Log In
'Cross Grand Nationals : The Battle at the Border (2020/21 OK & TX Sta • Dec 6 2020 • Sherman, TX
4.6
1.7
5.4
5.8
5.5
Clear, 53 degrees, wind 11 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.6
Beers
1.7
Moisture
5.4
Accel
5.8
Tech
5.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Malaki Caldwell Oklahoma Flyers/Badger Coaching/Tea 42:30
2 Beckett Tooley Latini's Bicycle Repair 42:34
3 Chad Cook Boxcar Coffee 46:00
4 Jack Makohon Rockwall Racing 46:14
5 Tyler Goodyear Phat Tire Race Team 46:40
6 Nathan Winkelmann WTF/BikeLane 47:50
7 William Looney McKinney Velo 45:36
8 Andrew Joy Paragon Training 49:11
9 Braxton Boyer 49:17
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bridget Tooley Easton-Giant p/b Transitions LifeCa 44:23
2 Christopher Peaslee Texas Irish 46:32
3 Jeff Makohon Rockwall Racing 48:12
4 Felipe Montiel 41:29
5 Jonathan Clark Boxcar Coffee 41:41
6 Michael Wright 41:58
7 Matt Mccomber 44:46
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isaiah Culbreath Oklahoma Flyers 22:50
2 Henry Zoeller oklahoma Flyers 22:59
3 Lukas Young Tair Cycles 24:57
4 Aiden Wyant oklahoma flyers 25:40
5 Tristan Anderson-harrison OK Flyers-Tulsa 29:37
6 Camdon Goodyear FAST Kids 24:01
7 Elliott Back Oklahoma Flyers 24:52
Finishers: Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aidan Kane Bicycle Heaven / SACX 32:58
2 Malachi Jackson Oklahoma Flyers 33:20
3 Tayton Parker Oklahoma Flyers 33:28
4 Rye Christman Team Cycle Progression 33:52
5 Jack Makohon Rockwall Racing 34:19
6 Gabriel Payne Mafia Racing South / West End Bikes 34:33
7 Cohen Kinsey SACX/ Bicycle Heaven 35:31
8 Luke Reilly Oklahoma Flyers 35:50
9 Carson Gant Matrix/RBM 37:46
10 Braxton Boyer MBBC Racing 38:58
11 Matt Kremer 39:20
12 Keenan Amerson Matrix / Richardson Bike Mart 33:16
DNF Xavier Hunter Oklahoma Flyers DNF
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Bonds SPCX pb RK Black 45:17
2 Elias Guerra US Military Endurance Sports 46:21
3 Lawrence Gibson Rockwall Racing 46:46
4 Jess Parker Air Assurance 47:02
5 Christopher Siemens Air Assurance 47:21
6 Steve Dodge PACC Racing 47:50
7 Mike Aguayo Race Ready Repair 44:44
8 Donald Morgan Team Pentabike 45:55
DNF Felipe Montiel DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Kane SACX / Bicycle-Heaven 41:17
2 Jonathan Pattie BICYCLE SPORT SHOP - RACING 41:40
3 Christopher Schmiedeke Team Shifterpods 41:48
4 Sammy Davidson Soundpony p/b Triad 41:56
5 Russ Jackson 42:12
6 Doug Kennedy Minuteman Road Club 43:15
7 Kelly Kerby ATC Racing 44:56
8 Christopher Peaslee Texas Irish 46:52
9 Mark Rawlings TEAM SHIFTERPODS 37:02
10 John Mann Lyniate/RBM Racing 48:18
11 Michael Boyer MBBC Racing 41:40
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Campbell Raging Bull Racing 43:15
2 Matt Sjoberg Violet Crown 41:18
3 Frank Boyer Rosso Fango/Isocentric 41:26
4 Chris Duke Team Air Assurance 41:28
5 Steven Tipton 40:37
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Whitney Fanning Geri Atrix 43:37
2 Daniel Thompson Geri Atrix 41:10
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Cook 41:31
2 Kevin Caldwell Team Phoenix 41:45
3 Jeremiah Taylor 45:32
4 John Evans The Racing Post 46:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leah Loggin Team Sundae Fundae 40:13
2 Nicole Wyant Pandemonium 45:09
3 Tiffany Tabourne UTSA Cycling Team 47:43
4 Lizzie Carpenter 40:52
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Shannon ViragoCycling 26:26
2 Julia Kremer 22:36
3 Kenley Mccomber Oklahoma Flyers 30:41
4 Allie Mccomber 31:54
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Adams 39:29
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carrie Bransford Virago Cycling 44:40
2 Katherine Anderson TAT/Divas 45:34
3 Thresa Aguayo 42:11
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1