Log In
Sloper Cross • Oct 21 2012
Series: Zank SS 2012
5.3
3
4.3
4.3
3.9
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.3
Beers
3
Moisture
4.3
Accel
4.3
Tech
3.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Harmon Createx Colors-Benidorm-Cycle Matri
2 Tim Ratta Cheshire Cycle Racing
3 Curtis Boivin cyclocrossracing.com
4 Matt Timmerman Cannondale Factory Racing
5 John Foley CycleLoft
6 Laurence Merling Cheshire Cycle Racing
7 David Diviney CyclePath Racing
8 Joe Kubisek Cheshire Cycle Racing
9 Robert Carmen TEAM EDGE
10 Jeremy Brazeal CompEdge Cycling
11 David Booth
12 Michael Kelly Team Edge
13 Wade Summers Horst Engineering Cycling Team
14 Scott Livingston Horst Engineering Cycling Team
15 Nicholas Czerula Cyclocrossracing.com
16 Keith Burgoyne BikeReg.com
17 Kerry Robair TEAM EDGE
18 Arthur Roti Team Horst Sports
19 Gabe Jiran
20 Dominique Desmonts Team Danbury Audi
21 Maximino Veiga TARGETRAINING / TARGETRAINING
22 Michael Hempstead Northampton Cycling Club
23 Sean Condon
Starters:24   Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 13   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Cunningham Horst Engineering Cycling Team
2 Wayne Dubă CYBC Richard Sachs
3 Doug Aspinwall Joe's Garage
4 Monte Frank Verge Sport / Test Pilot
5 Bryan Atwood Team Edge
6 Mark Mahoney Bethel Cycle
7 Joseph Lellman Northampton Cycling Club
8 Maximino Veiga TARGETRAINING / TARGETRAINING
9 Michael Parent NCC / BikeReg.com
10 David Corrigan Fritz's Bicycle Shop
11 Denis Niez
12 Miguel Torres jr Cheshire Cycle Racing
13 James Hoard NBX/Narragansett Beer/Apex Tech Cyc
14 George Hebner Bethel Cycle
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Derivera Valley Bike and Ski Werks
2 David Marti
3 Steven Abbott TOLLAND BIKE/ NERAC
4 David Schachte Union Velo single speeders
5 Todd Samuelson cyclo-core/ mtb29.com
6 Paul Brais Union Velo
7 Bob Ludecke laurel bike club
8 Julie Lockhart
DNF John Weferling Competitive Edge cycling
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter Pronovost Cheshire Cycle Racing - CyclistsAre
2 Scott Smith Family Bike
3 Charles Clarkson HUP United
4 Scott Rosenthal Zanconato Racing
5 Kyle Foley Berlin Bicycle/Best Cleaners
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Maynard Colavita Racing
2 John Harris CCB Racing
3 Josh Egan Createx-Benidorm
4 Eric Carlson Team Edge
5 Philip Golden
6 Dave Geissert Tolland Bike / NERAC Earth
7 Jonathan Modig Zanconato Racing
8 Jason Moriarty Competitive Edge Cycling
9 Scott Glowa Broadway Bicycle School / Igleheart
10 Daniel Walker Competitive Edge Cycling
11 Jason Roggenbauer Bethel Cycle
12 Matt Lolli Twin Six / Death Touch Cross / Ghos
13 Aaron Meberg Cicli Devotion
14 Kurt Daniello Laurel
15 Eli Levine Hup United
16 Christian Bryan Bikes Not Bombs/Circle A Cycles
17 Scott Decoteau Competitive Edge Cycling
18 David Howland Bikes Not Bombs/Circle A Cycles
19 Matthew Lang
20 Michael Schmidt Ridgefield Cycle Sport Club
21 Yi peng Teoh CRCA / FGX Racing
22 Mark Robson Cycle Smart
23 Scott Reekie
Finishers: Cat 3: 16   Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Loring NBX/Narragansett Beer Cycling Team
2 Daniel Caridi Team Danbury Audi
3 Marc Carson Cheshire Cycle Racing
4 Clas Lau TELEVOM
5 Gabe Jiran
6 Torrance Kopfer
7 Adam Rivard
8 Scott Decoteau Competitive Edge Cycling
9 John Young Danielson Adventure Sports
10 Stewart Semeraro Thule, Inc.
11 Matt Lichack
12 Andris Skulte
13 Philip Fava
14 Rudy Bleakley jr Evil Racing Cult/Navone Studio's
15 Ian Macdonald Thule
16 Al Curtis
17 David Kahn The Devil's Gear Bike Shop
18 Mike Dameron Cox / W.E. Stedman Cycling Team
19 Dillon Pronovost Cheshire Cycle Racing
20 Sean Sheridan Pawling Cycle & Sport
21 Ed Wolf Bethel Cycle
22 Sanford Student Brown University Cycling Club
23 Andrew Phelps
24 Owen Robbins
25 Matthew Lang
26 Kyle St. laurent
27 Justin Costa
28 Don Lawson
29 Judd Clarke
30 Marty Spallone Expo Wheelmen
31 Craig Denegar
32 Matthew Carta
Starters:36   Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 22   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Derek Cote Farm Team Cycling
2 Philip Hempstead Northampton Cycling / Kryptonite BM
3 Cameron Scott Northampton Cycling Club
4 Finnegan O'connor Northampton Cycling Club
5 Gaidis Alexander Team Bikeway.com
6 Mapel Aiden Northampton Cycling / Kryptonite BM
7 Gabrielle Czerula Cyclocrossracing.com
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 2  

Single Speed p\b Zank Singlespeed Series \ High &

By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Boivin cyclocrossracing.com
2 Sean Rudzinsky
3 Matthew Myette Zanconato Racing
4 Nicholas Czerula Cyclocrossracing.com
5 Scott Rosenthal Zanconato Racing
6 Brendan Mahoney G.S. La Chiocciola
7 Matt Lolli Twin 6 METAL / Death Touch Cross /
8 Todd Peterson Somerville Bicycle Shop
9 Gary Hoehne Cheshire Cycle Racing
10 Teri Carilli Essex County Velo
DNF James Harmon
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassandra Maximenko Silverbull
2 Giulia Righi Central Wheel
3 Elizabeth Allen Danielson Adventure Sports
4 Laura Summers Central Wheel/GHCC
5 Paula Brunetto
6 Julianne Tauscher Bikes not Bombs
7 Brenda Bahnson HUP United
8 Melissa Page NBX/Narragansett Beer Cycling Team/
9 Clare Zecher TargetTraining
10 Katrina Niez
11 Crystal Gauvin QV Velo
12 Elizabeth Budd Mad Alchemy
13 Karen Lynn Hammer Nutrition
14 Julie Lockhart NEBC p/b Cycle Loft / NEMCA
DNF Michelle Zwick Hartford Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat ?: 4