Log In
CX the Farm - P/B Plum Flower Day 1 • Nov 19 2016
0
0
0
0
0
Clear, 47 degrees, wind 11 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alessandro Zanetti 00:45:02.000
2 Paul Carter Riverside Bicycle Racing 00:46:47.000
3 Cody Brooke Red Kite Bicycle Studio 00:47:12.000
4 Jeff Kauppi I AM Racing p/b Escadrille 00:47:16.000
5 Paul Halupka I AM Racing p/b Escadrille 00:48:16.000
6 Ross Davis 00:48:17.000
7 Zack Solomon Riverside Bicycle Racing 00:48:43.000
8 Gareth Miller Village VW p/b Erlanger Sports Medi 00:50:12.000
9 Nick Davis Cumberland Transit p/b 3 Bros Coffe
10 Mark Peet Harper Auto
11 James Huff Silk Road Cycles/Hatchmap
12 Mark Keranen I AM Racing p/b Escadrille
13 Chris Daffin MOAB Masters Racing
14 D Aaron braswell BPC Cycling
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Shankles I AM Racing p/b Escadrille 00:25:45.000
2 Shane Stratton I AM Racing p/b Escadrille 00:26:32.000
3 Philip Benavides Ride615 Development 00:26:35.000
4 Ryan Wilson MOAB Racing 00:27:11.000
5 Paul Gates Red Kite Bicycle Studio 00:27:44.000
6 Bert Hartman I AM Racing p/b Escadrille 00:28:30.000
7 Mike Heidrich 00:29:25.000
8 Andrew Grooms I AM Racing p/b Escadrille 00:29:50.000
9 Nick Davis Cumberland Transit p/b 3 Bros Coffe 00:29:57.000
10 Philip Mccabe 00:30:28.000
11 Daniel Bir Ride615 Development 00:30:33.000
12 Chris Sterchi Privateer Cyclocross Chattanooga 00:30:37.000
13 Jamie Putman 00:31:05.000
14 Chris Beck Riverside Bicycle Racing 00:31:20.000
15 Ryan Kamper 00:31:23.000
16 Aubrey Pepper Blevins Bicycle Company 00:31:26.000
17 Stephen Smail 00:31:30.000
18 Jacob Kuper True Performance Junior Development 00:31:34.000
19 Payton Mccollum I AM Racing p/b Escadrille 00:32:21.000
20 Neil Baggett Riverside Bicycle Racing 00:32:57.000
21 Duco Jansen I AM Racing p/b Escadrille 00:35:04.000
22 Anthony Miller Village VW p/b Erlanger Sports Medi
23 Trent Boysen
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 9   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Barry Lucas Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants 00:45:07.000
2 Pj Cavoto jr PSIMET Racing 00:46:03.000
3 John Carr Treehouse Racing 00:46:11.000
4 Jeff Kauppi I AM Racing p/b Escadrille 00:47:56.000
5 Joe Grubbs Treehouse Racing 00:49:13.000
6 Chris Cooper I AM Racing p/b Escadrille 00:49:47.000
7 Chris Beck Riverside Bicycle Racing
8 James Waller Ride615 Development
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zdenek Fiebinger Sonic Cycling 00:32:21.000
2 Jeff Kauppi I AM Racing p/b Escadrille 00:33:31.000
3 Bert Hartman I AM Racing p/b Escadrille 00:33:46.000
4 Marshall Bassett MOAB Masters Racing 00:34:34.000
5 David Hack Dan's Comp Factory Racing 00:37:47.000
6 Roger Allbee Ride615 Development 00:38:40.000
7 Shane Nalley Dan's Comp Factory Racing 00:39:16.000
8 Daniel Bir Ride615 Development 00:39:31.000
9 David Richardson MOAB Racing 00:39:38.000
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eddie Branch 00:33:12.000
2 Chris Daffin MOAB Masters Racing 00:35:08.000
3 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo 00:35:49.000
4 Lee Clayton Riverside Bicycle Racing 00:36:03.000
5 Thomas Gee Lift Center Racing 00:36:51.000
6 Douglas Hardin Team Bikers Choice
7 Eddy Taylor
8 David Perreault Ride615 Development
9 Stephen Carr Nashville Local Cycling
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Harrison Klapheke Nashville Local Cycling 00:26:43.000
2 Gareth Miller Village VW p/b Erlanger Sports Medi 00:29:07.000
3 Jacob Babcock 00:32:02.000
4 Jacob Kuper True Performance Junior Development 00:34:04.000
5 Matthew Carr Nashville Local Cycling 00:36:03.000
6 Beshay Daniel Oasis
7 Ishak Lamei Oasis
8 George Ghabrial Oasis
9 Saul Becera Oasis
10 Mena Gamil Oasis
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Edens Nashville Local Cycling 00:28:25.000
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Reardon Sonic Cycling 00:59:41.000
2 Simon Lewis True Performance Junior Development 01:02:43.000
3 Travis Werts Sonic Cycling 01:03:15.000
4 Barry Lucas Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants 01:04:04.000
5 Pj Cavoto jr PSIMET Racing 01:04:10.000
6 Alessandro Zanetti 01:05:40.000
7 John Carr Treehouse Racing
8 Mathew Thompson I AM Racing p/b Escadrille
9 Arvin Jansen I AM Racing p/b Escadrille
10 Josiah Lightle Red Kite Bicycle Studio
11 Paul Halupka I AM Racing p/b Escadrille
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Walle I AM Racing p/b Escadrille 00:27:08.000
2 Alistair Sponsel Red Kite Bicycle Studio 00:28:18.000
3 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo 00:29:10.000
4 Michael Edens Nashville Local Cycling 00:29:40.000
5 Mark Peet Harper Auto 00:30:39.000
6 David Perreault Ride615 Development 00:31:18.000
7 Daniel Furbish 00:32:22.000
8 Greg Oloughlin Halcyon Bike Shop 00:32:42.000
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gretchen Mccabe Paducah Running and Cycling 00:37:39.000
2 Maureen Sanderson Tennessee Women's Cycling Project p 00:37:56.000
3 Emma Bellamy Tennessee Women's Cycling Project p 00:42:41.000
4 Tammy Richardson Tennessee Women's Cycling Project p
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katie Isermann PSIMET Racing 00:52:36.000
2 Kaitlyn Benavides Ride615 Development
3 Melissa Leigh
4 Chrysa Malosh Tennessee Women's Cycling Project p
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3