Log In

Team Overview: (Ger)

Team News Ticker Embed This

Team Race History

Download

CLIF Bar CrossVegas (Sep 21 2016)

Philipp Walsleben Men Elite 8 / 58
Benjamin Sonntag Men Elite 44 / 58
Louis Wolf Men Elite 54 / 58

EKZ CrossTour #1 - Baden (Sep 18 2016)

Lisa Heckmann Women Elite 10 / 32
Manuela Werkle Women Elite 30 / 32
Sabine Emunds Women Elite 31 / 32
Marcel Meisen Men Elite 5 / 46
Sascha Weber Men Elite 19 / 46
Michael (jr) schweizer Men Elite 24 / 46
Jonas Hablitzel Men Elite 42 / 46

Brico Cross Geraardsbergen (Sep 11 2016)

Philipp Walsleben Men Elite 27 / 39
Mara Schwager Women Elite 21 / 25

Qiansen Trophy Cyclocross Fengtai Station (Sep 3 2016)

Martin Tietz Elite Men 54 / 59

Qiansen Trophy Cyclocross Yanqing Station (Aug 31 2016)

Martin Tietz Men Elite 57 / 60

Internationale Sluitingsprijs Oostmalle (Feb 21 2016)

Philipp Walsleben Men Elite 23 / 37

G.P. Stad Eeklo (Feb 14 2016)

Marco Oberteicher Men Juniors 14 / 21
Mara Schwager Women Elite 17 / 20

Hansgrohe Superprestige #8 - Noordzeecross Middelkerke (Feb 13 2016)

Marco Oberteicher Men Juniors 33 / 35
Philipp Walsleben Men Elite 17 / 39
Mara Schwager Women Elite 29 / 35

Waaslandcross (Feb 6 2016)

Philipp Walsleben Men Elite 24 / 31

World Championships (Jan 30 2016)

Niklas Markl Men Juniors 10 / 64
Maximilian Mobis Men Juniors 36 / 64
Paul Rudolph Men Juniors 45 / 64
Marcel Meisen Men Elite 10 / 59
Philipp Walsleben Men Elite 19 / 59
Sascha Weber Men Elite 21 / 59
Elisabeth Brandau Women Elite 15 / 38
Felix Drumm Men Under 23 22 / 52
Yannick Gruner Men Under 23 26 / 52
Max Lindenau Men Under 23 44 / 52

World Cup #6 - Hoogerheide (Jan 24 2016)

Niklas Markl Men Juniors 22 / 68
Maximilian Mobis Men Juniors 24 / 68
Paul Rudolph Men Juniors 54 / 68
Fabian Bramer Men Juniors 59 / 68
Marcel Meisen Men Elite 9 / 71
Sascha Weber Men Elite 40 / 71
Wolfram Kurschat Men Elite 58 / 71
Ulrich Theobald Men Elite 64 / 71
Elisabeth Brandau Women Elite 21 / 65
Jessica Lambracht Women Elite 45 / 65
Mara Schwager Women Elite 63 / 65
Yannick Gruner Men Under 23 15 / 50
Lukas Meiler Men Under 23 32 / 50

Internationale Cyclo-Cross Rucphen (Jan 23 2016)

Maximilian Mobis Men Juniors 3 / 21
Paul Rudolph Men Juniors 9 / 21
Ulrich Theobald Men Elite 24 / 35

World Cup #5 - Lignières-en-Berry (Jan 17 2016)

Niklas Markl Men Juniors 22 / 39
Fabian Bramer Men Juniors 37 / 39
Marcel Meisen Men Elite 18 / 59
Sascha Weber Men Elite 26 / 59
Philipp Walsleben Men Elite 38 / 59
Wolfram Kurschat Men Elite 59 / 59
Elisabeth Brandau Women Elite 15 / 47

Grand Prix Möbel Alvisse (Jan 17 2016)

Ulrich Theobald Men Elite 18 / 25
Kristin Endres Women Elite 8 / 13
Mara Schwager Women Elite 11 / 13
Julia Nikolopoulos Women Elite 13 / 13

German National Championships (Jan 10 2016)

Maximilian Mobis Men Juniors 1 / 18
Niklas Markl Men Juniors 2 / 18
Paul Rudolph Men Juniors 3 / 18
Fabian Bramer Men Juniors 4 / 18
Jonas Rutsch Men Juniors 5 / 18
Timo Funck Men Juniors 6 / 18
Julian Rottmann Men Juniors 7 / 18
Joshua Arnold Men Juniors 8 / 18
Tarik Haupt Men Juniors 9 / 18
Lukas Baldinger Men Juniors 10 / 18
Martin Nitzschmann Men Juniors 11 / 18
Marco Oberteicher Men Juniors 12 / 18
Felix Holst Men Juniors 13 / 18
Domenic Karrasch Men Juniors 14 / 18
Jan Wolfer Men Juniors 15 / 18
Jan Toenhake Men Juniors 16 / 18
Yannick Hund Men Juniors 17 / 18
Leon Maurice witt Men Juniors 18 / 18
Philipp Walsleben Men Elite 1 / 43
Sascha Weber Men Elite 2 / 43
Marcel Meisen Men Elite 3 / 43
Michael (jr) schweizer Men Elite 4 / 43
Markus Bauer Men Elite 5 / 43
Jannick Geisler Men Elite 6 / 43
Ole Quast Men Elite 7 / 43
Maximilian Holz Men Elite 8 / 43
Marvin Schmidt Men Elite 9 / 43
Wolfram Kurschat Men Elite 10 / 43
Lysander Kiesel Men Elite 11 / 43
Yannick Mayer Men Elite 12 / 43
Michael Schuchardt Men Elite 13 / 43
Gerrit Rosenkranz Men Elite 14 / 43
Benjamin Sydlik Men Elite 15 / 43
Gerrit Henrich Men Elite 16 / 43
Marco Rödel Men Elite 17 / 43
Ulrich Theobald Men Elite 18 / 43
Tim Rieckmann Men Elite 19 / 43
Sascha Schraml Men Elite 20 / 43
Michael Walter Men Elite 21 / 43
Tobias Deprie Men Elite 22 / 43
Tom Ettlich Men Elite 23 / 43
Philipp Becker Men Elite 24 / 43
Marcus Bangert Men Elite 25 / 43
Tilo Dorowski Men Elite 26 / 43
Toni Bretschneider Men Elite 27 / 43
Michael Eilting Men Elite 28 / 43
Christopher Kamphaus Men Elite 29 / 43
Alexander Loos Men Elite 30 / 43
Alexander Schlenkrich Men Elite 31 / 43
Uwe-peter Groß Men Elite 32 / 43
Christoph Hinkel Men Elite 33 / 43
Mirko Volk Men Elite 34 / 43
Jörn Breckwoldt Men Elite 35 / 43
Andreas Thiel Men Elite 36 / 43
Hendrik Franke Men Elite 37 / 43
Andre Deuschle Men Elite 38 / 43
Sascha Berger Men Elite 39 / 43
Andreas Kemper Men Elite 40 / 43
Marcel Wolfstädter Men Elite 41 / 43
Felix Paul Men Elite 42 / 43
Jörg Bräunig Men Elite 43 / 43
Elisabeth Brandau Women Elite 1 / 38
Jessica Lambracht Women Elite 2 / 38
Lisa Heckmann Women Elite 3 / 38
Gesa Bruechmann Women Elite 4 / 38
Stefanie Paul Women Elite 5 / 38
Annika Wohlfahrt Women Elite 6 / 38
Kristin Endres Women Elite 7 / 38
Benita Wesselhoeft Women Elite 8 / 38
Agnes Naumann Women Elite 9 / 38
Lisa Müller-ott Women Elite 10 / 38
Lina Rausch Women Elite 11 / 38
Larissa Luttuschka Women Elite 12 / 38
Yvonne Fiedler Women Elite 13 / 38
Jana Suess Women Elite 14 / 38
Silke Keil Women Elite 15 / 38
Tina Schulz Women Elite 16 / 38
Eileen Kannis Women Elite 17 / 38
Lena Bischoff-stein Women Elite 18 / 38
Liv-susanne Bachmann Women Elite 19 / 38
Anne-josepha Bertram Women Elite 20 / 38
Mara Schwager Women Elite 21 / 38
Sonja Ludwig Women Elite 22 / 38
Julia Nikolopoulos Women Elite 23 / 38
Birgit Unterberger Women Elite 24 / 38
Julia Wahning Women Elite 25 / 38
Cordula Neudorffer Women Elite 26 / 38
Claudia Moser Women Elite 27 / 38
Ellen Vossebers Women Elite 28 / 38
Yvonne Schröder Women Elite 29 / 38
Lina Volker Women Elite 30 / 38
Lina Ellmer Women Elite 31 / 38
Diana Steffenhagen Women Elite 32 / 38
Antje Thode Women Elite 33 / 38
Ulrike Borgmann Women Elite 34 / 38
Britta Werners Women Elite 35 / 38
Stefanie Annika wasmundt Women Elite 36 / 38
Silvia Trauth Women Elite 37 / 38
Maren Sostmann Women Elite 38 / 38
Felix Drumm Men Under 23 1 / 25
Max Lindenau Men Under 23 2 / 25
Yannick Gruner Men Under 23 3 / 25
Georg Egger Men Under 23 4 / 25
Lukas Baum Men Under 23 5 / 25
Lukas Meiler Men Under 23 6 / 25
Lucas Carstensen Men Under 23 7 / 25
Jakob Hartmann Men Under 23 8 / 25
Raphael Schröder Men Under 23 9 / 25
Frederik Hähnel Men Under 23 10 / 25
Steven Schreiber Men Under 23 11 / 25
Steffen Müller Men Under 23 12 / 25
Lutz Staake Men Under 23 13 / 25
Julius Selig Men Under 23 14 / 25
Rico Seidel Men Under 23 15 / 25
Andreas Egger Men Under 23 16 / 25
Jonas Hablitzel Men Under 23 17 / 25
Justin Rudolph Men Under 23 18 / 25
Patrick Olberding Men Under 23 19 / 25
Franz Egert Men Under 23 20 / 25
Paul Dahlke Men Under 23 21 / 25
Jakob Schlenkrich Men Under 23 22 / 25
Paul Schiller Men Under 23 23 / 25
Jonas Kamman Men Under 23 24 / 25
Jonas Wehrmann Men Under 23 25 / 25

Challenge Cyclo-cross race powered by Centurion (Jan 6 2016)

Stefanie Paul Women Elite 1 / 6
Lisa Heckmann Women Elite 2 / 6
Annika Wohlfahrt Women Elite 3 / 6
Agnes Naumann Women Elite 4 / 6
Veronika Weiss Women Elite 5 / 6
Lydia Bernhard Women Elite 6 / 6
Sascha Weber Men Elite 1 / 19
Moritz Milatz Men Elite 3 / 19
Maximilian Holz Men Elite 5 / 19
Markus Bauer Men Elite 7 / 19
Christian Pfäffle Men Elite 8 / 19
Severin Schweisguth Men Elite 9 / 19
Jannik Simon Men Elite 10 / 19
Tom Ettlich Men Elite 11 / 19
Aaron Beck Men Elite 12 / 19
Marcus Bangert Men Elite 13 / 19
Gabriel Sindlinger Men Elite 14 / 19
Stefan Schairer Men Elite 15 / 19
Felix Paul Men Elite 16 / 19
Roman Beck Men Elite 17 / 19
Simon Pfau Men Elite 18 / 19
Florian Hameister Men Elite 19 / 19

SOUDAL Classics - Cyclocross Leuven (Jan 3 2016)

Yannick Mayer Men Elite 28 / 34

EKZ CrossTour #5 - Meilen (Jan 2 2016)

Elisabeth Brandau Women Elite 5 / 27
Sabine Spitz Women Elite 9 / 27
Janine Schneider Women Elite 24 / 27
Lydia Bernhard Women Elite 27 / 27
Sascha Weber Men Elite 2 / 43
Michael (jr) schweizer Men Elite 24 / 43
Jonas Hablitzel Men Elite 38 / 43

Internationale Centrumcross van Surhuisterveen (Jan 2 2016)

Philipp Walsleben Men Elite 2 / 35
Marcel Meisen Men Elite 4 / 35
Markus Schulte-luenzum Men Elite 21 / 35
Fabian Brzezinski Men Elite 27 / 35
Tim Rieckmann Men Elite 29 / 35
Tilo Dorowski Men Elite 34 / 35
Alexander Schlenkrich Men Elite 35 / 35

BPost Bank Trofee #7 - G.P. Sven Nys (Jan 1 2016)

Marco Oberteicher Men Juniors 33 / 38
Philipp Walsleben Men Elite 15 / 32
Yannick Mayer Men Elite 30 / 32
Kristin Endres Women Elite 24 / 29
Frederik Hähnel Men Under 23 29 / 32

Grand Prix Hotel Threeland (Jan 1 2016)

Mara Schwager Women Elite 9 / 10
Marcel Meisen Men Elite 1 / 33
Felix Drumm Men Elite 8 / 33
Yannick Gruner Men Elite 12 / 33

Versluys Cyclocross (Dec 30 2015)

Maximilian Mobis Men Juniors 5 / 29
Paul Rudolph Men Juniors 9 / 29
Juri Hollmann Men Juniors 13 / 29
Frederik Hähnel Men Elite 30 / 35
Yvonne Fiedler Women Elite 20 / 30
Kristin Endres Women Elite 23 / 30
Julia Nikolopoulos Women Elite 24 / 30

Azencross / Cross des as (Dec 29 2015)

Maximilian Mobis Men Juniors 13 / 56
Paul Rudolph Men Juniors 19 / 56
Juri Hollmann Men Juniors 26 / 56
Marco Oberteicher Men Juniors 43 / 56
Philipp Walsleben Men Elite 30 / 52
Markus Schulte-luenzum Men Elite 43 / 52
Yannick Mayer Men Elite 46 / 52
Kristin Endres Women Elite 40 / 58
Yvonne Fiedler Women Elite 45 / 58
Julia Nikolopoulos Women Elite 51 / 58
Yannick Gruner Men Under 23 21 / 56
Lukas Meiler Men Under 23 29 / 56
Frederik Hähnel Men Under 23 45 / 56

Hansgrohe Superprestige #6 - Diegem (Dec 27 2015)

Philipp Walsleben Men Elite 9 / 56
Marcel Meisen Men Elite 24 / 56
Sascha Weber Men Elite 27 / 56
Ulrich Theobald Men Elite 42 / 56

UCI World Cup #5 - Heusden-Zolder (Dec 26 2015)

Niklas Markl Men Juniors 20 / 63
Maximilian Mobis Men Juniors 34 / 63
Paul Rudolph Men Juniors 36 / 63
Tarik Haupt Men Juniors 48 / 63
Juri Hollmann Men Juniors 54 / 63
Sascha Weber Men Elite 27 / 61
Ole Quast Men Elite 38 / 61
Ulrich Theobald Men Elite 56 / 61
Yannick Mayer Men Elite 58 / 61
Elisabeth Brandau Women Elite 17 / 63
Stefanie Paul Women Elite 51 / 63
Yvonne Fiedler Women Elite 61 / 63
Felix Drumm Men Under 23 23 / 55
Yannick Gruner Men Under 23 24 / 55
Max Lindenau Men Under 23 34 / 55
Lukas Meiler Men Under 23 37 / 55
Manuel Müller Men Under 23 41 / 55

Crossrace GP Luzern (Dec 26 2015)

Sabine Spitz Women Elite 1 / 19
Mara Schwager Women Elite 14 / 19
Manuela Werkle Women Elite 18 / 19
Markus Bauer Men Elite 21 / 37
Jonas Hablitzel Men Elite 29 / 37
Marcel Weber Men Elite 35 / 37

World Cup #3 - Namur (Dec 20 2015)

Maximilian Mobis Men Juniors 30 / 65
Niklas Markl Men Juniors 36 / 65
Paul Rudolph Men Juniors 50 / 65
Tarik Haupt Men Juniors 56 / 65
Marcel Meisen Men Elite 21 / 70
Sascha Weber Men Elite 35 / 70
Michael (jr) schweizer Men Elite 40 / 70
Philipp Walsleben Men Elite 48 / 70
Elisabeth Brandau Women Elite 28 / 63
Jessica Lambracht Women Elite 56 / 63
Lina Rausch Women Elite 62 / 63
Mara Schwager Women Elite 63 / 63
Yannick Gruner Men Under 23 23 / 48
Felix Drumm Men Under 23 35 / 48
Manuel Müller Men Under 23 43 / 48

Scheldecross Antwerpen (Dec 19 2015)

Timo Funck Men Juniors 33 / 47
Philipp Walsleben Men Elite 16 / 33

Hansgrohe Superprestige #5 - Spa-Francorchamps (Dec 13 2015)

Marcel Meisen Men Elite 15 / 23
Mara Schwager Women Elite 18 / 21
Julia Nikolopoulos Women Elite 20 / 21
Felix Drumm Men Under 23 18 / 33

EKZ CrossTour #4 - Eschenbach (Dec 13 2015)

Sabine Spitz Women Elite 8 / 33
Michael (jr) schweizer Men Elite 19 / 44

Toi Toi Cup #8 - Mladá Boleslav (Dec 12 2015)

Frederik Hähnel Men Elite 20 / 32

Zilvermeercross (Dec 12 2015)

Philipp Walsleben Men Elite 10 / 37
Gerrit Henrich Men Elite 36 / 37

Ciclocross del Ponte (Dec 8 2015)

Marcel Meisen Men Elite 1 / 43

Flandriencross Hamme (Nov 29 2015)

Philipp Walsleben Men Elite 22 / 36
Yannick Gruner Men Under 23 15 / 39

UCI World Cup #3 - Koksijde (Nov 22 2015)

Jessica Lambracht Women Elite 19 / 40
Stefanie Paul Women Elite 32 / 40
Marcel Meisen Men Elite 17 / 20

SOUDAL Classics - GP Hasselt (Nov 21 2015)

Marcel Meisen Men Elite 16 / 28
Maximilian Holz Men Elite 26 / 28
Mara Schwager Women Elite 22 / 23

Toi Toi Cup #7 - Unicov (Nov 17 2015)

Maximilian Mobis Men Juniors 3 / 26
Paul Rudolph Men Juniors 14 / 26
Marcel Meisen Men Elite 1 / 44

Int.Radquerfeldein GP Lambach/Stadl-Paura (Nov 15 2015)

Lukas Meiler Men Elite 2 / 26
Michael Walter Men Elite 16 / 26
Alexander Loos Men Elite 20 / 26
Felix Wilhelm Men Elite 21 / 26

Hansgrohe Superprestige #4 - Gavere (Nov 15 2015)

Marcel Meisen Men Elite 15 / 32

Flückiger Cross Madiswil (Nov 15 2015)

Sascha Weber Men Elite 1 / 32

Toi Toi Cup #6 - Holé Vrchy (Nov 14 2015)

Frederik Hähnel Men Elite 20 / 34

GGEW City Cross Cup (Nov 8 2015)

Jessica Lambracht Women Elite 2 / 25
Elisabeth Brandau Women Elite 5 / 25
Stefanie Paul Women Elite 7 / 25
Caroline Schiff Women Elite 8 / 25
Lisa Heckmann Women Elite 9 / 25
Hanka Kupfernagel Women Elite 10 / 25
Benita Wesselhoeft Women Elite 11 / 25
Lina Rausch Women Elite 14 / 25
Liv-susanne Bachmann Women Elite 16 / 25
Sonja Ludwig Women Elite 17 / 25
Lydia Bernhard Women Elite 18 / 25
Eva Barthelmes Women Elite 19 / 25
Pepe Phillips Women Elite 20 / 25
Katharina Kurz Women Elite 21 / 25
Julia Nikolopoulos Women Elite 22 / 25
Kristina Reisinger Women Elite 23 / 25
Sabine Emunds Women Elite 24 / 25
Silvia Trauth Women Elite 25 / 25
Sascha Weber Men Elite 2 / 51
Yannick Gruner Men Elite 9 / 51
Ole Quast Men Elite 12 / 51
Felix Drumm Men Elite 14 / 51
Marco König Men Elite 15 / 51
Michael (jr) schweizer Men Elite 18 / 51
Lukas Meiler Men Elite 19 / 51
Georg Egger Men Elite 21 / 51
Marvin Schmidt Men Elite 23 / 51
Sascha Starker Men Elite 24 / 51
Jonas Hablitzel Men Elite 27 / 51
Gerrit Henrich Men Elite 28 / 51
Jan Dieteren Men Elite 29 / 51
Roman Sedlmeier Men Elite 31 / 51
Wolfram Kurschat Men Elite 32 / 51
Jannik Simon Men Elite 34 / 51
Uwe-peter Groß Men Elite 36 / 51
Pierre Happel Men Elite 37 / 51
Mirko Volk Men Elite 38 / 51
Rico Seidel Men Elite 39 / 51
Alexander Prieschl Men Elite 40 / 51
Lutz Staake Men Elite 41 / 51
Phil Herbst Men Elite 43 / 51
Julius Selig Men Elite 44 / 51
Bastian Becker Men Elite 45 / 51
Carsten Buchberger Men Elite 46 / 51
Maximilian Föller Men Elite 47 / 51
Manuel Müller Men Elite 48 / 51
Christopher Henny Men Elite 49 / 51
Michael Henkel Men Elite 50 / 51
Andre Deuschle Men Elite 51 / 51

Hansgrohe Superprestige #3 - Ruddervoorde (Nov 8 2015)

Maximilian Mobis Men Juniors 18 / 64
Paul Rudolph Men Juniors 32 / 64
Tarik Haupt Men Juniors 37 / 64
Marcel Meisen Men Elite 14 / 41
Philipp Walsleben Men Elite 20 / 41
Max Lindenau Men Under 23 27 / 58
Paul Lindenau Men Under 23 39 / 58

Koppenbergcross (Nov 1 2015)

Felix Drumm Men Under 23 16 / 51

EKZ CrossTour #3 - Hittnau (Nov 1 2015)

Hanka Kupfernagel Women Elite 5 / 32
Annika Wohlfahrt Women Elite 24 / 32
Lydia Bernhard Women Elite 27 / 32
Manuela Werkle Women Elite 32 / 32
Sascha Weber Men Elite 2 / 39
Marcel Meisen Men Elite 7 / 39
Michael (jr) schweizer Men Elite 15 / 39
Jonas Hablitzel Men Elite 32 / 39
Georg Egger Men Elite 33 / 39

Cyclo-cross International de Marle (Nov 1 2015)

Mara Schwager Women Elite 10 / 10

Toi Toi Cup #5 - Louny (Oct 31 2015)

Marcel Seidel Men Elite 25 / 36
Steffen Wolfram Men Elite 33 / 36

Niels Albert Cyclo-cross (Oct 31 2015)

Marcel Meisen Men Elite 7 / 25
Philipp Walsleben Men Elite 9 / 25
Mara Schwager Women Elite 26 / 33

Toi Toi Cup #4 - Tabor (Oct 28 2015)

Frederik Hähnel Men Elite 40 / 58
Hanka Kupfernagel Women Elite 4 / 28

Internationales Radquer Steinmaur (Oct 25 2015)

Hanka Kupfernagel Women Elite 1 / 17
Annika Wohlfahrt Women Elite 13 / 17
Lydia Bernhard Women Elite 15 / 17
Manuela Werkle Women Elite 17 / 17
Sascha Weber Men Elite 4 / 32
Michael (jr) schweizer Men Elite 15 / 32
Jonas Hablitzel Men Elite 24 / 32
Ulrich Theobald Men Elite 25 / 32

Grand-Prix de la Commune de Contern (Oct 25 2015)

Felix Drumm Men Elite 4 / 39

Kiremko Nacht van Woerden (Oct 20 2015)

Marcel Meisen Men Elite 2 / 41
Philipp Walsleben Men Elite 9 / 41

World Cup #2 - Valkenburg (Oct 18 2015)

Maximilian Mobis Men Juniors 28 / 57
Martin Meiler Men Juniors 44 / 57
Paul Rudolph Men Juniors 46 / 57
Tarik Haupt Men Juniors 48 / 57
Marcel Meisen Men Elite 11 / 64
Sascha Weber Men Elite 19 / 64
Philipp Walsleben Men Elite 34 / 64
Yannick Mayer Men Elite 55 / 64
Roland Siegbert Men Elite 62 / 64
Patrick Lechner Men Elite 64 / 64
Stefanie Paul Women Elite 41 / 51
Lina Rausch Women Elite 50 / 51
Felix Drumm Men Under 23 21 / 46
Paul Lindenau Men Under 23 27 / 46
Lukas Meiler Men Under 23 31 / 46
Yannick Gruner Men Under 23 34 / 46
Manuel Müller Men Under 23 38 / 46

bpost bank trofee #1 - Ronse-Kluisbergen (Oct 11 2015)

Marcel Meisen Men Elite 16 / 31

GP 5 Sterne Region (Oct 11 2015)

Sascha Weber Men Elite 1 / 24
Jonas Hablitzel Men Elite 24 / 24

Toi Toi Cup #3 - Milovice (Oct 10 2015)

Frederik Hähnel Men Elite 26 / 36

EKZ CrossTour #2 - Dielsdorf (Oct 4 2015)

Hanka Kupfernagel Women Elite 2 / 37
Annika Wohlfahrt Women Elite 29 / 37
Lydia Bernhard Women Elite 35 / 37
Sascha Weber Men Elite 5 / 43
Roman Sedlmeier Men Elite 38 / 43

Hansgrohe Superprestige #1 - Gieten (Oct 4 2015)

Philipp Walsleben Men Elite 12 / 33
Marcel Meisen Men Elite 26 / 33
Felix Drumm Men Under 23 17 / 45

Toi Toi Cup #2 - Hlinsko (Oct 3 2015)

Frederik Hähnel Men Elite 32 / 42

Toi Toi Cup #1 - Slaný (Sep 28 2015)

Maximilian Mobis Men Juniors 4 / 28
Paul Rudolph Men Juniors 7 / 28
Tarik Haupt Men Juniors 9 / 28
Marcel Meisen Men Elite 1 / 55
Frederik Hähnel Men Elite 49 / 55
Hanka Kupfernagel Women Elite 2 / 23

Steenbergcross (Sep 27 2015)

Philipp Walsleben Men Elite 6 / 28

Radcross Illnau (Sep 27 2015)

Hanka Kupfernagel Women Elite 1 / 19
Annika Wohlfahrt Women Elite 13 / 19
Lydia Bernhard Women Elite 18 / 19
Michael (jr) schweizer Men Elite 7 / 28
Jonas Hablitzel Men Elite 25 / 28
Marcel Weber Men Elite 26 / 28

SOUDAL Classics - GP Neerpelt (Sep 26 2015)

Gerrit Henrich Men Elite 25 / 25
Yvonne Fiedler Women Elite 21 / 30
Lena Bischoff-stein Women Elite 23 / 30

CLIF® Bar CrossVegas (Sep 16 2015)

Philipp Walsleben Men Elite 30 / 67
Benjamin Sonntag Men Elite 53 / 67
Sascha Weber Men Elite 63 / 67

EKZ CrossTour #1 - Baden (Sep 13 2015)

Hanka Kupfernagel Women Elite 4 / 32
Yvonne Fiedler Women Elite 21 / 32
Lydia Bernhard Women Elite 29 / 32
Kristina Reisinger Women Elite 31 / 32
Sabine Emunds Women Elite 32 / 32
Philipp Walsleben Men Elite 2 / 49
Marcel Meisen Men Elite 13 / 49
Max Walsleben Men Elite 34 / 49
Michael (jr) schweizer Men Elite 35 / 49
Jonas Hablitzel Men Elite 41 / 49
Felix Odebrecht Men Elite 43 / 49

World Championships (Jan 31 2015)

Ludwig Cords Men Juniors 18 / 71
Raphael Schröder Men Juniors 36 / 71
Maximilian Mobis Men Juniors 44 / 71
Paul Rudolph Men Juniors 59 / 71
Tarik Haupt Men Juniors 63 / 71
Marcel Meisen Men Elite 8 / 52
Philipp Walsleben Men Elite 9 / 52
Jessica Lambracht Women Elite 24 / 45
Lisa Heckmann Women Elite 29 / 45
Felix Drumm Men Under 23 27 / 49
Paul Lindenau Men Under 23 33 / 49

World Cup #6 (Jan 25 2015)

Raphael Schröder Men Juniors 39 / 71
Maximilian Mobis Men Juniors 42 / 71
Ludwig Cords Men Juniors 43 / 71
Paul Rudolph Men Juniors 47 / 71
Tarik Haupt Men Juniors 53 / 71
Philipp Walsleben Men Elite 14 / 65
Marcel Meisen Men Elite 17 / 65
Sascha Weber Men Elite 30 / 65
Ole Quast Men Elite 38 / 65
Jessica Lambracht Women Elite 24 / 52
Lisa Heckmann Women Elite 27 / 52
Felix Drumm Men Under 23 14 / 49
Yannick Gruner Men Under 23 22 / 49
Paul Lindenau Men Under 23 32 / 49
Max Lindenau Men Under 23 34 / 49
Manuel Müller Men Under 23 41 / 49

Cyclo-cross International de Nommay (Jan 18 2015)

Marcel Meisen Men Elite 6 / 28
Felix Drumm Men Elite 18 / 28
Manuel Müller Men Elite 25 / 28

Grand Prix Möbel Alvisse (Jan 18 2015)

Yannick Gruner Men Elite 13 / 23

German National Championships (Jan 11 2015)

Ludwig Cords Men Juniors 1 / 18
Raphael Schröder Men Juniors 2 / 18
Tarik Haupt Men Juniors 3 / 18
Paul Rudolph Men Juniors 4 / 18
Maximilian Mobis Men Juniors 5 / 18
Björn Traenckner Men Juniors 6 / 18
Lauritz Urnauer Men Juniors 7 / 18
Martin Meiler Men Juniors 8 / 18
Felix Holst Men Juniors 9 / 18
Jonas Rutsch Men Juniors 10 / 18
Fabian Brämer Men Juniors 11 / 18
Niklas Schehl Men Juniors 12 / 18
Paul Schiller Men Juniors 13 / 18
Jakob Zöttler Men Juniors 14 / 18
Dzejlan Demic Men Juniors 15 / 18
Leon Maurice witt Men Juniors 16 / 18
Philipp Plambeck Men Juniors 17 / 18
Max Mudrick Men Juniors 18 / 18
Marcel Meisen Men Elite 1 / 38
Sascha Weber Men Elite 2 / 38
Philipp Walsleben Men Elite 3 / 38
Ole Quast Men Elite 4 / 38
Max Walsleben Men Elite 5 / 38
Markus Schulte-luenzum Men Elite 6 / 38
Michael (jr) schweizer Men Elite 7 / 38
Gerrit Rosenkranz Men Elite 8 / 38
Yannick Mayer Men Elite 9 / 38
Jannick Geisler Men Elite 10 / 38
Sascha Wagner Men Elite 11 / 38
Tim Rieckmann Men Elite 12 / 38
Ulrich Theobald Men Elite 13 / 38
Maximilian Holz Men Elite 14 / 38
Sven Kuschla Men Elite 15 / 38
Hendrik Vöks Men Elite 16 / 38
Severin Schweisguth Men Elite 17 / 38
Michael Schuchardt Men Elite 18 / 38
Tobias Deprie Men Elite 19 / 38
Toni Bretschneider Men Elite 20 / 38
Thomas Hannöver Men Elite 21 / 38
Tobias Tetzlaff Men Elite 22 / 38
Sebastian Geuthner Men Elite 23 / 38
Christopher Maletz Men Elite 24 / 38
Roman Sedlmeier Men Elite 25 / 38
Alexander Schlenkrich Men Elite 26 / 38
Sascha Böhm Men Elite 27 / 38
Stefan Freudenberg Men Elite 28 / 38
Tommy Galle Men Elite 29 / 38
Michael Walter Men Elite 30 / 38
Jan-david Manntz Men Elite 31 / 38
Alexander Loos Men Elite 32 / 38
Mirko Volk Men Elite 33 / 38
Andre Deuschle Men Elite 34 / 38
Thorben Woelki Men Elite 35 / 38
Felix Paul Men Elite 36 / 38
Roman Schallon Men Elite 37 / 38
Phil Herbst Men Elite 38 / 38
Jessica Lambracht Women Elite 1 / 27
Lisa Heckmann Women Elite 2 / 27
Sabine Spitz Women Elite 3 / 27
Hanka Kupfernagel Women Elite 4 / 27
Stefanie Paul Women Elite 5 / 27
Corinna Lechner Women Elite 6 / 27
Elisabeth Röpke Women Elite 7 / 27
Benita Wesselhoeft Women Elite 8 / 27
Johanna Müller Women Elite 9 / 27
Yvonne Fiedler Women Elite 10 / 27
Lena Bischoff-stein Women Elite 11 / 27
Lina Rausch Women Elite 12 / 27
Veronika Weiss Women Elite 13 / 27
Bettina Lambracht Women Elite 14 / 27
Liv-susanne Bachmann Women Elite 15 / 27
Annika Wohlfahrt Women Elite 16 / 27
Silke Keil Women Elite 17 / 27
Claudia Moser Women Elite 18 / 27
Eileen Kannis Women Elite 19 / 27
Lisa Gärtitz Women Elite 20 / 27
Anne-josepha Bertram Women Elite 21 / 27
Antje Thode Women Elite 22 / 27
Stefanie Annika wasmundt Women Elite 23 / 27
Lea Zechner Women Elite 24 / 27
Kristin Dörfer Women Elite 25 / 27
Steffi Schulze Women Elite 26 / 27
Melanie Hodel Women Elite 27 / 27
Felix Drumm Men Under 23 1 / 22
Yannick Gruner Men Under 23 2 / 22
Silvio Herklotz Men Under 23 3 / 22
Max Lindenau Men Under 23 4 / 22
Paul Lindenau Men Under 23 5 / 22
Steven Schreiber Men Under 23 6 / 22
Manuel Müller Men Under 23 7 / 22
Martin Frey Men Under 23 8 / 22
Georg Egger Men Under 23 9 / 22
Steffen Müller Men Under 23 10 / 22
Justin Rudolph Men Under 23 11 / 22
Jonas Hablitzel Men Under 23 12 / 22
Mike Egger Men Under 23 13 / 22
Rico Seidel Men Under 23 14 / 22
Jakob Schlenkrich Men Under 23 15 / 22
Jannik Simon Men Under 23 16 / 22
Franz Egert Men Under 23 17 / 22
Lucas Carstensen Men Under 23 18 / 22
Lars Nicolai Men Under 23 19 / 22
Jonas Wehrmann Men Under 23 20 / 22
Philipp Kunz Men Under 23 21 / 22
Frederik Hähnel Men Under 23 22 / 22

Soudal Cyclo-cross Leuven (Jan 4 2015)

Ludwig Cords Men Juniors 8 / 28
Lauritz Urnauer Men Juniors 24 / 28
Philipp Walsleben Men Elite 5 / 32
Sascha Weber Men Elite 15 / 32
Paul Lindenau Men Elite 25 / 32
Yannick Mayer Men Elite 30 / 32

Lutterbach (Jan 3 2015)

Sascha Wagner Men Elite 15 / 31
Felix Drumm Men Elite 17 / 31
Roman Sedlmeier Men Elite 28 / 31

Radquer Bussnang (Jan 2 2015)

Michael (jr) schweizer Men Elite 17 / 29

Internationale Centrumcross van Surhuisterveen (Jan 2 2015)

Lena Bischoff-stein Women Elite 9 / 19
Yannick Gruner Men Elite 11 / 27
Markus Schulte-luenzum Men Elite 15 / 27
Yannick Mayer Men Elite 16 / 27
Max Lindenau Men Elite 21 / 27
Sven Kuschla Men Elite 23 / 27

Grand Prix Hotel Threeland (Jan 1 2015)

Felix Drumm Men Elite 4 / 30
Sascha Wagner Men Elite 20 / 30
Tobias Deprie Men Elite 26 / 30

G.P. Sven Nys (Jan 1 2015)

Marcel Meisen Men Elite 10 / 34
Yannick Mayer Men Elite 26 / 34
Steven Schreiber Men Under 23 22 / 29

bpost bank trofee #6 - Azencross (Dec 30 2014)

Marcel Meisen Men Elite 12 / 47
Philipp Walsleben Men Elite 15 / 47
Yannick Mayer Men Elite 37 / 47
Steven Schreiber Men Under 23 33 / 43

Superprestige #5 - Diegem (Dec 28 2014)

Philipp Walsleben Men Elite 7 / 47
Marcel Meisen Men Elite 13 / 47
Sascha Weber Men Elite 28 / 47
Yannick Mayer Men Elite 35 / 47
Ulrich Theobald Men Elite 42 / 47
Steven Schreiber Men Under 23 43 / 54

Versluys cyclocross Bredene (Dec 27 2014)

Ulrich Theobald Men Elite 32 / 38

World Cup #5 (Dec 26 2014)

Ludwig Cords Men Juniors 30 / 60
Tarik Haupt Men Juniors 39 / 60
Raphael Schröder Men Juniors 41 / 60
Maximilian Mobis Men Juniors 43 / 60
Martin Meiler Men Juniors 49 / 60
Paul Rudolph Men Juniors 52 / 60
Philipp Walsleben Men Elite 5 / 53
Sascha Weber Men Elite 8 / 53
Marcel Meisen Men Elite 12 / 53
Ole Quast Men Elite 26 / 53
Yannick Mayer Men Elite 46 / 53
Ulrich Theobald Men Elite 50 / 53
Lisa Heckmann Women Elite 30 / 51
Max Lindenau Men Under 23 33 / 41
Steven Schreiber Men Under 23 35 / 41
Manuel Müller Men Under 23 38 / 41
Justin Rudolph Men Under 23 41 / 41

Internationales Radquer Dagmersellen (Dec 26 2014)

Marcel Weber Men Elite 24 / 26

World Cup #4 (Dec 21 2014)

Raphael Schröder Men Juniors 30 / 63
Ludwig Cords Men Juniors 36 / 63
Tarik Haupt Men Juniors 52 / 63
Maximilian Mobis Men Juniors 53 / 63
Philipp Walsleben Men Elite 3 / 57
Sascha Weber Men Elite 9 / 57
Marcel Meisen Men Elite 13 / 57
Ole Quast Men Elite 37 / 57
Michael (jr) schweizer Men Elite 44 / 57
Jessica Lambracht Women Elite 23 / 54
Lisa Heckmann Women Elite 39 / 54
Felix Drumm Men Under 23 25 / 42
Lukas Meiler Men Under 23 33 / 42
Manuel Müller Men Under 23 38 / 42

Noordvlees Van Gool Cyclocross Essen (Dec 20 2014)

Raphael Schröder Men Juniors 27 / 40
Philipp Walsleben Men Elite 5 / 29
Steven Schreiber Men Under 23 27 / 36

Cyclocross van het Waasland (Dec 17 2014)

Marcel Meisen Men Elite 6 / 40
Philipp Walsleben Men Elite 12 / 40

EKZ CrossTour #4 - Eschenbach (Dec 14 2014)

Sabine Spitz Women Elite 6 / 23
Lydia Bernhard Women Elite 23 / 23
Sascha Weber Men Elite 1 / 35
Lukas Meiler Men Elite 27 / 35

Zilvermeercross (Dec 14 2014)

Lauritz Urnauer Men Juniors 26 / 34
Tarik Haupt Men Juniors 27 / 34
Paul Rudolph Men Juniors 28 / 34
Maximilian Mobis Men Juniors 29 / 34
Philipp Walsleben Men Elite 8 / 33
Yannick Gruner Men Elite 30 / 33
Lena Bischoff-stein Women Elite 18 / 28

Scheldecross Antwerpen (Dec 13 2014)

Paul Rudolph Men Juniors 24 / 40
Lauritz Urnauer Men Juniors 29 / 40
Tarik Haupt Men Juniors 31 / 40
Maximilian Mobis Men Juniors 36 / 40
Philipp Walsleben Men Elite 5 / 38
Sascha Weber Men Elite 23 / 38
Marcel Meisen Men Elite 24 / 38
Yannick Gruner Men Elite 34 / 38
Lena Bischoff-stein Women Elite 17 / 27
Yvonne Fiedler Women Elite 19 / 27

Vlaamse Druivencross (Dec 7 2014)

Ludwig Cords Men Juniors 11 / 17
Philipp Walsleben Men Elite 4 / 34
Marcel Meisen Men Elite 6 / 34

Toi Toi Cup #6 - Kolín (Dec 6 2014)

Frederik Hähnel Men Elite 35 / 40

GP Hasselt (Dec 6 2014)

Ludwig Cords Men Juniors 19 / 26
Philipp Walsleben Men Elite 12 / 30
Marcel Meisen Men Elite 18 / 30
Christoph Ambroziak Men Elite 27 / 30
Markus Schulte-luenzum Men Elite 28 / 30
Paul Lindenau Men Under 23 23 / 25

bpost bank trofee #3 - Hamme-Zogge (Nov 30 2014)

Philipp Walsleben Men Elite 3 / 36
Marcel Meisen Men Elite 8 / 36

World Cup #3 (Nov 29 2014)

Philipp Walsleben Men Elite 5 / 40
Sascha Weber Men Elite 19 / 40
Marcel Meisen Men Elite 26 / 40

Superprestige #4 - Spa-Francorchamps (Nov 23 2014)

Raphael Schröder Men Juniors 13 / 38
Marcel Meisen Men Elite 15 / 33
Ole Quast Men Elite 27 / 33
Lisa Heckmann Women Elite 9 / 25
Felix Drumm Men Under 23 17 / 31
Paul Lindenau Men Under 23 22 / 31
Yannick Gruner Men Under 23 25 / 31

Schlosscross (Nov 23 2014)

Michael (jr) schweizer Men Elite 15 / 35
Sascha Schneider Men Elite 29 / 35
Marcel Weber Men Elite 32 / 35

World Cup #2 (Nov 22 2014)

Ludwig Cords Men Juniors 4 / 23
Raphael Schröder Men Juniors 12 / 23
Philipp Walsleben Men Elite 8 / 40
Sascha Weber Men Elite 26 / 40
Marcel Meisen Men Elite 32 / 40
Lisa Heckmann Women Elite 25 / 37
Paul Lindenau Men Under 23 14 / 27
Yannick Gruner Men Under 23 20 / 27
Max Lindenau Men Under 23 24 / 27

Superprestige #3 - Gavere (Nov 16 2014)

Philipp Walsleben Men Elite 7 / 35
Marcel Meisen Men Elite 30 / 35

Jaarmarkcross (Nov 11 2014)

Philipp Walsleben Men Elite 4 / 23

Superprestige #2 - Ruddervoorde (Nov 9 2014)

Ludwig Cords Men Juniors 10 / 40
Philipp Walsleben Men Elite 11 / 33
Marcel Meisen Men Elite 25 / 33

GGEW City Cross Cup Day 2 (Nov 9 2014)

Sascha Weber Men Elite 1 / 40
Paul Lindenau Men Elite 4 / 40
Ole Quast Men Elite 8 / 40
Felix Drumm Men Elite 9 / 40
Michael (jr) schweizer Men Elite 10 / 40
Lukas Meiler Men Elite 14 / 40
Gerrit Rosenkranz Men Elite 17 / 40
Ulrich Theobald Men Elite 18 / 40
Severin Schweisguth Men Elite 19 / 40
Justin Rudolph Men Elite 21 / 40
Christian Mager Men Elite 22 / 40
Marc Odrosek Men Elite 23 / 40
Max Lindenau Men Elite 24 / 40
Jan Dieteren Men Elite 25 / 40
Jonas Hablitzel Men Elite 26 / 40
Manuel Müller Men Elite 28 / 40
Alexander Prieschl Men Elite 29 / 40
Rico Seidel Men Elite 30 / 40
Jannik Simon Men Elite 31 / 40
Mike Egger Men Elite 32 / 40
Pierre Happel Men Elite 33 / 40
Benedikt Becker Men Elite 34 / 40
Carsten Buchberger Men Elite 35 / 40
Marco Lautenschlager Men Elite 36 / 40
Bastian Becker Men Elite 37 / 40
Michael Henkel Men Elite 40 / 40
Roman Alexander schallon Men Elite 41 / 40

GGEW City Cross Cup (Nov 8 2014)

Philipp Walsleben Men Elite 2 / 36
Sascha Weber Men Elite 3 / 36
Marcel Meisen Men Elite 6 / 36
Ole Quast Men Elite 11 / 36
Michael (jr) schweizer Men Elite 18 / 36
Ulrich Theobald Men Elite 20 / 36
Severin Schweisguth Men Elite 22 / 36
Marc Odrosek Men Elite 23 / 36
Christian Mager Men Elite 24 / 36
Jan Dieteren Men Elite 25 / 36
Wolfram Kurschat Men Elite 26 / 36
Tobias Deprie Men Elite 27 / 36
Jannik Simon Men Elite 29 / 36
Mike Egger Men Elite 30 / 36
Benedikt Becker Men Elite 31 / 36
Lutz Staake Men Elite 32 / 36
Yannick Burkhardt Men Elite 33 / 36
Carsten Buchberger Men Elite 34 / 36
Bastian Becker Men Elite 35 / 36
Michael Henkel Men Elite 36 / 36

Int.Radquerfeldein GP Lambach/Stadl-Paura (Nov 2 2014)

Lukas Meiler Men Elite 2 / 28
Sascha Schneider Men Elite 11 / 28
Michael Walter Men Elite 14 / 28
Benedict Mossmer Men Elite 18 / 28
Alexander Loos Men Elite 23 / 28

EKZ CrossTour #3 - Hittnau (Nov 2 2014)

Sabine Spitz Women Elite 5 / 21
Agnes Naumann Women Elite 16 / 21
Annika Wohlfahrt Women Elite 20 / 21
Sascha Weber Men Elite 2 / 38
Michael (jr) schweizer Men Elite 26 / 38
Hannes Genze Men Elite 30 / 38

Superprestige #2 - Zonhoven (Nov 2 2014)

Philipp Walsleben Men Elite 10 / 29
Marcel Meisen Men Elite 21 / 29

Cyclo-cross International de Marle (Nov 1 2014)

Sascha Weber Men Elite 3 / 40

Toi Toi Cup #4 - Hlinsko (Nov 1 2014)

Sascha Schneider Men Elite 18 / 33

Koppenbergcross (Nov 1 2014)

Philipp Walsleben Men Elite 14 / 34
Marcel Meisen Men Elite 25 / 34
Felix Drumm Men Under 23 16 / 39

Kiremko Nacht van Woerden (Oct 21 2014)

Yvonne Fiedler Women Elite 20 / 30
Liv-susanne Bachmann Women Elite 21 / 30
Christoph Ambroziak Men Elite 21 / 33

UCI World Cup #1 - Valkenburg (Oct 19 2014)

Lauritz Urnauer Men Juniors 38 / 40
Ludwig Cords Men Juniors 40 / 40
Philipp Walsleben Men Elite 7 / 40
Marcel Meisen Men Elite 27 / 40
Sascha Weber Men Elite 28 / 40
Lisa Heckmann Women Elite 33 / 37
Yvonne Fiedler Women Elite 36 / 37
Liv-susanne Bachmann Women Elite 37 / 37
Lukas Meiler Men Under 23 28 / 37
Paul Lindenau Men Under 23 32 / 37
Yannick Gruner Men Under 23 33 / 37
Max Lindenau Men Under 23 34 / 37
Steven Schreiber Men Under 23 36 / 37

Kermiscross (Oct 16 2014)

Philipp Walsleben Men Elite 3 / 33

bpost bank trofee #1 - Ronse (Oct 12 2014)

Marcel Meisen Men Elite 14 / 36
Philipp Walsleben Men Elite 15 / 36
Felix Drumm Men Under 23 17 / 31

GP 5 Sterne Region (Oct 12 2014)

Sascha Weber Men Elite 2 / 25
Michael (jr) schweizer Men Elite 12 / 25
Sascha Schneider Men Elite 20 / 25
Marcel Weber Men Elite 21 / 25

Kronborg Cyclo Cross (Oct 12 2014)

Ole Quast Men Elite 1 / 31
Paul Lindenau Men Elite 6 / 31
Max Lindenau Men Elite 12 / 31

Toi Toi Cup #3 - Unicov (Oct 11 2014)

Justin Rudolph Men Elite 25 / 40

Grote Prijs van Brabant (Oct 11 2014)

Marcel Meisen Men Elite 19 / 36
Felix Drumm Men Elite 24 / 36
Rico Seidel Men Elite 36 / 36

Superprestige #1 - Gieten (Oct 5 2014)

Paul Rudolph Men Juniors 28 / 40
Raphael Schröder Men Juniors 34 / 40
Tarik Haupt Men Juniors 35 / 40
Philipp Walsleben Men Elite 14 / 35
Marcel Meisen Men Elite 28 / 35
Liv-susanne Bachmann Women Elite 25 / 37
Lina Rausch Women Elite 32 / 37
Yannick Gruner Men Under 23 29 / 33

Radcross Illnau (Sep 28 2014)

Lisa Heckmann Women Elite 5 / 16
Lydia Bernhard Women Elite 12 / 16
Moritz Milatz Men Elite 11 / 32
Michael (jr) schweizer Men Elite 21 / 32
Sascha Weber Men Elite 22 / 32
Roman Sedlmeier Men Elite 30 / 32

SOUDAL GP Neerpelt (Sep 27 2014)

Lena Bischoff-stein Women Elite 19 / 25
Philipp Walsleben Men Elite 18 / 37
Marcel Meisen Men Elite 23 / 37
Christoph Ambroziak Men Elite 35 / 37
Yannick Gruner Men Elite 36 / 37

Toi Toi Cup #1 - Loštice (Sep 27 2014)

Rico Seidel Men Elite 31 / 40

Steenbergcross (Sep 21 2014)

Philipp Walsleben Men Elite 3 / 40

EKZ CrossTour #1 - Baden (Sep 14 2014)

Lydia Bernhard Women Elite 17 / 20
Philipp Walsleben Men Elite 2 / 43
Michael (jr) schweizer Men Elite 37 / 43
Roman Sedlmeier Men Elite 39 / 43

Internationale Sluitingsprijs Oostmalle (Feb 23 2014)

Marcel Meisen Men Elite 12 / 29

G.P. Stad Eeklo (Feb 16 2014)

Marcel Meisen Men Elite 12 / 29

Superprestige Middelkerke (Feb 15 2014)

Philipp Walsleben Men Elite 9 / 36
Marcel Meisen Men Elite 17 / 36

Superprestige Hoogstraten (Feb 9 2014)

Philipp Walsleben Men Elite 7 / 37
Lena Bischoff-stein Women Elite 15 / 29
Mara Schwager Women Elite 24 / 29

Krawatencross (Feb 8 2014)

Marcel Meisen Men Elite 16 / 40
Philipp Walsleben Men Elite 23 / 40
Lena Bischoff-stein Women Elite 29 / 40
Mara Schwager Women Elite 33 / 40

World Championships (Feb 1 2014)

Ludwig Cords Men Juniors 35 / 40
Raphael Scrhöder Men Juniors 36 / 40
Philipp Walsleben Men Elite 11 / 40
Sascha Weber Men Elite 22 / 40
Marcel Meisen Men Elite 32 / 40
Michael (jr) schweizer Men Elite 35 / 40
Elisabeth Brandau Women Elite 16 / 40
Jessica Lambracht Women Elite 23 / 40
Lisa Heckmann Women Elite 32 / 40
Felix Drumm Men Under 23 39 / 40

Grand Prix Möbel Alvisse (Jan 19 2014)

Sascha Weber Men Elite 9 / 34
Felix Drumm Men Elite 16 / 34
Tobias Deprie Men Elite 27 / 34

Soudal Cyclo-cross Leuven (Jan 19 2014)

Mara Schwager Women Elite 19 / 23
Philipp Walsleben Men Elite 4 / 31
Marcel Meisen Men Elite 20 / 31

Internationale Cyclo-Cross Rucphen (Jan 18 2014)

Rico Seidel Men Juniors 14 / 21
Philipp Walsleben Men Elite 1 / 30

German National Championships (Jan 12 2014)

Ludwig Cords Men Juniors 1 / 16
Steven Schreiber Men Juniors 2 / 16
Paul Lindenau Men Juniors 3 / 16
Michael Schübel Men Juniors 4 / 16
Lauritz Urnauer Men Juniors 5 / 16
Raphael Scrhöder Men Juniors 6 / 16
Leo Appelt Men Juniors 7 / 16
Rico Seidel Men Juniors 8 / 16
Franz Egert Men Juniors 9 / 16
Jakob Schlenkrich Men Juniors 10 / 16
Philipp Kunz Men Juniors 11 / 16
Dominik Kroll Men Juniors 12 / 16
Moritz Otto hamm Men Juniors 13 / 16
Lars Nicolai Men Juniors 14 / 16
Marco Barke Men Juniors 15 / 16
Dzejlan Demic Men Juniors 16 / 16
Philipp Walsleben Men Elite 1 / 39
Marcel Meisen Men Elite 2 / 39
Sascha Weber Men Elite 3 / 39
Markus Schulte-luenzum Men Elite 4 / 39
Christoph Pfingsten Men Elite 5 / 39
Michael (jr) schweizer Men Elite 6 / 39
Yannick Mayer Men Elite 7 / 39
Christoph Ambroziak Men Elite 8 / 39
Sascha Wagner Men Elite 9 / 39
Toni Bretschneider Men Elite 10 / 39
Hannes Genze Men Elite 11 / 39
Thomas Hannöver Men Elite 12 / 39
Tim Rieckmann Men Elite 13 / 39
Severin Schweisguth Men Elite 14 / 39
Ulrich Theobald Men Elite 15 / 39
Michael Walter Men Elite 16 / 39
Ole Quast Men Elite 17 / 39
Roman Sedlmeier Men Elite 18 / 39
Sven Kuschla Men Elite 19 / 39
Karsten Volkmann Men Elite 20 / 39
Michael Witte Men Elite 21 / 39
Sascha Schraml Men Elite 22 / 39
Tobias Tetzlaff Men Elite 23 / 39
Alexander Schlenkrich Men Elite 24 / 39
Wolfram Kurschat Men Elite 25 / 39
Thomas Lechermann Men Elite 26 / 39
Sebastian Sattler Men Elite 27 / 39
Sebastian Geuthner Men Elite 28 / 39
Phil Herbst Men Elite 29 / 39
Alexander Loos Men Elite 30 / 39
Sascha Böhm Men Elite 31 / 39
Roman Alexander schallon Men Elite 32 / 39
Felix Wilhelm Men Elite 33 / 39
Felix Ogniewski Men Elite 34 / 39
Stefan Rademacher Men Elite 35 / 39
Roman Woda Men Elite 36 / 39
Michael Rademacher Men Elite 37 / 39
Achim Scholz Men Elite 38 / 39
Patrick Lichan Men Elite 39 / 39
Hanka Kupfernagel Women Elite 1 / 23
Elisabeth Brandau Women Elite 2 / 23
Lisa Heckmann Women Elite 3 / 23
Trixi Worrack Women Elite 4 / 23
Jessica Lambracht Women Elite 5 / 23
Caroline Schiff Women Elite 6 / 23
Gesa Bruechmann Women Elite 7 / 23
Stefanie Paul Women Elite 8 / 23
Corinna Lechner Women Elite 9 / 23
Birgit Hollmann Women Elite 10 / 23
Liv-susanne Bachmann Women Elite 11 / 23
Lena Bischoff-stein Women Elite 12 / 23
Lisa Müller-ott Women Elite 13 / 23
Yvonne Fiedler Women Elite 14 / 23
Sonja Ludwig Women Elite 15 / 23
Susanne Rautenberg Women Elite 16 / 23
Mara Schwager Women Elite 17 / 23
Bettina Lambracht Women Elite 18 / 23
Julia Wahning Women Elite 19 / 23
Silke Keil Women Elite 20 / 23
Lisa Gärtitz Women Elite 21 / 23
Lydia Bernhard Women Elite 22 / 23
Stefanie Annika wasmundt Women Elite 23 / 23
Felix Drumm Men Under 23 1 / 21
Julian Schelb Men Under 23 2 / 21
Yannick Gruner Men Under 23 3 / 21
Max Lindenau Men Under 23 4 / 21
Ben Zwiehoff Men Under 23 5 / 21
Jannick Geisler Men Under 23 6 / 21
Johannes Siemermann Men Under 23 7 / 21
Lukas Meiler Men Under 23 8 / 21
Marco König Men Under 23 9 / 21
Lucas Carstensen Men Under 23 10 / 21
Manuel Müller Men Under 23 11 / 21
Tobias Deprie Men Under 23 12 / 21
Jonas Hablitzel Men Under 23 13 / 21
Steffen Müller Men Under 23 14 / 21
Julian Lehmann Men Under 23 15 / 21
Jannik Simon Men Under 23 16 / 21
Martin Frey Men Under 23 17 / 21
Luca Niederlag Men Under 23 18 / 21
Justin Rudolph Men Under 23 20 / 21
David Sadowsky Men Under 23 21 / 21

World Cup #6 (Jan 5 2014)

Philipp Walsleben Men Elite 11 / 40
Sascha Weber Men Elite 16 / 40
Marcel Meisen Men Elite 26 / 40
Hanka Kupfernagel Women Elite 11 / 28

Grand Prix Hotel Threeland (Jan 1 2014)

Sascha Weber Men Elite 1 / 34
Sascha Wagner Men Elite 16 / 34
Johannes Sickmueller Men Elite 21 / 34
Wolfram Kurschat Men Elite 27 / 34
Tobias Deprie Men Elite 29 / 34
Marco König Men Elite 30 / 34

Superprestige Diegem (Dec 29 2013)

Philipp Walsleben Men Elite 8 / 33
Marcel Meisen Men Elite 9 / 33
Yannick Mayer Men Elite 29 / 33
Christoph Ambroziak Men Elite 32 / 33
Lena Bischoff-stein Women Elite 28 / 37
Mara Schwager Women Elite 32 / 37

Versluys cyclocross Bredene (Dec 28 2013)

Christoph Ambroziak Men Elite 27 / 36
Yannick Mayer Men Elite 29 / 36

Azencross (Dec 27 2013)

Philipp Walsleben Men Elite 6 / 40
Sascha Weber Men Elite 26 / 40
Yannick Mayer Men Elite 37 / 40
Max Walsleben Men Elite 38 / 40
Christoph Ambroziak Men Elite 40 / 40

Cyclocross Essen (Dec 21 2013)

Ludwig Cords Elite Juniors 3 / 38
Raphael Schroder Elite Juniors 24 / 38

Vlaamse Industrieprijs Bosduin (Dec 15 2013)

Carsten Buchbeger Elite men 25 / 26

Superprestige Gavere (Nov 17 2013)

Christoph Amborziak Elite Men 29 / 38

Grote Prijs van Brabant (Oct 12 2013)

Christoph Ambroziak Elite Men 36 / 51
Sven Kuschla Elite Men 39 / 51

Toi Toi Cup (Sep 28 2013)

Christoph Pfingsten Elite men 13 / 40

Soudal GP Neerpelt (Sep 28 2013)

Christoph Ambroziak Elite Men 35 / 38
Lena Bischoff-stein Elite Women GvA 27 / 29

World Cup #8 (Jan 20 2013)

Ole Quast Elite Men Gva 32 / 47

Internationale Centrumcross van Surhuisterveen (Jan 3 2013)

Nicole Walker-olberding Elite Women GvA 25 / 29
Markus Schulte-luenzum Elite Men GvA 20 / 23

Superprestige Diegem (Jan 1 2013)

Yannick Mayer U23 Men 39 / 55

GP Sven Nys (Jan 1 2013)

Yannick Mayer U23 Men 16 / 31

World Cup #6 (Dec 26 2012)

Ole Quast Elite men GvA 39 / 48

GP Rouwmoer (Dec 22 2012)

Lucas Wollenhaupt Junior men GvA 31 / 48

Superprestige Gieten (Nov 25 2012)

Tim Rieckmann Elite Men GvA 34 / 38
Sebastian Sattler Elite Men GvA 37 / 38

Vlaamse Industrieprijs Bosduin (Sep 30 2012)

Julian Lehman U23 men 36 / 39

Internationale Sluitingsprijs Oostmalle (Feb 19 2012)

Philipp Walsleben Elite men GvA 12 / 39

World Cup #8 (Jan 22 2012)

Sascha Weber Elite Men GvA 49 / 57
Sabrina Schweizer Elite Women GvA 13 / 45
Gesa Bruechmann Elite Women GvA 23 / 45

World Cup #6 (Dec 26 2011)

Marcel Meisen Elite men GvA 23 / 62
Ole Quast Elite men GvA 50 / 62
Hanka Kupfernagel Elite women GvA 6 / 39
Yannick Eckmann Under 23 men 14 / 29

Superprestige Diegem (Dec 23 2011)

Jakob Britz Junior men 41 / 73

World Cup #5 (Dec 18 2011)

Marcel Meisen Elite Men GvA 44 / 69

Superprestige Gieten (Nov 27 2011)

Sebasdtian Sattler Elite Men GvA 37 / 38

World Cup #3 (Nov 26 2011)

Gesa Bruechmann Elite Women GvA 23 / 45
Marcel Meisen Elite Men GvA 33 / 63
Fabian Brzezinski Elite Men GvA 54 / 63

Fidea Jaarmarktcross (Nov 11 2011)

Yannick Mayer Elite Men GvA 24 / 29

Superprestige Zonhoven (Oct 30 2011)

Lisa Schaub Elite Women GvA 24 / 27
Marcel Meisen Elite Men GvA 17 / 35

Nacht Van Worden (Oct 25 2011)

Hanka Kupfernagel Elite Women GvA 6 / 40
Johannes Sickmuller Elite Men GvA 21 / 44

World Cup #2 (Oct 23 2011)

Hanka Kupfernagel Elite Women GvA 6 / 41
Ole Quast Elite Men GvA 46 / 62

World Cup #1 (Oct 16 2011)

Sabrina Schweizer Elite Women GvA 10 / 38
Marcel Meisen Elite Men GvA 27 / 60
Max Walsleben Elite Men GvA 55 / 60

Superprestige Ruddervoorde 2011 (Oct 9 2011)

Marcel Meisen Elite Men GvA 20 / 39

Fidea Grote Prijs Neerpelt 2011 (Sep 24 2011)

Yannick Mayer Elite men GvA 23 / 26

Internationale Cyclo-cross Heerlen GP Heuts (Feb 13 2011)

Max Gensing-podschun Elite Men GvA 29 / 32

World Cup #7 (Jan 16 2011)

Martina Zwick Elite Women GvA 21 / 27

Azencross (Dec 29 2010)

Sabrina Schweizer Elite Women GvA 49 / 50

Superprestige Diegem (Dec 27 2010)

Theobald Ullrich Elite Men GvA 44 / 45

World Cup #6 (Dec 26 2010)

Sabrina Schweizer Elite Women GvA 6 / 39
Elisabeth Brandau Elite Women GvA 17 / 39

World Cup #5 (Dec 19 2010)

Sabrina Schweizer Elite Women GvA 11 / 47
Elisabeth Brandau Elite Women GvA 24 / 47
Martina Zwick Elite Women GvA 25 / 47

Scheldecross (Dec 18 2010)

Sabine Spitz Elite Women GvA 6 / 21

Vlaamse Druivenveldrit (Dec 12 2010)

Philipp Walsleben Elite Men GvA 20 / 35

34e Internationale Nissan Super Prestige Cyclo-cross Gieten 2010 Date range: November 28 2010 * 34e Internationale Nissan Super Prestige Cyclo-cross Gieten (Nov 28 2010)

Michael Stenzel Elite Men GvA 30 / 35

World Cup #3 (Nov 27 2010)

Sabrina Schweizer Elite Women GvA 10 / 39
Elisabeth Brandau Elite Women GvA 24 / 39
Martina Zwick Elite Women GvA 25 / 39

Superprestige Zonhoven (Oct 31 2010)

Nora Schaufuss Elite Women GvA 17 / 28
Liv-susanne Bachmann Elite Women GvA 20 / 28
Romy Schneider Elite Women GvA 23 / 28
Cindy Hofmann Elite Women GvA 26 / 28

10e Kiremko Nacht van Woerden (Oct 26 2010)

Enno Quast Elite Men GvA 41 / 43

World Cup #2 (Oct 23 2010)

Sabrina Schweizer Elite Women GvA 20 / 33

World Cup #1 (Oct 17 2010)

Johannes Sickmueller Elite Men GvA 39 / 61
Hanka Kupfernagel Elite Women GvA 5 / 40
Sabrina Schweizer Elite Women GvA 13 / 40
Martina Zwick Elite Women GvA 14 / 40

Kermiscross (Oct 14 2010)

Philipp Walsleben Elite Men GvA 15 / 40

GVA Trofee - Cyclo-cross International de la Ville de Namur (Oct 3 2010)

Marcel Meisen Under 23 men 14 / 44
Philipp Walsleben Elite men GvA 10 / 33
Martina Zwick Elite women GvA 12 / 21

Steenbergcross (Sep 19 2010)

Benedikt Jobb Elite Men GvA 40 / 43

Superprestige Zonhoven (Feb 7 2010)

Marcel Meisen Under 23 men 15 / 41

Krawatencross (Feb 6 2010)

Philipp Walsleben Elite men GvA 19 / 38

World Cup #8 (Jan 17 2010)

Hanka Kupfernagel Elite women GvA 2 / 41
Elisabeth Brandau Elite women GvA 10 / 41
Agnes Naumann Elite women GvA 28 / 41
Susanne Juranek Elite women GvA 36 / 41

Fidea Cyclo-cross Tervuren (Jan 2 2010)

Hanka Kupfernagel Elite Women GvA 1 / 32
Elisabeth Brandau Elite Women GvA 11 / 32

Grand Prix Hotel Threeland (Jan 1 2010)

Bastian Jung Elite Men GvA 34 / 35
Elisabeth Brandau Elite Women GvA 4 / 16

World Cup #7 (Dec 26 2009)

Christoph Pfingsten Elite Men GvA 31 / 65
Hanka Kupfernagel Elite Women GvA 4 / 46
Elisabeth Brandau Elite Women GvA 14 / 46
Martina Zwick Elite Women GvA 22 / 46
Sabrina Schweizer Elite Women GvA 23 / 46

World Cup #6 (Dec 21 2009)

Hanka Kupfernagel Elite Women GvA 4 / 44
Martina Zwick Elite Women GvA 20 / 44
Elisabeth Brandau Elite Women GvA 23 / 44
Susanne Juranek Elite Women GvA 32 / 44

Grand Prix de la Région Wallonne (Nov 14 2009)

Christoph Pfingsten Elite Men GvA 14 / 37
Sascha Weber Elite Men GvA 20 / 37

World Cup #3 (Nov 8 2009)

Hanka Kupfernagel Elite Women GvA 6 / 38
Elisabeth Brandau Elite Women GvA 25 / 38
Susanne Juranek Elite Women GvA 31 / 38

GVA Trofee - Koppenbergcross (Oct 25 2009)

Marcel Meisen Under 23 men 22 / 52
Ole Quast Under 23 men 24 / 52
Sascha Weber Under 23 men 30 / 52
Philip Walsleben Elite men GvA 20 / 32
Christophe Pfingsten Elite men GvA 29 / 32

Steenbergcross (Sep 13 2009)

Roman Sedlmeier Elite Men 42 / 45

Kermiscross Ardooie (Oct 16 2008)

Michael Muller Elite Men 24 / 37

Grand Prix de la Région Wallonne (Oct 11 2008)

Malte Urban Elite Men 29 / 38

Steenbergcross - C2 (Sep 14 2008)

Roman Sedimair Elite men 39 / 40

Busiest Racers

in last months
Marcel Meisen 69
Philipp Walsleben 69
Sascha Weber 44
Felix Drumm 26
Yannick Gruner 22
Michael (jr) schweizer 22
Yannick Mayer 21
Hanka Kupfernagel 20
Elisabeth Brandau 19
Paul Rudolph 19
Maximilian Mobis 19
Mara Schwager 18
Ole Quast 17
Lisa Heckmann 15
Ulrich Theobald 14
Tarik Haupt 14
Ludwig Cords 14
Paul Lindenau 13
Max Lindenau 13
Lukas Meiler 13
Jonas Hablitzel 13
Lena Bischoff-stein 12
Lydia Bernhard 12
Frederik Hähnel 12
Jessica Lambracht 11
Manuel Müller 11
Yvonne Fiedler 11
Raphael Schröder 10
Steven Schreiber 9
Christoph Ambroziak 9
Sabrina Schweizer 9
Roman Sedlmeier 8
Liv-susanne Bachmann 8
Rico Seidel 8
Annika Wohlfahrt 8
Stefanie Paul 8
Wolfram Kurschat 7
Markus Schulte-luenzum 7
Sabine Spitz 7
Tobias Deprie 7
Martina Zwick 7
Justin Rudolph 6
Jannik Simon 6
Lauritz Urnauer 6
Lina Rausch 6
Julia Nikolopoulos 6
Niklas Markl 6
Kristin Endres 5
Marco Oberteicher 5
Marcel Weber 5
Alexander Loos 5
Michael Walter 5
Severin Schweisguth 5
Tim Rieckmann 5
Sascha Wagner 5
Gesa Bruechmann 4
Agnes Naumann 4
Christoph Pfingsten 4
Max Walsleben 4
Sascha Schneider 4
Sven Kuschla 4
Alexander Schlenkrich 4
Gerrit Henrich 4
Manuela Werkle 4
Georg Egger 4
Maximilian Holz 4
Benita Wesselhoeft 3
Martin Meiler 3
Mirko Volk 3
Andre Deuschle 3
Felix Paul 3
Mike Egger 3
Lutz Staake 3
Carsten Buchberger 3
Bastian Becker 3
Michael Henkel 3
Gerrit Rosenkranz 3
Fabian Bramer 3
Markus Bauer 3
Juri Hollmann 3
Sabine Emunds 3
Phil Herbst 3
Franz Egert 3
Stefanie Annika wasmundt 3
Silke Keil 3
Steffen Müller 3
Sonja Ludwig 3
Jakob Schlenkrich 3
Lucas Carstensen 3
Marco König 3
Jan Dieteren 3
Toni Bretschneider 3
Susanne Juranek 3
Jannick Geisler 3
Benjamin Sonntag 2
Johannes Sickmueller 2
Sebastian Sattler 2
Caroline Schiff 2
Bettina Lambracht 2
Fabian Brzezinski 2