Log In
 
 
Aetna Silk City Cyclocross • Sep 21 2013
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
1.4
Moisture
4.6
Accel
5.7
Tech
4.9
Elevation
Categories
Cat 3/4 Cat 4/5
Jr 10-18 MR 35+
MR 45+ MR 55+
Pro/1/2/3 W 3/4
W Pro/1/2/3
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Smith Family Bike
2 Justin Coelho
3 Eric Carlson TEAM EDGE
4 David Booth
5 Robert Marcinko Stage 1 / FusionTHINK
6 Jacob Colvin Unattached
7 Miles Ericson Createx-Benidorm-Eastern Bloc
8 Joseph Tramontano Rockstar Racing / Signature Cycles
9 Lance Jones Expo Wheelmen
10 Brian Hayes
11 Zachary Swan Happy Valley Racing
12 Bryan Zieroff Stage 1 / fusionTHINK
13 Kevin White Chica Sexy
14 Scott Frison Devil's Gear Bike Shop
15 Jason Roggenbauer Bethel Cycle
16 Daniel Walker Competitive Edge Cycling
17 Eric Baumann STAMPEDE!
18 Ben Carbonetti Expo Wheelmen
19 Craig Ross Stage 1 / fusionTHINK
20 Braedan Weller New England Speciality Sports
21 Steven Morse Providence Velo Club | Blackstone B
22 Breogan Alvarez CRCA/ RBNY Racing
23 Jules Goguely Rhode Island School of Design
24 Christian Baks Pawling Cycle & Sport
25 John Cerasulo CICLI DEVOTION
26 Adam Rivard Expo Wheelmen
27 Chris Franson Expo Wheelmen
28 Lee Salway Devil's Gear Bike Shop
29 Patrick Tarpy
30 Sean Whitehurst Cheshire Cycle Racing
31 Lukas Bentel Rhode Island School of Design
32 Rudy Bleakley jr Sherpa-Team Mossman
33 Ross Creed Breakawaybikes.com - QCW
34 Wilson Tarbox Rockstar Games/ Signature Cycles
Finishers: Cat 3: 21   Cat 4: 8   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cory Lafleur BONK! Support
2 Eric Baumann STAMPEDE!
3 Cameron Russell Competitive Edge Cycling
4 Jules Goguely Rhode Island School of Design
5 Kurt Daniello Laurel
6 Christopher Bassett Laughing Dog
7 David Dubos Expo Wheelmen
8 Andris Skulte Horst Engineering
9 Phil Mazerolle
10 Tommy Cardwell
11 David Wells Expo Wheelmen
12 Kevin White Chica Sexy
13 John Morin Joe's Garage
14 Rich Allen
15 Matt Troutman Mystic Velo Club
16 Mark Damien Eureka Racing
17 Stephen Gibertoni Cheshire Cycle Racing
18 David Kozikowski Team Edge
19 Sean Whitehurst Cheshire Cycle Racing
20 Stewart Semararo Thule
21 Dillon Provonost Cheshire Cycle Racing
22 Rudy Bleakley jr Sherpa-Team Mossman
23 Dan Kurowski Competitive Edge Cycling
24 Eric Wyzga
25 David Vernooy
26 Christopher Deluco Black Tie Sports / Spine
27 Steve May Mad Alchemy
28 Lukas Bentel Rhode Island School of Design
29 Philip Lavoie Rogue Racing
30 Zachary Hawk Cheshire Cycle Racing
31 Ed Wolf Sherpa
32 Christopher Mcstay CRCA
33 Timothy Schaffer Columbia University
34 Nicholas Willette Expo Wheelmen
35 John Hankins Thread City
36 Mike Swiatlowski Unattached
37 Matt Lichack
38 Jeff Tinker Unattached
39 Peter Geloso Laurel Bike Club
40 Joseph Wilkos
41 Sanford Student Providence Velo Club
42 Steven Bird
43 John Hendershot
44 Eric Leonidas
45 David Thompson Western Beef Racing
46 Judd Clarke Unattached
47 Christian Michalowski
48 Brian Holdt
49 Stephen Boccarossa Unattached
50 Michael Moses
51 Matthew Carta
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 21   Cat 5: 7   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lane Maher TEAM EDGE
2 Cooper Holland Northampton Cycling / Kryptonite BM
3 Finnegan O'connor Northampton Cycling / Kryptonite BM
4 Christian Moreau Team Bicycle Alley
5 Jack Krupienski
6 Ryan Zwick Cycling Concepts Racing Team
7 Ian Vernooy
8 Aiden Mapel Northampton Cycling / Kryptonite BM
9 Xandr Jones Expo Wheelmen
10 Matthew Rowe
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Stine Ness Team New England
2 Chris Peck BikeReg.com/Cannondale
3 Josh Egan Createx-Benidorm
4 Graham Garber Team ERRACE p/b Central Wheel
5 Ryan Heerschap Cycle Craft/Bulldogs
6 Keith Gauvin Expo Wheelmen
7 Brian Quinn Cicli Devotion
8 Laurence Merling Expo Wheelmen
9 Jeremy Brazeal CompEdge Cycling
10 Arthur Roti Horst Engineering Masters Cycling T
11 Joe Kubisek Cheshire Cycle Racing
12 Keith Burgoyne BikeReg.com/Laughing Dog Bicycles
13 David Thompson Cycle-Smart
14 Scott Livingston Horst Engineering Cycling Team
15 David Anderson
16 Stephen Gibertoni Cheshire Cycle Racing
17 Trent Sullivan CVC/Suburban Subaru
18 Scott Barger Athen Velo
19 Joseph Tindal Expo Wheelmen
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 9   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Domnarski Horst Engineering Masters Cycling T
2 Wade Summers Horst Engineering Cycling Team
3 Jonathan Tarbox Expo Wheelmen
4 Richard Legault NESS Team New England
5 Michael Ward BCA/Tosk Chiropractic
6 Geoffrey House Northampton Cycling Club
7 Christopher Owen
8 Bryan Atwood Team Edge
9 Dave Geissert Tolland Bike / NERAC Earth
10 Richard Pirro NESS Team New England
11 Todd Holland Northampton Cycling Club
12 Bo Fuller NBX/Narragansett Beer/Apex
13 Guy Zerega Cox/WE Stedman Cycling Team
14 Daniel Fox Corner Cycle
15 Joel Brown Cox/W.E. Stedman Cycling
16 Gerry Lafleur Family Bike
17 Giulia Righi Rare Vos
18 Frank Petty Union Velo/ Canfield Brothers Racin
19 Mike Maximenko Wicked Awesome Fred Kit
20 Mark Mahoney Bethel Cycle Sport
21 Paul Nyberg Horst Engineering Cycling Team
22 James Ebert Mad Alchemy
23 Denis Niez Unattached
24 Ed Wolf Sherpa
25 Matthew Graham QCW Cycling / Breakaway Bikes
26 Jay Kulpinski BCA/Tosk Chiropractic
27 John Mosby RACE CF | racecf.org @racecf
28 Rudy Bleakley jr Sherpa-Team Mossman
29 Charles Schwartz Cycle-Smart
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 10   Cat 4: 6   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Trojan Swansea Velo - Flandria Cafe
2 David Corrigan Fritz's Bicycle Shop
3 William Thompson CCC/Keltic Const/Zanes Cycles
4 Joseph Lellman Northampton Cycling Club
5 Keith Honda Expo Wheelmen
6 Marc Tatar Bikeworks/SVC
7 Paul Hayes
8 Bill O'mara Bikeworks
9 Todd Samuelson cyclo-core/ cannibal velo
10 Craig Walton berkshire cycling association
11 John Tickle Bikeworks/swansea velo club
12 Mike Cyr
13 John Weferling Competitive Edge cycling
14 Ken Coleman BCA/Tosk Chiropractic
15 Tri Vinh Competitive Edge Cycling
16 Keith Enderle Tolland Bicycle / Nerac Earth
17 James Hoard NBX/Narragansett Beer/Apex
18 Joseph Savick arc en ciel
19 Bob Ludeck Laurel Bicycle Club
20 Lawrence Purtill Cox/W.E.Stedman Cycling
21 William Bonin Spring Hill racing
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 9   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Bowden Expo Wheelmen
2 Matt Timmerman Cannondale
3 Tim Ratta Expo Wheelmen
4 Austin Vincent RACE CF | racecf.org @racecf
5 Jesse Quagliaroli Expowheelmen
6 Sam Dodge Stage 1 / FusionTHINK
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sheridan Bauman Central Wheel
2 Tracy Gustafson Danielson Adventure Sports
3 Amanda Bedard Cycling Concepts Racing Team
4 Milica Wren STAMPEDE!
5 Heidi Baks Pawling Cycle & Sport
6 Kelli Montgomery Stage 1 / fusionTHINK
7 Jane Sheridan
8 Ginger Jenne
9 Alicia Echevarria Unattached
10 Rachel Horwitz Cape Cod Racing / C4
11 Karen Lynn Sip, Clip & Go! Coffee
12 Carolyn Mccann
13 Nicole Hildebrand Aetna
14 Lucia Deng CRCA/Rockstar Games/Signature Cycle
15 Lynn Cochrane Cycling Concepts Racing Team
16 Stephanie Busloff CRCA/Rockstar Games/Signature Cycle
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 9   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassandra Maximenko Rare Vos Racing/Van Dessel
2 Elizabeth Lukowski nycross.com p/b VOMax
3 Vickie Monahan Rare Vos Racing/Van Dessel
4 Elizabeth Allen Danielson Adventure Sports
5 Kathryn Steudel Team Pegasus
6 Melissa Lafleur BONK! Support
7 Kirsten Begg-swider Blue Steel Cyclery
8 Tara Parsons CRCA/Amrita
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 3