Log In
2019 Victorian State CX Championships • Jun 8 2019
5.6
5.2
4.5
5.6
6.4
Overcast, 15 degrees C, wind 5 kph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
» JM15 » JM17
» JM19 » JW17
» JW19 » Men's Elite
» MMAS1 » MMAS10
» MMAS2 » MMAS3
» MMAS4 » MMAS5
» MMAS6 » MMAS7
» MMAS8 » WMAS1
» WMAS2 » WMAS3
» WMAS4 » WMAS5
» WMAS6 » Women's Elite
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.6
Beers
5.2
Moisture
4.5
Accel
5.6
Tech
6.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Samuel Harberts Park Orchards BMX 53:03.25 5 10:21.35 10:22.87 10:33.39 10:43.68 11:01.98
2 Sam Northey Alpine Cycling Club +01:38.9 5 10:27.56 10:45.71 10:54.43 10:59.84 11:34.63
3 Campbell Mcconnell Brunswick Cycling Club +1 LAP 4 10:34.26 10:39.92 11:07.45 11:27.60
4 Cooper Northey Alpine Cycling Club +1 LAP 4 12:50.61 11:04.95 11:33.99 11:04.33
5 Hayden Vimpani Blackburn Cycling Club +1 LAP 4 11:30.03 11:24.41 12:00.93 11:52.50
6 Loki Fangmeier Geelong Mountain Bike Club +1 LAP 4 12:17.75 12:01.21 13:06.22 13:11.61
7 Lachlan Stewart Brunswick Cycling Club +1 LAP 4 13:48.84 14:10.18 13:27.16 15:03.50
8 Henry Loeliger Brunswick Cycling Club +2 LAP 3 18:32.42 13:47.25 14:40.33
9 James Stamp Brunswick Cycling Club +3 LAP 2 10:54.85 12:21.98
DNF Riley Boyd Brunswick Cycling Club DNF 1 54:10.18
Finishers: Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Lachlan Mcconnell Brunswick Cycling Club 49:57.95 5 09:46.08 09:53.17 10:06.11 10:11.88 10:00.73
2 Zac Edwards-simes Geelong Mountain Bike Club +02:15.3 5 10:04.29 10:00.56 10:33.98 10:51.18 10:43.26
3 Nash Snooks Carnegie Caulfield CC +1 LAP 4 10:13.65 10:07.96 11:35.03 11:34.76
4 Adam Boyd Brunswick Cycling Club +2 LAP 3 12:12.62 15:04.95 15:13.78
5 William Deane Team Mount Beauty +2 LAP 3 14:25.75 14:40.93 17:25.89
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Mitchell Snowball Warrandyte MTB Club 57:22.89 6 09:31.05 09:29.52 09:30.72 09:37.32 09:43.25 09:31.04
2 James Mountain Brunswick Cycling Club +02:42.8 6 09:33.73 09:41.74 09:58.24 10:11.44 10:02.98 10:37.63
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Sophie Sutton Blackburn Cycling Club 54:33.85 4 13:13.08 13:59.18 14:22.38 12:59.23
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Charlotte Weir Brunswick Cycling Club 47:56.35 3 16:26.14 16:02.61 15:27.61
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Adam Blazevic Fat Tyre Flyers MTB 1:03:03.54 8 07:51.54 07:47.00 07:38.00 07:46.00 08:00.00 07:49.00 08:11.00 08:01.00
2 Raphael Freienstein St Kilda Cycling Club +00:13.3 8 07:59.28 07:48.65 07:56.42 07:55.91 07:52.00 07:53.13 07:47.90 08:03.60
3 Nicholas Smith Southern Highlands CC +00:20.7 8 08:03.42 07:43.99 07:53.23 07:55.20 07:58.80 07:59.52 07:52.25 07:57.91
4 Ben Walkerden Carnegie Caulfield CC +02:02.4 8 07:51.83 07:47.08 08:02.20 07:55.17 07:56.63 08:06.67 07:59.20 09:27.22
5 Daniel Taylor Ballarat Sebastopol Cycling Club +04:06.0 8 08:27.22 08:13.32 08:19.83 08:15.74 08:20.92 08:27.43 08:31.67 08:33.47
6 Piper Albrecht Castlemaine Rocky Riders +04:44.7 8 08:21.87 08:15.89 08:23.95 08:32.33 08:30.74 08:31.84 08:30.01 08:41.66
7 William Ockenden Carnegie Caulfield CC +05:37.8 8 07:57.48 08:16.50 08:24.14 08:38.39 08:33.83 08:45.14 09:04.57 09:01.34
8 Nicholas Norden St Kilda Cycling Club +05:57.2 8 08:08.20 08:30.68 08:23.19 08:29.63 08:33.48 08:47.17 08:54.93 09:13.54
9 Kieran Thompson Melbourne University CC +06:27.4 8 08:38.62 08:27.65 08:32.06 08:36.96 08:44.90 08:40.40 08:48.94 09:01.51
10 Jeremy Cameron St Kilda Cycling Club +08:16.6 8 08:30.64 08:26.93 08:40.40 09:24.48 08:30.43 08:38.61 09:24.39 09:44.39
11 Neil Van der ploeg +08:34.0 8 08:29.51 08:56.12 08:56.24 09:16.58 09:28.82 08:45.53 08:49.02 08:55.80
12 Joshua Sek Melbourne Cycling League +1 LAP 7 08:43.77 08:49.10 08:49.84 09:00.95 09:16.13 09:14.24 09:30.39
13 Ashley Sek Melbourne Cycling League +1 LAP 7 08:44.38 09:12.89 09:09.32 09:02.97 09:20.21 09:24.96 09:33.89
14 Dylan Benson Hawthorn Cycling Club +1 LAP 7 09:00.89 09:16.97 09:13.33 09:20.84 09:23.94 09:28.74 09:37.15
15 Anakin Williams Carnegie Caulfield CC +1 LAP 7 08:45.55 08:31.44 08:26.38 08:39.09 09:11.50 10:04.57 11:49.06
16 Ben Hartwig Beechworth Chain Gang +1 LAP 7 09:08.97 09:11.13 09:22.93 09:33.01 09:46.43 09:52.41 09:48.79
17 Allan Satchell Stawell-Great Western CC +1 LAP 7 09:41.62 09:12.66 09:16.67 09:34.44 09:42.32 09:41.34 10:02.16
18 Tom Mcquillan Brunswick Cycling Club +1 LAP 7 09:21.50 09:24.92 09:46.55 09:44.23 09:46.25 10:11.88 09:48.66
19 Derek Holland Brunswick Cycling Club +1 LAP 7 09:00.28 11:28.11 10:26.61 10:12.26 10:16.93 10:06.04 10:21.15
20 Jarred Benham Bendigo & District CC +1 LAP 7 09:48.47 10:00.25 10:27.50 10:22.04 10:34.81 10:59.81 10:32.78
21 Kierin Lewis Tamworth CC +1 LAP 7 09:39.89 09:23.16 09:52.13 09:59.30 10:47.80 11:36.89 12:19.44
22 Ashley Ray Blackburn Cycling Club +2 LAP 6 08:46.46 08:44.31 08:52.87 08:59.68 09:22.77 19:08.30
23 David Woodman Dirt Riders +2 LAP 6 10:06.39 10:19.18 11:10.46 10:51.22 11:06.09 11:14.43
24 Daniel Braunsteins +5 LAP 3 07:59.94 08:38.53 08:35.86
25 Hal Hunter Brunswick Cycling Club +5 LAP 3 09:35.14 09:56.62 10:16.22
26 Fergus Brown Melbourne Cycling League +7 LAP 1 10:56.08
DNF Ray Hunter Brunswick Cycling Club DNF 3 09:49.27 09:42.60 10:16.57
DNF Harrison Scott St Kilda Cycling Club DNF 0
DNF Garry Millburn Peloton Sports DNF 3 07:40.83 07:57.36 07:38.35
DNF Bentley Niquet-olden Carnegie Caulfield CC DNF 0
Finishers: Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Paris Pollock Hawthorn Cycling Club 55:54.84 6 09:07.61 09:05.37 09:26.30 09:27.17 09:25.79 09:22.62
2 Jamie Whitfield Hawthorn Cycling Club +01:06.6 6 09:36.64 09:04.87 09:15.57 09:35.77 09:43.83 09:44.83
3 Nicholas Rhodes Geelong Cycling Club +01:39.9 6 09:15.02 09:20.15 09:29.02 09:37.05 10:00.93 09:52.65
4 Eric Johnson Sunbury Cycling Club +02:35.1 6 09:33.71 09:32.77 09:38.71 09:57.83 10:02.98 09:43.96
5 Jed Stone Trial MTBA membership +03:05.8 6 09:39.27 09:36.48 09:51.82 10:07.92 09:53.78 09:51.48
6 Ciaran Youd Adelaide MTB Club +08:24.7 6 10:20.15 10:38.87 10:34.71 10:43.60 10:24.81 11:37.47
7 Kip Jordan Brunswick Cycling Club +1 LAP 5 11:12.20 10:31.36 11:03.71 12:21.93 11:08.26
8 Jake Turnbull Brunswick Cycling Club +1 LAP 5 10:59.17 11:15.40 11:38.88 12:17.40 12:03.35
9 Matthew Perkins St Kilda Cycling Club +1 LAP 5 11:53.37 12:13.66 12:17.58 12:39.27 12:13.98
10 Matthew Lee Brunswick Cycling Club +1 LAP 5 11:52.54 13:54.26 13:13.60 13:27.70 12:54.74
11 Sebastian Haeusler Brunswick Cycling Club +2 LAP 4 12:18.37 14:03.45 14:02.76 14:10.71
12 Nic Dorman Plenty Gorge MTB +2 LAP 4 13:44.34 16:02.06 15:32.57 15:26.27
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 David Wohlers Wangaratta Cycling Club 48:56.33 3 16:23.20 16:25.56 16:07.58
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Clint Perrett Melbourne Cycling League 52:42.88 6 08:51.56 08:44.84 08:42.02 08:38.52 08:51.22 08:54.74
2 Todd Cuthbert Geelong Mountain Bike Club +00:16.9 6 08:49.07 08:45.82 08:44.04 08:43.13 09:02.34 08:55.49
3 John Vroom St Kilda Cycling Club +02:14.5 6 08:46.90 08:56.46 09:15.39 09:15.85 09:22.84 09:20.04
4 Chris Drummond Coburg Cycling Club +02:43.6 6 09:09.50 08:56.08 09:13.59 09:15.08 09:33.84 09:18.45
5 Brett Buckland Alpine Cycling Club +03:18.4 6 09:09.20 09:09.23 09:20.96 09:22.65 09:28.30 09:30.95
6 Neil Oleary Plenty Gorge MTB +04:01.5 6 09:24.20 09:06.18 09:26.82 09:35.66 09:26.88 09:44.71
7 Tom Crowle Hawthorn Cycling Club +04:09.7 6 09:19.14 09:13.89 09:23.62 09:36.81 09:38.83 09:40.37
8 Heath Miller Brunswick Cycling Club +04:37.9 6 09:31.15 09:19.43 09:24.99 09:36.39 09:39.26 09:49.68
9 Chris Early Southern Masters Cycling Club +04:50.8 6 09:22.29 09:24.18 09:22.09 09:31.94 09:48.27 10:05.02
10 James Meakin Yarra Ranges MTB Club +04:56.8 6 09:36.37 09:21.14 09:31.57 09:45.26 09:43.22 09:42.17
11 Ben Kraus +04:59.0 6 09:33.68 09:27.50 09:42.08 09:46.06 09:46.67 09:25.99
12 Alan Caulfield Carnegie Caulfield CC +06:02.3 6 09:45.08 09:38.62 09:42.27 09:56.22 09:55.87 09:47.23
13 Michael Dilley Melbourne Cycling League +07:29.5 6 10:03.10 09:37.05 10:11.45 10:04.90 10:09.72 10:06.20
14 Ben Lehner Melbourne Cycling League +09:46.0 6 10:05.61 10:04.10 10:21.63 10:44.55 10:29.87 10:43.14
15 Ray Seymour Plenty Gorge MTB +1 LAP 5 09:27.73 09:29.09 09:57.09 09:59.11 10:40.75
16 Luke Maher Brunswick Cycling Club +1 LAP 5 10:14.49 10:16.91 10:39.02 10:43.40 10:46.68
17 Brent Nichols Wangaratta Cycling Club +1 LAP 5 10:24.78 10:16.87 10:40.14 10:37.49 11:00.60
18 Ross Heywood Brunswick Cycling Club +1 LAP 5 10:13.06 10:26.29 11:00.70 11:13.46 10:43.33
19 Gil Castillo Sunbury Cycling Club +2 LAP 4 13:12.84 12:36.34 13:11.36 13:21.67
20 Michael Frank Sunbury Cycling Club +2 LAP 4 12:19.14 12:36.48 13:36.75 13:50.97
21 Hajir Hamedani Melbourne Cycling League +2 LAP 4 13:18.17 13:27.68 14:27.09 16:01.38
22 Chris Maccan Plenty Gorge MTB +5 LAP 1 09:19.90
DNF Rowan Philip Hawthorn Cycling Club DNF 0
Finishers: Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Paul Redenbach Melbourne Cycling League 50:58.77 6 08:29.38 08:15.55 08:25.29 08:30.20 08:32.27 08:46.10
2 Simon Bishop Hawthorn Cycling Club +00:31.0 6 08:33.93 08:19.94 08:37.80 08:37.60 08:38.07 08:42.53
3 Julien Fleurus Melbourne Cycling League +06:13.7 6 09:25.07 09:16.13 09:30.56 09:40.28 09:39.93 09:40.56
4 Simon Barnfather n/A +06:24.1 6 09:41.90 09:22.71 09:27.42 09:38.97 09:31.16 09:40.83
5 Rob Moss Brunswick Cycling Club +08:38.1 6 09:40.56 09:36.89 09:59.22 10:00.25 10:10.09 10:09.90
6 Evan Armstrong Brunswick Cycling Club +09:18.0 6 09:45.51 09:39.76 09:46.98 10:12.34 10:14.69 10:37.60
7 Wayne Gibbings Brunswick Cycling Club +10:07.5 6 09:51.35 09:38.85 10:00.12 10:17.21 10:37.18 10:41.61
8 Mark Mcdougall Alpine Cycling Club +10:15.8 6 09:57.43 10:44.44 10:13.56 10:07.13 10:00.76 10:11.31
9 Nicholas Cotterell Brunswick Cycling Club +1 LAP 5 10:30.50 10:54.77 10:25.90 10:38.19 10:48.26
10 Paul Walker The Pirates Sporting Club +1 LAP 5 11:30.77 11:35.28 11:39.35 12:05.43 11:54.89
11 Guy Mclaren Melbourne Cycling League +1 LAP 5 11:43.94 12:01.84 12:05.45 12:09.25 11:49.75
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Allan Iacuone St Kilda Cycling Club 51:31.86 6 08:44.79 08:29.89 08:21.27 08:28.75 08:35.27 08:51.92
2 David Harberts Fat Tyre Flyers MTB +04:59.6 6 09:39.40 09:46.63 09:01.89 09:01.72 09:46.60 09:15.28
3 James Morton Geelong Cycling Club +06:14.4 6 09:35.13 09:20.52 09:20.94 09:37.61 09:55.89 09:56.23
4 Tim Lemmon Carnegie Caulfield CC +07:59.8 6 09:44.04 09:43.92 09:49.31 09:57.16 10:05.88 10:11.45
5 Tim Northey Alpine Cycling Club +08:14.0 6 10:06.61 10:05.47 10:04.45 09:57.56 09:52.83 09:39.05
6 Brady Bantick Team Mount Beauty +08:25.8 6 09:39.31 09:46.38 09:54.75 10:04.23 10:18.61 10:14.49
7 Andrew Stamp Brunswick Cycling Club +08:50.1 6 09:57.51 09:28.99 09:38.56 10:00.72 10:46.50 10:29.76
8 Marc Loeliger Red Hill Riders MTB +1 LAP 5 10:10.32 10:04.57 09:53.68 10:01.11 10:06.36
9 Alastair Douglas Fat Tyre Flyers MTB +1 LAP 5 10:31.91 10:38.54 10:47.49 10:33.94 11:02.27
10 Adrian Williams Carnegie Caulfield CC +1 LAP 5 11:04.58 10:49.03 11:01.67 11:14.98 10:37.29
11 Craig Simons Carnegie Caulfield CC +1 LAP 5 11:39.99 11:27.52 12:01.32 12:23.92 12:20.49
12 Doug Sant Melbourne Cycling League +1 LAP 5 11:31.16 11:05.08 15:17.32 12:14.70 11:33.87
13 Paul Kelly Carnegie Caulfield CC +2 LAP 4 12:04.08 11:49.41 12:26.56 13:55.78
14 Robert Srbinovski Sunbury Cycling Club +2 LAP 4 14:20.15 14:09.47 14:16.64 14:13.11
Finishers: Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Brett Kellett Geelong Mountain Bike Club 45:33.28 5 09:02.77 09:06.59 09:03.89 09:02.84 09:17.20
2 Paddy Oliver Melbourne Cycling League +01:22.5 5 09:01.11 09:07.46 09:13.39 09:37.99 09:55.90
3 Christopher Doe Beechworth Chain Gang +03:10.3 5 09:23.83 09:13.29 09:29.49 09:39.39 10:57.68
4 James Deane Team m +03:32.8 5 09:46.23 09:46.98 09:44.62 09:55.20 09:53.11
5 Lars Cortsen St Kilda Cycling Club +05:09.9 5 10:06.95 10:03.10 10:08.48 10:10.57 10:14.11
6 Anthony Rybar Alpi +05:44.6 5 10:01.97 10:04.91 10:23.98 10:15.72 10:31.33
7 Jason Agosta Red Hill Riders MTB +05:51.8 5 10:00.00 10:02.32 10:21.95 10:30.13 10:30.73
8 Stephen Bick Coburg Cycling Club +08:28.8 5 11:02.32 10:20.80 10:36.36 11:02.11 11:00.57
9 Erich Fangmeier Brunswick Cycling Club +09:17.5 5 10:45.86 10:30.14 11:08.19 11:05.22 11:21.47
10 Stuart Weir Brunswick Cycling Club +1 LAP 4 10:09.60 09:53.66 10:16.48 13:45.17
11 Martin Bower Brunswick Cycling Club +1 LAP 4 12:03.20 12:15.75 12:10.26 12:03.02
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Steve Munyard Geelong Mountain Bike Club 47:45.01 5 08:44.25 09:36.50 09:43.22 09:51.22 09:49.84
2 Glenn Tarran St Kilda Cycling Club +1 LAP 4 11:01.04 11:56.16 12:14.46 12:00.77
3 Ivan Tarrant Lysterfield District Trail Riders +1 LAP 4 12:45.73 15:06.02 15:43.56 14:42.16
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Garron Buckland Alpine Cycling Club 49:07.37 5 09:55.70 09:40.27 09:45.04 09:50.04 09:56.35
2 Tom Carson Brunswick Cycling Club +1 LAP 4 12:35.13 12:55.24 13:57.73 13:22.76
3 Norm Gray RaceToEraseCancer +2 LAP 3 15:06.06 15:30.09 15:23.94
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Michael Lawson Bicisport 46:09.67 4 11:09.36 11:26.75 11:44.11 11:49.46
2 Phillip Degruchy Brunswick Cycling Club +01:20.8 4 11:46.80 11:57.02 12:01.20 11:45.47
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Katie Taylor Melbourne Cycling League 45:21.89 4 11:05.69 11:22.04 11:40.29 11:13.88
2 Anna Cleland Hawthorn Cycling Club +00:07.3 4 11:17.51 11:19.43 11:37.30 11:15.05
3 Kia Matley Brunswick Cycling Club +07:08.1 4 12:06.44 11:58.15 12:20.00 16:05.41
4 Sarah Thompson MTBA membership +07:45.8 4 13:13.08 13:16.92 13:34.40 13:03.30
5 Sarah Turnbull Brunswick Cycling Club +07:45.9 4 12:59.67 13:18.54 13:39.32 13:10.14
6 Fiona Herbert You Yangs +2 LAP 2 20:50.27 22:30.83
Finishers: Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Nicole Buckland Alpine Cycling Club 42:48.60 4 10:51.67 10:54.00 10:36.39 10:26.57
2 Marissa Stone Wombat MTB Club +03:16.5 4 11:30.43 11:05.67 11:45.11 11:43.90
3 Elizabeth Windsor Brunswick +03:49.5 4 11:36.08 11:35.14 11:42.19 11:44.79
4 Vanessa Jackson St Kilda Cycling Club +04:49.8 4 11:39.51 11:22.80 12:17.38 12:18.81
5 Linden Heywood Brunswick Cycling Club +04:53.5 4 12:16.21 11:51.23 11:51.29 11:43.46
6 Danielle Pepping The Pirates Sporting Club +07:57.3 4 12:37.70 12:26.84 12:35.14 13:06.27
7 Margarita Williams Footscray Cycling Club +09:05.3 4 13:36.94 13:02.41 12:44.56 12:30.05
8 Claire Chandler St Kilda Cycling Club +1 LAP 3 14:50.96 15:21.38 15:17.23
9 Nicole Schiwy Coburg Cycling Club +1 LAP 3 14:44.36 15:58.54 15:38.82
10 Lia De gruchy Brunswick Cycling Club +1 LAP 3 15:01.89 15:52.79 15:47.40
DNF Belle Williams St Kilda Cycling Club DNF 0
Finishers: Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Melissa Vandewater Lysterfield District Trail Riders 43:32.38 4 11:04.90 10:36.36 11:02.90 10:48.24
2 Simona Infantino Melbourne Cycling League +00:44.2 4 11:23.35 10:56.55 11:01.18 10:55.55
3 Jo Hunter Melbourne Cycling League +08:23.9 4 13:10.58 12:55.24 13:07.08 12:43.45
4 Alicia Hooper Brunswick Cycling Club +09:37.1 4 14:07.21 12:51.82 13:20.43 12:50.06
5 Keely Samson Sunbury Cycling Club +1 LAP 3 15:24.30 15:56.20 14:54.67
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Diane Nelson Melbourne Cycling League 46:31.21 4 11:45.37 11:49.65 11:21.48 11:34.72
2 Leanne Versteege Chelsea & Peninsula CC +05:56.0 4 13:12.43 12:46.28 13:06.84 13:21.73
3 Martyn Taylor Lysterfield District Trail Riders +1 LAP 3 13:20.22 14:28.09 15:53.00
4 Lara Srbinovski Sunbury Cycling Club +1 LAP 3 16:08.06 14:59.56 14:44.47
5 Miranda Robinson Hawthorn Cycling Club +2 LAP 2 20:41.26 22:56.87
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Jane Ollerenshaw Yarra Ranges MTB Club 49:58.94 4 12:39.39 12:34.41 12:35.41 12:09.75
2 Bronwyn Johns Sunbury Cycling Club +01:28.4 4 13:21.07 12:48.28 13:09.75 12:08.29
3 Tanya Simpson Plenty Gorge MTB +01:48.1 4 13:11.88 12:55.98 13:05.32 12:33.95
4 Amanda Beattie Sunbury Cycling Club +01:52.0 4 13:19.85 12:50.54 13:07.04 12:33.56
5 Jo Cullen Alpine Cycling Club +1 LAP 3 15:40.31 16:21.11 17:24.77
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Kristen Theile Lysterfield District Trail Riders 50:59.72 4 12:56.62 12:37.23 12:51.36 12:34.52
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 April Mcdonough Lysterfield District Trail Riders 56:43.59 6 09:28.60 09:21.36 09:23.11 09:27.32 09:31.09 09:32.13
2 Rebecca Locke Coburg Cycling Club +00:20.5 6 09:38.69 09:41.54 09:24.71 09:23.15 09:33.04 09:23.04
3 Emma Keogh Brunswick Cycling Club +01:32.7 6 09:40.59 09:19.45 09:36.61 09:39.56 09:55.32 10:04.86
4 Melissa Anset Warrandyte MTB Club +03:01.5 6 09:43.65 09:43.57 09:58.98 10:00.00 10:14.97 10:03.98
5 Fiona Morris Peloton Sports +04:46.6 6 09:45.02 09:58.20 10:11.27 10:16.81 10:33.59 10:45.38
6 Courtney Snowball Warrandyte MTB Club +1 LAP 5 11:37.53 11:59.35 12:36.09 11:57.63 11:46.07
7 Tara Neyland Brunswick Cycling Club +1 LAP 5 11:40.88 11:55.43 12:14.80 13:09.65 12:37.16
8 Ella Baxter Brunswick Cycling Club +1 LAP 5 12:18.91 13:37.72 12:47.97 13:35.27 13:11.29
Finishers: Cat ?: 8