Log In
2021 Rolling Thunder Cyclocross - Day 2 • Oct 24 2021 • Missoula, MT
Race uploaded by Cory Kaufman csv | json
5.7
4
4
5.9
5.9
Mostly Cloudy, 46 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:

Instagram used to let us search for a hashtag, but now they don't. Bummer! Here's the 'grams you want: #rollingthundercx

Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.7
Beers
4
Moisture
4
Accel
5.9
Tech
5.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Eli Howard School of cross 20:46.8 (1) 6:57.05 (1) 6:52.59 (1) 6:57.16
2 Liam Harris 21:38.6 (6) 7:43.53 (2) 6:55.71 (2) 6:59.38
3 Lachlan Lurgio Mammoths 22:11.4 (5) 7:37.81 (3) 7:20.58 (3) 7:13.01
4 Milo Ayers Zootown Derailleurs 22:23.6 (2) 7:24.78 (5) 7:31.16 (6) 7:27.68
5 Teagen Armerding 22:29.1 (3) 7:27.08 (6) 7:32.11 (7) 7:29.96
6 Jack Pedde 22:30.4 (4) 7:36.98 (4) 7:27.62 (5) 7:25.81
7 Niko Ayers Zootown Derailleurs 22:42.2 (7) 7:43.77 (7) 7:36.22 (4) 7:22.22
8 Cash Burkhalter 23:33.9 (8) 7:56.08 (8) 7:36.95 (9) 8:00.88
9 Pax Martin The Winning Lobsters 24:36.8 (9) 8:49.92 (9) 8:09.99 (8) 7:36.94
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Alex Popescu School of Cross 25:33.6 (1) 5:11.89 (1) 5:00.84 (1) 5:08.05 (1) 5:08.27 (1) 5:04.57
2 Alex Musco Team Stampede 26:55.7 (2) 5:16.59 (2) 5:15.56 (2) 5:30.08 (2) 5:24.83 (2) 5:28.63
3 Olin Speare 28:16.8 (7) 5:50.28 (6) 5:38.73 (4) 5:40.90 (3) 5:33.99 (3) 5:32.93
4 Odin Berryman Team Stampede 28:30.5 (6) 5:49.65 (4) 5:35.93 (3) 5:39.97 (5) 5:47.20 (4) 5:37.74
5 Henry Klesch School of Cross 28:33.2 (3) 5:33.32 (3) 5:35.60 (7) 5:42.64 (7) 5:47.69 (7) 5:53.99
6 Danny Spoon 28:56.3 (8) 5:51.44 (7) 5:40.39 (8) 5:50.90 (6) 5:47.31 (5) 5:46.24
7 Rafe Carlson School of Cross 29:14.0 (5) 5:46.24 (5) 5:38.66 (5) 5:40.96 (8) 5:49.94 (8) 6:18.25
8 Jaxon Williams Broadmark Mt Si Racing 30:06.3 (9) 6:07.63 (9) 6:09.01 (9) 5:58.80 (9) 5:59.86 (6) 5:50.98
9 Logan Simmons 22:43.0 (4) 5:40.67 (8) 5:40.53 (6) 5:42.43 (4) 5:39.38
10 Mason Lytle School of Cross 26:08.4 (10) 6:15.02 (11) 6:29.23 (10) 6:38.98 (10) 6:45.12
11 Kael Olson School of Cross 26:51.5 (11) 6:43.13 (10) 6:28.62 (11) 6:46.08 (11) 6:53.68
12 Land Westenfelder MTCX 28:01.6 (12) 6:54.83 (12) 6:51.78 (12) 7:02.82 (13) 7:12.14
13 James Pope The Winning Lobsters 28:59.6 (14) 7:13.86 (14) 7:13.41 (14) 7:20.98 (12) 7:11.39
14 Abram Martin The Winning Lobsters 29:01.5 (13) 7:04.28 (15) 7:24.32 (13) 7:20.71 (14) 7:12.17
15 Paul Christiansen Muleterro 30:18.2 (15) 7:25.01 (13) 7:11.51 (15) 7:40.17 (15) 8:01.51
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Frances Makoutz 22:42.4 (1) 7:37.65 (1) 7:31.27 (1) 7:33.53
2 Ella Olson School of Cross 24:51.0 (2) 7:53.30 (3) 8:31.17 (3) 8:26.58
3 Amelia Lurgio MT Alpha 25:24.9 (3) 8:50.76 (2) 8:14.22 (2) 8:19.87
4 Kate Speare 20:18.7 (4) 9:59.12 (4) 10:19.59
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Gillian Millar Team Stampede 29:47.1 (1) 5:55.37 (1) 5:52.47 (1) 5:56.83 (1) 6:05.25 (1) 5:57.17
2 Hannah Martin The Winning Lobsters 33:04.2 (2) 8:02.24 (2) 8:15.18 (2) 8:34.92 (2) 8:11.81
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Tom Ryse School of Cross 36:02.2 (3) 5:28.23 (1) 5:04.77 (1) 5:01.75 (1) 5:01.40 (1) 5:06.14 (1) 5:07.97 (1) 5:11.97
2 Steve Sevilla Hellgate Cyclery Racing 36:22.4 (1) 5:16.65 (2) 5:05.57 (2) 5:06.91 (2) 5:12.12 (2) 5:14.48 (2) 5:11.61 (2) 5:15.08
3 Ryan Sudbury MTCX 37:27.1 (4) 5:29.78 (3) 5:18.81 (3) 5:13.29 (3) 5:21.69 (3) 5:22.66 (3) 5:20.37 (3) 5:20.47
4 Jed Little Hellgate Cyclery 38:23.9 (2) 5:25.86 (4) 5:20.79 (4) 5:30.15 (5) 5:34.50 (4) 5:29.13 (5) 5:30.86 (4) 5:32.60
5 Cory Hardy Muleterro 38:55.0 (5) 5:30.28 (5) 5:37.32 (5) 5:34.51 (4) 5:32.93 (5) 5:36.87 (4) 5:28.32 (5) 5:34.81
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Scott Lenaburg Big Sky Bikes 38:12.2 (1) 5:26.19 (4) 5:26.09 (2) 5:24.82 (1) 5:27.63 (2) 5:36.23 (1) 5:30.06 (1) 5:21.20
2 Robert Sonora MTCX 38:27.7 (2) 5:27.43 (2) 5:24.59 (1) 5:24.67 (2) 5:27.81 (3) 5:36.84 (3) 5:31.78 (2) 5:34.61
3 John Quindry 38:46.7 (3) 5:34.94 (1) 5:23.21 (3) 5:26.53 (3) 5:34.39 (4) 5:37.44 (4) 5:33.56 (3) 5:36.62
4 Guido Mackenzie GAS INTRINSIK 39:33.7 (5) 5:49.30 (3) 5:25.60 (5) 5:38.38 (6) 5:48.43 (5) 5:38.50 (2) 5:31.59 (4) 5:41.86
5 John Melvin Big Sky Bikes 39:41.4 (4) 5:48.93 (6) 5:43.25 (6) 5:39.26 (5) 5:35.74 (1) 5:34.40 (5) 5:34.41 (5) 5:45.43
6 Tom Owen GAS/Intrinsik 40:10.2 (6) 5:55.85 (5) 5:41.99 (4) 5:36.56 (4) 5:35.33 (6) 5:44.20 (6) 5:44.35 (6) 5:51.87
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Donald Bauder Flathead Cycling 35:12.1 (1) 5:57.78 (1) 5:45.56 (1) 5:57.02 (1) 5:47.67 (1) 5:53.88 (1) 5:50.19
2 Charles Mortensen Syringa Cyclery Love Squad 37:04.6 (2) 6:06.59 (2) 6:03.14 (2) 6:11.42 (2) 6:03.29 (2) 6:18.21 (2) 6:21.99
3 Peter Joyce Idaho Cycling Enthusiasts 35:01.0 (3) 6:53.09 (3) 6:54.32 (3) 6:54.28 (3) 6:55.82 (3) 7:23.48
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Noah Jakovac Rockford Owenhouse 30:53.3 (2) 5:20.17 (1) 5:01.18 (1) 5:02.91 (1) 5:04.87 (1) 5:10.17 (4) 5:14.02
2 Evan Wedsworth 31:31.4 (4) 5:26.85 (2) 5:08.95 (3) 5:18.20 (2) 5:13.34 (3) 5:16.08 (2) 5:08.00
3 Patrick Colleran Tch 31:38.0 (1) 5:18.90 (4) 5:14.55 (2) 5:16.24 (6) 5:22.88 (5) 5:17.01 (3) 5:08.40
4 "lucas ""ely"" wilkinson" MBW Racing 31:53.3 (3) 5:23.42 (3) 5:10.60 (6) 5:20.51 (4) 5:18.15 (6) 5:17.63 (7) 5:22.99
5 Andrew Langfield 32:04.2 (6) 5:33.77 (6) 5:18.07 (5) 5:20.50 (3) 5:13.34 (4) 5:16.64 (6) 5:21.85
6 Porter Melvin Team Stampede 32:11.3 (5) 5:26.85 (5) 5:16.98 (7) 5:21.21 (7) 5:24.71 (7) 5:22.59 (5) 5:18.94
7 Chase Reidt Team ODZ 32:11.3 (8) 5:44.21 (7) 5:25.64 (4) 5:19.26 (5) 5:20.05 (2) 5:15.90 (1) 5:06.27
8 Dan Decato Missoula Bicycle Works 34:27.0 (9) 5:45.80 (8) 5:41.51 (8) 5:49.70 (8) 5:49.35 (9) 5:45.65 (8) 5:34.98
9 Keller Davis 34:27.9 (7) 5:44.18 (9) 5:42.77 (9) 5:49.78 (9) 5:49.42 (8) 5:45.55 (9) 5:36.16
10 Micah Martin The Winning Lobsters 36:54.5 (12) 6:16.43 (10) 5:58.90 (10) 6:01.68 (11) 6:12.88 (10) 6:13.25 (10) 6:11.37
11 Eli Molloy The Cyclery Racing Team 31:08.8 (11) 6:15.37 (14) 6:12.87 (11) 6:16.52 (10) 6:10.38 (11) 6:13.67
12 Jason Meshberg Syringa Cyclery Love Squad. 31:18.0 (10) 5:53.71 (13) 6:08.39 (13) 6:21.09 (12) 6:24.83 (14) 6:29.93
13 Jason Brown Vertical Earth/Spider Monkey 31:51.5 (14) 6:36.15 (11) 6:02.43 (14) 6:21.19 (13) 6:27.29 (12) 6:24.43
14 Thomas Leach Spidermonkey 32:21.6 (13) 6:19.77 (12) 6:08.14 (12) 6:20.52 (15) 6:49.27 (15) 6:43.90
15 Caleb Pope Saddled n Addled 32:49.3 (15) 6:38.33 (15) 6:30.78 (15) 6:34.10 (14) 6:36.66 (13) 6:29.42
16 Abram Martin The Winning Lobsters 36:40.2 (17) 7:17.95 (16) 7:21.18 (16) 7:17.38 (16) 7:27.26 (16) 7:16.45
17 James Pope The Winning Lobsters 38:35.7 (16) 7:16.90 (17) 7:35.01 (17) 7:59.46 (17) 7:54.61 (17) 7:49.70
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Brian Bonham MTCX 35:25.5 (3) 5:12.55 (4) 5:02.98 (1) 5:00.73 (1) 4:58.11 (1) 5:00.98 (2) 5:06.20 (1) 5:03.92
2 Shaun Radley MTCX 35:35.5 (2) 5:11.09 (5) 5:05.03 (3) 5:01.00 (3) 5:03.69 (2) 5:01.56 (1) 5:04.99 (3) 5:08.13
3 Luuk Mackenzie 35:43.5 (1) 5:10.76 (6) 5:05.07 (4) 5:01.04 (2) 5:03.27 (5) 5:09.99 (3) 5:06.24 (2) 5:07.10
4 Peter Leclaire Missoula Bicycle Works 35:58.6 (5) 5:13.95 (1) 5:01.21 (2) 5:00.85 (4) 5:04.54 (3) 5:09.25 (4) 5:14.05 (4) 5:14.76
5 Andrew Langfield 36:13.8 (4) 5:13.82 (3) 5:02.84 (5) 5:05.69 (5) 5:11.88 (4) 5:09.55 (5) 5:14.74 (5) 5:15.24
6 Jesus Salazar Montana Cycling LAB 40:46.6 (7) 5:38.39 (7) 5:52.34 (8) 5:47.10 (7) 5:51.68 (6) 5:57.96 (6) 5:59.38 (6) 5:39.73
7 Jake Yahrmatter BSB Frontiers 36:52.6 (6) 5:16.53 (2) 5:02.73 (7) 5:42.59 (6) 5:16.26 (8) 8:28.52 (7) 7:06.00
8 Stephen Szwec Team ODZ Spokane 37:58.9 (8) 6:07.92 (8) 6:05.79 (6) 5:41.89 (8) 12:00.43 (7) 8:02.86
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Kyle Mensing 31:08.5 (1) 5:19.81 (2) 5:10.69 (1) 5:05.07 (1) 5:10.38 (2) 5:14.01 (2) 5:08.58
2 Jeremy Lurgio Big Sky Bikes 31:21.3 (3) 5:26.56 (1) 5:09.43 (2) 5:10.66 (2) 5:15.58 (1) 5:10.61 (1) 5:08.47
3 Shawn Howard 32:08.5 (2) 5:20.63 (3) 5:23.47 (3) 5:28.66 (3) 5:16.94 (3) 5:22.42 (3) 5:16.38
4 Garrett Alderman 37:05.6 (4) 5:27.27 (4) 5:52.86 (4) 5:45.49 (5) 7:47.96 (4) 5:52.47 (4) 6:19.56
5 Peter Joyce Idaho Cycling Enthusiasts 32:43.2 (5) 6:36.90 (5) 6:30.04 (5) 6:33.02 (4) 6:35.39 (5) 6:27.81
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Ellen Davis Team Stampede 33:54.6 (1) 5:39.24 (1) 5:32.70 (1) 5:35.59 (1) 5:40.58 (1) 5:40.85 (2) 5:45.61
2 Heidi Makoutz Rockford owenhouse 34:06.1 (2) 5:46.84 (2) 5:34.60 (2) 5:36.75 (2) 5:42.95 (2) 5:42.73 (1) 5:42.19
3 Anne Fleming School of Cross 34:29.2 (3) 5:50.77 (3) 5:39.49 (3) 5:41.77 (3) 5:44.89 (3) 5:44.71 (3) 5:47.56
4 Caroline Lurgio MT Alpha 34:52.3 (1) 5:54.70 (1) 5:40.65 (1) 5:48.86 (1) 5:44.15 (1) 5:49.64 (1) 5:54.26
5 Myla Spoon Team Stampede/MTCX 35:33.2 (4) 6:03.76 (4) 5:47.39 (4) 5:53.55 (4) 5:58.66 (4) 5:51.44 (4) 5:58.42
6 Elise Donovan TeamODZ Spokane 36:08.8 (2) 6:11.74 (2) 5:55.92 (2) 5:53.38 (2) 6:02.12 (2) 5:58.57 (2) 6:07.04
7 Carly Holman MTCX 36:26.9 (5) 6:06.00 (5) 5:58.65 (5) 6:10.28 (5) 6:01.10 (5) 6:06.29 (5) 6:04.60
8 Angela Watschke GAS 39:13.6 (3) 6:32.76 (3) 6:19.75 (3) 6:28.76 (3) 6:33.04 (3) 6:40.73 (3) 6:38.61
9 Lisa Sunderman Zusters 40:16.0 (1) 6:46.95 (1) 6:36.39 (1) 6:37.64 (1) 6:39.78 (1) 6:56.95 (1) 6:38.29
10 Katelyn Williams Broadmark Mt Si Racing 40:17.4 (2) 6:49.46 (1) 6:27.26 (1) 6:37.62 (1) 6:53.80 (1) 6:46.02 (1) 6:43.24
11 Melissa Jaffe 35:16.0 (1) 6:47.29 (2) 6:46.65 (2) 7:23.89 (2) 7:07.34 (2) 7:10.85
12 Joanna Martin The Winning Lobsters 41:30.6 (3) 8:14.01 (3) 8:15.16 (3) 8:21.99 (3) 8:21.69 (3) 8:17.71
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 4