Log In
Northcoast Gran Prix of CX • Oct 12 2014
Race uploaded by CrossMgr csv | json
5.5
1.7
4.8
4.5
4.8
Clear, 55 degrees, wind 10 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.5
Beers
1.7
Moisture
4.8
Accel
4.5
Tech
4.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Kruse 00:39:02
2 Samuel Wentworth 00:39:07
3 Jake Walters 00:39:13
4 Tyler Trask Michigan Cycling Club 00:39:18
5 Chris Neag 00:39:53
6 Christopher Arndt Paradise Garage Racing 00:40:07
7 Alexander Kinney scum city racing 00:40:19
8 Guy Daggett 00:40:27
9 Adrian Bennett 00:40:52
10 Roger Sapp 00:41:14
11 Brian Rybak 00:41:31
12 Travis Peebles 00:42:05
13 Ian Broadhead 00:42:14
14 Mitch Gabel Spin/Litzler Automation 00:43:03
15 Mitch Schrader 00:43:06
16 Martin Zakes 00:43:45
17 Ryan Madis 00:43:48
18 Jason Spieth 00:44:19
19 Mike Schmidt 00:44:39
20 Christopher Lee 00:44:46
21 Ed Meister 00:45:33
22 Edson Madis 00:39:43
23 Matthew Swartwout 00:39:59
24 Frank Mocilnikar 00:40:15
25 Mark Erzen Team Snakebite Racing 00:40:22
26 Evan Guarr 00:40:29
27 Heath Brown 00:40:30
28 James Votaw 00:40:53
DNF Joe Edwards
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 20   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Tomazic 00:32:53
2 Lauren Baldarelli 00:28:36
3 Sandra Gliga Team Bicycle Hub 00:28:45
4 Martha Brennan 00:29:09
5 Ashley Nobis 00:30:35
6 Catherine Neff 00:30:45
7 Suzie Schmitmeyer 00:31:27
8 Rebecca Schur 00:32:51
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clayton Travis 00:28:58
2 John Schnitmzyzy 00:30:26
3 Chad Maran 00:30:29
4 Brad Cramer 00:30:48
5 Chris Reeze 00:31:15
6 Alexander Valigosky 00:32:17
7 Kyle Kropog 00:32:27
8 Michael Campana Summit Freewheelers 00:32:37
9 Brian Kraska 00:33:07
10 Matthew Snyder 00:33:10
11 Adam Roark 00:33:15
12 Robert Hodge 00:33:17
13 Dorains Patel 00:33:24
14 Mark Thomas 00:33:34
15 Mike Mayer Team Snakebite Racing 00:33:57
16 Corey Atchison Qwik Fix 00:33:58
17 Robert Ludwig 00:34:17
18 Eric Jennings 00:34:24
19 Jeff Martinelli 00:34:32
20 Tate Davidson 00:35:09
21 Josh Basham 00:35:16
22 Joe Simonetti 00:35:21
23 Garrett Barna 00:35:52
24 Dave Whittaker 00:36:27
25 Jack Richardson 00:36:58
26 Doug Hayes 00:38:05
27 Keith Bryant 00:29:15
28 Michael Lepley 00:29:17
29 Ben Doohan 00:29:19
30 Michael Salinger 00:29:21
31 Seth Kafferlin Team Snakebite Racing 00:29:24
32 Jasper Stallings 00:29:26
33 Paul Hamad 00:30:08
34 Jon Miller 00:30:09
35 Dan Baraona 00:30:28
36 Richard Smich 00:30:30
37 Brooke Bright 00:30:46
38 Daniel Muskin-pierret 00:31:03
39 Mike Fieseler 00:31:35
40 John Graber 00:31:37
41 Allan Schon 00:32:50
42 Randy Woodland 00:33:03
43 Kevin Kaucheck 00:33:20
44 Pat Mcdaniel 00:31:21
DNF Larry Braun
DNF Rich Ryan
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 29   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keaton Adams 00:29:50
2 Tyler Travis 00:32:30
3 Camden Adams 00:35:41
4 Emerson Stoneking 00:29:28
5 Jacob Steponik 00:18:13
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Miranda 00:28:13
2 Evan Daggett 00:29:21
3 Morrison Stoneking 00:33:58
4 Clement Hannibal 00:16:03
DNF Alexandra Bercaw
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Guy Daggett 00:25:02
2 Ryan Madis 00:26:01
3 Burke Fortner 00:32:28
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Saeler 00:37:42
2 Doug Carraway 00:39:10
3 Matthew Tinkey Top Gear Racing 00:39:40
4 Bruce Pisarek 00:39:42
5 Gary Burkholder 00:41:23
6 Christopher Smith 00:41:55
7 Mike Chapman 00:42:13
8 Martin Zakes 00:42:28
9 Brandon Mercer 00:42:40
10 Brian Ramsey Team Lake Effect 00:37:54
11 Joe Stratton 00:38:35
12 Mark Erzen Team Snakebite Racing 00:40:55
13 Timothy Edwards 00:42:07
DNF Brent Thompson
DNF Ernesto Marenchin
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Sroka Team Lake Effect 00:38:39
2 Vanessa Stauffer Cycle-Smart 00:34:19
3 Rosalie Franek 00:35:40
4 Nancy Desmond 00:36:05
5 Elizabeth Heier 00:36:08
6 Korin Evans 00:36:43
7 Angela Ridgel Team Snakebite Racing 00:36:54
8 Michelle Mead 00:34:36
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Franek 00:39:06
2 Nate Loman 00:39:37
3 Brooke Furio Northbrook Garner Bicycle Club 00:39:57
4 William Marut 00:40:53
5 Joseph Pallotto 00:41:00
6 Bruce Macdonald 00:41:18
7 Emilio Poggio Team Lake Effect 00:41:38
8 David Chernosky 00:41:51
9 Patrick Miranda 00:43:58
10 John Seydlitz 00:37:10
11 Craig Burland 00:37:34
12 Mark Farmer 00:37:37
13 Mike Schmidt 00:37:40
14 Jeff Davis 00:37:52
15 Ed Masta 00:38:20
16 Timothy Fortner 00:40:25
17 James Votaw 00:40:47
18 Jeffrey Salipante 00:41:52
19 Mark Didomenico 00:37:19
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 10   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Craft Team Lake Effect 00:40:41
2 Rudy Sroka Team Lake Effect 00:40:45
3 Derek Wilford Spin/Litzler Automation 00:40:59
4 Jeff Kompa 00:41:39
5 David Jolin 00:43:01
6 Dean Parker 00:36:31
7 Larry Pandy 00:36:42
8 William Gibson 00:37:32
9 Ron Kubala 00:38:26
10 Marshall Leininger 00:39:17
11 Paul Salipante 00:39:21
12 Mark Thomas 00:39:35
13 Robert Breedlove 00:39:52
14 Daryl Breedlove 00:43:06
15 Jos Belich 00:36:28
16 Rick Mace 00:38:50
17 Dale Seeds 00:42:41
DNF Tom Wilson
DNF Richard Grella
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 7   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Twining 00:57:25
2 Matt Weeks 00:57:45
3 Robert Sroka 00:57:53
4 Joe Mcdaniel Team Lake Effect 00:57:58
5 Paul Martin 00:58:11
6 Jonathan Card 00:58:20
7 John Proppe Team Lake Effect 00:58:29
8 James Baldesare 00:59:57
9 Jay Karpinski 01:00:13
10 Brent Evans Roberta's Sun 01:01:21
11 Raymond Auger Cycle-Smart 01:02:01
12 Mitch Gabel Spin/Litzler Automation 01:02:49
13 Edward Wright Team Lake Effect 01:02:51
14 John Ehrlinger Spin/Litzler Automation 01:03:17
15 Aaron Hershberger 00:57:33
16 Spencer Hackett 00:57:54
17 Christopher Huck Wells Fargo Advisors 00:58:07
18 Eric Przepierski 00:59:36
19 Ernesto Marenchin 00:59:38
20 Craig Hannibal Team Lake Effect 01:00:10
21 Michael Minard 00:58:46
DNF Tom Frank
DNF Cameron Jackson
DNF Zachary Chappell Team Snakebite Racing
DNF Ian Broadhead
DNF Roger Sapp
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 7   Cat 3: 8   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kennedy Adams 00:35:11
2 Samantha Brode 00:35:37
3 Emily Ponti 00:35:51
4 Julie Saeler 00:35:58
5 Sally Price 00:36:15
6 Jennifer Malik 00:36:33
7 Janet Edwards 00:37:00
8 Lorena Brown Wells Fargo Advisors 00:37:34
9 Anneke Frankemolle 00:37:44
10 Jackie Mckay 00:38:07
11 Daniela Mehech 00:40:04
12 Elizabeth Hiser 00:35:25
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ernesto Marenchin 00:40:31
2 Rudy Sroka 00:41:29
3 Zachary Chappell Team Snakebite Racing 00:41:43
4 Sean Burkey 00:41:47
5 Travis Peebles 00:43:12
6 David Jolin 00:43:18
7 Michael Adams 00:43:48
8 Scott Morman 00:44:34
9 Julie Sroka Team Lake Effect 00:41:13
10 Robert Breedlove 00:42:22
11 Dave Schalmo 00:44:36
12 Heather Smith 00:48:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 3