Log In
Edinburgh Cyclocross Challenge Day 2 • Sep 28 2014
0
0
0
0
0
Partly Cloudy, 84 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joel Gormon 20:06:00
2 Brady Irwin 27:05:00
3 Taylor Norton Orange State Cycling 45:54:00
4 Scott Atkins Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 52:39
5 Michael Weimar Orange State Cycling 30:17:00
6 Eric Ehrenberg VeloBrew Cycling Club 29:29:00
7 Tim Hayes SWIFT RACING 48:31:00
8 Christian Henrich Orange State Cycling 44:33:00
9 Michael Hall Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 48:35:00
10 Jackson Mehr SWIFT RACING 52:35:00
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wesley Irons 27:13:00
2 Cabe Crisler 33:03
3 John Vega Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 28:28:00
4 Dylan Drake 28:36:00
5 Steven Buhk 29:03:00
6 Omar Machiste Colavita Racing, Inc. 29:25:00
7 Ken Tabaczka Team Kyles Bike Shop 29:43:00
8 Harrison Knight Cycle Youth 30:07:00
9 Nguyen Dinh 31:02:00
10 Richard Traugott 31:05:00
11 Mike Murphy 31:12:00
12 Leonard Hall Colavita Racing, Inc. 32:00:00
13 David Fleet US Military Cycling Team 33:07:00
14 Rick Hickman 34:50:00
15 Kristopher Kouvaras 27:46:00
16 Brad Barbazuk 352 Racing p/b Bikes and More 27:53:00
17 Clinton Hamilton Orange State Cycling 27:59:00
18 Joel Duncan RND Racing presented by VICC 28:41:00
19 Don Loucks 28:46:00
20 David Kessler 28:55:00
21 Kyle Casteline Orange State Cycling 30:05:00
22 Steve Collins 31:19:00
23 Matt Nauman 36:18:00
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 12   Cat 5: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Harrison Knight Cycle Youth 24:22:00
2 Chase Forman 27:36:00
3 Jackson Mehr SWIFT RACING 31:40:00
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Barbazuk 352 Racing p/b Bikes and More 31:23
2 Justin Potier 33:30:00
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clayton Knight Cycle Youth 24:23:00
2 Dawson Gibbs 28:58:00
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leo Sandoval 48:54:00
2 Clint Gibbs 48:57:00
3 Jeff Binford 51:30:00
4 Omar Machiste Colavita Racing, Inc. 52:47:00
5 Ken Tabaczka Team Kyles Bike Shop 48:14:00
6 Alexander Strouhal 52:38:00
7 Elias Posth 48:45
8 Jared Zimlin Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 48:07:00
9 Isidro Martinez Colavita Racing, Inc. 50:59:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zoltan Tisza Colavita Racing, Inc. 47:44:00
2 Benjamin Smith SWIFT RACING 47:45
3 Vitor Alexandre Colavita Racing, Inc. 51:29:00
4 Scott Atkins Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 52:01:00
5 Brian Knight 47:49:00
6 Michael Toth Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 49:24:00
7 Pete Miner SWIFT RACING 49:55:00
8 Jeff Zipperer Infinity Bike Shop 52:49:00
9 Vincent Cook Synergy Racing Team 50:24:00
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Noble Infinity Bike Shop 51:06:00
2 Dan Sullivan West Coast Cycling 52:17:00
3 Franz Biron keefer Infinity Bike Shop 49:14
4 Brad Scott RND Racing presented by VICC 48:51:00
5 Gordon Myhre 52:25:00
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Woodall 59:34
2 Richard Zawada 1:02:00
3 Tic Bowen 1:05
4 Zoltan Tisza Colavita Racing, Inc. 1:04:18
5 Jason Guillen Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 1:06
6 Keith Richards SWIFT RACING 1:04:28
7 Clint Bridier VeloBrew Cycling Club 1:00:33
8 Vitor Alexandre Colavita Racing, Inc. 1:04:51
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Woodall 24:03:00
2 Jeff Binford 34:49
3 Keith Richards SWIFT RACING 28:14:00
4 Taylor Norton Orange State Cycling 30:13:00
5 Michael Toth Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 25:03:00
6 Mike Murphy 25:03:00
7 Pete Miner SWIFT RACING 26:19:00
8 Richard Dybdahl Pure Racing 27:26:00
9 James Hodges 29:03:00
10 Pendulumn Weaver SWIFT RACING 29:28:00
11 David Kessler 36:58
12 Gordon Myhre 25:52:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ava Sykes Triton Multisport Cycling Team 33:49:00
2 Darla Woodall 27:57:00
3 Pendulumn Weaver SWIFT RACING 28:08:00
4 Denise Fairbanks 30:15:00
5 Mary Oneal 30:27:00
6 Allison Tiberia Orange State Cycling 32:27:00
7 Mary Crowe 33:10:00
8 Jennifer Sykes SWIFT RACING 29:35:00
9 Michelle Toth 29:47:00
10 Julie Lester 30:55:00
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ava Sykes Triton Multisport Cycling Team 26:47:00
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mallory Bryan AAA Cycling Team 26:54:00
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecca Laborde 49:45:00
2 Jennifer Kraatz SeaSucker / Guttenplan Coaching 50:19:00
3 Mary Higgins Brick City/St Pete Bicycles 49:08:00
4 Zoe Mullins TWENTY16 Junior Development Team 49:47:00
5 Diane Blake Colavita Racing, Inc. 50:30:00
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1