Log In
2018 SINGAPORE AIRLINES VICTORIAN CX SERIES (VICXS ROUND 6) - MCL • Jul 15 2018
2.9
2.6
1.8
2
2
, -18 degrees C, wind 0 kph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
2.9
Beers
2.6
Moisture
1.8
Accel
2
Tech
2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garry Millburn Peloton Sports) 58:36:00
2 Ben Walkerden Carnegie Caulfield CC) 0
3 Adrian Jackson Dirt Riders) 0
4 Paul Redenbach Melbourne Cycling League) 10
5 Allan Iacuone St Kilda Cycling Club) 16
6 Clint Perrett Melbourne Cycling League) 18
7 Daniel Taylor Ballarat / Sebastopol CC) 59
8 Nicholas Norden St Kilda Cycling Club) +1:25
9 Daniel Braunsteins Ballarat / Sebastopol CC) +1:31
10 Brad Clarke Geelong MTB) +1:35
11 Scott Rettino Melbourne Cycling League) +1:50
12 William Ockenden Carnegie Caulfield CC) +2:08
13 Kieran Thompson Melbourne University Cycling Club) +2:17
14 Joshua Sek Melbourne Cycling League) +2:17
15 Jeremy Cameron St Kilda Cycling Club) +2:24
16 Dylan Benson Hawthorn Cycling Club) +2:43
17 Simon Bishop Melbourne Cycling League) +2:43
18 Piper Albrecht Castlemaine CC) +2:59
19 Warrack Leach Melbourne Cycling League) +2:59
20 John Vroom St Kilda Cycling Club) +3:44
21 Danny Kah Carnegie Caulfield CC) +3:52
22 John Groves Warrandyte MTB) +4:13
23 Gregory Thorne Melbourne Cycling League) +4:23
24 Chris Smith St Kilda Cycling Club) +4:35
25 Alexander Matthews Geelong MTB) +1 lap
26 Brett Buckland Alpine Cycling Club) 47
27 Henry Rawling Brunswick Cycling Club) +1:10
28 Julien Fleurus Melbourne Cycling League) +1:33
29 Stephen Whiting Melbourne Cycling League) +1:45
30 Cameron Clamp Melbourne Cycling League) +1:54
31 Andrew Low Red Hill Riders MTB) +2:30
32 Brad Eastick Rapha Cycling Club Sydney) +1 lap
33 Jacob Sutherland Brunswick Cycling Club) +2 laps
DNF Trent Piribauer Brunswick Cycling Club)
DNF Tom Ovens Geelong Cycling Club)
DNF Ben May Geelong Mountain Bike Club)
DNF Robert Young Albury-Wodonga Panthers CC)
DNF Aaron Batchelor Brunswick Cycling Club)
DNF Nicholas Edwards Brunswick Cycling Club)
DNF Cameron Macqueen Melbourne Cycling League)
DNF Scott Thomson Lysterfield District Trail Riders)
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 38  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tate Dogan Sydney Uni Velo Club 49:47:00
2 Chris Maccan Plenty Gorge MTB 43
3 Wesley Nagtzaam Brunswick Cycling Club 57
4 Rowan Philip Hawthorn Cycling Club +1:04
5 Ashley Ray Blackburn Cycling Club +1:08
6 Dillon Swifte Croydon Cycleworks +1:51
7 Jamie Whitfield Hawthorn Cycling Club +2:13
8 Kyle Sherwood Plenty Gorge MTB +2:17
9 Chris Drummond Coburg Cycling Club +2:26
10 Brendan Mahony Hawthorn Cycling Club +2:30
11 Ian Elliott Melbourne Cycling League +2:35
12 Paul Cullen Brunswick Cycling Club +2:37
13 Andrew Burridge Bristol CX +3:01
14 Garron Buckland Alpine Cycling Club +3:07
15 Jack Williams Carnegie Caulfield CC +3:07
16 Allan Satchell Stawell Great Western +3:07
17 Paddy Oliver Melbourne Cycling League +3:13
18 Craig Peacock MTBA +3:20
19 James Morton Geelong Mountain Bike Club +3:31
20 Heath Miller Sunbury Cycling Club +3:31
21 Tom Crowle Hawthorn Cycling Club +3:49
22 Ray Seymour Plenty Gorge MTB +3:49
23 Mark Hester Canberra One Gear Society +3:49
24 Lee Floyd Geelong MTB +3:49
25 Richard South Geelong Mountain Bike Club +3:49
26 Casey Wall Brunswick Cycling Club +3:58
27 Evan Armstrong Brunswick Cycling Club +3:58
28 Conan Daley Melbourne Cycling League +3:58
29 Glenn Tournier Carnegie Caulfield CC +4:11
30 Alan Adams Seymour Broadford CC +4:18
31 Simon Barnfather N/A +4:29
32 Wayne Gibbings Sunbury Cycling Club +4:36
33 Nick Njegac Sunbury Cycling Club +4:36
34 Joshua Gallagher Geelong Mountain Bke Club +4:36
35 Tom Mcquillan Brunswick Cycling Club +4:42
36 Ben Lehner Melbourne Cycling League +4:42
37 Jason Depuit N/A +4:46
38 Matthew Slade Carnegie Caulfield CC +4:46
39 Elliot Long Brunswick Cycling Club +1 lap
40 Nicholas Cotterell Brunswick Cycling Club 10
41 Aidan Filshie Hawthorn Cycling Club 15
42 Cameron Mckenzie Hawthorn Cycling Club 22
43 Neil Oleary Plenty Gorge MTB 22
44 Connor Scholz Darwin Off Road Cycling Club 29
45 Heath Christie St Kilda Cycling Club 35
46 Cam Woolcock Hawthorn Cycling Club 37
47 Ron Nott Melbourne Cycling League 39
48 Nicholas Skarajew St Kilda Cycling Club 51
49 Rob Moss Brunswick Cycling Club +1:08
50 Adrian Zanardo Melbourne Cycling League +1:12
51 Marc Loeliger Red Hill Riders MTB +1:12
52 Craig Mitchell St Kilda Cycling Club +1:18
53 Dean Tran N/A +1:52
54 Stephen Bick Coburg Cycling Club +3:07
55 Russell Collins Hawthorn Cycling Club +3:13
56 Adrian Janiszewski Melbourne Cycling League +3:19
57 Tim Kennelly MTBA +3:29
58 Craig Vandort Geelong Mountain Bike Club +3:57
59 Mark Geary Red Hill Riders MTB +4:14
60 Alastair Hastings Hawthorn Cycling Club +4:19
61 Ashley Phillips Melbourne Cycling League +4:31
62 Warwick Mcwaters Geelong Mountain Bike Club +5:16
63 William Jetnikoff Brunswick Cycling Club +2 laps
DNF Beau Proctor Albury-Wodonga Panthers CC
DNF Carson George Brunswick Cycling Club
DNF Trent Goatley Northcote Cycling Club
DNF Justin Graham Hawthorn Cycling Club
DNF Tim Marquardt Southern Masters CC
DNF Patrick Ruggles Brunswick Cycling Club
DNF Lynton Zawadzki Melbourne Cycling League
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 69  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Declan Hofbauer N/A 38:29:00
2 Chris Early Southern Masters CC 2
3 Anthony Netkow Carnegie Caulfield CC 2
4 Lewis Crofts Sunbury Cycling Club +2:16
5 Alan Caulfield Carnegie Caulfield CC +2:33
6 Richard Hinze Sunbury Cycling Club +2:33
7 Gwendal Guery Brunswick Cycling Club +2:41
8 Eric Johnson Sunbury Cycling Club +3:00
9 Lars Cortsen St Kilda Cycling Club +3:05
10 Ryan Pogue Mornington Cycling Club +3:37
11 Jake Turnbull Yack Tracks +3:37
12 Matthew Lew N/A +3:41
13 Damien Devereux St Kilda Cycling Club +3:54
14 Nicholas Metha Blackburn Cycling Club +4:08
15 Amit Hetsron Blackburn Cycling Club +4:25
16 Paul Kelly Brunswick Cycling Club +4:32
17 Paul Walker The Pirates Sporting Club +4:43
18 Adam Walsh Southern Masters CC +4:54
19 Christopher Black Melbourne Cycling League +5:13
20 Ritchard Longmire St Kilda Cycling Club +1 lap
21 Glenn Tarran St Kilda Cycling Club 3
22 Dominic Cryan St Kilda Cycling Club 7
23 Chris Beard Eastern vets 10
24 Matthew Ninnes Geelong Mountain Bike Club 23
25 Lawrence Ho MTBA 23
26 Tim Rawling Brunswick Cycling Club 30
27 Haydn Mclean Brunswick Cycling Club 37
28 Guy Mclaren Melbourne Cycling League 37
29 Paul Hamilton Warrandyte MTB 37
30 James Mountain Brunswick Cycling Club 44
31 Troy Laws-herd N/A 44
32 Mark Harman St Kilda Cycling Club +1:04
33 Chris Matthews Sunbury Cycling Club +1:19
34 David Diviny Coburg Cycling Club +1:32
35 Jonathan Yeates St Kilda Cycling Club +1:36
36 Neville Warburton Lysterfield District Trail Riders +1:40
37 Morgan Daniel Brunswick Cycling Club +1:40
38 Craig Simons MTBA +1:55
39 Malachy Friel St Kilda Cycling Club +2:47
40 Warwick Sampson Hawthorn Cycling Club +3:04
41 Austin Kha N/A +3:04
42 Gil Castillo Sunbury Cycling Club +3:44
43 Marcus Estlin St Kilda Cycling Club +3:55
44 Nick Lilley Sunbury Cycling Club +4:12
45 Matthew Lee Melbourne Cycling League +4:22
46 Luke Colthup N/A +4:26
47 Ivan Tarrant Lysterfield District Trail Riders +4:57
48 Chris Yuen N/A +5:26
49 Andrew Komac Lysterfield District Trail Riders +5:28
50 Hajir Hamedani Melbourne Cycling League +2 laps
51 Alex Brewer St Kilda Cycling Club 14
52 Jason Dugg MTBA 35
53 Robert Srbinovski Sunbury Cycling Club +4:05
54 Doug Harvey Red Hill Riders MTB +3 laps
DNF Sebastian Haeusler Brunswick Cycling Club
DNF Domien Beckers St Kilda Cycling Club
DNF Nick Eynon Hawthorn Cycling Club
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 56  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Taylor Ballarat / Sebastopol CC 39:54:00
2 Nathan Chan Plenty Gorge MTB +0
3 Cameron Murphy Blackburn Cycling Club 10
4 Dave Donald Lysterfield District Trail Riders 41
5 Chris Leat Day license +1:39
6 Victor Kolev Plenty Gorge MTB +2:20
7 Lachlan Mcconnell Brunswick Cycling Club +2:45
8 Justin Rhodes RCC +3:28
9 Zac Edwards-simes Geelong MTB +4:52
10 Craig Steele N/A +0
11 Mitch Wells Melbourne Cycling League 0
12 Andrew Mcconnell Alpine Cycling Club 54
13 Andrew Campbell Alpine Cycling Club +5:08
Finishers: Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 April Mcdonough Geelong MTB 48:04:00
2 Melissa Anset Warrandyte MTB 49
3 Emma Pane Brunswick Cycling Club 49
4 Emma Keogh Brunswick Cycling Club +4:48
5 Erin Mitchell Blackburn Cycling Club +1 lap
6 Nadia Combe Hawthorn Cycling Club 25
DNF Naomi Williams St Kilda Cycling Club
Finishers: Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brooke Sutcliffe Vikings Cycling Club ACT 42:59:00
2 Diane Nelson Melbourne Cycling League 49
3 Madison Pelzer St Kilda Cycling Club +1:12
4 Jo Hunter Melbourne Cycling League +1:59
5 Jordyn Hassett Mornington Cycling Club +2:24
6 Nicole Buckland Alpine Cycling Club +2:31
7 Kate Keown Brunswick Cycling Club +2:55
8 Katie Taylor Melbourne Cycling League +3:13
9 Phoebe Thompson N/A +1 lap
DNF Vanessa Jackson St Kilda Cycling Club
Finishers: Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leanne Hoffman Southern Masters CC 38:48:00
2 Tanya Sturt Carnegie Caulfield CC +0
3 Marissa Stone Wombat MTB Club 13
4 Edwina Buckle Sydney CC 38
5 Danielle Pepping Pirates Sporting Club +1:42
6 Peta Sirec Lysterfield District Trail Riders +1:55
7 Leanne Versteege Chelsea Peninsula CC +2:03
8 Emily Shumborski Full Gas Pedallers +2:11
9 Martyn Taylor Melbourne Cycling League +2:22
10 Kia Matley Brunswick Cycling Club +2:43
11 Marie-louise Fitzgerald Hawthorn Cycling Club +2:46
12 Tanya Simpson Plenty Gorge MTB +3:33
13 Sarah Thompson Team Mount Beauty +3:49
14 Keely Samson Sunbury Cycling Club +4:01
15 Sarah Turnbull -- +4:41
16 Belle Williams St Kilda Cycling Club +5:12
17 Alex Schelleman Sunbury Cycling Club +1 lap
18 Ella Baxter Brunswick Cycling Club 0
19 Phoebe Venables Brunswick Cycling Club 12
20 Lara Srbinovski Sunbury Cycling Club 47
21 Alix Watson Preston Cycling Club +3:13
22 Heather Curtis MTBA +3:32
23 Allison Otoole St Kilda Cycling Club +4:44
24 Miranda Robinson Hawthorn Cycling Club +5:35
DNF Ariella Stephenson Melbourne Cycling League
Finishers: Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cooper Northey Alpine Cycling Club 38:56:00
2 Sam Northey Alpine Cycling Club +0
3 Campbell Mcconnell Brunswick Cycling Club 20
DNF James Stamp Brunswick Cycling Club
Finishers: Cat ?: 4