Log In
Battle at the Brewery SUN • Nov 3 2019
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Series: SXCX 2019
5
1.8
5.2
5.2
1.3
Clear, 66 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
1.8
Moisture
5.2
Accel
5.2
Tech
1.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Matthew Hamsa 17:37 3
2 Jc Flores Violet crown 17:39 3
3 Maxwell Emden Violet Crown 19:15 3
4 Jack Allen 21:33 3
5 Cannon Trevelise Mafia Racing s.t. 3
6 Trey Harris Texas Cyclocross Project s.t. -1 LAP
7 Gillian Kinsey Texas Cyclocross Project 16:41 -1 LAP
8 Scout Rafferty Team Rafferty 16:43 -1 LAP
9 Andrew Anderson Team $uper Awesome DNS
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Jonathan Flores Violet crown 30:01:00 7
2 Matthew Hamsa 30:12:00 7
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Tim Granshaw DNA Cycling p/b ATX Bikes/State Whe 46:54:00 11
2 Matt Gordon Team Cycle Progression 47:04:00 11
3 Jesse Slate Team Wooly Mammoth 48:05:00 11
4 Mike Aguayo Race Ready Repair 48:16:00 11
5 Johnathan Conley Bat City Cycling 48:20:00 11
6 David Golden Pure Racing 49:49:00 11
7 John Madden Sugar Cycles 50:30:00 11
8 Michael Hamsa s.t. 11
9 Robert Mcguire Bicycle Sport Shop 50:32:00 11
10 Kelly Kerby ATC Racing 50:56:00 11
11 Nathan Ramsey Bat City Cycling s.t. -1 LAP
12 Robert Dole Violet Crown Sports Association 47:34:00 -1 LAP
13 Eric Knuth Trek Midwest Team s.t. -1 LAP
14 Doug Ray Dna Cycling Texas Masters 48:15:00 -1 LAP
15 Jeff Mckay Violet Crown Sports Association 48:52:00 -1 LAP
16 Ryan Martin Team Cycle Progression s.t. -1 LAP
17 Andy Austin Team Super Awesome 48:54:00 -1 LAP
18 Sandro Cotliarenko 49:38:00 -1 LAP
19 Matt Sjoberg Violet Crown 50:09:00 -1 LAP
20 Brett Kinsey Mafia Racing South s.t. -2 LAPS
21 Shane Carbonneau Violet Crown Sports Assoc 47:36:00 -2 LAPS
22 Abe Yarbrough 48:05:00 -2 LAPS
23 Oliver Bond Violet Crown 48:18:00 -2 LAPS
24 Melvin Tirado 48:39:00 -2 LAPS
25 Dinh Nguyen Bat City Cycling 48:53:00 -2 LAPS
26 Jerome Saint-orens Bicycle Sport Shop 49:36:00 -2 LAPS
27 Glen Harris 49:40:00 -2 LAPS
28 Whitney Fanning Geri Atrix 51:15:00 -2 LAPS
29 David Plaut Tank Engine Crew 51:34:00 -2 LAPS
30 Frederic Schmid GeriAtrix s.t. -4 LAPS
31 Jerry Bueno 787 Racing DNS
32 Mark Fraske DNS
33 Michael Johnson Team PHENOM p/b Phobio DNS
34 Humberto Leandro The Peddler Bicycle Shop DNS
35 Daniel Leopold Caffeine and Watts DNS
36 Kyle Rodemacher Holland Racing DNS
37 Timothy Spence Mafia Racing/West End Bicycles/Spec DNS
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 13   Cat 4: 8   Cat 5: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Thresa Aguayo Race Ready Repair 34:22:00 7
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Tristan Uhl Giant factory off road team 57:53:00 15
2 Stefan Rothe Hyperthreads 58:25:00 15
3 Peter Murray BicycleWorldTexas/#TeamHighViz 59:43:00 15
4 Christian Newton Night Owls s.t. -1 LAP
5 Francisco Cano Blue Agave Racing 1:02:01 -1 LAP
6 Adam Reardon Mafia Racing s.t. -3 LAPS
7 Brett Kinsey Mafia Racing South 1:02:54 -3 LAPS
9 Nick Comiskey DNS
10 Tim Granshaw DNA Cycling p/b ATX Bikes/State Whe DNS
DNF Eric Breckinridge CHUMBA USA DNF 8
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Christian Newton Night Owls 48:16:00 11
2 Scott Fife Your Name Here 48:53:00 11
3 Ramsey Foster ATC Racing 49:35:00 11
4 Miles Camp PHENOM 50:32:00 11
5 Vincent Colvin CHUMBA USA 51:18:00 11
6 Adam Reardon Mafia Racing 52:31:00 11
7 Dan Klaczynsky 52:51:00 11
8 Alex Flunker Team Colavita/ Parisi Coffee s.t. -1 LAP
9 Patrick Reed Dirt Components 49:14:00 -2 LAPS
10 Charles Upshaw Team Viking Ship DNS
11 Tucker Keren Ham Cycles DNS
12 Daniel Leopold Caffeine and Watts DNS
13 John Madden Sugar Cycles DNS
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Wallace Hunter Weaver Technologies Racing 28:30:00 7
2 Nathan Ramsey Bat City Cycling s.t. 7
3 Jonathan Flores Violet crown 28:35:00 7
4 Benjamin Lowell Weaver Technologies Racing 29:10:00 7
5 Scott Jones Drop Bar Army s.t. 7
6 Sandro Cotliarenko 30:44:00 7
7 Jc Flores Violet crown 30:50:00 7
8 Dinh Nguyen Bat City Cycling 33:47:00 7
9 Jaime De pujadas Ham Cycles DNS
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Lee Robinson Unattached 47:56:00 12
2 Scott Minard Bayou City Racing 49:15:00 -1 LAP
3 Blair Bradford 49:23:00 -1 LAP
4 Daniel 'caden' burross Team $uper Awesome 50:01:00 -1 LAP
5 Nicholas Ybarra Beat the Clock 50:45:00 -1 LAP
6 Roman Lobkovsky Ruckus Racing Project p/b Easy Ride 51:56:00 -1 LAP
7 Hector Perez Team super awesome s.t. -2 LAPS
8 Chris Trevelise Mafia Racing/West End Bicycles/Spec 50:04:00 -4 LAPS
9 Kyle Rodemacher Holland Racing DNS
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Jessica Alexander 49:16:00 8
2 Rebekah Trevelise Mafia Racing s.t. -1 LAP
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Rebecca Scaduto Team $uper Awesome 48:01:00 11
2 Caitlin Friesen Ultra Violet 48:56:00 11
3 Susan Seaborne Gold Dust 51:32:00 11
4 Katy Mcguire Chumba USA 52:35:00 11
5 Melanie Clancy Ultra Violet s.t. -1 LAP
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Susan Seaborne Gold Dust 30:45:00 6
2 Katy Mcguire Chumba USA 31:12:00 6
3 Zuzana Sekerova 32:28:00 6
4 Amy Afflerbach 33:26:00 6
5 Sabrina Scruggs 33:52:00 6
6 Lisa Wauters Ruckus Racing Project p/b Easy Ride 34:40:00 6
7 Ellen Ray Gold Dust 34:45:00 6
8 Laura Cox Ruckus Racing 35:21:00 6
9 Danielle Boniche Team Snacks s.t. -1 LAP
10 Melanie Clancy Ultra Violet DNS
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 2