Log In
Malmöcrossen CX Pokalen • Dec 8 2018
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Series: CX POKALEN
6.6
6.3
4
6
5.8
Light Rain and Windy, 7 degrees C, wind 30 kph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:

Instagram used to let us search for a hashtag, but now they don't. Bummer! Here's the 'grams you want: #cxpokalen

Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6.6
Beers
6.3
Moisture
4
Accel
6
Tech
5.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Anna Persson Staffanstorp CK 38:42:00
2 Ida Johansson Mölndals CK 38:57:00 00:15
3 Viktoria Smidth knudsen Team Giant Assos 39:09:00 00:27
4 Signe Koch Team Amaton 39:36:00 00:54
5 Anna Eriksmo Staffanstorp CK 39:38:00 00:56
6 Klara Svensson CK Fix 40:47:00 02:05
DNF Thilde Helgelin CK Ringen
DNF Jessica Bengtsson Staffanstorp CK
DNF Clara Lundmark Norbergs CK
Finishers: Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tilde Lindström MTB Täby Mountainbike
2 Stina Kagevi Tullinge SK
3 Felicia Olsson CK Fix
4 Emma Sandberg CK Ringen
DNF Neah Helgelin CK Ringen
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Agnes Abrahamsson CK Master 39:59:00
2 Tilda Hylén Falu CK 40:21:00 00:22
3 Alma Johansson Mölndals CK 43:31:00 03:32
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Martin Eriksson Art-V Cycling Club 47:50:00
2 Henrik Lunder aalrust Asker CK 48:17:00 00:27
3 Eric Herlitz Föreningen Cykloteket Racing Team 48:22:00 00:32
4 Dennis Wahlqvist Serneke Allebike 48:28:00 00:38
5 Andreas Andersson Halmstads CK 48:31:00 00:41
6 Anton Niederbach Ryska Posten CK 49:16:00 01:26
7 Philip Premberg CK Barriär 49:27:00 01:37
8 Emil Lindgren Falu CK 50:10:00 02:20
9 Oscar Lind Uddevalla CK 50:30:00 02:40
10 Hans Mård Föreningen Cykloteket Racing Team 50:43:00 02:53
11 Lukas Vernersson Mölndals CK 50:51:00 03:01
12 Elias Nilsson Föreningen Cykloteket Racing Team 51:03:00 03:13
13 Felix Petersson Mölndals CK 51:08:00 03:18
14 Rikard Runnberg CK Barriär 51:30:00 03:40
15 Tony Carlsson Västerås CK 52:40:00 04:50
16 Per Jørstad CK Barriär 53:10:00 05:20
17 Erik Zälle Kvänums IF 53:22:00 05:32
18 Erik Greijus Team TCM Sweden 53:39:00 05:49
19 Carl Kagevi Föreningen Cykloteket Racing Team 53:52:00 06:02
20 Filip Stark Upsala CK 53:59:00 06:09
21 Erik Mansten Staffanstorp CK 54:33:00 06:43
22 Viggo Karlsson Varbergs Mountainbike 55:12:00 07:22
23 Lukas Mörtsell rörfors Föreningen Cykloteket Racing Team 55:51:00 08:01
24 Isac Lundgren Motala AIF 48:32:00 1 lap
DNF Olof Abrahamsson Art-V Cycling Club
DNF Jonatan Östlund Tullinge SK
DNF Alexander Estehag Wexiö Velo
DNF Andreas Grass CK Lunedi
DNF Mattias Thyr Jönköpings CK
Finishers: Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Veslum A Truls Asker CK 41:21:00
2 Stefan Larsson Roslins CK 41:31:00 00:10
3 Patrik Paulsson CK C4 41:57:00 00:36
4 Stefan Metander Roslins CK 42:00:00 00:39
5 Anders Ljungblad AXA Sports Club 42:00:00 00:39
6 Ida Erngren Upsala CK 42:39:00 01:18
7 Patric Alm Aktivitus Sports Club 43:44:00 02:23
8 Stefan Johansson CK Valhall 43:52:00 02:31
9 Alexander Jägersvärd Göteborgs CK 43:59:00 02:38
10 Erik Eriksson Upsala CK 44:06:00 02:45
11 Öyvind Briseid Baerum OCK 44:15:00 02:54
12 Tomas Berg CSK Ludvika 44:28:00 03:07
13 Salvador Rincon amat Upsala CK 44:28:00 03:07
14 Fredrik Dahl Team KBK Bikes 44:53:00 03:32
15 Ola Svensson Partille CK 45:35:00 04:14
16 Lars Therp CK Ringen 45:37:00 04:16
17 Andreas Olin CK C4 45:43:00 04:22
18 Frans Sjöblom Göteborgs CK 45:55:00 04:34
19 Oscar Ekstam Velodrom CK 45:59:00 04:38
20 Fredrik Sandberg Upsala CK 46:27:00 05:06
21 Johan Eriksson 338 Småland Triathlon 46:30:00 05:09
22 Linus Pråme CK Fix 46:30:00 05:09
23 Henric Martinsson Klubben Cyklisten 46:33:00 05:12
24 Linus Holmgren CK X 47:14:00 05:53
25 Per Gustavsson CK Master 47:33:00 06:12
26 Stig Fjærli Asker CK 47:33:00 06:12
27 Jacob Krogh keldsen ABC 48:36:00 07:15
28 Fredrik Malthe CK Barriär 49:18:00 07:57
29 Martin Backström Fredrikshofs IF CK 49:36:00 08:15
30 Jason Brim Hisingens CK 50:23:00 09:02
31 Håkan Premberg CK C4 50:27:00 09:06
32 Stefan Ek Södertälje CK 50:36:00 09:15
33 Peter Rörfors CK CX 50:37:00 09:16
34 Fredrik Åberg Staffanstorp CK 50:40:00 09:19
DNF Andreas Olsson CK Fix
DNF Johan Ekström CK Barriär
DNF Mattias Svensson CK Fix
Finishers: Cat ?: 37  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Vilmer Ekman Falu CK 18:27
2 Vilmar Aastrup MTB Täby Mountainbike 19:16 00:49
3 Melker Stoltz CK Ringen 20:57 02:30
4 Viktor Pråme CK Fix 22:32 04:05
5 Tristan Hansen Cykelklubben Ringen 25:10 06:43
6 Tage Mansten Staffanstorp CK 29:27 11:00
DNF Jakob Olsson CK Fix
Finishers: Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ville Merlöv Roslins CK
2 Paul Greijus Tullinge SK
3 Vilmer Hylén Falu CK
4 A Veslum Asker CK
5 Frank Östling CK Ringen
6 Maximilian Andersson Borås Cykelamatörer
Finishers: Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Gustav Wang ABC 37:22:00
2 Filip Mård Tullinge SK 39:45:00 02:23
3 Fredrik Fjaerli Asker CK 39:56:00 02:34
4 Felix Fog larsen CK Fix Rödovre 42:12:00 04:50
5 Gustav Eriksson MTB Täby Mountainbike 42:29:00 05:07
6 Theodor Antman Trosabygdens OK 43:07:00 05:45
7 Anton Olars Falu CK 43:29:00 06:07
8 Sebastian Pettersson Finspångs CA 43:59:00 06:37
9 Axel Gilljam CK Ringen 44:09:00 06:47
10 Jonathan Fransén MTB Täby Mountainbike 44:42:00 07:20
11 Eric Pedersen CK Bure 44:43:00 07:21
12 Filip Ström MTB Täby Mountainbike 44:57:00 07:35
13 Rasmus Alm Trosabygdens OK 45:11:00 07:49
14 Acke Dahlblom CK Bure 45:14:00 07:52
15 Alvin Dahl Team KBK Bikes 45:57:00 08:35
16 Adam Nylander Tullinge SK 46:12:00 08:50
17 Malte Östling CK Ringen 46:42:00 09:20
18 Vigor Aastrup MTB Täby Mountainbike 47:20:00 09:58
19 Albin Hoflund CK Ringen 39:10:00 01:48
20 Leo Jacobsson CK Bure 40:56:00 03:34
DNF Olle Johnsson MTB Täby Mountainbike
Finishers: Cat ?: 21