnon Grey Ghost Bicycles 1:03:35 8:40 8:52 8:57 9:08 9:25 9:15 9:17
13 Nathan Porter Capital Bicycle Racing Club 56:30 8:20 13:05 8:34 8:43 8:53 8:54
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Eli Pace Massage Envy Racing 43:36 8:23 8:46 8:58 8:54 8:33
2 Peter Dinolfo North American Velo 43:36 8:23 8:47 8:58 8:54 8:33
3 Gus Siedel Verge Sport 43:43 8:28 8:42 8:58 8:53 8:40
4 Tim Russell T3 Coaching 45:00 9:08 8:57 8:50 8:55 9:08
5 Seth Phillips Jalapeño Cycling 45:18 8:42 9:04 9:09 9:07 9:15
6 Jonathan Favata Favata’s TRT Bycicles 46:01 8:54 9:02 9:01 9:25 9:37
7 Andrew Miller PROthirteen 46:43 9:10 9:00 9:14 9:43 9:34
8 Steve Taggart Team Bicycle Doctor 46:49 9:09 9:06 9:28 9:36 9:29
DNF Brian Benson Favata's TRT Bicycles 9:32
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Jack Carey 35:35 8:49 8:58 8:55 8:51
2 Lilliana Odonnell Capital Bicycle Racing Club 36:02 8:57 8:57 9:06 9:01
3 William Deerfield Capital Bicycle Racing Club 36:33 8:58 9:02 9:14 9:17
4 Tyler Romlein CBRC 37:21 9:05 9:24 9:22 9:28
5 Ben Savoie CNYC/NYCM Insurance 37:42 9:12 9:13 9:24 9:51
6 Eric Abbale NAV - North American Velo 37:48 9:21 9:23 9:31 9:32
7 Joe Spinazola 38:22 9:20 9:29 9:52 9:40
8 Chase O'donnell Capital Bicycle Racing Club 39:47 9:21 9:48 10:05 10:32
9 James Porambo 41:47 10:25 10:18 10:38 10:25
10 Zachary Carey 42:00 10:16 10:29 10:46 10:28
11 Hans Jatzke No Affiliation 44:26 10:41 11:28 11:12 11:03
12 Russ Roth 39:07 12:37 13:19 13:10
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Joe Spinazola 29:47 9:50 9:53 10:04
2 Santiago Carral No.22 CX TEAM 30:45 10:11 10:15 10:18
3 Jud Speer Team Brewery Ommegang 31:13 10:30 10:15 10:27
4 Jeffrey Rivet 31:29 10:32 10:32 10:25
5 Russell Howe Capital Bicycle Racing Club 31:49 10:23 10:35 10:50
6 Jacob Partin 32:48 10:42 10:57 11:09
7 Frederick Breunig Capital Bicycle Racing Club 33:44 10:48 11:33 11:23
8 Jason Hanna Mountain Goats 35:25 11:37 11:56 11:51
9 Tom Smolen 36:17 11:46 12:18 12:13
DNF Charles Tarbay CBRC
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Niles Gagnon Grey Ghost Bicycles 36:16 8:28 9:00 9:05 9:42
2 Brad Young No.22 CX TEAM 37:04 8:49 9:34 9:17 9:22
3 Santiago Carral No.22 CX TEAM 38:17 8:50 9:36 9:42 10:08
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Lilliana Odonnell Capital Bicycle Racing Club 49:18 9:36 9:30 10:00 10:19 9:52
2 Agatha Ryan Verge Sport 55:26 10:38 10:53 11:06 11:19 11:27
3 Maya Healey Capital Bicycle Racing Club 59:21 10:57 11:55 12:07 12:09 12:11
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Agatha Ryan Verge Sport 34:25 11:29 11:31 11:25
2 Briana Denney Gambit Racing p/b Sleepy Hollow Bik 35:08 11:54 11:31 11:42
Finishers: Cat 4: 2