Log In
Heck of the North III • Oct 30 2021 • Cleveland, OH
Race uploaded by CrossMgr csv | json
5.9
5.3
4
4.4
3.3
Overcast, 55 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.9
Beers
5.3
Moisture
4
Accel
4.4
Tech
3.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Andrew Whitehair The Lanky Cyclist 0:37:46 11:00 08:12 08:42 09:51
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Alex Mesarchik Howard Hanna 0:28:56 07:20 07:05 07:10 07:19
2 John West Bike Ohio 0:30:10
3 Ee Durbin Joy Machines Racing 0:30:43 07:50 07:21 07:38 07:53
4 Tom Corrigan ETP Cycling 0:30:43 07:50 07:21 07:38 07:53
5 Anthony Gliozzo 0:30:59 08:02 07:34 07:31 07:50
6 Jonathan Zappala Spin Second Sole Multisport Team 0:31:36 08:18 07:44 07:39 07:53
7 Bryan Davis Joy Machines Racing 0:31:47 07:46 07:50 08:06 08:03
8 Corey Atchison Qwik Fix 0:31:58 08:40 07:35 07:47 07:55
9 Colby Gallagher Juan Oeste Superfan Team 0:32:32 08:58 07:44 07:49 07:58
10 Arihant Kalidindi 0:32:45 08:38 08:00 08:06 07:59
11 Antonio Torres 0:32:48 08:45 07:56 07:55 08:10
12 John Nichols 0:33:10 08:47 08:02 08:19 08:01
13 Matthew Woodyard Joy Machines Racing 0:33:14 08:19 08:11 08:26 08:17
14 Peter Cline Psimet Racing 0:33:32 08:30 08:05 08:31 08:24
15 Tim Armstrong 0:34:13 08:43 08:21 08:33 08:35
16 Brenden Ward Shenanigans Cycling 0:34:15 08:50 08:12 08:29 08:44
17 Scott Liechty Joy Machines Racing 0:34:17 08:41 08:19 08:40 08:34
18 Dean Koch Pogue Mahone 0:34:31 09:00 08:24 08:36 08:30
19 Evan Guarr Joy Machines Racing 0:35:47 09:01 08:59 08:45 09:00
20 Mike Kattan Friends of Scott Dixon 0:36:43 09:38 09:03 08:45 09:15
21 Boris Brezo Joy Machines 0:36:50 08:57 08:52 09:34 09:26
22 Michael Schneider 0:36:56 09:41 09:03 09:15 08:57
23 Devin Daugherty 0:37:16 09:34 09:05 09:14 09:22
24 Michael Kinzel 0:37:36 09:45 09:31 09:06 09:13
25 Todd Thombs Bike Ohio 0:38:23 08:48 09:10 10:05 10:18
26 Forrest James 0:38:28 09:30 09:25 09:27 10:04
27 Colin Murphy Joy Machines Racing 0:39:04 09:28 09:38 09:41 10:16
28 Brian Colby 0:29:09 10:00 09:33 09:35
29 Dalton Chafin 0:35:11 12:20 11:15 11:34
30 William Poulson Joy Machines Racing 0:35:20 11:38 11:31 12:10
31 Shane Mcginnis 0:37:04 09:26 18:54 08:43
32 Josh Mottor 0:38:31 13:00 12:26 13:04
DNF Michael Suster Bike Ohio 08:29
DNF Joel Elvery 23:52
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 8   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Craig Burland Bike Ohio 0:43:21 07:25 07:25 07:02 07:02
2 Brian Ochocki Team Lake Effect 0:43:25 07:23 07:07 07:16 07:13
3 Brian Rybak ETP Cycling 0:44:16 07:36 07:07 07:05 07:13
4 Jesse Hawk 0:44:32 07:34 07:22 07:22 07:32
5 Ernesto Marenchin Lake Effect 0:45:30 07:51 07:09 07:31 07:27
6 James I mazey Maumee Valley Wheelmen 0:49:08 10:16 07:33 07:37 07:42
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Joseph Pallotto Team Lake Effect 0:42:28 07:16 06:57 06:53 07:01
2 Thomas Franek team lake effect 0:42:59 07:38 07:03 06:55 07:06
3 Tom Weaver Summit Freewheelers 0:43:04 07:24 07:00 07:12 07:08
4 Rob Andrew 0:43:34 07:14 07:14 07:16 07:14
5 John Mclaughlin J Mac Cycling LLC /Margie Bars 0:43:19 08:27 08:32 08:25 08:41
6 David Hickey Ag3r-ButlerHealthSystem 0:44:41 08:42 08:41 08:51 09:13
7 Daryl Breedlove Blue Sky Bicycle 0:47:47 09:06 09:13 09:37 09:51
DNF Jack Richardson USMES 07:59
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Rudy Sroka Team Lake Effect 0:45:03 07:35 07:12 07:24 07:29
2 Ron Kubala Team Lake Effect 0:46:27 07:54 07:35 07:36 07:45
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Owen Drake Team Dayton Cycling 0:42:39 09:51 10:24 10:59 11:23
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Jay Ganser Carpe Diem 0:28:32 08:02 06:48 06:47 06:54
2 Nathan Molnar Bike Ohio 0:28:37 08:10 06:49 06:46 06:51
3 Jesse Hawk 0:29:49 08:30 07:06 06:58 07:14
4 Brian Ochocki Team Lake Effect 0:30:27 08:25 07:11 07:04 07:45
5 Brian Klueber Joy Machines Racing 0:31:49 08:38 07:37 07:45 07:48
6 Ron Kubala Team Lake Effect 0:32:24 08:49 07:48 07:50 07:56
7 Joe Lawhorn Team Dayton Cycling 0:34:38 09:01 08:05 08:23 09:07
8 Alexander Rigda Joy Machines Racing 0:36:48 10:15 08:38 09:00 08:53
9 Ee Durbin Joy Machines Racing 0:29:17 10:30 09:23 09:24
10 Boris Brezo Joy Machines 0:29:18 10:01 09:27 09:49
11 Addie Slutz Summit Freewheelers Junior Team 0:29:24 10:11 09:41 09:31
12 Tele Tubbies 0:30:23 13:33 07:53 08:56
13 Evan Guarr Joy Machines Racing 0:33:34 12:19 10:35 10:39
14 Heather Lawhorn Team Dayton Cycling 0:34:40 12:29 10:54 11:15
15 Nicholas Molnar Team Bike Ohio 0:36:47 12:12 11:48 12:46
16 Mountain Niedermann Joy Machines Racing 0:37:09 12:22 11:39 13:07
17 Owen Drake Team Dayton Cycling 0:40:08 12:56 12:37 14:34
18 Jonathan Augustine Bike Ohio 0:22:38 11:35 11:03
DNF Rudy Sroka Team Lake Effect 10:07
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Jay Ganser Carpe Diem 0:59:47 06:49 06:38 06:35 06:20
2 Ryan Gamm Red Kite Coaching 1:00:16 06:52 06:36 06:32 06:26
3 Brett Mckay Bike Ohio 1:00:29 06:47 06:42 06:39 06:40
4 Nathan Molnar Bike Ohio 1:01:05 06:56 06:40 06:44 06:50
5 Mark Bischof 1:03:58 07:20 07:01 07:01 07:01
6 Tom Corrigan ETP Cycling 1:03:00 08:08 07:51 07:33 07:31
7 Joe Lawhorn Team Dayton Cycling 1:04:12 07:59 07:51 07:43 08:02
Finishers: Cat 2: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Scott Dickson Bike Ohio 0:41:34 07:05 06:55 06:57 06:51
2 Yuanshuai Si Bike Ohio 0:42:14 07:08 07:05 07:00 06:52
3 Nathaniel Abbott Summit Freewheelers 0:43:25 07:21 07:02 07:13 07:34
4 Mike Scalamogna Margie Bars 0:43:29 07:17 07:17 07:20 07:13
5 Ryan Fisher Spin/Litzler Automation 0:44:23 07:14 07:14 07:37 07:41
6 Brian Klueber Joy Machines Racing 0:45:09 07:45 07:30 07:35 07:24
7 Nathan Szabo Team Lake Effect 0:45:18 07:37 07:18 07:14 07:34
8 Dustin Lansing 0:47:40 07:24 08:17 07:51 08:01
9 Bryan Davis Joy Machines Racing 0:48:55 08:06 07:39 08:09 08:18
10 Mariano Mercado Team Lake Effect 0:49:12 08:18 07:57 07:56 08:17
11 Andrew Miller CAMBA Race Team 0:49:30
12 Peter Cline Psimet Racing 0:50:39 08:27 08:13 08:20 08:26
13 Jonathan Augustine Bike Ohio 0:41:51 09:35 10:15 11:05 10:55
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Thomas Franek team lake effect 1:02:47 07:14 06:46 06:46 06:52
2 Brent Evans Shining Star Cycling p/b DNA Cyclin 1:03:35 07:17 06:52 07:04 07:01
3 Zachary Mellion Bike Ohio 1:03:45 07:27 07:06 06:57 06:55
4 Tom Weaver Summit Freewheelers 1:04:31 07:21 06:49 06:55 07:08
5 John Proppe Lake Effect Racing 1:05:00 07:18 06:57 07:02 07:09
6 Brian Rybak ETP Cycling 1:06:07 07:23 07:01 07:04 07:11
7 Craig Burland Bike Ohio 1:00:01 07:24 06:59 07:19 07:11
8 Matt Bennett Team Lake Effect Racing/Bike Author 1:02:24 08:34 07:45 07:46 07:56
DNF Matthew Graham Cycle-Smart 07:22 06:54 06:59 07:03
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Nathaniel Abbott Summit Freewheelers 0:33:09 08:11 07:25 09:43 07:48
2 Philip Case SFW Juniors Devo 0:34:05 08:57 08:12 08:15 08:40
3 Clark Johnson SFW junior devo 0:34:07 08:59 08:12 08:35 08:20
4 Braydon Gierman Shenanigans Cycling 0:36:55 09:42 08:50 08:54 09:27
5 Brianna Ward Shenanigans Cycling 0:38:26 09:01 09:45 09:28 10:11
6 Maor Ben-yosef Shenanigans Cycling 0:30:05 10:16 09:26 10:21
7 Owen Drake Team Dayton Cycling 0:30:24 09:53 09:45 10:46
8 Nicholas Molnar Team Bike Ohio 0:36:58 11:49 12:23 12:45
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Daniela Mehech Bike Ohio 0:44:06 07:38 07:17 07:06 07:08
2 Emily Miller VeloFemme p/b Litzler 0:48:08 08:00 07:52 07:51 08:05
3 Jackie Mckay Bike Ohio 0:49:27 08:10 08:01 08:04 08:13
4 Mountain Niedermann Joy Machines Racing 0:51:19 08:19 08:02 08:33 08:50
5 Addie Slutz Summit Freewheelers Junior Team 0:43:43 08:44 08:44 08:38 08:48
6 Elizabeth Emery 0:43:44 08:55 08:42 08:32 08:57
7 Heather Lawhorn Team Dayton Cycling 0:44:12 11:11 11:07 10:56 10:57
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Emily Miller VeloFemme p/b Litzler 0:32:18 08:39 07:43 07:59 07:55
2 Rachel Rubin Red Kite Coaching 0:35:42 09:17 08:33 08:43 09:07
3 Beth Atchison Qwik Fix 0:37:11 09:55 08:56 09:06 09:13
4 Tara Kieser 0:29:44 10:35 09:33 09:35
5 Stephanie Stein CAMBAA 0:34:19 11:38 11:23 11:17
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Samantha Brode Freddie Fu Cycling 0:32:13 08:43 07:52 07:53 07:43
2 Caroline El sanadi Scott Dickson Fan Club 0:33:36 09:09 08:07 07:49 08:29
3 Julie Sroka Team Lake Effect Racing 0:34:28 09:08 08:07 08:37 08:35
4 Tove Shere Team Lake Effect Cycling 0:35:13 09:13 08:29 08:40 08:50
5 Jillian Beveridge VeloFemme p/b Litzler 0:35:55 09:02 08:34 09:21 08:57
6 Stacy Rhea USA PISTA ELITE 0:28:51 10:03 09:19 09:28
7 Gwen Davis Lake Effect Racing 0:29:46 10:34 09:39 09:33
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1