Log In
Cross' on the Range • Nov 12 2017
4.6
5.8
3.9
4.4
4.4
Mostly Cloudy, 40 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.6
Beers
5.8
Moisture
3.9
Accel
4.4
Tech
4.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Mihalik J Mac Cycling LLC 0:48:47
2 John Proppe Lake Effect Cycling Team 0:49:25
3 Brett Mckay bike ohio 0:51:05
4 Cameron Jackson Summit Freewheelers 0:51:38
5 Steve Twining Team Lake Effect 0:52:08
6 Jay Ganser bike ohio 0:53:00
7 Zachary Chappell Snakebite Racing 0:53:06
8 Aaron Cruikshank Ohio Cycling Association 0:53:17
9 James Dieringer Independent 0:49:53
10 Jared Zollars Team Bicycle Hub 0:51:24
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Mcneill Summit Freewheelers 0:42:10
2 Craig Burland bike ohio 0:42:47
3 Jeffrey Davis bike ohio 0:43:01
4 Alex Intihar Independent 0:43:04
5 Stephen Smeyak Summit Freewheelers 0:43:22
6 Douglas Reese Wednesday Morning Velo 0:43:23
7 Philip Weigel J Mac Cycling LLC 0:43:56
8 Brian Ochocki Lake Effect Cycling Team 0:43:58
9 Brian Klueber Blazing Saddle Racing 0:44:49
10 Andy Leveto bike ohio 0:44:54
11 Zachary Mellion bike ohio 0:44:55
12 Alexander Kinney Joy Machines Racing 0:46:01
13 James Sargiovanni bike ohio 0:46:16
14 Eamonn Schnell Independent 0:48:24
15 Jonathan Scott Joy Machines Racing 0:48:35
16 Josh Schmidt Snake Bite Racing 0:49:22
17 Alexander Rigda Joy Machines Racing 0:44:21
18 Robert Breedlove Blue Sky Cycling Club 0:45:39
19 Frank Mocilnikar Independent 0:46:29
20 Daryl Breedlove Blue Sky Cycling Club 0:42:34
21 Adam Fulcher District Velocity Racing 0:47:12
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Schieferstein Forest City Racing 0:28:59
2 Tom Weaver Knobby Side Down/Summit Freewheeler 0:29:27
3 Rick Thompson Summit Freewheelers 0:29:59
4 Adam Mcneill Summit Freewheelers 0:30:15
5 Zachary Mellion bike ohio 0:30:33
6 Andy Leveto bike ohio 0:30:53
7 Neil Perko Joy Machines Racing 0:31:15
8 Billy Slutz Summit Freewheelers 0:31:22
9 Carl Jaegers Independent 0:31:51
10 Jason Hall Summit Freewheelers 0:32:35
11 Corey Gregg Joy Machines Racing 0:32:37
12 James Sargiovanni bike ohio 0:33:27
13 Zachary Niles Summit Freewheelers 0:35:00
14 Thomas Depietro bike ohio 0:35:26
15 Ed Masta Independent 0:35:32
16 Jesse Hawk Independent 0:35:37
17 Michael Schmidt Independent 0:36:25
18 Brad Smith BC Shred Mobb 0:36:26
19 Tate Coverdale bike ohio 0:36:51
20 Matt Odonnell Independent 0:37:16
21 Andrew Henderson Steadfast Cycling Club 0:37:16
22 Alexander Rigda Joy Machines Racing 0:37:23
23 Brian Wahl Team Bicycle Hub 0:37:55
24 Chris Weigand Independent 0:38:36
25 Robert Flemen Independent 0:29:04
26 Craig Caroff Independent 0:29:25
27 Sev Kurtov Independent 0:29:59
28 Benjamin Switala Independent 0:34:10
29 Christopher Brown Independent 0:36:13
DNF Patrick Ryan Independent
DNF Patrick Bischof Independent
DNF Ben Craghead Independent
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 18   Cat 5: 6   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mitch Schrader 0:43:07
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Scacheri Independent 0:22:22
2 Zachary Niles Summit Freewheelers 0:22:50
3 Nathaniel Abbott Independent 0:24:59
4 Joseph Kenealy Independent 0:28:08
5 Morrison Stoneking Summit Freewheelers 0:28:38
6 Ella Marasco VeloFemme p/b Litzler 0:28:49
7 John Mikes Independent 0:29:07
8 Addie Slutz Summit Freewheelers Juniors Team 0:30:07
9 Alex Mesarchik Independent 0:22:25
10 George Libecco Summit Freewheelers 0:23:02
11 Arthur Rish Independent 0:25:44
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brent Thompson Independent 0:41:12
2 Joseph Melnyk Snake Bite Racing 0:41:24
3 Matthew Schieferstein Forest City Racing 0:41:43
4 Jeremy Paul Spin/Litzler Automation 0:42:12
5 Nathan Molnar bike ohio 0:43:18
6 Ryan Rish Five & 20 0:43:31
7 James Libecco Summit Freewheelers 0:44:16
8 Christopher Huck North Coast Cycling 0:44:44
9 Paul Smith Independent 0:49:24
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ernesto Marenchin Bike Authority 0:41:48
2 Thomas Franek Team Lake Effect 0:42:47
3 Brooke Furio Spin/Litzler Automation 0:43:07
4 William Marut Lake Effect Cycling Team 0:43:31
5 Scott Evans Spin/Litzler Automation 0:44:51
6 Sean Burkey Summit Freewheelers 0:47:25
7 Shawn Grandon Akron Bicycle Club 0:47:56
8 Christian Staneluis Wells Fargo Advisors 0:48:06
9 Michael Schmidt Independent 0:42:05
10 Ed Masta Independent 0:42:23
11 Robert Ludwig Independent 0:42:32
12 Darrell Schmitt The Neighborhood Academy 0:42:53
13 Darryl Chajon Independent 0:48:49
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rudy Sroka Lake Effect Cycling Team 0:43:51
2 Jim Yankush Stark Velo 0:45:42
3 Larry Pandy Stray Dog 0:46:36
4 Ron Kubala Lake Effect Cycling Team 0:47:42
5 Karl Kule Independent 0:49:28
6 John Roden Buffalo Bicycling Club Inc. 0:50:01
7 Robert Breedlove Blue Sky Cycling Club 0:50:22
8 Dave Thornton Independent 0:51:01
9 Daryl Breedlove Blue Sky Cycling Club 0:47:02
10 Jos Belich Hammer Nutrition 0:47:19
11 Tom Wilson N/a 0:48:07
12 Dale Seeds Stark Velo 0:44:55
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Ganser bike ohio 0:40:08
2 James Dieringer Independent 0:40:28
3 Brian Ochocki Lake Effect Cycling Team 0:40:32
4 Rudy Sroka Lake Effect Cycling Team 0:41:16
5 Brian Klueber Blazing Saddle Racing 0:41:51
6 Carl Jaegers Independent 0:42:21
7 Neil Perko Joy Machines Racing 0:42:42
8 Daniel Lausin Independent 0:43:06
9 Corey Gregg Joy Machines Racing 0:43:07
10 Laura Webb Velofemme 0:43:37
11 Ron Kubala Lake Effect Cycling Team 0:46:10
12 Alexander Kinney Joy Machines Racing 0:46:33
13 Jessica Tomazic Team Bicycle Hub 0:40:01
14 Matt Odonnell Independent 0:41:10
15 Ed Masta Independent 0:42:04
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jackie Mckay bike ohio 0:41:38
2 Laura Webb VeloFemme p/b Litzler 0:42:01
3 Lorena Brown North Coast Cycling 0:43:31
4 Marie Rote bike ohio 0:45:41
5 Jessica Tomazic Team Bicycle Hub 0:50:18
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janet Edwards Independent 0:24:46
2 Jessica Lilly Summit Freewheelers 0:27:53
3 Aubrey Roden Independent 0:30:19
4 Jess Reese Independent 0:27:40
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Schmidt Snake Bite Racing 0:41:59
2 Gwen Davis Lake Effect Cycling Team 0:42:11
Finishers: Cat 3: 2