Log In
2017 VICCXS Round 1 - Fields of Joy • Apr 23 2017
Race uploaded by Nicholas Cotterell
Download
5.8
4.7
5.4
5.8
5.3
Clear, 20 degrees C, wind 2 kph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.8
Beers
4.7
Moisture
5.4
Accel
5.8
Tech
5.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Matthews Geelong MTB 38:05
2 Marc Loeliger The Fitzroy Revolution MTB -1 lap +0
3 Nick Lanham Geelong Cycling Club +1:19
4 Mtchell Snowball Warrandyte MTB Club +2:39
5 Archie Richardson Cycling Victoria +5:52
6 Russell Kerr MTB Melbourne +6:57
7 Warwick Sampson Hawthorn Cycling Club +6:57
8 Chris Leat None +7:43
9 Michael Umseher Wombat MTB +9:06
10 Andrew Fillery Brunswick Cycling Club +9:35
11 Chris Paola N/a trial licence -2 laps +0
Finishers: Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Mountain 36:36:00
2 Annalise Gehling Sunbury Cycling Club +5:55
3 Emma Butler +6:20
4 Jane Register None +10:20
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Walkerden Red Hill Riders MTB 59:41
2 Dylan Newell Brunswick Cycling Club 27
3 Allan Iacuone St Kilda Cycling Club INC 41
4 Paul Redenbach Melbourne Cycling League +1:00
5 Adam Blazevic Fat Tyre Flyers MTB +1:13
6 Rohin Adams Fat Tyre Flyers MTB +1:34
7 Paul Jones Coburg Cycling Club +1:38
8 Nicholas Norden St Kilda Cycling Club +2:05
9 Warrack Leach Melbourne Cycling League +2:38
10 Shane Marshall Hawthorn Cycling Club +2:49
11 Daniel Taylor Ballarat / Sebastopol Cycling Club +3:06
12 Stuart Smith Leongatha Cycling Club +3:33
13 Simon Bishop MCL +4:20
14 Leigh Deluca Carnegie Caulfield Cycling Club +4:26
15 David Ransom Sunbury Cycling Club +4:38
16 Jay Butler Full Gas Pedallers +4:45
17 William Ockenden Carnegie Caulfield Cycling Club +5:08
18 Alexander Evans Bendigo and District Cycle Club +5:23
19 Alex Abell Sydney Uni Velo Club +5:26
20 Angus Burrell RCC +5:41
21 Julien Fleurus Melbourne Cycling League +5:52
22 Alex Drabble Dirt Riders +6:12
23 Anakin Williams CCCC +6:19
24 Brett Kellett Geelong Cycle Club +6:24
25 Ian Kelly Geelong MTB +6:47
26 Joshua Sek Melbourne Cycling League +7:00
27 Julian Spiller Melbourne Cycling League -1 lap +0
28 Michael Crosbie Red Hill Riders MTB 23
29 Gregory Thorne Melbourne Cycling League 23
30 Brett Buckland Alpine Cycling Club 31
31 Nicholas Rhodes Geelong 42
32 Cam Woolcock Hawthorn Cycling Club +1:21
33 Will Lumby Leongatha Cycling Club +1:42
34 Chris Smith St Kilda Cycling Club +1:50
35 Brady Bantick Team Mount Beauty +1:54
36 Allister Payne Brunswick Cycling Club +2:28
37 Peter Arch You Yangs +3:38
38 Stephen Whiting Coburg Cycling Club +3:56
39 David Harberts Fat Tyre Flyers MTB +3:56
40 James Deane Team m +4:05
41 Andrew Ward Plenty Gorge MTB +4:18
42 Anthony Fewster Brunswick Cycling Club +5:49
43 John Czechowski Hawthorn Cycling Club +6:37
44 Conan Daley Melbourne Cycling League +6:37
45 Nicholas Cotterell Brunswick Cycling Club -2 laps +0
46 Jacob Sutherland Brunswick Cycling Club +2:11
DNF Mark Mos Fat Tyre Flyers MTB
DNF Aaron Batchelor Brunswick Cycling Club
DNF James Mowatt Carnegie Caulfield Cycling Club
DNF Jarrod Moroni Bendigo & District Cycling Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 47  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Rawling Brunswick Cycling Club 48:12
2 Andrew Sleeman ADF Cycling 36
3 Tim Lemmon Carnegie Caulfield Cycling Club +1:03
4 Anthony Drofenik Not a member +1:24
5 Simon Ellis Ballarat/Sebastopol Cycling Club +1:46
6 Lachlan Grose SKCC +2:06
7 Clint Perrett Melbourne Cycling League +3:05
8 James Meakin The Fitzroy Revolution MTB +3:38
9 Trent Piribauer FTF +3:49
10 Lee Floyd Geelong MTB +3:54
11 Ashley Crowther Geelong MTB +4:08
12 Rowan Philip Melbourne Cycling League +4:08
13 Michael Brill Fat Tyre Flyers MTB +4:23
14 Simon Hawkes Brunswick +4:38
15 Jeremy Hindell Brunswick Cycling Club +5:26
16 Simon Hurren Melbourne Cycling League +5:44
17 Xiangran Luo Dirt Riders +5:52
18 Simon Robins NA - 3 Race Membership +5:52
19 James Morton Geelong Cycling Club +6:18
20 Adam Jones Sunbury Cycling Club +6:35
21 Simon Heppleston Plenty Gorge MTB +6:35
22 Jason Nevins St Kilda Cycling Club +6:46
23 Douglas Allan Zeitgeist Racing +7:05
24 Tom Rundle CORC +8:07
25 Paddy Oliver Melbourne Cycling League +9:04
26 Cameron Mcdonald St Kilda Cycling Club -1 lap +0
27 Aaron Maunder St Kilda Cycling Club INC 0
28 Ryan Begg Hawthorn Cycling Club 19
29 Adrian Janiszewski Melbourne Cycling League 25
30 James Bargh Geelong Mountain Bike Club 25
31 Stephen Bick Coburg Cycling Club 38
32 Craig Mitchell St Kilda Cycling Club 49
33 Garron Buckland Alpine Cycling Club 52
34 Matt Nelson Coburg Cycling Club +1:12
35 Tom Gibson You Yangs +1:24
36 Cameron Mckenzie Hawthorn Cycling Club +1:34
37 Casey Wall Brunswick Cycling Club +1:59
38 Baz Mccormack Geelong MTB +1:59
39 Anthony Caffry St Kilda Cycling Club +2:07
40 Wes Samson Beechworth Chain Gang +2:31
41 Michael Dilley Melbourne Cycling League +2:35
42 Mark Geary Red Hill Riders +3:04
43 Nathan Collins Coburg Cycling Club +3:14
44 Stuart Weir Brunswick Cycling Club +3:49
45 Dillon Swifte Eastfield BMX +3:54
46 Justin Graham Hawthorn Cycling Club +4:08
47 David Donald Trial MTBA membership +4:08
48 Stephen Goodall Warrandyte MTB Club +4:46
49 Andrew Hutcheson Sunbury Cycling Club +6:48
50 Heath Christie St Kilda Cycling Club 32
DNF Nick Mifsud Brunswick Cycling Club
DNF Harry Sturt CCCC
DNF Sam Edwards MCL
Finishers: Cat ?: 53  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Sherwood Plenty Gorge MTB 38:08
2 Lachlan Friend Brunswick Cycling Club +1:30
3 Daniel Xuereb Hawthorn Cycling Club +1:53
4 Jim Thynne Murindindi +1:56
5 Heath Miller N/a trial licence +2:06
6 Phill Lewis Red Hill Riders MTBC +2:09
7 Lewis Crofts Sunbury Cycling Club +2:59
8 Mark Schultz MTB Melbourne +3:13
9 Jonathon Keane Brunswick +3:27
10 Nazario Giuliani Team Mount Beauty +3:46
11 Andrew Irwin Murindindi +3:55
12 Damien Devereux St Kilda Cycling Club +3:55
13 Peter Anikijenko none +4:13
14 Bentley Niquet-olden Carnegie Caulfield Cycling Club +4:31
15 Dominic Cryan St Kilda Cycling Club +4:59
16 Jack Williams N/a trial licence +5:06
17 Stuart Cameron St Kilda Cycling Club +5:08
18 Doug Harvey MTBA +5:24
19 Jason Nestor Ballarat / Sebastopol Cycling Club +5:46
20 Christopher Black Melbourne Cycling League +5:56
21 Michael Holder LMBC +6:01
22 Ryan Pogue Southern Masters Cycling Club +6:01
23 Nick Mcnair Bendigo MTB +6:07
24 Michael Addison Sunbury Cycling Club +6:07
25 Nicholas Crooks Geelong MTB +6:45
26 Richard Hinze Sunbury Cycling Club +6:47
27 David Potts St Kevins Cycling Club +6:47
28 Eric Johnson none +6:53
29 Xavier Meade yarra tri club +7:05
30 Bradley Coad St Kilda Cycling Club +7:16
31 Guy Mclaren Melbourne Cycling League +7:24
32 Matthew Griessel St Kilda Cycling Club INC +8:08
33 Dan Hale Wombat MTB +8:15
34 Erich Fangmeier Brunswick Cycling Club +8:38
35 Paul Kelly Brunswick +8:49
36 Raph Touzel Geelong MTB +9:08
37 Tim Rawling Brunswick Cycling Club +9:14
38 Nick Keogh none +9:28
39 Beau Proctor N/a trial licence +9:28
40 Sean Burns NA +10:09
41 David Diviny Coburg Cycling Club -1 lap +0
42 Rob Moss none 0
43 Gareth Huth 24
44 Micahel Farr Brunswick Cycling Club +1:08
45 Drew Berzkalns St Kilda Cycling Club +1:45
46 Tim Rowe Full Gas Pedallers +1:52
47 Glenn Tarran St Kilda Cycling Club +1:56
48 Ian Fraser MTBA +2:06
49 Brad Jones Dirtriders +2:06
50 Tom Crowle Hawthorn cycling club +2:16
51 Richard Marshall Forrest MTB and Cycling Club Inc. +2:20
52 Tim Tyler GMBC +2:20
53 Robert Srbinovski Sunbury Cycling Club +3:37
54 Shaun Urie Zeitgeist Racing +4:30
55 Matthew Lee Cycling Australia +5:29
56 Gil Castillo Sunbury Cycling Club +6:29
57 Scott Walkerden Carnegie Caulfield Cycling Club +6:29
58 Sean Pie Eastfield BMX +9:39
59 William Jetnikoff Brunswick Cycling Club +9:42
60 Simon Charnock none +10:51
61 Peter Mcclelland Shepparton Cycling Club -2 laps +0
DNF Luke Maher Brunswick Cycling Club
DNF Daniel Samways St Kilda Cycling Club
DNF Adam Newton Lysterfield District Trail Riders
DNF Hamish Woonton You Yangs
DNF Hajir Hamedani MCL
DNF Clancy Purdie Ballarat Sebastopol Cycling Club
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 66  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Jacobs Carnegie Caulfield Cycling Club 47:09
2 Melissa Anset Warrandyte MTB +2:08
3 April Mcdonough Geelong MTB +3:00
4 Tessa Fabry Brunswick Cycling Club +3:26
5 Emma Keogh Brunswick Cycling Club +6:23
6 Rachel Ward Plenty Gorge MTB +7:48
7 Josie Simpson Melbourne Cycling League -1 lap +0
8 Alice Lewis Sunbury Cycling Club +1:32
9 Kim Mccormack Geelong MTB +1:45
10 Danielle Garden Echuca/Moama Cycling Club +3:00
11 Erin Mitchell Blackburn Cycling Club +7:13
12 Nicole Whitburn Carnegie Caulfield Cycling Club -2 laps +0
DNF Nadia Combe Hawthorn Cycling Club
Finishers: Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simona Infantino Melbourne Cycling League 45:42
2 Kadri Poldmets Trial MTBA membership +1:18
3 Courtney Henry Melbourne Cycling League +1:41
4 Diane Nelson Melbourne Cycling League +4:33
5 Katie Taylor Melbourne Cycling League +5:22
6 Elise Gould St Kilda Cycling Club INC +5:46
7 Jo Hunter Melbourne Cycling League -1 lap +0
8 Ella Atkinson Melbourne Cycling League 0
9 Aroha Yates Forrest MTB 49
10 Virginie Bernard The Fitzroy Revolution MTB 56
11 Gayle Ilievski Forrest MTB +1:43
12 Rachel Swain Brunswick Cycling Club +2:04
13 Tanya Simpson Plenty Gorge MTB +6:36
14 Kate Fowler Brunswick Cycling Club +9:12
Finishers: Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nina Kerr Ballarat Sebastopol Cycling Club 39:02
2 Tina Thorburn Brunswick Cycling Club +2:55
3 Elizabeth Long MTB Melbourne +3:38
4 Nicole Buckland Alpine Cycling Club +4:39
5 Anna Cleland Trial MTBA membership +5:42
6 Alicia Hooper N/A -1 lap +0
7 Nonie Carr Hawthorn Cycling Club +1:03
8 Erin Ferguson MTBA +3:11
9 Alex Schelleman Sunbury Cycling Club +3:37
10 Amanda Beattie none +4:28
11 Bronwyn Johns none +5:31
12 Corinn Strating Coburg Cycling Club +5:54
13 Grace Mayne Ballarat Sebastopol Cycling Club +7:55
14 Lara Srbinovski Sunbury Cycling Club +8:21
15 Keely Samson Sunbury Cycling Club +9:37
16 Jessica Ladlow MTBA -3 laps +0
Finishers: Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ruben Bell Brunswick Cycling Club 38:32
Finishers: Cat ?: 1