Log In
CX the Farm - P/B Plum Flower Day 2 • Nov 20 2016
0
0
0
0
0
Clear, 44 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Lewis True Performance Junior Development 00:42:11.000
2 Ian Umstead Volharden 00:43:02.000
3 Patrick Walle I AM Racing p/b Escadrille 00:45:27.000
4 John Carr Treehouse Racing 00:46:02.000
5 Jeff Kauppi I AM Racing p/b Escadrille 00:46:22.000
6 David Mcdaniel Privateer Cyclocross Chattanooga 00:47:01.000
7 Jason Guzak DNA Cycling pb Onion Creek Volkswag 00:47:42.000
8 Paul Halupka I AM Racing p/b Escadrille 00:47:55.000
9 Jim Farmer Privateer Cyclocross Chattanooga 00:48:53.000
10 Ben Kettle Red Kite Bicycle Studio 00:49:35.000
11 John Marr 00:50:03.000
12 Josiah Lightle Red Kite Bicycle Studio 00:51:00.000
13 Chris Cooper I AM Racing p/b Escadrille
14 Micheal Hardin Cumberland Transit p/b 3 Bros Coffe
15 Arvin Jansen I AM Racing p/b Escadrille
16 Jason Moore
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Harrison Klapheke Nashville Local Cycling 00:28:36.000
2 Andrew Shankles I AM Racing p/b Escadrille 00:29:30.000
3 Paul Carter Riverside Bicycle Racing 00:29:53.000
4 Bailey Bell Lift Center Racing 00:30:00.000
5 Gareth Miller Village VW p/b Erlanger Sports Medi 00:30:06.000
6 Zack Solomon Riverside Bicycle Racing 00:30:15.000
7 Shane Stratton I AM Racing p/b Escadrille 00:30:21.000
8 Philip Benavides Ride615 Development 00:30:36.000
9 Ryan Wilson MOAB Racing 00:30:40.000
10 Cody Brooke Red Kite Bicycle Studio 00:30:46.000
11 Paul Gates Red Kite Bicycle Studio 00:31:03.000
12 Bert Hartman I AM Racing p/b Escadrille 00:31:21.000
13 D Aaron braswell BPC Cycling 00:32:23.000
14 Jacob Babcock 00:32:56.000
15 Jeff Graham Texas A & M University 00:33:06.000
16 John Speight I AM Racing p/b Escadrille 00:33:33.000
17 James Butler Lift Center Racing 00:34:03.000
18 Jacob Kuper True Performance Junior Development 00:34:12.000
19 Scott Koch 00:34:15.000
20 Andrew Grooms I AM Racing p/b Escadrille 00:34:39.000
21 Chris Sterchi Privateer Cyclocross Chattanooga 00:34:53.000
22 Mark Keranen I AM Racing p/b Escadrille 00:35:21.000
23 James Huff Silk Road Cycles/Hatchmap 00:36:08.000
24 Roger Allbee Ride615 Development 00:36:15.000
25 Tyler Porter Lift Center Racing 00:36:52.000
26 Chris Beck Riverside Bicycle Racing 00:37:24.000
27 Judsen Schneider 00:38:07.000
28 Anthony Miller Village VW p/b Erlanger Sports Medi
29 Neil Baggett Riverside Bicycle Racing
30 Preston Gibson Red Kite Bicycle Studio
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alessandro Zanetti 00:44:05.000
2 Barry Lucas Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants 00:44:10.000
3 Sanford Webster Harper Auto 00:44:24.000
4 Pj Cavoto jr PSIMET Racing 00:44:39.000
5 John Carr Treehouse Racing 00:46:10.000
6 Joe Grubbs Treehouse Racing 00:46:28.000
7 Jason Moore 00:46:48.000
8 Mathew Thompson I AM Racing p/b Escadrille 00:46:51.000
9 Chris Cooper I AM Racing p/b Escadrille 00:47:00.000
10 Zack Solomon Riverside Bicycle Racing 00:48:14.000
11 John Gore 00:48:53.000
12 James Buckingham Team Bikers Choice 00:49:48.000
13 James Waller Ride615 Development 00:50:49.000
14 Lauren Vorney
DNF David Mcdaniel Privateer Cyclocross Chattanooga
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Harkins Red Kite Bicycle Studio 00:28:53.000
2 Jeff Kauppi I AM Racing p/b Escadrille 00:29:49.000
3 Zdenek Fiebinger Sonic Cycling 00:30:38.000
4 Paul Carter Riverside Bicycle Racing 00:30:41.000
5 Marshall Bassett MOAB Masters Racing 00:31:44.000
6 Brian Hackathorne Privateer Cyclocross Chattanooga 00:33:11.000
7 Roger Allbee Ride615 Development 00:36:06.000
8 David Richardson MOAB Racing 00:36:19.000
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eddie Branch 00:30:07.000
2 Chris Daffin MOAB Masters Racing 00:32:28.000
3 Lee Clayton Riverside Bicycle Racing 00:32:42.000
4 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo 00:33:26.000
5 Thomas Gee Lift Center Racing 00:33:43.000
6 Bernie Clincke MOAB Cyclocross 00:35:50.000
7 David Perreault Ride615 Development 00:37:23.000
8 John Wikle
9 Robert Allbritton
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Harrison Klapheke Nashville Local Cycling 00:30:56.000
2 Arvin Jansen I AM Racing p/b Escadrille 00:31:38.000
3 Gareth Miller Village VW p/b Erlanger Sports Medi 00:31:50.000
4 Jacob Babcock 00:34:57.000
5 Henry Daniel Nashville Local Cycling 00:35:45.000
6 Jacob Kuper True Performance Junior Development
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Lowe Lift Center Racing 00:22:20.000
2 Matthew Edens Nashville Local Cycling
3 Wilson Israel
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Bassett Podium Sports Medicine p/b Harper A 01:00:46.000
2 Andrew Reardon Sonic Cycling 01:00:48.000
3 Jeremy Chambers MOAB shop CREW team 01:03:11.000
4 Shannon Williams Red Kite Bicycle Studio 01:04:04.000
5 Travis Werts Sonic Cycling 01:04:46.000
6 Simon Lewis True Performance Junior Development 01:05:36.000
7 Patrick Harkins Red Kite Bicycle Studio 01:08:08.000
8 Alistair Sponsel Red Kite Bicycle Studio
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alistair Sponsel Red Kite Bicycle Studio 00:29:50.000
2 Scott Marx 00:30:12.000
3 Michael Edens Nashville Local Cycling 00:31:17.000
4 Paul Gates Red Kite Bicycle Studio 00:31:33.000
5 Bert Hartman I AM Racing p/b Escadrille 00:33:12.000
6 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo 00:35:22.000
7 Scott Koch 00:35:53.000
8 David Perreault Ride615 Development 00:36:00.000
9 Greg Oloughlin Halcyon Bike Shop 00:37:34.000
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maureen Sanderson Tennessee Women's Cycling Project p 00:35:08.000
2 Tammy Richardson Tennessee Women's Cycling Project p
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eleanor Israel 00:24:52.000
2 Teagan Kortness
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaysee Armstrong Podium Sports Medicine p/b Harper A 00:46:27.000
2 Katie Isermann PSIMET Racing 00:52:22.000
3 Kaitlyn Benavides Ride615 Development
4 Jessica Christensen Nashville Local Cycling
5 Susie Stanfield Privateer Cyclocross Chattanooga
6 Kathy Mead Tennessee Women's Cycling Project p
DNF Melissa Leigh
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6