Log In
Arrowhead Halloween CX Day 1 • Oct 30 2021 • Pittsford, NY
4.9
6.9
3.3
4.9
4.2
Possible Light Rain, 47 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.9
Beers
6.9
Moisture
3.3
Accel
4.9
Tech
4.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Morris Resource Cycling
2 Bao Thai RIT Cycling
3 Afnaan Qureshi RIT Cycling
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colt Grimm Minuteman Empire Automation p/b Tom
2 Eli Feuerstein Campus
3 Charles Principe Northeast HVAC Solutions
4 Alex Grimm Minuteman Empire Automation p/b Tom
5 Benjamin Walz CNY Sharks
6 William Luongo
7 James Zeh RYCC/Rootz
8 Fausto Cannizzo GVCC
DNF Brad Grimm Minuteman Empire Automation p/b Tom
Finishers: Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Butler Love & Sprockets
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gavin Simoneau
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Peltz Full Moon Vista
2 Jesse Corum Pete's Wheels Cycling Team/GVCC
3 Ryan Thompson
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Arvidson Table Rock Tours and Bikes
2 Scott Farrell Kanberra p/b Five & 20
3 Jim Nicholson Team 2 Cycling
4 Chris Cosper
5 Martin Coffey Ide Racing formerly Western New Yor
6 David Hansen Garrett"s Brewing/ Main Street Cycl
7 John Poland
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Emrich
2 Chris Fuller
3 Brian Borowiec Go More On Go
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Miles Mattern Cannondale p/b Cyclocrossworld.com
2 Jason Hettenbaugh Minuteman/Empire Automation p/b Tom
3 Eric Grimm Minuteman|Empire Automation p/b Tom
4 Jonathan Cyganik Salty Chimp Racing
5 Dillon Cosper
6 Max Burget Minuteman Automations p/b Toms Pro
7 Matt Smitley Full Moon Vista
8 Craig Mattern Minuteman Empire Automation p/b Tom
9 Luke Principe Full Moon Vista
10 Jack Bernhard Minuteman/Empire Automation p/b Tom
11 Doug Rusho Minuteman/Empire Automation P/B Tom
12 Alden Copley Ludwig and Larsen
13 Brendan Mangino Old Goat Gear Exchange/Oak and Crow
14 Julian Olivieri Minuteman|Empire Automation p/b Tom
15 Robert Dietrick Syracuse Bicycle p/b Verge Sport
DNF Jonathan Siuta Shickluna Bikes/Catalyst Fitness
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 9   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Gworek Twin Line Velo / Ide Family of Deal
2 Justin Frontuto STICKBOY COFFEE / FAST EDDIEâ€
3 Craig Nittolo Richardson's Canal House
4 Thomas Sblendorio Trek of New Hartford
5 Ben Braun RIT Dads
6 Nathan Yost Tom's Pro Bike
7 Kaleb Toscano Syracuse Bicycle
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Prue Pup-N-Suds
2 Rob Chimento Salty Chimp Racing
3 Raymond Zilliox
4 Alessandro Cannizzo Minuteman|Empire Automation p/b Tom
5 Dan Esler DreamBikes
6 Jon Taber CNY Sharks
7 Patrick Mcgovern Buffalo Bicycling Club Racing Team
8 Dave Dewey Cooney's Tree Surgeons
9 John Deiure Pete's Wheels Cycling Team
10 Thomas Baumgartner
11 Ethan Johnson Campus WheelWorks
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Simoneau Garrett’s Brewing/Main St. B
2 Ben Harrell Team 2 Cycling
3 Eric Butler Love & Sprockets
4 Zac Braun Twin Line Velo / Ide Family of Deal
5 Scott Defisher
DNF Jay Fairbrother
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Siuta Shickluna Bikes/Catalyst Fitness
2 Ben Funk RIT Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bonnie Symes Campus WheelWorks
2 Erin Berg Full Moon Vista
3 Anne August Minuteman/Empire Automation p/b Tom
4 Lindsay Di lucente
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Denise Watson Full Moon Vista
2 Maeve Bernhard Empire Minuteman Automation p/b Tom
3 Qin di Gerwitz-dunn Campus Wheelworks
4 Rachel Sacks Team VPA
5 Shannon Siuta Campus Wheelworks
6 Jacquelyn Gerwitz dunn Campus Wheelworks
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shiyang Gu