Log In
Woad Warrior Cyclo-cross Challenge • Sep 12 2015
0
0
0
0
0
Drizzle, 65 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Lewis Cycle-Smart Elite Team
2 Casey Stallard Piney Flats Bicycles/Dean Endurance
3 Grayson Brookshire Greenlife-Organic Valley p/b Hiball
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Keene Southern Performance
2 Wesley Sturgill Piney Flats Bicycles and fitness
3 Andrew Hall Asheville Cyclocross
4 Steven Jones Reedy Creek Bicycles
5 Michael Montgomery
6 Brett Bennett Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
7 Geoffrey Pendry
8 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo
9 Kelley Montoya Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants
10 Jeff Carlsen
11 Dwayne Letterman MSG Cyclocross
12 Armin Orucevic
13 Aaron Thomas
14 Bob Whitaker Piney Flats Bicycles/Dean Endurance
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Bailey AYC Junior Development Race Team
2 Michael Montgomery
3 Adam Newsom
4 Blair Ellis Finish Strong Endurance Team p/b Pa
5 Kelley Montoya Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants
6 Mike Lambert
7 Gareth Miller Village Volkswagen Cycling Team
8 Mike Albaneso
9 Thomas Lambert
10 Connor Smith Asheville Cyclocross
11 Andrew Beishline
12 Eric Kelch Ride615 Development
13 Armin Orucevic
14 John Smith Asheville Cyclocross
15 Billy Barnes King University
16 Pete Hornie
17 Craig Odom
18 Anthony Miller Village Volkswagen Cycling Team
19 Doug Sharp
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Bailey AYC Junior Development Race Team
2 Gareth Miller Village Volkswagen Cycling Team
3 Mike Lambert
4 Ava Mack
5 Abigail Smith AYC Junior Development Race Team
6 David Hubbs
DNF Connor Smith Asheville Cyclocross
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Keene Southern Performance
2 Tim Marshall
3 Michael Walters
4 Gerard Remery Gwinnett Touring Club (GTC)
5 Jeff Carlsen
6 Jeffrey Linnen MSG Cyclocross
7 Bryan Winston
8 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo
9 John Smith Asheville Cyclocross
10 Frank Wood
11 Ron Swenson
12 Steve Newton Piney Flats Bicycles/Dean Endurance
13 Mike Patterson Tri Cities Road Club
14 Micheal Thomas
15 Bob Whitaker Piney Flats Bicycles/Dean Endurance
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keren Bennett Evolution Jr. Devo Team
2 Morgan Miller Taco Mamacita
3 Cambrie Epperson
4 Julie Woodburn Patuxent Velo
5 Kane Osborne East Tennessee State University
6 Marie Tutterow
7 Leslie Kelch Ride615 Development
8 Tara Barnes
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brittany Hopson Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
2 Kane Osborne East Tennessee State University
Finishers: Cat 3: 2