Log In
Turkey Cross • Nov 28 2015 • Loudon, TN
1.3
2.4
5.6
4.8
5.2
Mostly Cloudy, 60 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
1.3
Beers
2.4
Moisture
5.6
Accel
4.8
Tech
5.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wesley Sturgill Piney Flats Bicycles and fitness 00:43:28.000
2 Anthony Bailey AYC Junior Development Race Team 00:43:29.000
3 Connell Patterson Peachtree Bikes 00:44:00.000
4 Garrett Smith Reedy Creek Bicycles 00:44:48.000
5 John Carr Treehouse Racing 00:45:05.000
6 Joshua Reed Harper Auto 00:45:57.000
7 Sanford Webster Harper Auto 00:46:31.000
8 Travis Neumuller Team Mission Source / NGCA 00:46:35.000
9 Eddie Branch Piney Flats Bicycles/Dean Endurance 00:46:37.000
10 Jim Farmer Privateer Cyclocross Chattanooga 00:46:57.000
11 James Waller Ride615 Development 00:47:05.000
12 Arthur Wilke Blevins Bicycle Company 00:48:47.000
13 David Richardson MOAB
14 Cody Wallis Privateer Cyclocross Chattanooga
Finishers: Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Gruzalski 00:27:17.000
2 David Mcdaniel Privateer Cyclocross Chattanooga 00:27:28.000
3 Brice Johnston Blevins Bicycle Company 00:27:57.000
4 Michael Montgomery 00:28:59.000
5 Matt Fisher Red Kite Bicycle Studio 00:29:04.000
6 Gareth Miller Village Volkswagen Cycling Team 00:29:06.000
7 Mike Albaneso Outback Bikes 00:29:27.000
8 Phil Graves 00:29:41.000
9 Bruce Martin 00:29:52.000
10 Armin Orucevic 00:30:10.000
11 Nathan Greene Ride615 Development 00:30:16.000
12 Robert Dills Harper Auto 00:30:17.000
13 William Zola Tuxedo Thunder Cycling 00:31:18.000
14 John Stockwell Ride615 Development 00:31:43.000
15 Kevin Addams 00:32:29.000
16 Jamie Seward 00:33:30.000
17 Peter Horine Ride615 Development 00:34:23.000
18 Anthony Miller Village Volkswagen Cycling Team 00:35:02.000
19 Andrew Beishline 00:36:20.000
20 Tommy Gentry Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants 00:36:45.000
21 William Keith 00:36:53.000
22 David Thomas Micro Metals/Bike Zoo 00:37:29.000
23 Vince Butler 00:37:40.000
24 Doug Sharp Ride615 Development 00:39:51.000
25 James Sharp 00:40:09.000
26 Lance Harpe
DNF Fausto Crapiz
DNF Mike Barto
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 10   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Smith Privateer Cyclocross Chattanooga 00:43:55.000
2 Bradley Spears Provision PEAK Performance Team p/b 00:44:55.000
3 Trent Long Provision PEAK Performance Team p/b 00:45:28.000
4 Jason Aytes Bike Doctor/Visit Frederick 00:46:24.000
5 Barry Lucas Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants 00:47:48.000
6 James Waller Ride615 Development 00:48:41.000
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sanford Webster Harper Auto 00:44:56.000
2 Travis Neumuller Team Mission Source / NGCA 00:46:27.000
3 Eddie Branch Piney Flats Bicycles/Dean Endurance 00:47:14.000
4 Jeffrey Haase Asheville Bicycle Racing Club 00:48:05.000
5 Brian Hackathorne Privateer Cyclocross Chattanooga 00:48:51.300
6 Dwight Smith MSG Cyclocross 00:48:51.900
7 James Berry 00:49:49.000
8 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo 00:50:30.000
9 Jeffrey Linnen MSG Cyclocross 00:50:47.000
10 Marshall Bassett MOAB Masters Racing 00:51:39.000
11 Robert Dills Harper Auto
12 David Richardson MOAB
13 Steven Bacon Micro Metals/Bike Zoo
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Bassett MOAB 00:28:20.000
2 Gareth Miller Village Volkswagen Cycling Team 00:32:08.000
3 Jacob Kuper Team Bikers Choice 00:33:07.000
4 Baldwin Clayton Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants 00:33:19.000
5 Trent Deel 00:34:10.000
6 Sean Halstead Micro Metals/Bike Zoo 00:38:17.000
7 Miles Rioux
8 Shawn Watkins AYC Junior Development Race Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Bidwell Harper Auto
2 Connor Kerwin
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Reardon Sonic Cycling 00:53:46.000
2 Stephen Bassett Hagens Berman U-23 00:54:28.000
3 Spencer Whittier Privateer Cyclocross Chattanooga 00:54:36.000
4 Cory Rimmer King University 00:55:00.000
5 Andrew Bailey Piney Flats Bicycles/Dean Endurance 00:57:29.000
6 Hunter Resek 00:57:30.000
7 Jordan Lewis Cycle-Smart Elite Team 01:00:23.000
8 Jonathan Crain 01:01:06.000
9 Anthony Bailey AYC Junior Development Race Team 01:01:17.000
10 Bradley Spears Provision PEAK Performance Team p/b 01:01:27.000
11 Alistair Sponsel Red Kite Bicycle Studio 01:01:34.000
12 Erik Ostergaard Industry Nine Cycling Team p/b ABRC 01:02:32.000
13 Cody Wallis Privateer Cyclocross Chattanooga
14 Jason Lewis
15 James Waller Ride615 Development
16 Nick Scott
17 Tim Bell
18 Arthur Wilke Blevins Bicycle Company
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 5   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alistair Sponsel Red Kite Bicycle Studio 00:27:02.000
2 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo 00:28:06.000
3 Robert Watkins Amore & Vita-USA Racing 00:28:23.000
4 John Stockwell Ride615 Development 00:32:27.000
5 Michael Tregelles Rush Bicycle Messengers 00:34:12.000
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cambrie Epperson 00:31:50.000
2 Karen Ostergaard 00:32:08.000
3 Hannah Reed Hicks Orthodontics Women's Racing 00:33:47.000
4 Stephanie Maines Tennessee Women's Cycling Project p 00:34:46.000
5 Amy Christian Privateer Cyclocross Chattanooga 00:35:31.000
6 Laurel Seus Cycology Bicycles 00:36:33.000
7 Marie Tutterow
8 Tammy Richardson Tennessee Women's Cycling Project p
Finishers: Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Presley Ford
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaysee Armstrong King University 00:38:19.000
2 Hannah Swan Finish Strong Elite Cycling Team p/ 00:41:14.000
3 Susie Stanfield Privateer Cyclocross Chattanooga 00:41:23.000
4 Brittany Hopson Sorella Cycling p/b Hincapie Sports 00:42:53.000
5 Cathi Cannon Privateer Cyclocross Chattanooga 00:43:41.000
6 Ali Whittier Privateer Cyclocross Chattanooga 00:44:58.000
7 Morgan Miller Taco Mamacita 00:51:24.000
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 6