Log In
CX Central Day 7 - Raleigh • Oct 6 2019
Race uploaded by Tyler Ramer csv | json
Series: BHB 2019
5.7
1.4
3.9
3.5
2.4
Overcast, 74 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.7
Beers
1.4
Moisture
3.9
Accel
3.5
Tech
2.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Jarzomski Crank Arm Brewing
2 Owen Cole
3 Dylan Richardson Wenzel Coaching
4 Will Pfeiffer Crank Arm Brewing
5 Kyle Mitchell Excite Bikes
6 Mark Deutsch Oak City Cycling Project Race Team
7 Jacob Fortunas
8 Jakub Augustyn Berger Hardware Bikes
9 John Emanuel Outpost Richmond
10 George Worrell
11 Nicholas Survoy Oak City Cycling Project Race Team
12 Eamon Queeney Oak City Cycling Project Race Team
13 Cj Burford Mission Devo Cycling
14 Robert Parks Body Parts
15 Austin Sheffer
16 Brian Ezzelle Sweet Spot Cycling
DNF Louis Botta Constellation
DNF Tyler Ramer Berger Hardware Bikes
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elijah Ruggiero
2 Jacob Fortunas
3 Will Summer
4 Nicholas Survoy Oak City Cycling Project Race Team
5 George Worrell
6 Asher Strauss NCTC
7 Stephon Beaufort
8 Tyler Ramer Berger Hardware Bikes
9 Edward Porter Oak City Cycling Project Race Team
10 Charlie Willis Oak City Cycling Project Race Team
11 Nicolas Huffman Oak City Cycling
12 Joe Fitzpatrick
13 David Davenport Velocious Sport P/b Crumley Roberts
14 Jim Molnar Hammercross
15 Evan Elk SSPOA
16 Daniel Boynton Team HammerCross
17 Joe Otto HammerCross
18 Stanley Lemon
19 Ian Bundy Constellation Cycling
20 Kenneth Gillie Bicycle Medic
21 Shea Craig Turbo Hipster
22 Adam Long Constellation Cycling P/B Inland Co
23 William Garner 12th State Cycling p/b Bull Durham
24 Braxton Wilson 12th State Cycling P/b Bull Durham
26 Michael Briles
27 Christopher Janaro
28 Iannetti Ermanno
29 Jacob Clayton OCCPRT
30 Lucas Cortes
31 Oliver Kaija
32 Mark Edwards GVC/CyclesdeOro
33 Elijah Townsend Team Flow Cycling
34 Niko Strauss NCTC
35 Will Zylstra Velocious Sport
36 Calvin Berger Berger Hardware Bikes
37 David Boynton Team HammerCross
38 Steven Shen
39 Philip Amalong Constellation Cycling
40 Bryan Hight Charlotte Sport Cycling/ The Cycle
41 Scott Low
42 George Callahan
43 Josef Bacik
DNF Owen Ryerson
DNF Kenneth Jackson Jigawatt
Finishers: Cat 4: 21   Cat 5: 14   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kenneth Gillie Bicycle Medic
2 Robert Loafman Team Spoke Cycles
3 Christopher Huggins
4 Chris Herring Hawley's Bicycle World Racing Team
5 Robert Peters Team Spoke Cycles
6 Hansen Su Vuelta/El Deseo
7 Jim Molnar Hammercross
8 David Boynton Team HammerCross
9 Adam Long Constellation Cycling P/B Inland Co
10 Bevington Steve HammerCross
11 Alain Borthayre CRANK ARM BREWING RACE TEAM
12 James Lee
13 Bobby Canady
14 Matthew Roe HammerCross
15 Stephen Knight Constellation/Inland Construction
16 James Swigart Capital Cycling Club
17 Todd Earnhardt
18 Corey Newport HammerCross
19 Randall Mitchiner
20 Evan Myers HammerCross
21 Joel Eisner Constellation Cycling p/b Inland Co
22 Robert Tice
23 Barry Evans Hammercross
24 Chuck Fleming
25 Bryan Hight Charlotte Sport Cycling/ The Cycle
26 Michael Clamann HammerCross
DNF Kyle Kershasky
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Zylstra Velocious Sport
2 Tyler Roe HammerCross
3 Bravery Ward HammerCross
4 Jack Newport HammerCross
5 Jackson Vaughn NC Triathlon and Cycling
6 Bodhi Hriciga HammerCross
7 Madoc Lee HammerCross
8 Nicholas Dasilva North Carolina Cyclocross
Finishers: Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Casey Satterfield Durham Cycles
2 Asher Strauss NCTC
3 Daniel Boynton Team HammerCross
4 Joe Otto HammerCross
5 David Davenport Velocious Sport P/b Crumley Roberts
6 William Myers HammerCross
7 Niko Strauss NCTC
8 Nate Myers HammerCross
9 Bodhi Hriciga
10 Trevor Childs Velocious Sport
11 Jensen Cervati NCTC
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Calvin Berger Berger Hardware Bikes
2 Noah Brinson Team Hammercross
3 Travis Mathers
4 Corban Burford Mission Devo Cycling
5 Willie Boynton Team HammerCross
6 Hunter Dempsey Jiggawat
7 Alex Herring Hawley's Bicycle World Racing Team
8 Ivan Wind
9 Baxter Caress NCTC
10 Ceadmon Burford
11 Caleb Burford Mission Devo Cycling
12 Max Perez
13 Liam Bacik
14 Eli Woolman HammerCross
15 Henry Black
Finishers: Cat 5: 13   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Ryan Pactimo/Mock Orange CX Team
2 Garret Thompson
3 Lucas Livermon Bell Lap Cycleworks
4 John Paul amalong CTS Cycling fueled by HiBall Energy
5 Christopher Ragland Berger Hardware bikes
6 Jason Biggs
7 Thomas Borner La Prima Espresso Co. Racing
8 Dariusz Tyborowski Jigawatt Cycling p/b Carolina Ale H
9 Michael Mathers
10 Eddie Jones Berger Hardware Bikes
11 Christopher Scallion Jigawatt Cycling
12 Marcus Canady
13 Rod Stanton Team Spoke Cycles
14 Austin Sheffer
DNF Calvin Hinkle Hammercross
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Biggs
2 Dariusz Tyborowski Jigawatt Cycling p/b Carolina Ale H
3 Keith Handlon
4 Mark Jakubowski Jigawatt Cycling
5 Scott Richardson Richardson Classic Renovations
6 Jason Epstein 12th State Cycling Team p/b Bull Du
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Dubel USMES
2 Michael Vandenheuvel Crank Arm Brewing pb Trek Holly Par
3 Todd Davis KCOI Boulevard
4 Steven Andreaus Constellation Cycling - C2
5 Rob Moran Storm Racing Team
6 Robert Loafman Team Spoke Cycles
7 John Baxter Constellation Cycling pb / Inland C
8 Bill Wenner Crank Arm Brewery Cycling
9 Bryan Ream AtOmic Cycles
10 Will Gough Capital Cycling Club - Team Audi Ca
11 Bevington Steve HammerCross
12 Randy Murray Revolution Cycle Sports p/b Lone Ri
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Leonard Spoke Cycles p/b White Street Brewe
2 Derek Bateson Team Spoke Cycles p/b White St. Bre
3 Chuck Gillis Constellation Cycling/Inland Constr
4 Robert Breedlove Blue Sky Bicycles
5 Roland Gomez Constellation Cycling
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garret Thompson
2 Michael Jarzomski Crank Arm Brewing
3 Steven George 12th State Cycling p/n Bull Durham
4 James Walsh
5 Nathan Mullins Team Spoke Cycles p/b White Street
6 Peter Kreuser Oak City Cycling Project Race Team
7 Robert Peters Team Spoke Cycles
8 William Garner 12th State Cycling p/b Bull Durham
9 Gour Das Berger Hardware Bikes
10 Timothy Skelding RevolutionCycleSports p/b Lonerider
11 Mark Deutsch Oak City Cycling Project Race Team
DNF Subal Das Berger Hardware Bikes
DNF Jacob Clayton OCCPRT
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brooke Evans Hammercross
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amelia Brinson Team Hammercross
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hadley Molnar HammerCross
2 Nicole Clamann HammerCross
3 Eliza Elk Team HammerCross
4 Vivienne Myers
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcella Polanski
2 Luca Kaminski Ms.
3 Nikki Steinsiek Coven Cycling
4 Laura Roe HammerCross
5 Alison Weidner Hammercross
6 Kasey Joiner
7 Caroline Malouse GRITS
8 Julia Alexander Oak City Cycling Project
9 Kristen Haynes
10 Sara Kreuser
11 Aurora Resop WFU Cycling Club
12 Amme Fleming
13 Brandy Engle
14 Sarah Mills
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 7   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brooke Lyman
2 Paige Bower Bell Lap Cylceworks
3 Skylar Bovine CXHAIRS DEVO : TREK
4 Vanessa Roth Coven Cycling
5 Heather Ladd
6 Lynn Weller Hammercross
7 Caryn Willis La Prima Espresso Co. Racing
8 Chloe Holzapfel 12th State Cycling p/b Bull Durham
9 Patty Shoaf Team Hammer Cross
10 Kim Phistry Coven Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Renee Harrington 12th State Gravel Crushers
2 Caroline Malouse GRITS
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1