Log In
NCCX 2018 Race #4 Lenoir • Oct 27 2018
5
6.1
4.3
5.2
5.2
Overcast, 54 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
6.1
Moisture
4.3
Accel
5.2
Tech
5.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Casey Satterfield Durham Cycles Club
2 Joe Otto HammerCross
3 Daniel Boynton HammerCross
4 Garrett Davis
5 ? Shawn
6 Luca Kaminski HammerCross
7 Will Zylstra Carolina Masters
8 Alexandra Cardozo
9 Cole Woodson North Carolina Cyclocross
10 Tanner Fletcher Galactic Racing
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jamin Whitaker
2 David Davenport
3 Niko Strauss HammerCross
4 Jacob Bernas
5 Ely Clark Crosswind Sports Management
6 Nicholas Salazargarcia Carolina Masters
7 Gus Walker
8 Matthew Salazar garcia Carolina Masters
9 Cj Burford
10 Trevor Childs
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonah Watt Constellation Cycling
2 Jack Newport HammerCross
3 Nathan Arensman
4 Travis Mathers
5 Corban Burford
6 Mario Quivera
7 Riley Pearman
8 Calvin Berger
9 Caleb Burford
10 Ali Otto HammerCross
11 Ceadmon Burford
12 Abigail Arensman
13 Hunter Habecker HammerCross
14 Sean Ernie huson
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wesley Haggstrom Carolina Masters
2 Javier Zamarripa
3 Nicholas Barlow
4 Eric Flowe
5 Rick Handy Finkraft Cyling Team
6 Christopher Ragland Crank Arm Brewing Cycling Team
7 Sean Gordon Dornier Racing
8 Charles Prezioso Legion Brewing
9 Sean Huson
10 Matthew Wisthoff
11 Parker Tinsley Dornier Racing
12 Jakub Augustyn Berger Hardware Bikes
13 Steven George 12th State Cycling Club
14 Ethan Dellamaestra Storm Racing Team
15 Henry Davis Jigawatt Cycling
16 Eli Woodard
17 James Walsh
18 Alfred Jessee
19 Mark Deutsch Oak City Cycling Project Race Team
DNF Jake Tennyson Crosswind Sports Management
Finishers: Cat 3: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Kahn
2 Kyle Kimball
3 Lathom Louco
4 Vincent Burkholder
5 Harris Bassett
6 Isaac Bast
7 Cj Burford
8 Kenny Blackburn Clemmons Bicycle Racing
9 Joseph Penley
10 John Cardozo
11 Allston Leland Low Country Cycling Team
12 Jason Hooper Carolina Pedal Works
13 Nicholas Survoy Oak City Cycling Project Race Team
14 Nick Gilbert
15 Stephen Champney
16 Hans Stroven
17 Andrew Muller
18 Uri Camens Low Country Cycling Team
19 Ricky Lack
20 Gour Das
21 Ian Bundy Constellation Cycling
22 Brian Kaluf
23 Alexander Boyd Oak City Cycling Project Race Team
24 Alex Casper Constellation Cycling
25 Kevin Watt Durham Cycles Club
26 Albert Rosales Dornier Racing
27 Chris Myrick
28 Alex Broyhill
29 David Burstein Appalachian State University
30 Jacob Eisner Constellation Cycling
31 Austin Brackney
32 Chris Lathrop
33 James Etringer
34 Joshua Eisner Constellation Cycling
35 Matt Grainger
36 Chris Gladora Dornier Racing
DNF Jamin Whitaker
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 16   Cat 5: 18   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Sheedy
2 Ophir Sefiha Crosstown Velo
3 Joshua Whitmore Crosswind Sports Management
4 Justin Mckean
5 James Pittman Crosstown Velo
6 Michael Tennyson
7 John Degele Storm Racing Team
8 Robb Peterson
9 Joseph Alachoyan Velosports Racing Asheville
10 Dariusz Tyborowski Jigawatt Cycling
11 Ben Hill
12 Chris Bennett
13 Michael Perdek Antietam Velo Club Inc
14 Carlos Zamarripa Jigawatt Cycling
15 Michael Byrd
16 Rod Stanton Team Spoke Cycles
17 Kevin Egan Vogelzang Velo Club
18 Jason Bowman
19 Michael Keller
20 Nima Ebrahimnejad Lateral Stress Velo Inc.
21 Luis Flores The Electric Banana Cycling Project
22 Joseph Cross Vogelzang Velo Club
23 Todd Berger Berger Hardware Bikes
24 Jason Epstein 12th State Cycling Club
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Hill
2 Philip Kielty
3 Dan Snedecor Velosports Racing Asheville
4 Subal Das
5 James Cole
6 Greg Lester Legion Brewing
DNF Shaun Groat Crosstown Velo
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Price
2 Robert Wick iii
3 Uri Camens Low Country Cycling Team
4 Michael O'Brien
5 Jamie Williams Boone Area Cyclists
6 Ricky Lack
7 Alex Castle
8 Mark Zhu 12th State Cycling Club
9 Will Summer
10 Dave Cassen
11 David Boynton HammerCross
12 Brian Lafranchi Vogelzang Velo Club
13 Tom Pearman
14 John Walkerwicz
15 Chris Hill
16 John Woodward
17 Kyle Habecker
18 John Colvin
19 Ryan Weiers Legion Brewing
20 Walter Whitfield Hearts Racing Club
21 Corey Newport
22 Vincent Rega
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 14   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randy Miller Tri Cities Road Club
2 Boyd Safrit Legion Brewing
3 Timothy Hopkin North Carolina Cyclocross
4 Robert Mobley Team Rize
5 Barney Baxter Jigawatt Cycling
6 Jeff Mcconaghy
7 Jay Forgione
8 Mark Fasczewski Boone Area Cyclists
9 Jonathan Dubel Team Spoke Cycles
10 John Baxter Constellation Cycling
11 Dwight Smith Tri Cities Road Club
12 Scott Staubach Birmingham Velo
13 Kevin Sigrist
14 Jeff Tripp Finkraft Cyling Team
15 David Gerrer North Carolina Cyclocross
16 Lonnie Brooks Greensboro Velo Club
DNF Alan Bengtson
DNF Raymond Laffin Crosstown Velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Roman
2 Jay Capers
3 Don Rose HammerCross
4 Greg Sheehan
5 John Cardozo
6 Brian Nunn Slippery Sasquatch
7 David Brendle
8 Bevington Steve HammerCross
9 Tomas Kelemen
10 Gregg Marland
11 Douglas Miller Greensboro Velo Club
12 George Hatcher Cross Creek Cycling Club-C4
13 Clay Daniels
14 James Lee
15 John Bauer
16 Fred Perrino
17 Joel Eisner Constellation Cycling
18 Chuck Fedorka
19 Rider Unknown
20 Jim Casper Constellation Cycling
21 Jim Otto HammerCross
22 Jonathan Howell Crank Arm Brewing Cycling Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 16   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Shaw
2 Wayne Gorry
3 Chuck Gillis
4 Ron Swenson
5 Derek Bateson Team Spoke Cycles
6 Steven Baker Revolution Cycle Sports
DNF Steven Andreaus Constellation Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Byron Rice Storm Racing Team
2 Alex Ryan
3 Keith Mullaly
4 Michael Potter
5 Garret Thompson
6 Cypress Gorry
7 Spencer Johnston
8 Noah Niwinski Boone Area Cyclists
9 Sean Herring Legion Brewing
10 Brian Sain Boone Area Cyclists
11 Joseph Grimes
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Cox Greensboro Velo Club
2 Eric Flowe
3 Raymond Laffin Crosstown Velo
4 Alfred Jessee
5 Raul Gutierrezgarcia Greensboro Velo Club
6 Tony Sigrist
7 Nathan Mullins Team Spoke Cycles
8 James Walsh
9 Steven George 12th State Cycling Club
10 Steve Lowe
11 Kevin Sigrist
12 Stephen Huddle
13 Caleb Jonas Dornier Racing
14 George Hatcher Cross Creek Cycling Club-C4
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 10   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Bendt Bike Law Cycling Club
2 Riley Gallagher
3 Bevin Mcgahey
4 Nina Mastandrea
5 Chloe Holzapfel 12th State Cycling Club
6 Darcy Grimes Pure Velo Racing
7 Lorri Warlick
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Savannah Sill Dornier Racing
2 Lauren Phillips 12th State Cycling Club
3 Alexandra Cardozo
4 Christine Walkerwicz
5 Riley Pearman
6 Elizabeth Hester Oak City Cycling Project Race Team
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lynn Weller HammerCross
2 Vanessa Roth Berger Hardware Bikes
3 Kim Bishop
4 Rachael Grant
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Casey Bowman
2 Liz Williams
3 Anna Hunsucker
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Mclaughlin HammerCross
2 Jane Burlew
3 Evie Edwards Happy Tooth Women's Racing
4 Kimberly Flynn Happy Tooth Women's Racing
5 Zdenka Worsham Crank Arm Brewing Cycling Team
6 Amelia Shea Legion Brewing
7 Deb Sweeney whitmore Crosswind Sports Management
8 Laura Rice Happy Tooth Women's Racing
9 Karen Tripp Finkraft Cyling Team
10 Abby Walker
11 Sarah Matchett Bike Law Cycling Club
12 Hope Ann snyder-walsh
13 Nicole Miranda
14 Hannah Bauer
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 7