Log In
Stockholm Cyclocross 2018 UCI Cat2 / SweCup • Oct 21 2018
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Series: SWECUP 2018
4.9
2.4
4.4
3.7
4
Mostly Cloudy, 8 degrees C, wind 16 kph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.9
Beers
2.4
Moisture
4.4
Accel
3.7
Tech
4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 John Midelf Specialized Concept Store Cykelklub 46:31.3 7
2 Philip Premberg Cykelklubben Ringen 46:37.2 7
3 Stefan Granström Cykelklubben CX 46:43.4 7
4 Andreas Nordberg Cykelklubben Wänershof 48:58.0 7
5 David Klasson Örebrocyklisterna 49:40.8 7
6 Niklas Persson Gävle Cykelamatörer 49:50.1 7
7 Joost De moor Holland 50:07.8 7
8 Alexander Jägersvärd Göteborgs Cykelklubb 50:22.7 7
9 Birjer Birgersson Förening Rocket Racing Sweden 50:35.8 7
10 Tobias Kuremyr Upsala Cykelklubb 50:57.7 7
11 Erik Åhlin Knivsta Cykelklubb 51:30.6 7
12 Erik Jehander Cykelklubben Barriär 43:48.7 6
13 Erik Lidberg Upsala Cykelklubb 44:03.9 6
14 Erik Eriksson Upsala Cykelklubb 44:27.1 6
15 Klas Nordentjell Baroudeur Fietsclub 44:35.4 6
16 Robin Vesterberg Upsala Cykelklubb 45:25.7 6
17 Anders Andersen MTB Täby 45:55.2 6
18 Niklas Ricklund Borlänge CK 46:12.8 6
19 Peter Holmberg Baroudeur Fietsclub 46:59.3 6
Finishers: Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Mattias Lundqvist Aktivitus Sports Club 40:38.0 6
2 Jakob Gawlik Frosta Multisport 40:59.7 6
3 Mikael Kippilä Järfälla Cykel Klubb 40:59.9 6
4 Anders Stenberg Värnamo Cykelklubb 42:10.0 6
5 Fredrik Dahl Team KBK Bikes Cykelklubb 42:11.4 6
6 Michael Swedberg Sumo Cycling Club 42:52.1 6
7 Peter Lindström Tyresö Cykelklubb 42:59.8 6
8 Mattias Thyr Jönköpings Cykelklubb 43:23.1 6
9 Mats Allerstrand Djurgårdens IF Cykelförening 43:41.9 6
10 Magnus Karlsson Enköpings Cykelklubb 44:29.4 6
11 Patric Alm Aktivitus Sports Club 44:33.9 6
12 Magnus Alexandersson Specialized Concept Store Cykelklub 45:05.7 6
13 Per Kumlin Föreningen Cykloteket Racing Team 45:58.7 6
14 Mats Setréus Cykelklubben Valhall 46:07.2 6
15 Björn Rundström Tyresö Cykelklubb 46:20.4 6
16 Johan Zetterström Spårvägen Cykelförening 46:31.0 6
17 Piotr Patynowski Vallentuna Cykelklubb 48:09.1 6
18 Johan Andersson Specialized Concept Store Cykelklub 40:55.6 5
19 Teodor Aastrup MTB Täby Mountainbikeklubb 43:02.2 5
DNF Fredrik Sandberg Upsala Cykelklubb 7.0
DNF Kristof Capieau Knivsta Cykelklubb 7.7
DNF Pontus Sandberg Stockholm Cykelklubb 8.3
Finishers: Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Claes Engström Gävle Cykelamatörer 42:30.8 6
2 Stefan Carlsson Falu Cykelklubb 43:04.0 6
3 Tomas Berg CSK Ludvika 43:30.5 6
4 Benny Andersson Åstorps Cykelklubb 43:38.2 6
5 Stefan Johansson Cykelklubben Valhall 43:42.6 6
6 Magnus Pettersen Almby Idrottsklubb 43:43.4 6
7 Jonas Palmberg OK Hammaren 43:46.1 6
8 Jan Jakobsson Norbergs CK 44:00.4 6
9 Roger Östlund Tullinge Sportklubb 44:20.9 6
10 Ola Svensson Partille Cykelklubb 44:38.2 6
11 Per Gustavsson Cykelklubben Master 45:22.7 6
12 Tony Lind Cykelklubben Valhall 45:26.3 6
13 Luis Lizama vera Sumo Cycling Club 45:42.0 6
14 Karl Rahm The weather channel 46:10.3 6
15 Mikael Forsby Cykelklubben Master 46:37.9 6
16 Björn Eriksson Göteborgs Cykelklubb 47:00.3 6
17 Svein Aalrus Asker CK 47:45.1 6
18 Peter Rörfors Cykelklubben CX 47:57.3 6
19 Stefan Ek Södertälje Cykelklubb 41:08.3 5
20 Martin Backström Fredrikshofs IF Cykelklubb 41:21.2 5
DNF Peter Rosén Cykelklubben CX 26:48.4 3
Finishers: Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Tobias Johannessen Soon ck/Team Sørensen Racing 1:02:17.4 10
2 David Eriksson Art-V Cycling Club 1:03:03.1 10
3 Martin Eriksson Art-V Cycling Club 1:03:20.0 10
4 Henrik Jansson Art-V Cycling Club 1:04:00.0 10
5 Fredrik Haraldseth Swix hard rocx 1:04:07.9 10
6 Emil Lindgren Falu Cykelklubb 1:04:31.8 10
7 Anton Niederbach Ryska Posten SK 1:04:32.4 10
8 Jonatan Östlund Tullinge Sportklubb 1:04:33.0 10
9 Mats Glende Soon CK 1:04:58.4 10
10 Andreas Lund andresen Team Giant Assos 1:05:08.0 10
11 Antti Jussi juntunen Finnfalz Rushracing 1:05:12.6 10
12 Henrik Lunder aalrust Asker CK 1:05:26.4 10
13 Dennis Wahlqvist Serneke Allebike Cykelklubb 1:05:56.0 10
14 Mathias Sundquist IK Hero 1:05:56.0 10
15 Mikael Flockhart MTB Täby Mountainbikeklubb 1:06:12.9 10
16 Olof Abrahamsson Art-V Cycling Club 1:06:13.1 10
17 Kimmo Kananen 1:06:23.9 10
18 Rasmus Wulff nørholm gøtke Team IBT-Ridley Sydkysten Pro Cycli 1:07:19.2 10
19 Alfred Thoft christiansen Aalborg Mountainbike Klub 1:07:31.3 10
20 Hannes Forsby Giro Cycle Club 1:07:37.6 10
21 Nils Lillpers Team TCM Sweden Cykelförening 1:07:56.2 10
22 Jacob Lindsel SCC 1:08:03.5 10
23 Filip Stark Upsala Cykelklubb 1:08:06.1 10
24 Tony Carlsson Västerås Cykelklubb 1:08:15.3 10
25 Marcus Jansson Cykelklubben Hymer 1:08:25.2 10
26 Alexander Estehag Föreningen Wexiö Velo 1:09:10.1 10
27 Jacob Ahlsson Örebrocyklisterna 55:24.0 8
28 Fredrik Landhage Team TCM Sweden Cykelförening 48:59.2 7
29 Martin Söderström SMK Uppsala 49:00.3 7
30 Carl Erik schoulgin sørensen Team IBT-Ridley Sydkysten Pro Cycli 43:30.9 6
DNF Anders Halland johannessen Soon ck/Team Sørensen Racing 25:18.5 4
Finishers: Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Joshua Amos gudnitz Team ABC junior 44:40.7 7
2 Oscar Lind Uddevalla Cykelklubb 45:50.5 7
3 Eric Herlitz Föreningen Cykloteket Racing Team 46:03.5 7
4 Carl Kagevi Föreningen Cykloteket Racing Team 46:22.6 7
5 Rémon Delnoije TWC Maaslandster Zuid-Limburg 46:34.3 7
6 Elias Nilsson Föreningen Cykloteket Racing Team 46:40.0 7
7 Lukas Vernersson Mölndals Cykelklubb 47:07.4 7
8 Felix Petersson Mölndals Cykelklubb 47:22.9 7
9 Tobias Lund andresen Team Giant Assos 47:25.3 7
10 Lukas Kilander Eksjö Cykelklubb 48:11.8 7
11 Gabriel Estehag Nässjö Cykelklubb 48:28.6 7
12 Anton Dahlblom Cykelklubben Bure 49:03.2 7
13 Lukas Mörtsell rörfors Föreningen Cykloteket Racing Team 49:39.7 7
14 Jonathan Ahlsson Örebrocyklisterna 50:16.1 7
15 Adam Pettersen Almby Idrottsklubb 52:22.9 7
16 Simon Johansson Orienteringsklubben Tyr 45:38.4 6
DNF Axel Sävenlund Borås Cykelamatörer 21:05.3 3
DNF Axel Abrahamsson Cykelklubben Master 13:49.8 2
DNF Axel Moureau Södertälje Cykelklubb 14:45.0 2
Finishers: Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Andreas Andersen Lidingö CK 30:02.0 4
2 David Nys" elmfeldt" CkCX 31:58.4 4
3 Ola Warrén MTB Täby 32:44.2 4
4 Ingela Prtic Näset Trialinklubb 34:34.8 4
5 Mikael Andersson Fredrikshof IF CK 34:51.4 4
6 Håkan Johnsson SMACK 30:07.7 3
DNF Jones Karlström Ängby CC 17:22.8 2
Finishers: Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Vilmer Ekman Falu Cykelklubb 18:36.7 3
2 Isak Unger Falu Cykelklubb 19:40.4 3
3 Vilmar Aastrup MTB Täby Mountainbikeklubb 19:46.6 3
4 Valdemar Carlsson steen Borås CK 20:21.3 3
5 Elias Landh MTB Täby Mountainbikeklubb 21:01.4 3
6 Oliver Munn Knivsta Cykelklubb 21:32.2 3
7 Otto Nyholm Eksjö Cykelklubb 21:51.3 3
8 Anton Karlsson Enköpings Cykelklubb 23:41.1 3
9 Ville Andersen Lidingö CK 24:12.7 3
10 Carl Elmfelt CKCX 24:23.8 3
11 Lukas Munn Knivsta Cykelklubb 24:26.7 3
12 Viktor Åkerberg Motala AIF Cykelklubb 20:07.4 2
Finishers: Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Anton Unger Falu Cykelklubb 28:36.5 4
2 Ville Merlöv Roslins Cykelklubb 29:21.0 4
3 Oliver Vesterlund Cykelklubben Antilopen 29:29.8 4
4 Vilmer Hylén Falu Cykelklubb 30:42.2 4
5 Jonathan Palmberg Orienteringsklubben Hammaren 31:02.6 4
6 Hugo Edlund MTB Täby 32:03.1 4
7 Filip Sahlberg MTB Täby 35:03.5 4
8 Tim Capieau Knivsta CK 36:28.0 4
9 Emil Colling MTB Täby 29:44.2 3
Finishers: Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Filip Mård Tullinge Sportklubb 41:05.0 6
2 Joel Warrén MTB Täby Mountainbikeklubb 41:46.8 6
3 Gustav Eriksson MTB Täby Mountainbikeklubb 42:15.8 6
4 Anton Olars Falu Cykelklubb 42:48.2 6
5 Theodor Antman Trosabygdens Orienteringsklubb 43:08.4 6
6 Filip Ström MTB Täby Mountainbikeklubb 43:16.6 6
7 Jonathan Fransén MTB Täby Mountainbikeklubb 43:38.8 6
8 Sebastian Pettersson Finspångs Cykelamatörer 43:55.0 6
9 Alvin Dahl Team KBK Bikes Cykelklubb 43:56.1 6
10 Anton Wiking MTB Täby Mountainbikeklubb 45:35.4 6
11 Rasmus Alm Trosabygdens Orienteringsklubb 46:04.5 6
12 Adam Nylander Tullinge Sportklubb 47:02.5 6
13 Olle Johnsson MTB Täby Mountainbikeklubb 48:05.4 6
DNF Acke Dahlblom Cykelklubben Bure 22:40.5 3
Finishers: Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Jenny Eliasson Västerås CK 49:08.4 6
2 Sofia Ahlqvist Specialized Concept Store Cykelklub 43:01.3 5
3 Anneli Persson Cykelklubben Master 48:19.3 5
4 Carina Börjesson Åstorps Cykelklubb 51:06.2 5
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Ida Erngren Upsala Cykelklubb 42:47.9 6
2 Emmy Thelberg Team TCM Sweden Cykelförening 44:43.7 6
3 Clara Lundmark Norbergs Cykelklubb 44:43.8 6
4 Anna Persson Staffanstorp Cykelklubb 45:45.0 6
5 Barbara Borowiecka Prinzwear SzczepanBike 45:57.7 6
6 Kajsa Eneroth MTB Täby Mountainbikeklubb 46:46.3 6
7 Frida Eriksson Art-V Cycling Club 47:59.6 6
8 Ida Johansson Mölndals Cykelklubb 48:53.3 6
9 Tuva Richter Staffanstorp Cykelklubb 49:45.0 6
10 Felicia Andersson Cykelklubben Master 49:50.8 6
11 Anna Eriksmo Staffanstorp Cykelklubb 50:15.4 6
12 Petra Dolejsová Baroudeur Fietsclub 50:33.1 6
13 Anne Sørensen Cykelklubben Valhall 51:09.6 6
14 Lea Rovinski Cykelklubben Barriär 43:38.8 5
15 Ellen Gustafsson Motala AIF Cykelklubb 45:31.7 5
Finishers: Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Tilde Lindström MTB Täby Mountainbikeklubb 31:42.0 4
2 Stina Kagevi Tullinge Sportklubb 33:53.9 4
3 Thea Härdelin MTB Täby Mountainbikeklubb 35:24.1 4
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Agnes Abrahamsson Cykelklubben Master 45:46.1 6
2 Alma Johansson Mölndals Cykelklubb 47:24.7 6
3 Linn Palmberg Orienteringsklubben Hammaren 48:00.4 6
DNF Tilda Hylén Falu Cykelklubb 22:51.2 3
DNF Iza Härdelin MTB Täby Mountainbikeklubb 18:02.7 2
DNF Liv Colling MTB Täby 6.1
Finishers: Cat ?: 6