Log In
2020 CrossOff Race • Nov 1 2020 • Folsom, CA
5
1
4
4
3
Clear, 75 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
1
Moisture
4
Accel
4
Tech
3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 David Herman CIR Staff/Biker Bar 04:10.0 10:41.0 10:41.0 10:41.0 10:41.0 10:41.0 10:45.0 --- --- ---
2 Manuel Affonso Rock lobster --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Max Clark GU Energy 25:45.9 08:31.8 08:28.0 08:46.0 --- --- --- --- --- ---
2 Sean Davies Mantis Racing 26:25.8 08:57.6 08:51.3 08:37.0 --- --- --- --- --- ---
3 Connor Bilodeau CBRE Racing 27:46.9 09:15.8 08:53.1 09:38.0 --- --- --- --- --- ---
4 Andrew Koch CBRE 28:26.9 09:39.8 09:31.8 09:15.3 --- --- --- --- --- ---
5 David Avery CBRE Racing 30:04.8 09:52.5 09:50.3 10:22.0 --- --- --- --- --- ---
6 Stuart Mcdonald Kinetic Cycles 30:41.9 10:09.8 10:23.1 10:09.0 --- --- --- --- --- ---
7 Henry Fisher sanderson Rock Lobster 31:07.9 09:19.3 10:01.3 11:47.3 --- --- --- --- --- ---
8 Rafa Jopson CBRE Juniors 31:20.9 10:46.6 10:13.2 10:21.0 --- --- --- --- --- ---
9 Noah Hekkert Rock Lobster 32:54.6 10:49.8 11:00.0 11:04.8 --- --- --- --- --- ---
10 Colton Bilodeau CBRE Racing 33:12.9 11:14.8 11:09.0 10:49.0 --- --- --- --- --- ---
11 Yuri Tupaz 26:07.6 12:33.8 13:33.8 --- --- --- --- --- --- ---
DNF Remy Schmidt Rock Lobster/HRS/Voler/Kochlacs Woo 09:03.8 09:03.8 --- --- --- --- --- --- --- ---
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Sam Smith Spartans Comp 24:54.9 08:53.8 07:54.0 08:07.0 --- --- --- --- --- ---
2 Lucas Dawson Rio Strada Racing 25:36.0 08:53.9 08:21.7 08:20.4 --- --- --- --- --- ---
3 Aiden Fraley 25:52.0 08:58.9 08:28.0 08:25.0 --- --- --- --- --- ---
4 Jacob Van waardenberg Woodcreek Mtb Dialed Health 26:18.7 08:52.9 08:42.0 08:43.8 --- --- --- --- --- ---
5 Kilian Bush 27:26.9 09:03.9 09:22.8 09:00.2 --- --- --- --- --- ---
6 ?ben Castillo Kinetic Cycles 29:01.0 09:44.8 09:50.1 09:26.0 --- --- --- --- --- ---
7 Eric Yang VeloTrap 32:28.0 11:01.0 11:01.4 10:25.6 --- --- --- --- --- ---
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Monique Whelan CBRE 30:57.8 09:47.7 10:22.3 10:47.8 --- --- --- --- --- ---
2 Mikele Jopson CBRE Juniors 32:14.8 10:22.0 10:34.0 11:18.8 --- --- --- --- --- ---
3 Eva Makus Davis Composite Mountain Bike Team 36:15.8 11:34.0 11:59.0 12:42.8 --- --- --- --- --- ---
4 Genevieve Brown 31:11.0 15:35.0 15:36.0 --- --- --- --- --- --- ---
5 Sophia Avery CBRE Racing 33:24.8 14:38.8 18:46.0 --- --- --- --- --- --- ---
6 Eliza Smith 37:00.8 16:42.0 20:18.8 --- --- --- --- --- --- ---
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Natalie Christenson 29:16.6 09:47.7 09:51.0 09:37.8 --- --- --- --- --- ---
2 Anna Peck 29:16.8 09:47.5 09:50.3 09:39.0 --- --- --- --- --- ---
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Jim English Valley Spokesmen Racing Team 50:28.0 08:29.9 08:04.0 08:15.1 08:47.8 08:18.0 08:33.2 --- --- ---
2 John Elgart Sacramento Golden Wheelmen 50:46.6 08:43.0 08:23.8 08:26.8 08:15.4 08:30.6 08:27.0 --- --- ---
3 Rob Stark Kinetic Cycles 51:43.6 09:01.8 08:19.5 08:34.1 08:37.3 08:38.5 08:32.3 --- --- ---
4 Jim Lund VSRT 44:44.7 09:16.9 08:39.7 08:39.3 08:56.5 09:12.3 --- --- --- ---
5 David Corthell Audi Reno-Tahoe Cycling 45:01.7 09:02.6 08:51.0 08:59.4 09:01.6 09:07.0 --- --- --- ---
6 John Seivert Body Logic / SERT 45:40.9 09:23.0 08:52.8 08:57.2 09:10.0 09:18.0 --- --- --- ---
7 Stuart Baker Sacramento Golden Wheelmen 46:39.6 09:10.4 09:01.0 09:38.3 09:25.5 09:24.4 --- --- --- ---
8 Kurt Barton VICTORY VELOCITY RACING 47:43.9 10:09.0 09:30.0 09:23.9 09:23.0 09:18.0 --- --- --- ---
9 Tim Smith Victory Velo Racing 52:36.0 10:09.6 09:59.3 10:28.1 11:08.8 10:50.3 --- --- --- ---
10 Daniel Hill Pacos 16:38.7 08:31.9 08:06.8 --- --- --- --- --- --- ---
11 Peter Hanchett 37:42.9 20:46.0 16:56.9 --- --- --- --- --- --- ---
12 Mike Macdonald Jaeger Wheelmen 47:45.0 20:45.0 27:00.0 --- --- --- --- --- --- ---
13 Rj Laffins Chico Cycling Team p/b Amain Cyclin 10:22.4 10:22.4 --- --- --- --- --- --- --- ---
14 Tom Strause Kinetic Cycles --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
15 Thom Fox Team Roaring Mouse --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Cody Kaiser LangeTwins / Specialized 55:02.8 07:09.9 06:59.0 06:52.0 06:47.0 06:40.9 06:48.0 06:51.6 06:54.2 ---
2 Marcis Shelton dfL 55:29.9 07:11.0 06:47.9 06:54.0 06:55.8 06:53.3 06:51.6 06:59.4 06:57.0 ---
3 Dan English Rock Lobster 56:04.9 07:10.6 06:48.2 06:54.0 06:56.0 07:09.0 07:04.0 07:00.0 07:02.9 ---
4 Lars Lofgren 56:26.6 07:14.0 06:59.8 06:53.2 07:03.8 07:04.3 07:05.8 06:59.2 07:06.6 ---
5 Ian Lopez de san roman Sycip 56:34.0 07:13.8 07:00.2 06:53.8 07:02.1 07:03.8 07:06.0 07:09.1 07:05.0 ---
6 Jeremy Ferguson 56:41.9 07:10.9 06:57.0 07:05.0 06:57.1 07:07.0 07:03.8 07:11.3 07:09.9 ---
7 Jonathan Baker Touchstone Racing 57:24.9 07:10.9 06:56.5 07:00.3 06:58.1 07:09.0 07:20.2 07:25.0 07:24.9 ---
8 Travis Tucker cx nation 58:11.6 07:39.6 06:59.3 07:16.7 07:12.0 07:11.3 07:25.0 07:19.0 07:08.6 ---
9 Michael Machado 58:29.9 07:38.0 06:58.9 07:07.8 07:15.0 07:27.0 07:20.3 07:17.6 07:25.3 ---
10 Sean Strachan Team Swift 58:50.9 07:10.0 07:06.6 07:14.9 07:23.4 07:32.8 07:33.9 07:15.2 07:34.0 ---
11 Sam Schneider AltoVelo Racing 59:10.9 07:36.6 07:10.3 07:10.0 07:26.6 07:22.5 07:32.8 07:28.2 07:23.9 ---
12 Collin Huston 00:07.9 07:39.8 07:20.8 07:18.3 07:14.9 07:29.2 07:36.1 07:39.0 07:49.9 ---
13 Matt Moseley Huckleberry Racing 00:24.7 07:41.0 07:09.9 07:17.0 07:33.0 07:41.0 07:35.0 07:43.0 07:44.7 ---
14 Matt Parker TMB Development P/B Equator Coffee 01:02.6 07:32.9 07:12.0 07:33.6 07:39.4 07:54.0 07:37.0 07:42.0 07:51.6 ---
15 Nathan Vahlberg Rock Lobster 02:39.0 07:40.0 07:06.2 07:44.4 08:26.4 08:28.7 08:09.8 07:24.4 07:39.1 ---
16 Samuel Hart Reno Devo 56:27.8 09:31.0 07:43.9 07:44.1 07:40.0 08:10.0 07:40.0 07:58.8 --- ---
17 Ian Stowe Rock Lobster/Voler --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
18 Hibert Alvarez Sierra Nevada/Reliable Racing --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
19 Lindsey Furtado Huck Racing --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 10   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Adam Koch Rhythm Racing/Mraz Brewing 47:03.0 07:52.0 07:32.0 07:55.0 07:51.0 08:02.0 07:51.0 --- --- ---
2 Florian Schneider 48:22.8 08:10.0 07:53.0 07:49.9 07:51.1 07:56.0 08:42.8 --- --- ---
3 Jeff Bilodeau CBRE Racing 49:15.0 08:09.0 07:54.0 07:54.0 07:55.8 08:45.0 08:37.2 --- --- ---
4 Rozel Tupaz CBRE Racing 50:41.8 08:59.7 15:07.0 10:32.3 07:59.6 08:03.2 --- --- --- ---
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Christopher Peck LGBRC 44:10.8 07:29.9 07:12.8 07:14.3 07:22.0 07:25.0 07:26.8 --- --- ---
2 Matt Shelton dfL 45:13.8 07:48.9 07:24.8 07:30.0 07:29.2 07:28.8 07:32.0 --- --- ---
3 Philip Hynes ThirstyBear Cycling 45:50.0 07:46.0 07:40.0 07:32.0 07:35.6 07:31.5 07:45.0 --- --- ---
4 Jesper F korsgaard Alto Velo 46:35.0 08:10.0 07:35.8 07:36.3 07:36.8 07:42.8 07:53.4 --- --- ---
5 Matthew Christiansen MOB Cycle Works - Tempo Endurance 46:58.0 08:03.0 07:33.0 07:40.0 07:51.8 07:53.2 07:57.0 --- --- ---
6 Steve Offerman Sierra Nevada / Reliable 47:45.6 08:01.9 07:47.0 07:55.5 07:55.5 08:14.8 07:50.8 --- --- ---
7 Carl Hekkert Rock Lobster 47:53.0 08:24.0 07:42.8 07:59.3 08:01.0 07:54.0 07:52.0 --- --- ---
8 Ernesto Sayo CBRE Racing 49:15.5 08:25.0 07:56.0 08:00.0 08:17.0 08:18.9 08:18.7 --- --- ---
9 Shawn Becker PenVelo Racing/Summit Bicycles 49:48.2 08:18.5 08:06.5 08:07.7 08:19.8 08:34.4 08:21.4 --- --- ---
10 Ken Cashion CVC-DFL 50:01.8 08:20.0 08:22.0 08:22.0 08:23.6 08:17.4 08:16.9 --- --- ---
11 Phil Roberts Divine Racing 50:20.3 08:11.0 08:11.2 08:22.7 08:35.0 08:32.2 08:28.1 --- --- ---
12 Pete Zlatnik Folsom Bike 52:09.0 08:42.2 08:32.8 08:33.0 08:33.7 08:55.0 08:52.3 --- --- ---
13 Brian Staby CX Nation --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
14 Dustin Diede US Military Endurance --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Finishers: Cat 1: 4   Cat 3: 6   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Mark Mastoras DFL 49:32.6 08:25.7 07:58.2 08:14.1 08:17.0 08:20.0 08:17.6 --- --- ---
2 Reed Jackson Team City Sacramento 49:33.9 08:37.7 08:06.0 08:04.2 08:08.9 08:19.2 08:17.9 --- --- ---
3 Scott Clark GU Energy 49:44.8 08:34.6 08:07.3 08:12.0 08:13.0 08:23.0 08:14.8 --- --- ---
4 Jeff Anderson DFL 44:33.2 08:57.5 08:44.2 08:47.2 08:57.6 09:06.7 --- --- --- ---
5 Daniel Pollard 46:20.0 09:20.0 08:47.0 09:10.5 09:21.5 09:41.0 --- --- --- ---
6 Manuel Affonso Rock lobster 49:24.8 09:27.7 09:33.1 09:51.0 10:34.3 09:58.9 --- --- --- ---
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Justin Peck LGBRC 44:13.0 07:42.0 07:20.9 07:20.1 07:19.0 07:16.8 07:14.3 --- --- ---
2 Wyatt Hamilton Western States Realty 44:29.0 07:49.0 07:13.8 07:20.0 07:19.0 07:15.8 07:31.4 --- --- ---
3 Noah Youkilis Stanford Cycling 47:05.0 07:56.0 07:37.0 07:40.0 07:58.0 08:00.0 07:54.0 --- --- ---
4 Noah Shelton dfL 47:43.0 07:42.0 07:33.0 07:58.0 08:16.0 08:18.6 07:55.4 --- --- ---
5 Fabian Jacot 48:40.0 08:22.0 07:57.0 08:03.0 08:09.6 08:06.4 08:02.0 --- --- ---
6 Robert Whittier Thirsty Bear Racing 48:44.8 08:14.0 08:14.9 08:00.1 08:03.7 08:05.2 08:06.9 --- --- ---
7 Chris Stehula Boost Swimming 49:14.6 08:30.0 08:13.0 08:03.0 08:07.8 08:13.2 08:07.6 --- --- ---
8 Jake Sours Team City Sacramento 49:34.0 08:34.0 08:04.8 08:12.0 08:13.2 08:26.0 08:04.0 --- --- ---
9 Ethan Jacobsma 49:35.8 08:22.0 08:09.0 08:10.6 08:13.2 08:22.2 08:18.9 --- --- ---
10 Curtis Brawner ACE Window Tinting 50:32.8 08:31.0 08:07.0 08:28.0 08:25.6 08:29.5 08:31.8 --- --- ---
11 Connor Bernstein 43:24.0 08:17.7 08:20.3 08:27.8 08:45.0 09:33.2 --- --- --- ---
12 Christopher Fuentes 45:19.0 08:35.0 08:22.0 09:00.0 09:35.0 09:47.0 --- --- --- ---
13 Sean Aguilar mikes bike 52:52.2 10:08.9 10:08.0 10:57.0 10:55.8 10:42.5 --- --- --- ---
14 Aaron Bagato 53:22.6 10:11.0 10:33.0 10:26.8 10:58.2 11:13.6 --- --- --- ---
15 ?mark Fellows Kinetic Cycles --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Van Geslani Don’s Bikes 46:47.0 08:17.9 07:34.0 07:40.0 08:00.0 07:49.9 07:25.1 --- --- ---
2 ?glenn Sabot Trafiq vs. Traffic 50:01.0 08:26.7 08:03.0 08:07.3 08:20.5 08:23.4 08:40.0 --- --- ---
3 Caleb Sunde 51:40.0 08:43.9 08:31.0 08:51.7 08:35.0 08:27.3 08:31.0 --- --- ---
4 Ben Knipe Berkeley Bicycle Club (BBC) 52:06.6 09:14.5 08:37.7 08:42.3 08:24.4 08:30.8 08:36.9 --- --- ---
5 Dave Brown VSRT 54:01.4 08:43.4 08:22.2 08:30.4 08:32.9 08:24.8 11:27.8 --- --- ---
6 Stephen Coddington Hercules Cycling Club 47:31.7 09:24.9 09:12.9 09:35.1 09:33.9 09:44.8 --- --- --- ---
7 Drew Noel Trafiq vs. Traffic --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
8 Wes Smith --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Aaron Terrazas Sierra Nevada Reliable Racing 50:44.8 08:22.9 08:05.0 08:19.0 08:34.6 08:36.0 08:47.3 --- --- ---
2 Mike Voss 51:22.7 08:45.4 08:16.7 08:27.4 08:35.0 08:42.1 08:36.2 --- --- ---
3 Joshua Flood 45:58.6 09:13.9 09:18.0 08:55.9 09:08.6 09:22.0 --- --- --- ---
4 Adrian Guevara CBRE Racing / LaMorinda Cycling Clu 46:09.8 09:21.7 09:05.3 09:13.8 09:16.2 09:12.9 --- --- --- ---
5 Wylie Palmer Frame Up Bikes 47:54.0 09:12.7 09:40.3 09:37.0 09:38.0 09:46.0 --- --- --- ---
6 James Plummer Chico Cycling Team P/B Amain Cyclin 48:53.7 09:04.9 09:20.7 11:24.3 09:40.7 09:23.0 --- --- --- ---
8 Evan Billman Amain Cycling --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
DNF Robert Whittier Thirsty Bear Racing 09:10.8 09:10.8 --- --- --- --- --- --- --- ---
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Justin Madison 49:20.0 08:16.7 07:50.0 08:03.2 08:11.8 08:25.0 08:33.2 --- --- ---
2 Ian Milne Victory Velo Racing 49:42.8 08:19.0 08:02.0 08:06.9 08:27.0 08:20.6 08:27.3 --- --- ---
3 Michael Arreguin Kinetic 52:27.7 08:38.9 08:29.8 08:41.8 08:41.4 08:56.6 08:59.2 --- --- ---
4 Terry Nilsen PenVelo 52:53.7 08:58.6 08:54.2 08:39.0 08:39.6 08:44.4 08:57.8 --- --- ---
5 John Hughes Castro Valley Cyclery/Napa River Ve 44:30.5 08:49.5 08:41.2 08:45.3 09:04.8 09:09.8 --- --- --- ---
6 William Strachan 45:43.5 08:51.6 08:51.1 09:01.3 09:24.5 09:35.0 --- --- --- ---
7 Jay Van rein Team City Sacramento 51:13.9 10:05.0 10:27.8 10:05.2 10:06.4 10:29.7 --- --- --- ---
8 John Simmons Team City Sacramento 46:03.0 11:15.0 11:42.0 11:16.9 11:49.0 --- --- --- --- ---
9 Thomas Farley Team Roaring Mouse --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 David Sanderson 50:46.8 08:33.0 08:35.0 08:16.4 08:26.3 08:32.2 08:23.9 --- --- ---
2 Craig Lindberg Body Logic/SERT 35:30.6 08:55.3 09:22.6 08:35.0 08:37.6 --- --- --- --- ---
3 Darren Mar-elia Mellow Motors-SDM Software 17:30.1 08:59.0 08:31.2 --- --- --- --- --- --- ---
4 Mark Koenig Pen Velo Racing/Summit Bicycles --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Jose Davila candlestick courier 26:13.7 08:54.9 08:35.0 08:43.8 --- --- --- --- --- ---
2 Ian Hall 26:27.4 08:54.9 08:48.4 08:44.0 --- --- --- --- --- ---
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Francisco Gonzalez Dolce vita cycling p/b SL2 27:19.0 09:25.1 08:41.3 09:12.6 --- --- --- --- --- ---
2 Juan angel Moran 23:30.0 11:56.9 11:33.0 --- --- --- --- --- --- ---
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Isaak Egge 24:44.6 08:28.8 08:06.0 08:09.8 --- --- --- --- --- ---
2 Brian Yates Victory Velo Racing 26:39.9 08:53.8 08:58.0 08:48.1 --- --- --- --- --- ---
3 Eli Makus Davis Composite Mountain Bike Team 26:54.8 09:12.4 09:03.9 08:38.5 --- --- --- --- --- ---
4 Jeremy Zelenko 27:48.8 09:20.8 09:25.0 09:03.0 --- --- --- --- --- ---
5 Dave Sheckells 33:39.9 11:18.9 11:07.0 11:14.0 --- --- --- --- --- ---
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Todd Goodman Privateer 26:59.6 09:19.8 08:49.7 08:50.0 --- --- --- --- --- ---
2 Chris Greene 27:11.6 09:21.8 08:57.0 08:52.8 --- --- --- --- --- ---
3 Paul Keefer Dominican Racer 28:54.6 09:27.8 09:39.0 09:47.8 --- --- --- --- --- ---
4 Jeff Farley Rio Strada Racing 29:25.8 09:43.8 09:46.0 09:56.0 --- --- --- --- --- ---
5 Chris Walker X-APE 29:34.8 10:07.5 09:40.3 09:47.0 --- --- --- --- --- ---
6 Terry Ervin EPiC Racing 30:47.6 10:12.9 10:17.0 10:17.8 --- --- --- --- --- ---
7 Stephen Biggs CBRE Racing 33:09.9 11:44.6 10:41.3 10:44.0 --- --- --- --- --- ---
8 Andrew Lagodzinski VSRT 34:02.8 10:05.8 10:19.0 13:38.0 --- --- --- --- --- ---
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Daniel Pollard 26:20.8 09:01.5 08:32.3 08:47.0 --- --- --- --- --- ---
2 Mike Davirro Victory Velo Racing 27:21.8 09:17.8 08:59.7 09:04.3 --- --- --- --- --- ---
3 Robert Wassmer 28:26.6 09:35.8 09:18.5 09:32.3 --- --- --- --- --- ---
4 Daniel Parks Roseville Cyclery 29:05.6 09:59.8 09:38.8 09:27.1 --- --- --- --- --- ---
5 Rick Guevel Kinetic Cycles 29:16.9 10:01.8 09:40.0 09:35.1 --- --- --- --- --- ---
6 Roger Mackensen 29:38.9 10:16.8 09:46.0 09:36.0 --- --- --- --- --- ---
7 Michael Bush 32:29.9 10:51.9 10:58.0 10:40.0 --- --- --- --- --- ---
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 David Visnack 25:12.0 08:49.9 08:13.0 08:09.0 --- --- --- --- --- ---
2 Royce Fraley 25:19.2 08:40.8 08:21.3 08:17.1 --- --- --- --- --- ---
3 Chris Dawson Rio Strada Racing 27:06.0 09:12.9 08:53.0 09:00.1 --- --- --- --- --- ---
4 Bradley Dyer Kinetic Cycles 27:29.0 09:20.8 09:09.1 08:59.0 --- --- --- --- --- ---
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Clint Claassen Santa Cruz / Fox / Shimano 58:36.9 07:28.0 06:55.6 07:09.3 07:13.0 07:14.7 07:23.3 07:28.9 07:44.0 ---
2 Cole Kersey Mikes Bikes / 60to09 01:24.6 07:27.7 07:20.2 07:38.9 07:37.9 07:46.9 07:43.9 07:47.1 08:02.0 ---
3 Patrick Dowd King Kog Factory Racing 54:58.0 07:51.0 07:51.0 07:51.0 07:51.0 07:51.0 07:51.0 07:52.0 --- ---
4 Justin Hintz Rhythm Racing p/b Mraz Brewing Co. 56:31.7 08:14.0 07:59.9 07:59.0 08:01.0 08:10.9 07:56.1 08:10.7 --- ---
5 Mike Gottardi 57:16.9 08:25.0 07:57.9 08:00.0 08:10.0 08:17.0 08:20.0 08:06.9 --- ---
6 Raul De anda Rio Strada Racing --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
7 Andrew Moore --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Aaron Rezentes Kinetic Cycles 42:57.0 08:35.0 08:35.0 08:35.0 08:35.0 08:37.0 --- --- --- ---
2 Lucas Dawson Rio Strada Racing 42:59.3 08:37.0 08:37.0 08:37.3 08:33.7 08:34.3 --- --- --- ---
3 Brandon Van cleve 44:13.5 08:56.0 08:30.0 08:33.0 09:21.0 08:53.5 --- --- --- ---
4 Thomas Hoeffel 46:22.8 09:19.0 09:07.0 09:15.0 09:18.6 09:23.3 --- --- --- ---
5 Kirk Evans --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
6 Pete Conlin Kinetic Cycles --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Alyssa Black squid 28:27.5 09:23.0 09:23.0 09:41.5 --- --- --- --- --- ---
2 Rebecca Hatt The Dirt Birds 32:32.8 11:15.0 10:34.6 10:43.3 --- --- --- --- --- ---
3 Susan Butterworth 39:02.4 13:11.5 12:51.0 12:59.8 --- --- --- --- --- ---
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Vida Lopez de san roman Sycip 46:57.8 08:00.0 07:45.0 07:44.0 07:36.0 07:44.5 08:08.3 --- --- ---
2 Moriah Wilson Huck Racing 47:12.8 08:16.0 07:42.0 07:40.0 07:40.5 08:00.3 07:54.0 --- --- ---
3 Natasha Visnack Linton Horner Coaching 50:03.8 08:30.0 08:05.0 08:14.8 08:29.0 08:24.8 08:20.3 --- --- ---
4 Aubree Watkins 51:16.9 08:48.0 08:16.0 08:19.5 08:42.1 08:42.2 08:29.1 --- --- ---
5 Alice Walton Huck Racing 51:19.8 08:45.7 08:23.2 08:31.0 08:44.8 08:36.0 08:19.0 --- --- ---
6 Marila Alvares Breakaway Women’s Racing 52:42.9 08:48.0 08:19.0 08:44.0 08:53.8 08:51.8 09:06.3 --- --- ---
7 Megan Brinkmeyer Team City Sacramento 54:30.9 09:06.0 08:49.0 09:06.0 09:14.8 09:10.1 09:05.0 --- --- ---
8 Carolyn Mason Race CF 54:34.0 09:05.0 09:05.0 09:05.0 09:05.0 09:05.0 09:09.0 --- --- ---
9 Shantelle Tupaz CBRE Racing 54:47.9 09:10.0 09:08.0 09:02.6 09:10.0 09:13.0 09:04.3 --- --- ---
DNF Andrea Sanchez 09:36.7 09:36.7 --- --- --- --- --- --- --- ---
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Camille Smith Placer Foothills 47:24.8 09:29.7 09:32.3 09:33.8 09:48.0 09:01.0 --- --- --- ---
2 Ciara Wing 47:40.0 09:26.5 09:15.3 09:30.0 09:48.8 09:39.5 --- --- --- ---
3 Mandi Seavers Kinetic Cycles 50:03.8 10:10.0 09:53.0 10:03.8 10:11.0 09:46.0 --- --- --- ---
4 Michelle Rezentes Kinetic Cycles 54:03.8 10:56.0 10:37.0 10:52.5 10:48.5 10:49.8 --- --- --- ---
5 Jamie Jorski 46:08.8 11:59.0 11:13.6 11:28.8 11:27.5 --- --- --- --- ---
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Rachel Hart Reno Devo 55:25.6 09:28.7 08:57.6 09:20.0 09:12.7 09:13.6 09:13.0 --- --- ---
2 Amanda Fischer 50:47.0 10:17.7 09:55.5 10:23.3 10:08.3 10:02.2 --- --- --- ---
DNF Tina Bilodeau CBRE Racing --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Michelle Brown 35:01.8 12:06.2 11:40.5 11:15.1 --- --- --- --- --- ---
2 Karen Sked Fluffy Unicorn Racing/Hinterland Ro 31:11.8 15:09.7 16:02.0 --- --- --- --- --- --- ---
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Mara Pillott Team City Sacramento 34:04.6 11:09.0 11:29.0 11:26.6 --- --- --- --- --- ---
2 Marci Wood 28:19.0 14:00.0 14:19.0 --- --- --- --- --- --- ---
3 Jennifer Breaux Fluffy Unicorn Racing 44:19.0 21:46.0 22:33.0 --- --- --- --- --- --- ---
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Heather Peck LGBRC 46:41.8 09:47.5 09:21.3 09:15.0 09:16.1 09:02.0 --- --- --- ---
2 Linda Elgart Sacramento Golden Wheelmen 46:53.5 09:49.0 09:04.0 09:14.6 09:27.3 09:18.7 --- --- --- ---
3 Lauren Liden Michael David Winery Sports 48:36.8 09:42.7 09:20.8 09:41.5 10:09.7 09:42.1 --- --- --- ---
4 Renee Shelton dfL 52:09.9 10:29.0 10:38.8 10:10.8 10:19.3 10:32.0 --- --- --- ---
5 Teri Reilly 54:07.0 10:49.0 10:50.5 10:58.9 10:43.6 10:45.0 --- --- --- ---
6 Kendra Foley --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3