Log In

Team Overview: The Valley Athletic Club
(redirected from: Valley Ath)

Team News Ticker Embed This

Team Race History csv | json

WSBA Cyclocross Championships (Dec 2 2018)

Trevor 40-49 kosa Open Men 37 / 42
Trevor 40-49 kosa Men 40-49 5 / 30

Richmond Festival of CX - Chimborazo Park (Oct 14 2018)

Thomas Grinnan Men Cat 3/4 16 / 19
Brian Shields Men 50+ Masters 3 / 20
Thomas Grinnan Men 50+ Masters 8 / 20

Milkhouse Brewery Cyclocross Race and Craft Beer Festival p/b The Bike Doctor (Dec 6 2014)

Gary Bryant Men 1/2/3 7 / 11

Winchester Apple Cross (Sep 29 2013)

Gary Bryant MEN 3/4 3 / 73

Charm City Cyclocross Day 2 (Sep 22 2013)

Gary Bryant Men Category 2/3/4 18 / 117

Charm City Cyclocross Day 1 (Sep 21 2013)

Gary Bryant Men Category 2/3/4 19 / 114

Deschutes River CX (Nov 10 2012)

Trevor Kosa MstrMen1/2 35+ 3 / 3

SCX #5 - Enumclaw (Nov 4 2012)

Trevor Kosa(get rfid tag please Master Men1/2 35+ 16 / 18

Inland Northwest Cyclocross Series #5 (Oct 21 2012)

William Peterson Men Cat 1/2/3/4/5 Master 50-59 15 / 17

SCX #1 - Steilacoom (Sep 16 2012)

Trevor Kosa Master Men1/2 35+ 9 / 21

Labor Day Cyclocross Championships (Sep 3 2012)

Trevor Kosa Men 1/2 6 / 6

Capital Cross Classic (Dec 4 2011)

Thomas West Men Cat 4 18 / 72

WTB Superprestige (Nov 5 2011)

Andy Schuette M Cat 3/4 7 / 11

Raceway CX (Oct 23 2011)

Jeff Evans CAT 4 MEN 17 / 86

Manions CX II (Sep 25 2011)

Jonah Guile Cat 3/4 Men 23 / 32
Jonah Guile Cat 4 Men 5 / 30

Dogfish Cross Hermann Saturday Night (Sep 17 2011)

Derek Fox Men 4 25 / 42

Cross Nationals Day 3 (Dec 10 2010)

Camille Terhune Women Cat 1/2/3 Masters 35-39 27 / 31

Cross Nationals Day 1 (Dec 8 2010)

Camille Terhune Women Open Non-championship 16 / 27

USGP of Cyclocross Day Two (Dec 5 2010)

Andy Rosser Cat C/Beginner Men 32 / 54

Baystate Cyclocross Day 1 (Nov 27 2010)

Tom West Men 4 37 / 40

Bubba CX #9 2010 (Nov 21 2010)

Lawrence Simonson A (Men) 15 / 24

Woodlawn Park GP (Nov 14 2010)

Christopher Mendoza CAT 3 MASTER MEN 45+ 13 / 37

Bubba #3: Highway Farty Far Bubba (Oct 24 2010)

Benji Bockting B (Men) 11 / 40

Bubba CX #2 (Oct 17 2010)

Benji Bockting Men C 1 / 33
Andy Schuette Men B 25 / 43

MFG #1 - Kickoff Cross (Sep 18 2010)

John-Christian Flack Cat 1/2 Men 15 / 24
David Neubeck Cat 3 Master Men 35+ 19 / 44
Ann Mitchell Cat 3 Women 16 / 28

Hermann Cross Under The Lights (Sep 18 2010)

Jason Wulff Men Cat 4 23 / 46
Josh Carroll Men Cat 4 32 / 46

Cross Nationals Day 4 (Dec 13 2009)

John-Christian Flack Men - Elite 79 / 136

Cross Nationals Day 3 (Dec 12 2009)

John-Christian Flack Men Master 40-44 34 / 155

Cross Nationals Day 2 (Dec 11 2009)

Brian Koder Men - SingleSpeed 57 / 105

Cross Nationals Day 1 (Dec 10 2009)

Jeff Gaeckle Men - B - 40-99 11 / 144
Camille Terhune Women - B 20 / 40

USGP of Cyclocross Day Two (Dec 6 2009)

Brandee Era-miller Cat B Women 6 / 33
Andy Rosser CAT C MEN/BEGINNERS 40 / 86
Jeff Gaeckle Cat B Men 13 / 128

USGP of Cyclocross Day One (Dec 5 2009)

Brandee Era-miller Cat B Women 2 / 39
Jeff Gaeckle Cat B Men 2 / 94

Seattle Cyclocross - Monroe (Nov 29 2009)

Christopher Mendoza MstrMen3 45+ 3 / 33
Greg Luther MstrMen3 45+ 7 / 33
Ann Mitchell Women 4 5 / 18
Camille Terhune Women 4 18 / 18
Brian Koder Cat 4 GrpA 1 / 35
Jeff Evans Cat 4 GrpA 9 / 35
John-Christian Flack Men 1/2 6 / 20
Christine Neumiller MstrWomen 3 / 11
Stefanie Werts MstrWomen 7 / 11
Jeff Gaeckle Men 3 7 / 122
Carter Hick Men 3 118 / 122
Brandee Era-miller Women3 3 / 18
Brian Mitchell MstrMen4 35+ 37 / 60
Karen Metcalfe Women Singlespeed 1 / 2

Seattle Cyclocross - Sedro Woolley (Nov 22 2009)

Greg Luther MstrMen3 45+ 7 / 29
Christopher Mendoza MstrMen3 45+ 10 / 29
Christine Neumiller MstrWomen 5 / 9
Stefanie Werts MstrWomen 8 / 9
Ann Mitchell Women 4 4 / 14
Camille Terhune Women 4 9 / 14
Brian Koder Cat 4 GrpA 11 / 24
John-Christian Flack Men 1/2 6 / 20
Karen Metcalfe Singlespeed Women 1 / 2
Jeff Gaeckle Men 3 14 / 38
Brandee Era-miller Women3 4 / 19
Michelle Kautzmann Women3 7 / 19
Jennifer Burtner Women3 14 / 19
Andy Rosser MstrMen4 35+ 32 / 54
Brian Mitchell MstrMen4 35+ 49 / 54

MFG #6 - Woodland Park GP (Nov 15 2009)

Brian Wentz Cat 3 Master Men 45+ 20 / 31
John-Christian Flack Cat 1/2 Men 8 / 26
Brian Koder Cat 4 Men 3 / 70
Corey Nunlist Cat 4 Men 46 / 70
Karen Metcalfe Single Speed Women 3 / 7
Jennifer Burtner Cat 4 Women 6 / 33
Camille Terhune Cat 4 Women 14 / 33

Washington State Cyclocross Championships (Nov 15 2009)

Christopher Mendoza MstrMen3 45+ 5 / 15
Christine Neumiller MstrWomen 1 / 5
Camille Terhune Women 4 5 / 7
Brian Koder Cat 4 GrpA 1 / 16
John-Christian Flack Men 1/2 4 / 6
Jeff Gaeckle Men 3 4 / 15
Brandee Era-miller Women3 1 / 8
Jennifer Burtner Women3 5 / 8
Andy Rosser MstrMen4 35+ 12 / 20

Seattle Cyclocross - Sprinkler Park (Nov 8 2009)

Greg Luther MstrMen3 45+ 7 / 31
Christopher Mendoza MstrMen3 45+ 9 / 31
Stefanie Werts MstrWomen 7 / 12
Christine Neumiller MstrWomen 8 / 12
Ann Mitchell Women 4 7 / 26
Camille Terhune Women 4 18 / 26
Brian Koder Cat 4 GrpA 1 / 46
John-Christian Flack Men 1/2 11 / 23
Karen Metcalfe Singlespeed Women 1 / 3
Jeff Gaeckle Men 3 10 / 62
Brandee Era-miller Women3 4 / 23
Jennifer Burtner Women3 15 / 23
Andy Rosser MstrMen4 35+ 30 / 65
Brian Mitchell MstrMen4 35+ 63 / 65

SSCXWC (Nov 8 2009)

Derik Archibald Men SSCXWC 30 / 213

Bubba Cross 6 (Nov 8 2009)

Jason Wulff Men C 5 / 27

Bubba Cross 5 (Nov 1 2009)

Jason Wulff Men C 9 / 39

Seattle Cyclocross - Maris Farms (Nov 1 2009)

Karen Metcalfe Women Singlspeed 1 / 2
Greg Luther MstrMen3 45+ 11 / 32
Christopher Mendoza MstrMen3 45+ 28 / 32
Stefanie Werts MstrWomen 6 / 16
Christine Neumiller MstrWomen 12 / 16
Ann Mitchell Women 4 11 / 15
Brian Koder Cat 4 GrpA 5 / 40
Jeff Evans Cat 4 GrpA 12 / 40
John-Christian Flack Men 1/2 14 / 19
Jeff Gaeckle Men 3 16 / 48
Brandee Era-miller Women3 2 / 17
Jennifer Burtner Women3 11 / 17
Brian Mitchell MstrMen4 35+ 25 / 63
Andy Rosser MstrMen4 35+ 35 / 63

Seattle Cyclocross - Steilacoom (Oct 25 2009)

Brian Koder Cat 4 GrpA 5 / 34
Jeff Evans Cat 4 GrpA 8 / 34
John-Christian Flack Men 1/2 19 / 26
Jeff Gaeckle Men 3 11 / 61
Brandee Era-miller Women3 6 / 22
Jennifer Burtner Women3 13 / 22
David Neubeck MstrMen3 35+ 39 / 52
Brian Mitchell MstrMen4 35+ 45 / 63
Karen Metcalfe Women Singlespeed 2 / 2

Bubba Cross #2 (Oct 19 2009)

Jason Wulff C Men 20 / 41

Seattle Cyclocross - Silver Lake (Oct 18 2009)

Christopher Mendoza MstrMen3 45+ 9 / 38
Stefanie Werts MstrWomen 6 / 15
Christine Neumiller MstrWomen 12 / 15
Ann Mitchell Women 4 11 / 21
Jeff Evans Cat 4 GrpA 2 / 36
Brian Koder Cat 4 GrpA 13 / 36
Jeff Gaeckle Men 3 6 / 68
Karen Metcalfe Women SSP 1 / 1
Brandee Era-miller Women3 5 / 23
Jennifer Burtner Women3 16 / 23
Michelle Kautzmann Women3 19 / 23
Andy Rosser MstrMen4 35+ 24 / 74
Brian Mitchell MstrMen4 35+ 26 / 74
Michael Lewis MstrMen4 35+ 61 / 74
John-Christian Flack Men 1/2 23 / 32

Seattle Cyclocross - Beverly Park (Oct 11 2009)

Christopher Mendoza MstrMen3 45+ 9 / 35
Christine Neumiller MstrWomen 7 / 16
Brian Koder Cat 4 GrpA 5 / 30
Jeff Evans Cat 4 GrpA 8 / 30
Camille Terhune Women 4 11 / 32
Ann Mitchell Women 4 12 / 32
John-Christian Flack Men 1/2 10 / 15
Jeff Gaeckle Men 3 36 / 59
Brandee Era-miller Women3 3 / 19
Michelle Kautzmann Women3 7 / 19
Brian Mitchell MstrMen4 35+ 44 / 76

MFG #4 - Cross Clash (Oct 10 2009)

Christopher Mendoza Cat 3 Master Men 45+ 8 / 22
John-Christian Flack Cat 1/2 Men 14 / 21
Carter Hick Cat 3 Men 24 / 24
Jeff Evans Cat 4 Men 7 / 35
Brian Koder Cat 4 Men 35 / 35
Andy Rosser Cat 4 Master Men 35+ 15 / 23
Derik Archibald Single Speed Men 26 / 41
Michael Lewis Single Speed Men 40 / 41
Camille Terhune Cat 4 Women 5 / 12

Starbucks Gran Prix (Oct 4 2009)

John-Christian Flack Cat 1/2 Men 25 / 27
Brian Koder Cat 4 Men 13 / 64
Jennifer Burtner Cat 4 Women 4 / 29
Camille Terhune Cat 4 Women 7 / 29

Great Brewer's Gran Prix of Gloucester Day 2 (Oct 4 2009)

Jeff Gaeckle Cat 3 Men 21 / 101

North Seatac Park (Oct 3 2009)

Jennifer Burtner Cat 3 Wm 4 / 8
John-Christian Flack Cat 1/2 Men 4 / 8
Christopher Mendoza MstrMen3 45+ 5 / 9
Carter Hick Cat 3 Men 4 / 16
Derik Archibald Singlespeed Men 3 / 17
Ann Mitchell Cat4 Wm 3 / 12
Jeff Evans Cat4 Men 4 / 31
Andy Rosser MstrMen4 35+ 18 / 24

Seattle Cyclocross - Evergreen High (Sep 27 2009)

Christopher Mendoza Men 3 45+ 14 / 36
Brian Koder Cat 4A 8 / 32
Christine Neumiller MstrWomen 9 / 19
Ann Mitchell Women 4 8 / 29
Camille Terhune Women 4 9 / 29
Kerry Tarullo Women 4 20 / 29
Karen Metcalfe Singlespeed Women 1 / 3
Jeff Gaeckle Men 3 4 / 57
Carter Hick Men 3 54 / 57
Andy Rosser MstrMen4 35+ 19 / 94
Brian Mitchell MstrMen4 35+ 51 / 94

Rad Racing GP (Sep 20 2009)

Brian Koder Cat 4 Men 15 / 48
David Neubeck MASTERS MEN 35+ CAT-3 46 / 53
Andy Rosser MASTER MEN 35+ CAT 4 13 / 53
Brian Wentz MASTERS MEN 45+ CAT-3 8 / 27
Christopher Mendoza MASTERS MEN 45+ CAT-3 14 / 27
George Taggart MASTERS MEN 45+ CAT-3 24 / 27
John-Christian Flack MASTERS MEN 35+ CAT 1/2 11 / 47

Starcrossed (Sep 19 2009)

Andy Rosser Master Men 4 35+ 30 / 35
Jeff Gaeckle Men 4 3 / 70
Corey Nunlist Men 4 14 / 70
Brian Koder Men 4 21 / 70
David Neubeck Master Men 3 35+ 74 / 82
Christine Neumiller Master Women 35+ 27 / 33
John-Christian Flack Elite Men 50 / 70
Carter Hick Men 3 23 / 80

MFG Cross Race #1 (Sep 13 2009)

Brandee Era-miller SINGLE SPEED WOMEN 2 / 4
Karen Metcalfe SINGLE SPEED WOMEN 3 / 4
Brian Koder CAT 4 MEN 12 / 56
John-Christian Flack CAT 1 / 2 MEN 11 / 29
Derik Archibald Single Speed Men 5 / 39
Camille Terhune CAT 4 WOMEN 6 / 27

Labor Day Cyclocross Championships (Sep 7 2009)

Eric Miller SglSpd 22 / 22
Jeff Gaeckle Men4 16 / 46
Camille Terhune Women 4 5 / 20
Ann Mitchell Women 4 6 / 20
Erica Haas Women 4 8 / 20
Stefanie Werts Women 4 14 / 20
John-Christian Flack Men 1/2 7 / 20
Christine Neumiller MstrWm 6 / 7
Brian Mitchell MstrMen4 35+ 22 / 39
Andy Rosser MstrMen4 35+ 35 / 39

Capital 'Cross Classic (Dec 7 2008)

Yanni Papadopoulos B Men 9 / 49

Portland Cup (USGP) (Dec 7 2008)

Brandee Era-miller Beginner and Cat B Women 33 / 41
Ryan Richardson Single Speed 38 / 63
Andy Rosser Beginner/Category C 43 / 83

USGP #5 - Portland Cup (Dec 6 2008)

John-Christian Flack Elite Men 59 / 62

Seattle Cyclocross Series - Sprinker Recreation Center (Nov 30 2008)

John-Christian Flack Cat 1/2 Men 10 / 36
Robert Campbell Cat 1/2 Men 35 / 36
Jeff Evans Cat 4 Men 4 / 53
Jeff Gaeckle Cat 4 Men 5 / 53
Derik Archibald Singlespeed Men 35 / 37
Greg Luther Master 3Men 45+ 14 / 33

MABRA Cyclocross Championships (Nov 30 2008)

Yanni Papadopoulos Men's Cat 3-4 29 starters 4 / 23

Seattle Cyclocross Series - Monroe Fairgrounds (Nov 23 2008)

John-Christian Flack Cat 1/2 Men 11 / 24
Jeff Gaeckle Cat 4 Men 2 / 74
Jeff Evans Cat 4 Men 8 / 74
Greg Luther Master 3 Men 45+ 17 / 29
Derik Archibald Single Speed Men 7 / 35

Tacchino Ciclocross (Nov 23 2008)

Yanni Papadopoulos Men 3/4 5 / 42

Washington State Cyclocross Championships (Nov 16 2008)

John-Christian Flack Cat 1/2 Men 4 / 16
Jeff Evans Cat 4 Men 3 / 38
Greg Luther Mstr3Men 45+ 12 / 20
Andy Rosser MstrMen4 35+ 17 / 35

Seattle Cyclocross Series - Bremerton Fairgrounds (Nov 9 2008)

Jeff Gaeckle Cat 4 Men 4 / 62
Jeff Evans Cat 4 Men 10 / 62
Greg Luther Mstr3Men 45+ 16 / 28
John-Christian Flack Cat 1/2 Men 6 / 20
Robert Campbell Mstr1/2Men35+ 14 / 20
Andy Rosser MstrMen4 35+ 19 / 50

Beacon Cross #6 MAC Race Series. ECCC Race #3. NJ Cross Cup (Nov 8 2008)

Yanni Papadopoulos B MEN (Cat. 2,3,4) 3 / 61

Seattle Cyclocross Series - Donida Farms (Nov 2 2008)

John-Christian Flack Cat 1/2 Men 4 / 23
Jeff Gaeckle Cat 4 Men 8 / 70
Jeff Evans Cat 4 Men 13 / 70
Derik Archibald SingleSpeed Men 2 / 34
Michelle Kautzmann Women 3 21 / 22
Andy Rosser Master Men4 35+ 61 / 64

Seattle Cyclocross Series - Ft. Steilacoom (Oct 26 2008)

Robert Campbell Cat 1/2 Men 14 / 24
John-Christian Flack Cat 1/2 Men 19 / 24
Jeff Gaeckle Cat 4 Men 8 / 97
Derik Archibald SingleSpeed Men 2 / 28
Andy Rosser Master Men4 35+ 32 / 65

City Bikes DCCX (Oct 26 2008)

Yanni Papadopoulos Men 1/2/3 17 / 34

Cross Crusade #4 (Oct 25 2008)

John-Christian Flack Category A 15 / 47

Seattle Cyclocross Series - South Seatac (Oct 19 2008)

John-Christian Flack Cat 1/2 Men 7 / 25
Robert Campbell Cat 1/2 Men 15 / 25
Jeff Evans Cat 4 Men 7 / 94
Derik Archibald SingleSpeed Men 4 / 31
Greg Luther Master 3Men 45+ 25 / 27

Granogue Cross (Oct 18 2008)

Yanni Papadopoulos B Masters/55+ 2 / 77
Yanni Papadopoulos B Men 28 / 84

Seattle Cyclocross Series - South Seatac (Oct 12 2008)

Jeff Evans Cat 4 Men 5 / 91
Andy Rosser Master Men 4 35+ 26 / 80
Greg Luther Master 3 Men 45+ 15 / 30
John-Christian Flack Cat 1/2 Men 3 / 17

DocKore Cross (Oct 11 2008)

John-Christian Flack Men A 3 / 9

Cross Crusade #1 (Oct 5 2008)

John-Christian Flack Category A 56 / 73

Seattle Cyclocross - Evergreen High (Sep 28 2008)

John-Christian Flack Cat 1/2 Men 9 / 32
Jeff Evans Cat 4 Men 18 / 115
Greg Luther Master 3Men 45+ 15 / 31
Andy Rosser Master Men4 35+ 40 / 83

Rad Racing GP - UCI (Sep 21 2008)

John-Christian Flack Elite Men 26 / 36

Rad Racing GP (Sep 21 2008)

David Neubeck Cat 3 Men 22 / 48
Jeff Evans Cat 4 Men 10 / 35

Star-Crossed (NACT#1) (Sep 20 2008)

John-Christian Flack Elite Men 41 / 50
Brandee Era-miller Women 4 13 / 62

Cross Nationals Day 3 (Dec 15 2007)

John-Christian Flack Men 35-39 20 / 93

USGP Toyota Portland Cup Day Two (Dec 2 2007)

John-Christian Flack Elite Men 75 48 / 62

USGP Toyota Portland Cup (Dec 1 2007)

John-Christian Flack Elite Men 73 46 / 61

Tractor Cross (Nov 19 2007)

David Neubeck Men A 6 / 6

Plymouth South Cyclocross (Nov 11 2007)

Tom West Men Cat 4 32 / 43

2007 Canton Cup Cyclo-Cross Race. (NEBRA) (Oct 28 2007)

Tom West Cat 4 Men 53 / 93

MRC Cyclocross (Dec 3 2006)

Tom West Men Cat. 4 26 / 53

Baystate Cylocross UCI category 2 (Nov 25 2006)

Tom West Category: C Men 70 45 / 65

Cross Crusade (USGP Finale) (Nov 19 2006)

Jeff Evans Men C 14 / 58
John-Christian Flack USGP Elite Men 75 / 82

BRC / Slick Willy Cyclocross (Nov 19 2006)

Tom West MEN CITIZEN/CAT 4 35 / 67

Rad Cup Presented by Seasoned Skewers (Nov 18 2006)

John-Christian Flack Elite Men 68 / 88
David Neubeck Master 35+ 43 / 70

Fox Hollow Grand Prix CCX #1 (Oct 7 2006)

John-Christian Flack Men A 6 / 19