Log In
NEOCX #7: Down by the River Cross p/b Bike Ohio • Nov 2 2019
4.8
4.6
3.5
4.7
3.3
Mostly Cloudy, 46 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.8
Beers
4.6
Moisture
3.5
Accel
4.7
Tech
3.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Rigda Summit Freewheelers 0:36:42
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Ganser Carpe Diem Endurance Racing - CDE R 0:58:09
2 Brett Mckay bike ohio 0:58:21
3 John Proppe Lake Effect Cycling Team 0:59:23
4 Nathan Molnar bike ohio 0:59:42
5 Adam Wintz Joy Machines Racing 1:03:00
6 Zachary Niles Summit Freewheelers 1:06:02
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Hoch Joy Machines Racing 0:42:50
2 Adam Mcneill Summit Freewheelers 0:44:19
3 Zac Waugh Joy Machines Racing 0:46:23
4 Alex Intihar Summit Freewheelers 0:46:47
5 Boris Brezo Joy Machines Racing 0:48:19
6 Matthew Swartwout Independent 0:51:26
7 Scott Liechty Joy Machines Racing 0:44:08
8 Alexander Rigda Summit Freewheelers 0:47:13
DNF Brian Klueber Joy Machines Racing
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Yuanshuai Si Marauders 0:35:44
2 Scott Dickson Independent 0:37:40
3 Tom Corrigan Snake Bite Racing 0:38:04
4 Anthony Gliozzo Independent 0:38:52
5 Graham Buchan Independent 0:40:09
6 Bryan Davis Independent 0:40:31
7 Michael Suster Independent 0:41:55
8 Michael Kinzel Independent 0:41:58
9 Dexter Shreve Independent 0:35:45
10 Paul Smith Independent 0:38:25
11 Ward Kinney Independent 0:35:13
DNF Brett Sommers Independent
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Franek Lake Effect dress 1:01:37
2 Ernesto Marenchin Lake Effect Cycling Team 1:02:31
3 Zachary Mellion bike ohio 1:03:38
4 Matthew Tinkey Aero Tech Designs Factory Team 0:58:28
5 Scott Evans Spin/Litzler Automation 0:58:34
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nate Loman Lake Effect Cycling Team 0:42:56
2 Craig Burland bike ohio 0:43:34
3 Brian Ochocki Lake Effect Cycling Team 0:43:40
4 Eric Gibb Snakebite Racing 0:48:10
5 Matt Bennett Independent 0:48:29
6 Todd Thombs bike ohio 0:44:45
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Marut Lake Effect Cycling Team 0:44:53
2 Bill Braun bike ohio 0:47:08
3 Daryl Breedlove Blue Sky Bicycle 0:52:02
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jos Belich Hammer Nutrition 0:49:18
2 Dale Seeds Summit Freewheelers 0:47:11
3 Jerry Shere Independent 0:52:24
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Molnar bike ohio 0:35:04
2 Rick Thompson Honey & Vinegar 0:36:02
3 Zac Waugh Joy Machines Racing 0:36:09
4 Joseph Melnyk Independent 0:36:16
5 Brian Ochocki Lake Effect Cycling Team 0:36:23
6 Adam Mcneill Summit Freewheelers 0:36:32
7 Ryan Hoch Joy Machines Racing 0:36:54
8 John Proppe Lake Effect Cycling Team 0:36:56
9 Eric Gibb Snakebite Racing 0:39:12
10 Brian Klueber Joy Machines Racing 0:39:31
11 Alexander Kinney Joy Machines Racing 0:40:30
12 Boris Brezo Joy Machines Racing 0:42:39
13 Scott Liechty Joy Machines Racing 0:35:41
14 Todd Thombs bike ohio 0:43:21
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lorena Brown North Coast Cycling 0:46:51
2 Jackie Mckay bike ohio 0:47:13
3 Samantha Brode Freddie Fu Cycling Team 0:48:15
4 Marie Rote bike ohio 0:52:10
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jillian Beveridge VeloFemme 0:41:47
2 Addie Slutz Summit Freewheelers Juniors Team 0:34:48
3 Theresa Augustin Stelleri Performance Training 0:39:37
4 Ruth Chapman Independent 0:34:28
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tove Shere Independent 0:35:28
2 Gwen Davis Lake Effect Cycling Team 0:41:10
3 Giovanna Iacobacci Lake Effect Cycling Team 0:37:52
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 1