Log In

Team Overview: Quad Cycle
(redirected from: QUAD CYCLES)

Team News Ticker Embed This

Team Race History csv | json

Quad CX 2021 (Sep 12 2021)

Ron Hines Men Masters 60+ Open 19 / 20

Ice Weasels Cometh (Dec 14 2019)

Matthew Graham-o'regan Killer B Men/U19 (Men) 1 / 53

NBX GP of Cross Day 2 (Dec 8 2019)

Matthew Graham-o'regan Men Cat3 Open 2 / 54

NBX GP of Cross Day 1 (Dec 7 2019)

Matthew Graham-o'regan Men Cat3 Open 4 / 56

Boston Road Club Cyclocross at Shedd Park (Nov 24 2019)

Matthew Graham-o'regan Men Pro/1/2/3 13 / 21

KMC CROSS FEST (Nov 23 2019)

Matthew Graham-o'regan Men Pro-3 13 / 17

Super Cross Cup Day 2 (Nov 17 2019)

Matthew Graham-o'regan Men Cat3 Open 2 / 46

Super Cross Cup Day 1 (Nov 16 2019)

Matthew Graham-o'regan Men Cat3 Open 4 / 55

Northampton International Cyclocross Day 2 (Nov 10 2019)

Matthew Graham-o'regan Men Cat 3 4 / 81

Northampton International Cyclocross Day 1 (Nov 9 2019)

Matthew Graham-o'regan Men Cat 3 16 / 80

Really Rad Festival of Cyclocross - Day 1 (Nov 2 2019)

Daniel Weintraub Men Cat 4/5 69 / 93
Matthew Graham-o'regan Men Cat 2/3/4 10 / 68

Orchard Cross at Applecrest Farm (Oct 27 2019)

Matthew Graham-o'regan Men Cat 3/4 1 / 57
Daniel Weintraub Men Cat 4/5 40 / 68

Fruitlands' Cup of Cyclocross (Oct 26 2019)

Matthew Graham-o'regan Men Cat 2/3/4 4 / 46

Casco Bay Cyclocross (Oct 20 2019)

Matthew Graham-o'regan Men 1/2/3 13 / 41

BOSSCROSS (Oct 12 2019)

Matthew Graham-o'regan Men Cat 3/4 2 / 25

The Night Weasels Cometh (Oct 4 2019)

Matthew Graham-o'regan Cat 3/4 Men 2 / 83
Daniel Weintraub Cat 4/5 Men 62 / 98

Midnight Ride of Cyclocross (Sep 21 2019)

Matthew Graham-o'regan Men Cat 1/2/3 25 / 29
Matthew Graham-o'regan Men Cat 3/4 7 / 58
Daniel Weintraub Men Cat 5 26 / 47

Gateway Hills CX (Sep 15 2019)

Daniel Weintraub Men Cat 5 29 / 46
Matthew Graham-o'regan Men Cat 3/4 6 / 57

Quad Cross (Sep 8 2019)

Matthew Graham-o'regan Men 3/4 14 / 46
Brian Vickery Men 3/4 44 / 46
Matthew Graham-o'regan Men Pro/1/2/3 13 / 30
Ron Hines Men 60+ 19 / 24
Laura Chichester Women 4/5 27 / 27
Daniel Weintraub Men 5 20 / 23

The Ice Weasels Cometh (Dec 8 2018)

Matthew Graham-o'regan Beginner Men 1 / 94

NBX Gran Prix of Cross Day 2 (Dec 2 2018)

Matthew Graham-o'regan Men Open Cat4/5 1 / 69

NBX GP of Cross - Day 1 (Dec 1 2018)

Ron Hines Men Masters 60+ 27 / 34
Matthew Graham-o'regan Men Open Cat4/5 11 / 103

Secret Squirrel CX (Nov 24 2018)

Matthew Graham-o'regan Novice Men 6 / 94

Boston Road Club CX at Shedd Park (Nov 18 2018)

Matthew Graham-o'regan Men Cat 4/5 1 / 73
Jim Gomez Men Cat 4/5 55 / 73

Verge Northampton International Cyclocross Day 2 (Nov 11 2018)

Matthew Graham-o'regan Men Cat 4/5 24 / 125

Really Rad Festival of Cyclocross Day 2 (Nov 4 2018)

Matthew Graham-o'regan Men Cat 4/5 11 / 88

Orchard Cross at Applecrest Farm (Oct 28 2018)

Jim Gomez Men Cat 4/5 Master 50+ 29 / 46
Matthew Graham-o'regan Men Cat 4/5 9 / 70

Fruitlands' Cup of Cyclocross (Oct 27 2018)

Matthew Graham-o'regan Men Cat 4/5 1 / 41

Keene Pumpkincross (Oct 21 2018)

Matthew Graham-o'regan Men 5 u40 5 / 35

Crosstobeerfest (Oct 17 2018)

Matthew Graham-o'regan Novice Men 11 / 92

CRAFT Sportswear Gran Prix of Gloucester Day 2 (Oct 14 2018)

Matthew Graham-o'regan Men Cat 4/5 42 / 95

BossCross (Oct 8 2018)

Matthew Graham-o'regan Men Cat 5 17 / 38

Minuteman CX (Oct 7 2018)

Matthew Graham-o'regan Men 5 8 / 43

Night Weasels Cometh (Oct 3 2018)

Matthew Graham-o'regan Cat 5 (Men) 13 / 49

Gateway Hills CX (Sep 16 2018)

Matthew Graham-o'regan Men Cat 5 17 / 48

Quad CX 2018 (Sep 9 2018)

Brian Vickery Men 50+ (1-4) 47 / 48

Orchard Cross at Applecrest Farm (Oct 29 2017)

Ron Hines Men Master 60+ 15 / 17

CRAFT Sportswear Gran Prix of Gloucester Day 1 (Oct 14 2017)

Jim Gomez Men Cat 4/5 Masters 40+ 83 / 106

Midnight Ride of Cyclocross (Sep 27 2017)

Torbjorn Phillpotts Men Cat 2/3/4 92 / 101

Orchard Cross at Applefest Farm (Oct 30 2016)

Ron Hines Men Master 60+ 9 / 13
Jim Gomez Men Cat 4/5 Master 50+ 32 / 51

Quad CX (Sep 11 2016)

Ron Hines Men Master Masters 60+ 8 / 15

Monstah Cross (Nov 14 2015)

Jim Gomez Men 4/5 29 / 47

Orchardcross at Applecrest Farm (Oct 25 2015)

Jim Gomez Cat 4-5 40+ 23 / 58
Ron Hines 4-5 50+ 25 / 45

Community CX (Oct 17 2015)

Richard Hislop Men Master Masters 50+ 18 / 28

KMC Cyclo-cross Festival Day 3 (Oct 4 2015)

Jim Gomez Men 40+ Master Cat 45 104 / 104

KMC Cyclo-cross Festival Day 2 (Oct 3 2015)

Jim Gomez Men 40+ Master Cat 45 61 / 108

Gran Prix of Gloucester Day 2 (Sep 27 2015)

Jane anna Chapman Women Cat 3 22 / 54
John Buchheit Men Master 45+ 68 / 88
Benjamin Buchheit Junior 9-14 15 / 31

2015 Quad Cyclocross (Sep 13 2015)

Jim Gomez Men Cat 4/5 Masters 35+ 30 / 62
Ron Hines Men Cat 1/2/3/4 Masters 50+ 37 / 37

Ice Weasels Cometh (Dec 13 2014)

Sean Godley Killer B 40+ 6 / 64
Jim Gomez Killer B 40+ 46 / 64

NBX Grand Prix of Cyclocross Day 2 (Dec 7 2014)

Oscar Yeh Men Cat 4/5 87 / 104
Nicole Yeh Women Cat 3 11 / 29

Baystate Cyclocross Weekend Day 2 (Nov 30 2014)

Sean Godley Cat 3 Men 41 / 59
Ron Hines Masters Men 55+ 5 / 37

Baystate Cyclocross Weekend Day 1 (Nov 29 2014)

Oscar Yeh Men 4/5 35+ 34 / 42
Richard Hislop Masters Men 45+ 34 / 52

Boston Road Club CX at Shedd Park (Nov 16 2014)

Nicole Yeh Women Cat 1/2/3 21 / 27
Sean Godley Men Master Masters 40+ 31 / 91
Jim Gomez Men Master Masters 40+ 60 / 91
Oscar Yeh Men Master Masters 40+ 83 / 91
Jane anna Chapman Women Master Masters 40+ 3 / 17
Nicole Yeh Women Cat 3/4 3 / 50
Benjamin Buchheit Junior 9-14 10 / 27

Coonamessett Farm Eco Cross (Nov 11 2014)

Ron Hines Master 18 / 23

Plymouth Festival of CX Day 2 (Nov 9 2014)

Nicole Yeh WOMEN OPEN 9 / 18
Fred Delgrosso MAST 55+ 14 / 22
Sean Godley MAST 35+ 15 / 38
Oscar Yeh MAST 35+ 32 / 38

Plymouth Festival of CX Day 1 (Nov 8 2014)

Ron Hines MASTER 55+ 21 / 29

Orchardcross at Applecrest Farm (Oct 26 2014)

Jane anna Chapman Women cat 3/4 Master 40+ 4 / 28
Nicole Yeh Women Cat 3/4 4 / 31
Ron Hines Men cat 4/5 Master 50+ 18 / 36
Fred Delgrosso Men cat 4/5 Master 50+ 22 / 36
Oscar Yeh Men cat 4/5 82 / 89
Sean Godley Men cat 3/4 31 / 88
Benjamin Buchheit Men Junior 9/14/14 9 / 27

Canton Cup Cyclocross Race (Oct 25 2014)

Jim Gomez Men Master 35+ Cat 4/5 43 / 103
Richard Hislop Men Master 35+ Cat 4/5 67 / 103

2014 Minuteman Road Club Cyclocross Race (Oct 12 2014)

Oscar Yeh Men cat 4/5 98 / 101
Nicole Yeh Women cat 4 1 / 38
Sean Godley Men cat 3/4 44 / 91

KMC Cross Fest Day 3 (Oct 5 2014)

Jane anna Chapman Women 3/4 35 / 110
Nicole Yeh Women 3/4 42 / 110
Benjamin Buchheit Junior 13-14 19 / 22
Zachary Buchheit Junior 11-12 15 / 16
Oscar Yeh Cat 4/5 Men 40+ 92 / 95
William Matlack Masters 50+ 55 / 109
Ron Hines Masters 50+ 86 / 109

KMC Cross Fest Day 2 (Oct 4 2014)

William Matlack Masters Men 50+/60+ 53 / 124
Ron Hines Masters Men 50+/60+ 95 / 124
Fred Delgrosso Masters Men 50+/60+ 99 / 124
Jim Gomez Cat 4/5 Men 40+ 53 / 110
Christian Farrar Cat 4/5 Men 40+ 61 / 110

The Night Weasels Cometh (Oct 1 2014)

Nancy Labbe-giguere Cat 1/2/3 Women 18 / 37
William Matlack Cat 4/5 21 / 93
Sean Godley cat 3 53 / 101

Rapha Super Cross Gloucester Day 2 (Sep 28 2014)

Jim Gomez Men Masters 45+ 76 / 94
Ben Mccoy Men Masters 35+ Cat 4/5 33 / 108
Sean Godley Men Cat 3 82 / 117

Rapha Super Cross Gloucester Day 1 (Sep 27 2014)

Jim Gomez Men Masters 45+ 70 / 95
Ben Mccoy Men Masters 35+ Cat 4/5 21 / 107
Christian Farrar Men Masters 35+ Cat 4/5 69 / 107

2014 Sucker Brook Cyclocross (Sep 21 2014)

Ron Hines Men Master Masters 50+ 47 / 62
Fred Delgrosso Men Master Masters 50+ 52 / 62
Sean Godley Men Master Masters 40+ 23 / 39
Benjamin Buchheit Junior 10-14 6 / 22
Jim Gomez Men Cat 4/5 Masters 35+ 26 / 68
Jane anna Chapman Women Cat 3/4 7 / 47

Quad Cross 2014 (Sep 7 2014)

Benjamin Buchheit Junior 9-14 10 / 20
Zachary Buchheit Junior 9-14 19 / 20
Jim Gomez Men Cat 4/5 Masters 35+ 26 / 67
Christian Farrar Men Cat 4/5 Masters 35+ 41 / 67
Jane anna Chapman Women Cat 3/4 Masters 40+ 9 / 18
Nicole Yeh Women Cat 3/4 11 / 43
Eric Silva Men Cat 3 31 / 48
Ryan Packard Men Cat 3 42 / 48
William Matlack Men Cat 1/2/3/4 Masters 50+ 17 / 58
Ron Hines Men Cat 1/2/3/4 Masters 50+ 42 / 58
Fred Delgrosso Men Cat 1/2/3/4 Masters 50+ 45 / 58
Sean Godley Men Cat 1/2/3/4 Masters 40+ 18 / 36
Nancy Labbe-giguere Women Cat 1/2/3 6 / 13

The Ice Weasels Cometh (Dec 14 2013)

Jim Gomez Beginner Men 22 / 82
William Matlack Category: Killer B 35+ 10 / 63
Sean Godley Category: Killer B 35+ 18 / 63
John Buchheit Category: Killer B 35+ 49 / 63
Ron Hines Category: Killer B 35+ 57 / 63
Nancy Labbe-giguere Category: Jedi Women 23 / 37
Jane anna Chapman Category: Jedi Women 26 / 37

NBX Grand Prix Day 2 (Dec 8 2013)

Ron Hines Men 55+ 30 / 34
William Matlack Men 45+ 39 / 68
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 22 / 28
Zachary Buchheit Juniors 10-14 28 / 28

NBX Grand Prix Day 1 (Dec 7 2013)

Ron Hines Men 55+ 34 / 41
William Matlack 4/5 Men 35+ 9 / 71
Oscar Yeh 4/5 Men 35+ 53 / 71

Baystate Cyclocross Weekend Day 2 (Dec 1 2013)

Sean Godley Men 35+ (1-3)/Jr 15-18 (1-3) 31 / 36
William Matlack Men 4 Master 35+ 4 / 50

Baystate Cyclocross Weekend Day 1 (Nov 30 2013)

Ron Hines Men 55+ 32 / 43
John Buchheit Men 45+ (1-3) 38 / 56
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 17 / 35
Zachary Buchheit Juniors 10-14 29 / 35

New England Regional Cyclocross Championships Day 2 (Nov 24 2013)

Nancy Labbe-giguere Elite Women 1-3 4 / 8

ArchView Cyclocross Festival (Nov 23 2013)

Derek Prior Mixed Cat 1/2/3/4/5 Single Speed 6 / 10

Boston Road Club CX at Shedd Park (Nov 17 2013)

Jane anna Chapman 3/4 Women 1 / 67
Nicole Yeh 3/4 Women 10 / 67
Nancy Labbe-giguere Pro/1/2/3 Women 7 / 30
William Matlack Masters Men 50+ 27 / 78
John Buchheit Masters Men 40+ 37 / 94
Oscar Yeh Masters Men 40+ 85 / 94
Sean Godley Masters Men 40+ 92 / 94
Jim Gomez 4/5 Men 39 / 91
Christian Farrar 4/5 Men 46 / 91
Benjamin Buchheit Junior Boys 10-14 13 / 27
Zachary Buchheit Junior Boys 10-14 25 / 27

Cheshire Cross (Nov 16 2013)

Lynay Smith Women's CAT 3/4 p/b Osmo 9 / 12

23rd Annual West Hill Shop Cyclocross Race (Nov 10 2013)

John Buchheit Men CAT 1/2/3 MASTER 45-54 23 / 27
Benjamin Buchheit Mixed CAT 5 Junior 10-14 15 / 25
Zachary Buchheit Mixed CAT 5 Junior 10-14 22 / 25
Jane anna Chapman Women CAT 3/4 4 / 16

Plymouth Festival of Cyclo Cross - Course 2 (Nov 10 2013)

Ron Hines MASTER 55+ () 11 / 17
Fred Delgrosso MEN CAT 4 () 35 / 47

Paradise Cross Frenzy (Nov 9 2013)

Zachary Buchheit Junior Age 10 - 14 6 / 10
Benjamin Buchheit Junior Age 10 - 14 8 / 10
John Buchheit Men Cat 3 / 4 23 / 27
Jane anna Chapman Women Open 11 / 16

Sierra Point Night Cross - BASP #3 (Nov 9 2013)

Christian Eager Elite Men 47 / 61

Plymouth Festival of Cyclo Cross - Course 1 (Nov 9 2013)

Sean Godley MEN CAT 2/3/4 29 / 48
William Matlack MASTER 45+ 9 / 20
Jim Gomez MASTER 45+ 19 / 20
Nancy Labbe-giguere WOMEN OPEN 5 / 13

Cycle-Smart International Day 2 (Nov 3 2013)

Eric Silva Men Cat 3 83 / 105

Cycle-Smart International Day 1 (Nov 2 2013)

Nancy Labbe-giguere UCI Elite Women 20 / 35

Orchard Cross at Applecrest Farm (Oct 27 2013)

William Matlack MASTERS 4/5 50+ 3 / 35
Ron Hines MASTERS 4/5 50+ 23 / 35
Fred Delgrosso MASTERS 4/5 50+ 27 / 35
Nancy Labbe-giguere WOMEN CAT 1/2/3 9 / 19
Jane anna Chapman WOMEN CAT 3/4 40+ 1 / 29
Jim Gomez MASTERS 4/5 40+ 18 / 47
Oscar Yeh MASTERS 4/5 40+ 31 / 47
Benjamin Buchheit Junior MEN 10-14 9 / 20
Zachary Buchheit Junior MEN 10-14 16 / 20
Nicole Yeh WOMEN CAT 3/4 2 / 27

Canton Cup (Oct 26 2013)

Justin Bourgette Men Cat 4/5 27 / 85
Ben Mccoy Men Cat 4/5 34 / 85
Sean Godley Men Cat 3 49 / 57
William Matlack Masters 35+ 4/5 8 / 75
Jim Gomez Masters 35+ 4/5 24 / 75

Candlestick Repechage (Oct 20 2013)

Christian Eager Men B 12 / 47

Hanover Cyclocross (Oct 19 2013)

Nancy Labbe-giguere Women Cat P/1/2/3 2 / 7

Minuteman Road Club CX Race (Oct 13 2013)

Nicole Yeh Women (cat 4) 2 / 41
Nancy Labbe-giguere Women (Cat 1/2/3) 3 / 22
Sean Godley Mens 3/4 Open 35 / 80
Jim Gomez Men (Cat 4) 25 / 50
Oscar Yeh Men (Cat 4) 42 / 50

Providence Cyclocross Festival Day 3 (Oct 6 2013)

John Buchheit 45+ 53 / 119
William Matlack 45+ 75 / 119
Sean Godley CAT 3 104 / 159
Jane anna Chapman 3/4W 22 / 135
Benjamin Buchheit U15 21 / 44
Zachary Buchheit U15 37 / 44
Ben Mccoy 4/5 35+ 38 / 118
Unknown Rider 4/5 35+ 57 / 118

Providence Cyclocross Festival Day 2 (Oct 5 2013)

Ron Hines 55+ 36 / 70
Ben Mccoy 4/5 35+ 36 / 117

The Night Weasels Cometh (Oct 2 2013)

Eric Silva Cat 1/2/3 Men 48 / 62
Sean Godley Men Cat 3 71 / 100
William Matlack cat 4 11 / 92
Ben Mccoy cat 4 31 / 92

Gran Prix of Gloucester Day 2 (Sep 29 2013)

Jane anna Chapman Women Cat 3/4 25 / 86
Nicole Yeh Women Cat 3/4 37 / 86
Benjamin Buchheit Men Junior 10-14 20 / 30
Zachary Buchheit Men Junior 10-14 28 / 30
John Buchheit Men Master Masters 45+ 43 / 91
William Matlack Men Master Masters 45+ 57 / 91
Jim Gomez Men Master Masters 45+ 90 / 91
Ben Mccoy Men Cat 4/5 Masters 35+ 39 / 97
Christian Farrar Men Cat 4/5 Masters 35+ 47 / 97
Christian Eager Men Cat 3 48 / 111
Sean Godley Men Cat 3 73 / 111
Eric Silva Men Cat 3 76 / 111

Gran Prix of Gloucester Day 1 (Sep 28 2013)

William Matlack Men Masters 45+ 60 / 91
Jim Gomez Men Masters 45+ 72 / 91
Ben Mccoy Men Cat 4/5 Masters 35+ 28 / 108
Christian Eager Men Cat 3 54 / 119
Eric Silva Men Cat 3 60 / 119

WTB Superprestige#2 (Sep 22 2013)

Nathan Murray M4/5 13 / 31

Sucker Brook Cyclocross (Sep 22 2013)

Jane anna Chapman 3/4 Women 2 / 39
Nicole Yeh 3/4 Women 13 / 39
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 9 / 22
Zachary Buchheit Juniors 10-14 18 / 22
Fred Delgrosso Masters 50+ (1-4) 30 / 42
Ron Hines Masters 50+ (1-4) 32 / 42
Sean Godley Masters 40+ (1-3) 18 / 33
John Buchheit Masters 40+ (1-3) 19 / 33
Ben Mccoy 4/5 Men 35+ 20 / 65

2013 Green Mountain Cyclocross Weekend Day 2 (Sep 15 2013)

John Buchheit Masters Men 45+ (1-3) 45 / 53
Benjamin Buchheit Junior Boys 10-14 12 / 14
Zachary Buchheit Junior Boys 10-14 14 / 14
Jane anna Chapman Masters Women 35+ (3-4) 6 / 16

Quad Cyclocross (Sep 8 2013)

Ron Hines Masters Men 50+ (1-4) 32 / 52
Fred Delgrosso Masters Men 50+ (1-4) 35 / 52
William Matlack Masters Men 50+ (1-4) 49 / 52
John Buchheit Masters Men 40+ (1-4) 23 / 47
Jim Gomez Masters Men 40+ (1-4) 36 / 47
Eric Silva 3 Men 28 / 82
Sean Godley 3 Men 31 / 82
Christian Eager 3 Men 37 / 82
Christian Farrar Masters Men 35+ (4/5) 41 / 60
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 12 / 27
Zachary Buchheit Juniors 10-14 21 / 27
Nicole Yeh 3/4 Women 15 / 26
Jane anna Chapman Master Women 40+ (3/4) 2 / 24

New England Regional CX Championships (Dec 16 2012)

John Eckert 3 Men 8 / 41

2012 New England Regional Championships Day 1 (Dec 15 2012)

William Matlack Masters Men 35+ Cat 4 27 / 45
Oscar Yeh Masters Men 35+ Cat 4 39 / 45

The Ice Weasels Cometh (Dec 8 2012)

Ron Hines Category: Killer B Men 47 / 57
Ben Mccoy Category: Killer B Men 52 / 57
Sean Godley Category: Killer B Men 35+ 18 / 65
John Plump Category: Killer B Men 35+ 20 / 65
Justin Bourgette Beginner Men 8 / 69
William Matlack Beginner Men 12 / 69
Jim Gomez Beginner Men 42 / 69
Jane anna Chapman Category: Jedi Women 14 / 37
Nicole Yeh Beginner Women 15 / 30

NBX Gran Prix Day 2 (Dec 2 2012)

Christian Eager 3 Men 39 / 77
Ron Hines Masters Men 55+ 24 / 39
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 18 / 27
Jane anna Chapman 3/4 Women 12 / 52

NBX Gran Prix Day 1 (Dec 1 2012)

Christian Eager 3 Men 48 / 86
Ron Hines Masters Men 55+ 18 / 38
John Plump Masters Men 45+ 42 / 77
Sean Godley 4 Men 18 / 104
William Matlack 4 Men 29 / 104

Baystate Cyclocross Day 2 (Nov 25 2012)

John Eckert Men 3 5 / 65
John Plump Men 45+ (1-3) 37 / 63
Ben Mccoy Men 4 22 / 89
William Matlack Men 4 36 / 89

Baystate Cyclocross Day 1 (Nov 24 2012)

John Eckert Men 3 5 / 81
Gerry Katz Men 55+ 33 / 40
John Buchheit Men 45+ (1-3) 33 / 65
John Plump Men 45+ (1-3) 40 / 65
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 18 / 24
Jane anna Chapman Women 3/4/Women 35+ (3-4) 14 / 54
Sean Godley Men 4 23 / 97
Ben Mccoy Men 4 40 / 97

Boston Road Club Cyclocross Race at Shedd Park (Nov 18 2012)

John Eckert Pro/1/2/3 Men 22 / 52
Nicole Yeh 3/4 Women 22 / 51
Gerry Katz Masters Men 55+ 17 / 37
Ron Hines Masters Men 55+ 23 / 37
John Buchheit Masters Men 45+ 20 / 69
John Plump Masters Men 45+ 23 / 69
Oscar Yeh 4 Men 64 / 95
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 13 / 22

Canadian National Championships (Nov 17 2012)

Jane anna Chapman Master 30+ Women 6 / 10

Northeast Velo Cross (Nov 17 2012)

Sean Godley Masters Men 35+ (Category 4) 1 / 36
Ben Mccoy Category 4 Men 11 / 38

Coonamessett Farm Eco-cross (Nov 12 2012)

Ron Hines 4 Men 11 / 34

22nd Annual West Hill Shop Cyclocross Race & 2012 Vermont State Championships (Nov 11 2012)

Jane anna Chapman Women Cat. 1-3 13 / 20
John Buchheit Men Cat. 3-4 17 / 43
Benjamin Buchheit Cub Junior 10-14 10 / 16
Oscar Yeh Men Cat. 4 20 / 22

Plymouth Festival of Cyclocross Day 2 (Nov 11 2012)

John Eckert MEN CAT 2/3/4 2 / 37
Gerry Katz MASTER 50+ 10 / 26
Ron Hines MASTER 50+ 16 / 26
Sean Godley MEN CAT 4 15 / 73
Ben Mccoy MEN CAT 4 26 / 73

Plymouth Festival of Cyclocross Day 1 (Nov 10 2012)

Christian Eager MEN CAT 2/3/4 36 / 55
Eric Silva MEN CAT 2/3/4 37 / 55
William Matlack MASTER 50+ 21 / 45
Gerry Katz MASTER 50+ 27 / 45

Paradise Cross Frenzy (Nov 10 2012)

Jane anna Chapman Women Open (cat 1-4) 6 / 10
John Plump Men Cat 3/4 23 / 33
Benjamin Buchheit Junior 10-15 10 / 16
Nicole Yeh Women Cat 4/citizen 9 / 15
Oscar Yeh Cat 4/citizen 33 / 40
John Buchheit Masters 45+ (cat 1-4) 4 / 14
John Plump Masters 45+ (cat 1-4) 7 / 14

Cycle-Smart International Day 2 (Nov 4 2012)

John Eckert Men 3 21 / 126
Christian Eager Men 3 89 / 126
Eric Silva Men 3 116 / 126
John Buchheit Masters Men 45+ 31 / 80
John Plump Masters Men 45+ 50 / 80
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 20 / 30
Jane anna Chapman Women 3/4 15 / 71

Cycle-Smart International Day 1 (Nov 3 2012)

John Eckert Men 3 17 / 124
John Plump Masters Men 45+ 51 / 85

Orchard Cross at Applecrest Farms (Oct 28 2012)

John Buchheit Masters 45+ Cat 3/4 3 / 42
John Plump Masters 45+ Cat 3/4 4 / 42
Oscar Yeh Masters 3/4 35+ 31 / 35
Benjamin Buchheit Jr 10-14 9 / 12
Jane anna Chapman Women 35+ 3/4 2 / 19
Nicole Yeh Women 3/4 6 / 12

Canton Cup Cyclocross Race (Oct 27 2012)

Gerry Katz Men Master 55+ 7 / 33
Christian Eager Men Cat 3 42 / 67
Sean Godley Men 4 Master 35+ 7 / 88
William Matlack Men 4 Master 35+ 19 / 88
Justin Bourgette Men 4 14 / 74
Ben Mccoy Men 4 16 / 74

2012 Downeast Cyclocross Weekend Day 2 (Oct 21 2012)

John Eckert Men 3 5 / 36
John Buchheit Men 45+ (1-3) 23 / 43
John Plump Men 45+ (1-3) 28 / 43
Ron Hines Men 55+ 14 / 24
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 16 / 19
Sophy Lee Women 3/4/Women 35+ (3-4) 34 / 39

2012 Downeast Cyclocross Weekend Day 1 (Oct 20 2012)

John Eckert Men 3 9 / 39
Sophy Lee Women 3/4/Women 35+ (3-4) 27 / 39

2012 Minuteman Road Club CX Race (Oct 14 2012)

Sophy Lee WOMEN (CAT 4) 13 / 24
Nicole Yeh WOMEN (CAT 4) 15 / 24
John Eckert MEN (CAT 1/2/3) 24 / 58
Benjamin Buchheit CUB JUNIORS (10-14) 9 / 22
Justin Bourgette BEGINNERS (CAT 4 ONLY) 10 / 91
Ben Mccoy BEGINNERS (CAT 4 ONLY) 30 / 91
Ben Maguire BEGINNERS (CAT 4 ONLY) 41 / 91
Oscar Yeh BEGINNERS (CAT 4 ONLY) 68 / 91
John Buchheit MASTERS 45+ (CAT 1/2/3/4) 5 / 29
John Plump MASTERS 45+ (CAT 1/2/3/4) 11 / 29
Sean Godley MASTERS 35+ (CAT 3/4 ONLY) 23 / 63

The BikeMan.com Casco Bay Cyclocross (Oct 13 2012)

Sophy Lee Women 1/2/3/4 18 / 24
William Matlack Men Cat 4 26 / 63

Providence Cyclocross Festival Day 2 (Oct 7 2012)

John Eckert Cat 3 Men 12 / 101
Christian Eager Cat 3 Men 60 / 101
Gerry Katz Masters Men 55+ 16 / 35
Ron Hines Masters Men 55+ 22 / 35
John Buchheit Masters Men 45+ 37 / 76
John Plump Masters Men 45+ 40 / 76
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 22 / 28
Jane anna Chapman Amateur Women 18 / 69
Sophy Lee Amateur Women 59 / 69

Providence Cyclocross Festival Day 1 (Oct 6 2012)

Sean Godley Men 4 35+/45+ 5 / 118
Ron Hines Masters Men 55+ 21 / 48
John Plump Masters Men 45+ 52 / 91
Sophy Lee Amateur Women 61 / 93
John Eckert Cat 3 Men 21 / 123
Eric Silva Cat 3 Men 51 / 123
Christian Eager Cat 3 Men 65 / 123

The Night Weasels Cometh (Oct 3 2012)

Sophy Lee Cat 4 Women 21 / 23
Justin Bourgette cat 4 14 / 89
William Matlack cat 4 37 / 89

Great Brewers Gran Prix of Gloucester Day 2 (Sep 30 2012)

Gerry Katz Masters Men 55+ 18 / 40
John Buchheit Masters Men 45+ 34 / 86
John Plump Masters Men 45+ 38 / 86
William Matlack Masters Men 35+ (Cat 4) 43 / 93
Oscar Yeh Masters Men 35+ (Cat 4) 80 / 93
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 20 / 29
Ben Mccoy Men 4 38 / 97
Justin Bourgette Men 4 40 / 97
Jane anna Chapman Women 3/4 18 / 80
Sophy Lee Women 3/4 56 / 80
Christian Eager Men 3 51 / 103
Jeremy Katz Men 3 96 / 103
Eric Silva Men 3 101 / 103

Great Brewers Gran Prix of Gloucester Day 1 (Sep 29 2012)

John Buchheit Masters Men 45+ 32 / 85
John Plump Masters Men 45+ 45 / 85
Sean Godley Masters Men 35+ (Cat 4) 11 / 105
Justin Bourgette Men 4 20 / 99
Ben Mccoy Men 4 26 / 99
Ben Maguire Men 4 40 / 99
Richard Hislop Men 4 59 / 99
Sophy Lee Women 3/4 72 / 87
Eric Silva Men 3 45 / 120
Christian Eager Men 3 84 / 120
Jeremy Katz Men 3 98 / 120

Midnight Ride of Cyclocross (Sep 26 2012)

Sophy Lee Women's Open* 22 / 22
Sophy Lee Women's 2/3/4 18 / 23

2012 Sucker Brook Cyclocross (Sep 23 2012)

Jeremy Katz 3 Men 37 / 44
John Buchheit 3/4 Masters 35+ 4 / 76
John Plump 3/4 Masters 35+ 17 / 76
Oscar Yeh 3/4 Masters 35+ 76 / 76
Fred Delgrosso Masters 45+ 37 / 39
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 14 / 21
Jane anna Chapman 3/4 Women 10 / 42
Nicole Yeh 3/4 Women 32 / 42
Sophy Lee 3/4 Women 35 / 42
Ron Hines Masters 55+ 12 / 23
Ben Mccoy 4 Men 19 / 77
William Matlack 4 Men 48 / 77

Cyclocross at White Park (Sep 22 2012)

Sean Godley Masters 35+ 10 / 12
Justin Bourgette Cat 4 5 / 28
Ben Maguire Cat 4 11 / 28
Christian Eager Cat 3/4 17 / 29
Sophy Lee Women Open 23 / 25

Green Mountain Cyclocross Day 2 (Sep 16 2012)

Ron Hines Men 55+ 23 / 31

Blandford Beer Cross (Sep 15 2012)

John Plump MASTERS 45+ 6 / 12

Quad Cross 2012 (Sep 9 2012)

Jeremy Katz Single Speed Men 21 / 24
Eric Silva Pro/1/2/3 Men 17 / 17
John Plump Masters Men 50+ 10 / 33
Ron Hines Masters Men 50+ 18 / 33
Fred Delgrosso Masters Men 50+ 30 / 33
John Buchheit Masters Men 40+ (1/2/3) 25 / 27
Eric Silva 3 Men 20 / 67
John Eckert 3 Men 31 / 67
Jeremy Katz 3 Men 57 / 67
Sean Godley 4 Men 35+ 4 / 55
Justin Bourgette 4 Men 10 / 34
Ben Mccoy 4 Men 11 / 34
Ben Maguire 4 Men 21 / 34
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 6 / 12
Jane anna Chapman 3/4 Women 40+ 7 / 14

New England Regional Championships Day 2 (Dec 18 2011)

Rebecca Pagano Elite Women 1-3 6 / 17
Alex Meier 4 Men 35 / 61

New England Regional Championships Day 1 (Dec 17 2011)

Richard Hislop Masters Men 35+ Cat 4 34 / 42

Expo Wheelmen SalvageCross (Dec 10 2011)

Richard Hislop Cat 4 23 / 51

The Ice Weasels Cometh (Dec 10 2011)

Jane anna Chapman Cat 4 Women 1 / 40
John Buchheit Cat 3/4 Men 25 / 71
Brian Vickery Cat 3/4 Men 69 / 71

NBX GP of Cross Day 2 (Dec 4 2011)

Rebecca Pagano UCI Elite Women 10 / 30
Ron Hines Masters Men 55+ 12 / 30
John Buchheit Masters Men 45+ 39 / 70
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 13 / 15
Jane anna Chapman Amateur Women 25 / 57
Justin Bourgette Men 4 36 / 106

NBX GP of Cross Day 1 (Dec 3 2011)

Rebecca Pagano UCI Elite Women 12 / 28
Ron Hines Masters Men 55+ 12 / 30
Justin Bourgette Men 4 31 / 111
Richard Hislop Men 4 79 / 111

Baystate Cyclocross Day 2 (Nov 27 2011)

Rebecca Pagano UCI Elite Women 6 / 22
Eric Silva Amateur Men 58 / 75
Ron Hines Masters Men 55+ 13 / 32
Jeremy Katz Men 4 22 / 34

Baystate Cyclocross Day 1 (Nov 26 2011)

Rebecca Pagano Pro/1/2/3 Women 5 / 24
Ron Hines Masters Men 55+ 15 / 33
John Buchheit Masters Men 45+ 41 / 69
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 15 / 17
Jane anna Chapman Amateur Women 22 / 54
Jeremy Katz Men 4 26 / 57
Richard Hislop Men 4 46 / 57

BRC Cyclocross at Shedd Park (Nov 20 2011)

Eric Silva 3/4 Men 42 / 88
Ryan Packard 3/4 Men 54 / 88
Jim Gomez 3/4 Men 59 / 88
Alex Meier 3/4 Men 69 / 88
Patrick Twomey 3/4 Men 71 / 88
Jane anna Chapman 3/4 Women 4 / 43
Rebecca Pagano Pro/1/2/3 Women 3 / 36
Ron Hines Masters 55+ 5 / 22
Michael Good Masters 45+ 20 / 73
John Buchheit Masters 45+ 47 / 73
Benjamin Pagano Masters 35+ 2 / 46
Fred Delgrosso 4 Men 67 / 94
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 19 / 20

Northeast Velo Cross (Nov 19 2011)

Alex Meier Men Cat 4 27 / 36
Jim Gomez MASTER 35+ C4 26 / 41
Joseph Near MEN CAT 1/2/3 20 / 40

West Hill Shop Cyclocross (Nov 13 2011)

Jane anna Chapman Women Cat. 4 2 / 10
John Buchheit Men Cat. 3-4 11 / 30

Plymouth Festival of Cyclo Cross - Course Two (Nov 13 2011)

Ron Hines Masters 55+ 2 / 12

Plymouth Festival of Cyclo Cross - Course One (Nov 12 2011)

Michael Good Master 45 10 / 36
Jeremy Katz Men 4 35 / 77
Fred Delgrosso Men 4 44 / 77

Paradise Cross Frenzy (Nov 12 2011)

John Buchheit Men Cat 3 / 4 10 / 28
Benjamin Buchheit Junior 10-15 10 / 11
Jane anna Chapman Women Cat 4 / Citizen 3 / 8

Coonamesset Farm Eco-Cross (Nov 11 2011)

Ron Hines Men 4 13 / 43

Cycle-Smart International Day 2 (Nov 6 2011)

Benjamin Pagano Masters Men 35+ (1-3) 17 / 61
Gerry Katz Masters Men 55+ 14 / 36
Ron Hines Masters Men 55+ 18 / 36
John Buchheit Masters Men 45+ 33 / 85
Michael Good Masters Men 45+ 45 / 85
Jane anna Chapman Amateur Women 40 / 84
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 18 / 20

Cycle-Smart International Day 1 (Nov 5 2011)

Benjamin Pagano Masters Men 35+ (1-3) 20 / 66
Michael Good Masters Men 45+ 33 / 78
Justin Bourgette Men 4 49 / 130
Charles Wescott Men 4 124 / 130
Gerry Katz Masters Men 55+ 13 / 41
Ron Hines Masters Men 55+ 17 / 41

Canton Cup (Oct 29 2011)

Sean Godley Men CAT 4 19 / 122
Justin Bourgette Men CAT 4 45 / 122
Richard Hislop Men CAT 4 82 / 122
Gerry Katz Masters 55+ 4 / 24
Tomas Jurgensen JR 15-18 10 / 14

Downeast Cyclocross Day 2 (Oct 23 2011)

Rebecca Pagano UCI Elite Women 5 / 21
Benjamin Pagano Amateur Men 16 / 70
Ron Hines Masters Men 55+ 13 / 24

Downeast Cyclocross Day 1 (Oct 22 2011)

Rebecca Pagano Pro/1/2/3 Women 11 / 18
Benjamin Pagano Amateur Men 24 / 70
Ron Hines Masters Men 55+ 12 / 24

MRC Cyclocross Race (Oct 16 2011)

Gerry Katz Masters 55+ (cat 1/2/3/4) 7 / 18
Jeremy Katz Beginners (cat 4 Only) 23 / 80
Justin Bourgette Beginners (cat 4 Only) 24 / 80
Jim Gomez Beginners (cat 4 Only) 35 / 80
Patrick Twomey Beginners (cat 4 Only) 41 / 80
Jane anna Chapman Women (cat 4) 3 / 28
Rebecca Pagano Women (cat 1/2/3) 3 / 22
Benjamin Pagano Men (cat 1/2/3) 3 / 45

Providence Cross Fest Day 2 (Oct 9 2011)

Rebecca Pagano UCI Elite Women 11 / 36
Benjamin Pagano Amateur Men 20 / 130
Gerry Katz Masters Men 55+ 8 / 36
Ron Hines Masters Men 55+ 12 / 36
Michael Good Masters Men 45+ 39 / 75
John Buchheit Masters Men 45+ 56 / 75
Jane anna Chapman Amateur Women 36 / 73
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 14 / 15
Fred Delgrosso Masters Men 35+ Cat 4 59 / 70
Alex Meier Men 4 53 / 67

Providence Cross Fest Day 1 (Oct 8 2011)

Rebecca Pagano UCI Elite Women 17 / 37
Benjamin Pagano Amateur Men 17 / 127
Ron Hines Masters Men 55+ 12 / 41
Gerry Katz Masters Men 55+ 13 / 41
Michael Good Masters Men 45+ 34 / 80
John Buchheit Masters Men 45+ 41 / 80
Sean Godley Masters Men 35+ Cat 4 24 / 92
Charles Wescott Masters Men 35+ Cat 4 26 / 92
Jim Gomez Masters Men 35+ Cat 4 40 / 92
Jeremy Katz Men 4 22 / 89
Justin Bourgette Men 4 35 / 89
Alex Meier Men 4 65 / 89

The Night Weasels Cometh (Oct 5 2011)

Justin Bourgette Cat 4 Men 39 / 91
Patrick Twomey Cat 4 Men 72 / 91
Benjamin Pagano Cat 3 Men 7 / 79
Rebecca Pagano Cat 1/2/3 Women 6 / 28

Great Brewers Gran Prix of Gloucester Day 2 (Oct 2 2011)

Gerry Katz Masters Men 55+ 11 / 32
Ron Hines Masters Men 55+ 16 / 32
Michael Good Masters Men 45+ 34 / 85
John Buchheit Masters Men 45+ 39 / 85
Sean Godley Masters Men 35+ Cat 4 16 / 102
Jim Gomez Masters Men 35+ Cat 4 66 / 102
Jeremy Katz Men 4 45 / 98
Alex Meier Men 4 70 / 98
Patrick Twomey Men 4 71 / 98
Jane anna Chapman Amateur Women 51 / 100
Benjamin Pagano Amateur Men 14 / 144
Eric Silva Amateur Men 71 / 144

Great Brewers Gran Prix of Gloucester Day 1 (Oct 1 2011)

Richard Hislop Masters Men 35+ Cat 4 56 / 109
Jim Gomez Masters Men 35+ Cat 4 72 / 109
Charles Wescott Men 4 21 / 111
Jeremy Katz Men 4 57 / 111
Gerry Katz Masters Men 55+ 8 / 38
Ron Hines Masters Men 55+ 14 / 38
Michael Good Masters Men 45+ 32 / 82
John Buchheit Masters Men 45+ 41 / 82
Benjamin Pagano Amateur Men 18 / 150

Midnight Ride of Cross (Sep 28 2011)

Patrick Twomey cat 4 26 / 60
Justin Bourgette cat 4 31 / 60
Richard Hislip cat 4 42 / 60
Alex Meier cat 4 54 / 60
Tomas Jurgensen cat 3 30 / 34
Benjamin Pagano Single Speed 8 / 49

Sucker Brook Cross (Sep 25 2011)

Michael Good Masters Men 45+ 25 / 42
John Buchheit Masters Men 45+ 26 / 42
Kurt Johnson Masters Men 45+ 32 / 42
Benjamin Pagano Masters Men 35+ (1-3) 6 / 19
Gerry Katz Masters Men 55+ 10 / 26
Fred Delgrosso Masters Men 35+ (3/4) 76 / 84
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 8 / 12
Jane anna Chapman 3/4 Women 18 / 56

Nor'easter 'Cross powered by Eastern Mountain Sports (Sep 24 2011)

Rebecca Pagano UCI Elite Women 12 / 21
Ron Hines Masters Men 55+ 9 / 17

Cyclocross at White Park (Sep 24 2011)

Gerry Katz Master 55 3 / 8
Michael Good Master 45 3 / 22
Tomas Jurgensen Juniors 15-18 3 / 6
Sean Godley CAT 4 13 / 43
Justin Bourgette CAT 4 22 / 43
Benjamin Pagano CAT 3/4 3 / 26
Eric Silva CAT 3/4 17 / 26

Green Mountain CX Day 2 (Sep 18 2011)

Ron Hines Masters 55+ 16 / 26
Benjamin Pagano Masters 35+ 29 / 43
Jane anna Chapman Amateur Women 33 / 45
Rebecca Pagano UCI Elite Women 6 / 20

Green Mountain CX Day 1 (Sep 17 2011)

Benjamin Pagano Masters Men 35+ (1-3) 37 / 50
Ron Hines Masters Men 55+ 16 / 28
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 11 / 11
Rebecca Pagano Pro/1/2/3 Women 3 / 21
John Buchheit Masters Men 45+ 54 / 66

Quad Cross (Sep 11 2011)

Sean Godley Men 4 35+ 6 / 48
Charles Wescott Men 4 35+ 8 / 48
Joseph Near Men 3 29 / 71
Eric Silva Men 3 58 / 71
Jeremy Katz Men 4 31 / 61
Justin Bourgette Men 4 34 / 61
Alex Meier Men 4 45 / 61
Tomas Jurgensen U19 4 / 9
Michael Good Men 1/2/3 45+ 15 / 35
Rebecca Pagano Women Pro 4 / 18
Gerry Katz Men 4 55+ 1 / 15
Ron Hines Men 4 55+ 2 / 15
Benjamin Pagano Men 1/2/3 35+ 13 / 39
Patrick Twomey Men SS 20 / 27
Jeremy Katz Men SS 21 / 27
Eric Silva Men Elite 28 / 32
Joseph Near Men Elite 32 / 32
Fred Delgrosso Men 4 45+ 20 / 28

Nittany Lion Cross Day 1 (Sep 10 2011)

Benjamin Pagano Men Master 35-99 23 / 69

Monson Cyclocross RAce (Aug 27 2011)

Tomas Jurgenson Juniors 3 / 8
Richard Hislop CAT 4 25 / 35

New England Championships (Dec 18 2010)

Ron Hines Masters Men 35+/45+ Cat 4 10 / 32
Fred Delgrosso Masters Men 35+/45+ Cat 4 14 / 32
Oscar Yeh Masters Men 35+/45+ Cat 4 15 / 32
Ryan Packard 3 Men 23 / 33

The Ice Weasels Cometh (Dec 11 2010)

John Buchheit Cat 3/4 Men 32 / 71
Richard Hislop Cat 3/4 Men 57 / 71
Jeremy Katz Cat 3/4 Men 60 / 71
Ian Sutton Singlespeed Men 34 / 60
Fred Delgrosso Cat 4 Men 38 / 72

NBX GP of Cross Day 2 (Dec 5 2010)

Ron Hines Men 4 33 / 91
Oscar Yeh Men 4 60 / 91
Fred Delgrosso Men 4 73 / 91
Jane anna Chapman Women 3/4 17 / 40
John Buchheit Masters Men 45+ 24 / 53

NBX GP of Cross Day 1 (Dec 4 2010)

Ron Hines Men 4 34 / 87
Jeremy Katz Men 4 48 / 87
Fred Delgrosso Men 4 56 / 87
Oscar Yeh Men 4 57 / 87
Richard Hislop Men 4 63 / 87

Baystate Cyclocross Day 2 (Nov 28 2010)

John Buchheit Masters Men 45+ 28 / 52

Baystate Cyclocross Day 1 (Nov 27 2010)

Richard Hislop Masters Men 35+ Cat 4 33 / 58
Jeremy Katz Men 4 23 / 40
John Buchheit Masters Men 45+ 20 / 56

Whitmore Super Cross Cup Day 2 (Nov 21 2010)

Kate Kelly Women 3/4 14 / 19

Boston Road Club CX at Shedd Park (Nov 21 2010)

Jane anna Chapman 3/4 Women 10 / 40
Ryan Packard Juniors 15-18 2 / 5
Eric Silva 3/4 Men 39 / 80
Jeremy Katz 3/4 Men 60 / 80
John Buchheit Masters Men 45+ 9 / 48
Ron Hines 4 Men 38 / 98
Fred Delgrosso 4 Men 53 / 98
Oscar Yeh 4 Men 54 / 98

West Hill Shop Cyclocross (Nov 14 2010)

John Buchheit Master Men 45+ Cat. 1-3 (a) 19 / 21
Jane anna Chapman Women Cat. 4 (b/c) 6 / 17

Plymouth Cyclocross - Course 2 (Nov 14 2010)

Ron Hines Cat 4 33 / 66
Jeremy Katz Cat 4 44 / 66
Oscar Yeh Cat 4 51 / 66
Fred Delgrosso Cat 4 55 / 66

Paradise Cross Frenzy (Nov 13 2010)

Jane anna Chapman Women, Cat 4/Citizen 5 / 15
John Buchheit Masters 35+/Masters 45+ 5 / 26

Plymouth Cyclocross - Course 1 (Nov 13 2010)

Jeremy Katz Cat 4 48 / 76
Richard Hislop Cat 4 52 / 76

Coonamesset Farm Eco Cross (Nov 11 2010)

Ron Hines Men 4 8 / 34
Richard Hislop Men 4 30 / 34

Cycle-Smart International Day 2 (Nov 7 2010)

Jane anna Chapman Women 3/4 65 / 74
John Buchheit Masters Men 45+ 34 / 65

Cycle-Smart International Day 1 (Nov 6 2010)

Paul Perkins Men 4 93 / 130
Katherine Kelly Women 3/4 51 / 75
Richard Hislop Masters Men 45+ 59 / 67

Orchard Cross at Applecrest Farm (Oct 31 2010)

Ron Hines Men Master 3/4 (45+) 20 / 45
Fred Delgrosso Men Master 3/4 (45+) 30 / 45
Gerry Katz Men 4 46 / 78
John Buchheit Men Master 3/4 (35+) 6 / 32
Oscar Yeh Men Master 3/4 (35+) 23 / 32
Jane anna Chapman Women 4 (35+) 11 / 23

Canton Cup (Oct 30 2010)

Kate Kelly Cat 3,4 Women 22 / 43
Eric Silva 3/4 Men 36 / 108
Richard Hislop Cat 4 Men 58 / 131
Jeremy Katz Cat 4 Men 59 / 131
Paul Perkins Cat 4 Men 67 / 131
Gerry Katz Cat 4 Men 81 / 131
Jim Gomez Cat 4 Men 89 / 131

Downeast CX Day 1 (Oct 23 2010)

John Buchheit Masters Men 45+ 23 / 45

CYCLOCROSSRACING.COM/MRC CYCLOCROSS RACE (Oct 17 2010)

Gerry Katz Beginners (cat 4 Only) 52 / 76
Ron Hines Masters 35+, 45+ (cat 4 Only) 17 / 87
Oscar Yeh Masters 35+, 45+ (cat 4 Only) 51 / 87

TCC Mansfield Hollow Cyclocross Race (Oct 16 2010)

Eric Silva Mens 2/3/4 16 / 57

Providence Cyclocross Festival Day 2 (Oct 10 2010)

Ryan Packard Cat 3/Juniors 15-18 Men 42 / 124
John Buchheit Masters Men 35+ Cat 4 7 / 91
Sean Godley Masters Men 35+ Cat 4 37 / 91
Jane anna Chapman Women 3/4 41 / 67

Providence Cyclocross Festival Day 1 (Oct 9 2010)

John Buchheit Masters Men 35+ Cat 4 2 / 83
Ron Hines Masters Men 35+ Cat 4 29 / 83
Jim Gomez Masters Men 35+ Cat 4 43 / 83
Richard Hislop Masters Men 35+ Cat 4 48 / 83
Fred Delgrosso Masters Men 35+ Cat 4 57 / 83
Tomas Jurgensen Cat 3/Juniors 15-18 Men 82 / 117
Jeremy Katz Men 4 50 / 85

GP of Gloucester Day 2 (Oct 4 2010)

Ryan Packard Juniors 15-18 7 / 22
Jeremy Katz Cat 4 Men 98 / 114
Eric Silva Cat 3 Men 44 / 119
John Buchheit Cat 4 Masters 35+ 12 / 110
Ron Hines Cat 4 Masters 35+ 36 / 110
Sean Godley Cat 4 Masters 35+ 48 / 110
Jim Gomez Cat 4 Masters 35+ 56 / 110
Fred Delgrosso Cat 4 Masters 35+ 65 / 110
Oscar Yeh Cat 4 Masters 35+ 71 / 110
Jane anna Chapman Cat 3/4 Women 51 / 88

GP of Gloucester Day 1 (Oct 3 2010)

Ryan Packard Juniors 15-18 9 / 19
Eric Silva Cat 3 Men 32 / 114
John Buchheit Cat 4 Masters 35+ 1 / 103
Ron Hines Cat 4 Masters 35+ 23 / 103
Jim Gomez Cat 4 Masters 35+ 46 / 103
Richard Hislop Masters 45+ 66 / 78

Sucker Brook Cross (Sep 26 2010)

Ryan Packard Juniors 15-18 1 / 5
Tomas Jurgensen Juniors 15-18 5 / 5
Kate Kelly 3/4 Women 21 / 49
Ron Hines Masters Men 35+ (3-4) 26 / 77
Charles Wescott Masters Men 35+ (3-4) 28 / 77
Fred Delgrosso Masters Men 35+ (3-4) 56 / 77
Oscar Yeh Masters Men 35+ (3-4) 61 / 77
Jeremy Katz 4 Men 87 / 96
Eric Silva 3 Men 21 / 62
John Buchheit Masters Men 45+ 13 / 44

Noreaster Cross at Loon Mountain (Sep 25 2010)

Eric Silva Cat 3 Men 10 / 36

Green Mountain Cyclocross Day 2 (Sep 19 2010)

John Buchheit Masters Men 45+ 32 / 55
Ryan Packard Cat 3/Juniors 15-18 Men 44 / 99

Green Mountain Cyclocross Day 1 (Sep 18 2010)

Jane anna Chapman Women 3/4 22 / 36
Kate Kelly Women 3/4 24 / 36
Charles Wescott Masters Men 35+ Cat 4 11 / 28

Quad Cross (Sep 12 2010)

Ryan Packard Junior U19 1 / 7
Tomas Jurgensen Junior U19 3 / 7
Chris Opie Junior U19 6 / 7
Eric Silva Men Intermediate Cat 3 8 / 61
Ian Sutton Men Intermediate Cat 3 57 / 61
Brian Vickery Men cat 4 35+ 32 / 50
Oscar Yeh Men cat 4 35+ 39 / 50
Jim Gomez Men cat 4 35+ 48 / 50
Eric Silva Men 1/2/3/Pro 29 / 38
John Buchheit Men cat 4 45+ 6 / 35
Ron Hines Men cat 4 45+ 9 / 35
Fred Delgrosso Men cat 4 45+ 15 / 35
Jim Gomez Men Cat 4 58 / 85
Jeremy Katz Men Cat 4 79 / 85
Charles Wescott Men Cat 4 86 / 85

Monson Cyclocross (Aug 28 2010)

Eric Silva CAT 3/4 9 / 35

Blunt Park Cyclocross Race (Aug 22 2010)

Eric Silva CAT 3/4 21 / 46

Surf City #5 - Aptos High (Jan 10 2010)

Christine Fort Category B Women 4 / 5

The Ice Weasels Cometh (Dec 12 2009)

Ian Sutton Open Singlespeed 26 / 40
Christine Fort Cat 1/2/3 Women 7 / 13
John Buchheit Cat 4 Men 5 / 87
Richard Hislop Cat 4 Men 70 / 87

NBX G.P. of Cross Day 2 (Dec 6 2009)

Ron Hines Cat 4 Men 29 / 92
Thom Flanagan Cat 4 Men 35 / 92
Eric Silva Cat 3 Men 54 / 73
Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 5 / 31
Christine Fort Cat 3/4 Women 6 / 31

NBX G.P. of Cross Day 1 (Dec 5 2009)

Ron Hines Cat 4 Men 28 / 97
Charles Wescott Cat 4 Men 33 / 97
Fred Delgrosso Cat 4 Men 72 / 97
Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 5 / 31

Staten CX (Nov 29 2009)

Jim Gomez MASTERS 35+ 16 / 17

Baystate Cyclocross Day 2 (Nov 29 2009)

Christine Fort Cat 3/4 Women 5 / 35
Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 6 / 35
Ron Hines Cat 4 Masters 35+ 14 / 42

Baystate Cyclocross Day 1 (Nov 28 2009)

Christine Fort Cat 3/4 Women 5 / 32
Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 7 / 32
John Buchheit Cat 4 Masters 35+ 7 / 47
Ron Hines Cat 4 Masters 35+ 11 / 47
Fred Delgrosso Cat 4 Masters 35+ 35 / 47

Boston Road Club Cyclocross Race at Shedd Park (Nov 21 2009)

John Buchheit CAT 4 MEN 19 / 90
Jim Gomez CAT 4 MEN 66 / 90
John Naegle CAT 4 MEN 68 / 90
Ron Hines MASTERS 45+ 31 / 45
Fred Delgrosso MASTERS 45+ 45 / 45
Nancy Labbe-giguere CAT 3/4 WOMEN 4 / 26

USGP Mercer Cup Day 2 (Nov 15 2009)

Christine Fort Women 3/4 13 / 30

Plymouth Festival of Cyclo Cross/Day One Plymouth North High School (Nov 14 2009)

John Buchheit MEN CAT 4 7 / 73

USGP Mercer Cup Day 1 (Nov 14 2009)

Christine Fort Women 3/4 12 / 31

Cycle-Smart International Day 2 (Nov 8 2009)

John Buchheit Cat 4 Men 11 / 105
Eric Silva Cat 3 Men 67 / 94
Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 16 / 44
Christine Fort Cat 3/4 Women 29 / 44

Cycle-Smart International Day 1 (Nov 7 2009)

Christine Fort Cat 3/4 Women 16 / 41
Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 18 / 41
Eric Silva Cat 3 Men 49 / 108

Orchard Cross at Applecrest Farm (Nov 1 2009)

Christine Fort Womens 1/2/3 5 / 6
Eric Silva Mens 1/2/3 20 / 25
John Buchheit Masters 3/4 35+ 5 / 17

Canton Cup (Oct 31 2009)

Ron Hines Masters 45+ Cat 3,4 30 / 61
Christine Fort Women Cat 3,4 6 / 37
Nancy Labbe-giguere Women Cat 3,4 8 / 37
Thom Flanagan Men Cat 4 19 / 110
Charles Wescott Men Cat 4 46 / 110
Jim Gomez Men Cat 4 89 / 110
Richard Hislop Men Cat 4 98 / 110
Andrew Tucker Men Cat 3,4 47 / 76
John Buchheit Men Cat 3,4 54 / 76

Ontario East vs. West Challenge Race A (Oct 25 2009)

Patrick Twomey Elite Men 23 / 28
Liam Twomey Elite Men 24 / 28

DCCX Presented By Family Bike Shop - Race #4 of the BikeReg.com MABRAcross Series (Oct 25 2009)

Christine Fort Cat 1,2,3 Women 16 / 24

Downeast Cyclocross (Oct 24 2009)

Ron Hines Cat 4 Masters 35+ 10 / 26
Fred Delgrosso Cat 4 Masters 35+ 18 / 26

Minuteman Road Club Cyclocross Race (Oct 18 2009)

John Naegle Men's Cat 4 26 / 52
Brian Vickery Men's Cat 4 48 / 52

Wissahickon Cross (Oct 18 2009)

Thom Flanagan C Men 37 / 92

New England Velo-Cross Challenge (Oct 17 2009)

Nancy Labbe-giguere CAT 4 BEGINNER WOMEN 19+ 1 / 3
Charles Wescott CAT 4 MASTERS 35+ 7 / 9

Casco Bay Cyclocross Race (Oct 17 2009)

Christine Fort 3/4 Women 3 / 5

Providence Festival of Cyclocross Day 2 (Oct 11 2009)

John Buchheit Cat 4 Masters 35+ 15 / 67
Thom Flanagan Cat 4 Men 18 / 71
Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 4 / 52
Christine Fort Cat 3/4 Women 9 / 52

Providence Festival of Cyclocross Day 1 (Oct 10 2009)

Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 8 / 44
Christine Fort Cat 3/4 Women 13 / 44
Ian Sutton Cat 3 Men 87 / 104

Great Brewer's Gran Prix of Gloucester Day 2 (Oct 4 2009)

Thom Flanagan Cat 4 Men 31 / 90
Eric Silva Cat 3 Men 35 / 101
Ian Sutton Cat 3 Men 87 / 101
John Buchheit Cat 4 Masters 35+ 25 / 94
Charles Wescott Cat 4 Masters 35+ 26 / 94
Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 5 / 59
Christine Fort Cat 3/4 Women 13 / 59

Great Brewer's Gran Prix of Gloucester Day 1 (Oct 3 2009)

Tomas Jurgensen Juniors 15-18 22 / 23
Eric Silva Cat 3 Men 39 / 110
Jeremy Jo Cat 3 Men 48 / 110
Christian Eager Cat 3 Men 63 / 110
Ian Sutton Cat 3 Men 103 / 110
Richard Hislop Masters 45+ 64 / 84
Christine Fort Cat 3/4 Women 14 / 75
Brian Vickery Cat 4 Men 15 / 87
Thom Flanagan Cat 4 Men 37 / 87
Charles Wescott Cat 4 Masters 35+ 37 / 95
Jim Gomez Cat 4 Masters 35+ 58 / 95

Green Mountain Cyclocross Weekend Day 2 (Sep 27 2009)

Christine Fort Cat 3/4 Women 4 / 17
Eric Silva Cat 3 Men 43 / 91

Green Mountain Cyclocross Weekend Day 1 (Sep 26 2009)

Eric Silva Cat 3 Men 32 / 79
Brian Vickery Cat 4 Men 12 / 24
Christine Fort Cat 3/4 Women 12 / 21

Sucker Brook 'Cross (Sep 20 2009)

Ryan Packard Juniors 15-18 3 / 6
Tomas Jurgensen Juniors 15-18 4 / 6
Ian Sutton 3 Men 45 / 57
Christine Fort 3/4 Women 10 / 34
Nancy Labbe-giguere 3/4 Women 30 / 34
Thom Flanagan 4 Men 18 / 87
Brian Vickery 4 Men 19 / 87
Charles Wescott 4 Men 25 / 87

Waterville Cyclocross (Sep 19 2009)

Eric Silva 3 Men 6 / 8
Ron Hines Masters 35+ Cat 4 9 / 14

Quadcross (Sep 13 2009)

Fred Delgrosso Men 3/4 35+ 33 / 43
Nancy Labbe-giguere Women 3/4 4 / 28
Christine Fort Women 3/4 9 / 28
Ron Hines Masters 45+ 23 / 31
Thom Flanagan Cat 4 Men 19 / 91
Brian Vickery Cat 4 Men 20 / 91
Charles Wescott Cat 4 Men 24 / 91
John Buchheit Cat 4 Men 30 / 91
Jim Gomez Cat 4 Men 58 / 91
Nathaniel Dick Cat 4 Men 85 / 91
Eric Silva Men P/1/2/3 12 / 16
Christine Fort Women P/1/2/3 17 / 18
Eric Silva Men 3/4 Under 35 11 / 37
Ian Sutton Men 3/4 Under 35 34 / 37

Palmer Cyclocross Race, race #2 of the Accelerated Cure Project Cyclocross Series (Aug 29 2009)

Christine Fort Women 7 / 10

Blunt Park Cyclocross Race (Aug 23 2009)

Nancy Labbe-giguere Women 10 / 16
Christine Fort Women 13 / 16
Ian Sutton Cat 3/4 49 / 62

New Jersey State Fair SpectaCross (Aug 1 2009)

Christine Fort Cat Novice/Intermediate Women, "B" Juniors (M/F), 1 / 8

New Jersey State Fair SpectaCross (Jul 31 2009)

Christine Fort Cat Novice (Men & Women) 13 / 30

The Ice Weasels Cometh (Dec 13 2008)

Jeremy Jo Cat 3/4 Men 6 / 17
Ian Sutton Cat 3/4 Men 9 / 17
Glenn Ferreira Cat 3/4 Men 14 / 17
Charles Wescott Cat 4 Men 27 / 49
Drew Davis Cat 3/4 35+ 12 / 28
Nancy Labbe-giguere Cat 4 Women 2 / 16
Christine Fort Cat 4 Women 3 / 16

Cross Nationals Day 2 (Dec 12 2008)

Ryan Packard Junior men 15-16 13 / 30

NBX G.P. of Cross / Verge New England Championship Cyclo-Cross 9, UCI cat.2 (Dec 7 2008)

Jeremy Jo Cat 2/3 Men 73 starte 35 / 69
Eric Silva Cat 2/3 Men 73 starte 47 / 69

NBX G.P. of Cross / Verge New England Championship Cyclo-Cross 8, UCI cat.2 (Dec 6 2008)

Drew Davis Cat 1/2/3 Master 35+/45+ 72 start 66 / 69
Charles Wescott Cat 4 Men 77 start 45 / 75
Jeremy Jo Cat 2/3 Men 74 start 41 / 68
Ian Sutton Cat 2/3 Men 74 start 50 / 68
Bill Maidment Cat 3/4 Master 35+/ 45+ 71 start 67 / 69
Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 38 start 15 / 37
Christine Fort Cat 3/4 Women 38 start 20 / 37

Palmer Cyclocross Race (Nov 30 2008)

Ian Sutton Cat 3/4 19 / 34
Glenn Ferreira Cat 3/4 22 / 34
Eric Martin Cat 3/4 30 / 34

BAYSTATE CYCLOCROSS (Nov 29 2008)

Christine Fort Cat 3/4 Women 39 start 17 / 39
Glenn Ferreira Cat 4 Men 67 start 26 / 63
Ian Sutton Cat 2/3 Men 64 start 50 / 62
Drew Davis Cat 2/3 Men 64 start 57 / 62

Spooky Bikes Cyclocross Race (Nov 23 2008)

Eric Silva Men 3-4 23 / 62
Ian Sutton Men 3-4 31 / 62
Glenn Ferreira Men 3-4 38 / 62
Nancy Labbe-giguere Women 9 / 25

Boston Road Club Cyclocross Race at Shedd Park (Nov 16 2008)

Jeremy Jo Cat 3/4 Men 19 / 43
Ian Sutton Cat 3/4 Men 26 / 43
Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 9 / 25
Christine Fort Cat 3/4 Women 12 / 25
Lorenzo Dato Juniors 5 / 6
Bill Maidment Cat 4 Men 35 / 78
Charles Wescott Cat 4 Men 50 / 78

Plymouth South Cyclocross (Nov 9 2008)

Ian Sutton 3/4 MEN 20 / 33
Sean Godley 3/4 MEN 29 / 33
Bill Maidment 3/4 MEN 30 / 33
Christine Fort WOMEN 4 3 / 17

18th Annual Cycle-Smart International (Nov 2 2008)

Eric Silva Cat 2/3 Men 88 34 / 75
Jeremy Jo Cat 2/3 Men 88 40 / 75
Christine Fort Cat 3/4 Women 55 27 / 52

18th Annual Cycle-Smart International (Nov 1 2008)

Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 62 st 28 / 54
Eric Silva Cat 2/3 Men 91 st 27 / 81
Ian Sutton Cat 2/3 Men 91 st 71 / 81
Jeremy Jo Cat 2/3 Men 91 st 72 / 81
Bill Maidment Cat 3/4 Masters 35+/45+ 57 / 69

MRC Cross (Oct 25 2008)

Christine Fort Women 3/4 11 / 22
Ian Sutton Cat 4 Men 3 / 84
Glenn Ferreira Cat 4 Men 25 / 84
Thom Flanagan Cat 4 Men 35 / 84
Charles Wescott Cat 4 Men 46 / 84
Drew Davis Masters 35+ 1/2/3 45 / 56
Eric Martin Masters 35+ Cat 4 24 / 74
Sean Godley Masters 35+ Cat 4 28 / 74
Ron Hines Masters 35+ Cat 4 47 / 74

Canton Cup (Oct 19 2008)

Christine Fort Cat 3,4 Women 16 / 37
Eric Silva Cat 3,4 Men 25 / 69
Jeremy Jo Cat 4 Men 5 / 137
Ian Sutton Cat 4 Men 12 / 137
Sean Godley Cat 4 Men 47 / 137
Thom Flanagan Cat 4 Men 52 / 137
Bill Maidment Cat 4 Men 74 / 137
Eric Martin Cat 4 Men 104 / 137
Tyler Gannon Cat 4 Men 124 / 137
Charles Wescott Cat 4 Men 125 / 137

Erdinger Gran Prix of Gloucester Day 2 (Oct 12 2008)

Christian Eager Cat 2/3 Men 101 starters 49 / 90
Eric Silva Cat 2/3 Men 101 starters 59 / 90
Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 65 starters 36 / 58
Christine Fort Cat 3/4 Women 65 starters 40 / 58
Jeremy Jo Cat 4 Men 107 starters 13 / 102
Ian Sutton Cat 4 Men 107 starters 14 / 102
Glenn Ferreira Cat 4 Men 107 starters 49 / 102
Bill Maidment Cat 4 Men 107 starters 60 / 102
Thom Flanagan Cat 4 Men 107 starters 65 / 102

Erdinger Gran Prix of Gloucester Day 1 (Oct 11 2008)

Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 62 starters 40 / 57
Christine Fort Cat 3/4 Women 62 starters 55 / 57
Jeremy Jo Cat 4 Men 110 starters 9 / 98
Ian Sutton Cat 4 Men 110 starters 11 / 98
Eric Martin Cat 4 Men 110 starters 63 / 98
Eric Silva Cat 2/3 Men 110 starters 73 / 99
Christian Eager Cat 2/3 Men 110 starters 88 / 99

Coonammesset Eco Cross (Oct 5 2008)

Eric Silva Men 1-3 23 / 39
Christian Eager Men 1-3 35 / 39
Eric Martin Men 4 35+ 19 / 48
Bill Maidment Men 4 35+ 21 / 48
Charles Wescott Men 4 35+ 34 / 48
Ron Hines Men 4 35+ 47 / 48
Ian Sutton Men 4 under 35 15 / 36
Thom Flanagan Men 4 under 35 25 / 36
Christine Fort Women 4 8 / 18
Nancy Labbe-giguere Women 4 10 / 18
Kate s. Kelly Women 4 18 / 18

Quad Cross (Sep 28 2008)

Christine Fort Women 3/4 13 / 23
Ron Hines Masters 45+ 23 / 27
Ian Sutton Men 4 9 / 86
Glenn Ferreira Men 4 19 / 86
Sean Godley Men 4 28 / 86
Thom Flanagan Men 4 31 / 86
Glenn Ferreira Men 4 51 / 86
Fred Delgrosso Men 4 79 / 86
Tyler Gannon Men 4 81 / 86
Drew Davis Men 4 86 / 86
Eric Silva Men 3/4 U35 6 / 36
Christian Eager Men 3/4 U35 7 / 36
Jeremy Jo Men 3/4 U35 27 / 36
Thom Flanagan Men 3/4 U35 32 / 36
Ian Sutton Men 3/4 U35 38 / 36
Bill Maidment Masters 3/4 38 / 52

Sucker Brook Cross (Sep 21 2008)

Christian Eager Cat 3 Men 44 sta 20 / 38
Eric Silva Cat 3 Men 44 sta 29 / 38
Ian Sutton 4 Men 70 starter 9 / 66
Eric Martin 4 Men 70 starter 29 / 66
Jeremy Jo 4 Men 70 starter 32 / 66
Bill Maidment 4 Men 70 starter 37 / 66
Christine Fort 3/4 Women 34 starter 17 / 31

New England Velo-Cross Challenge (Sep 20 2008)

Eric Silva Cat 3 / 4 Men 29 starters 8 / 23
Jeremy Jo Cat 4 / Beginner Men 19+ 27 starters 4 / 26
Glenn Ferreira Cat 4 / Beginner Men 19+ 27 starters 10 / 26

Amesbury Cross (Sep 14 2008)

Christine Fort Women's 3/4 17 / 25
Ian Sutton Mens Cat 4 20 / 71
Thom Flanagan Mens Cat 4 29 / 71
Eric Martin Mens Cat 4 34 / 71
Bill Maidment Mens Cat 4 35 / 71
Jeremy Jo Mens Cat 4 67 / 71

Blunt Park Cyclocross Race (Aug 24 2008)

Glenn Ferreira Cat 4 15 / 36
Glenn Ferreira Cat 3/4 31 / 39

NBX Grand Prix of Cross/ Verge New England Championship Cyclo-Cross Final Round, UCI cat.2 (Dec 9 2007)

Christian Eager Cat 2/3 Men 54 23 / 49
Eric Silva Cat 2/3 Men 54 26 / 49
Ryan Packard U19 Juniors 10 4 / 10
Alexander Parachini 4 Men 50 27 / 47

6th Annual W.E. Stedman GP of Cross (Dec 8 2007)

Ryan Packard U19 Juniors 8 7 / 8
Eric Silva Cat 2/3 Men 53 31 / 52
Drew Davis Cat 2/3 Men 53 42 / 52
Bill Maidment 4 Men 70 37 / 65
Alexander Parachini 4 Men 70 41 / 65
David Goligorsky 4 Men 70 48 / 65
Glenn Ferreira 4 Men 70 54 / 65

MRC Cyclocross (Dec 2 2007)

Bill Maidment Cat 4 Masters 35+ 24 / 44
Eric Martin Cat 4 Masters 35+ 30 / 44
Kenneth Han Cat 4 Masters 35+ 39 / 44
Ian Sutton Cat 4 Men 16 / 52
Thom Flanagan Cat 4 Men 27 / 52
Alexander Parachini Cat 4 Men 33 / 52
Glenn Ferreira Cat 4 Men 44 / 52

Easthampton Cyclocross (Dec 1 2007)

Drew Davis Cat 3/4 15 / 22

USGP Toyota Portland Cup (Dec 1 2007)

John Miller C Men 102 6 / 94

Kruger's Crossing CX Classic (Nov 25 2007)

John S. Miller Men C 31 / 46

Baystate Cyclocross (Nov 24 2007)

Christian Eager Cat 2/3 Men 74 26 / 63
Eric Silva Cat 2/3 Men 74 45 / 63
Drew Davis Cat 2/3 Men 74 61 / 63
Ryan Packard U19 Juniors 7 6 / 7
Ian Sutton 4 Men 80 31 / 75
Bill Maidment 4 Men 80 48 / 75
John Naegle 4 Men 80 54 / 75

Cross Crusade/OBRA Championship - Hillsboro (Nov 18 2007)

John S. Miller Men C 36 / 101

NY State Cyclocross Championship (Nov 18 2007)

Alexander Parachini CAT 4 MEN 9 / 30
Bill Maidment MASTERS MEN 34 / 34

Boston Road Club / Land Rover Shedd Park Cyclocross Race (Nov 18 2007)

Eric Silva MEN CAT 3/4 17 / 43
Kenneth Han MEN CITIZEN/CAT 4 13 / 26
John Plump MEN CITIZEN/CAT 4 25 / 26
Ryan Packard JUNIORS 2 / 5

UNH Kingman Cyclocross Classic (Nov 17 2007)

Bill Maidment Men 3/4 Masters 35+ 11 / 15

Plymouth South Cyclocross (Nov 11 2007)

Christian Eager Men Cat 3/4 3 / 28
Eric Silva Men Cat 3/4 12 / 28
Ian Sutton Men Cat 4 13 / 43
Bill Maidment Men Cat 4 28 / 43

Plymouth Cyclo Cross (Nov 10 2007)

Ryan Packard JUNIORS 2 / 4
Chris Opie JUNIORS 4 / 4
Ian Sutton CATEGORY 4 MEN 7 / 35
David Goligorsky CATEGORY 4 MEN 22 / 35
Bill Maidment CATEGORY 4 MEN 24 / 35
Kenneth Han CATEGORY 4 MEN 26 / 35
Christian Eager CATEGORY 3/4 MEN 1 / 27
Eric Silva CATEGORY 3/4 MEN 19 / 27
Drew Davis CATEGORY 3/4 MEN 20 / 27

Cross Crusade - Barton Park (Nov 4 2007)

John S. Miller Men C 36 / 99

17th Annual Cycle-Smart International / Verge New England Championship Cyclo-Cross Series Round 4, UCI Class 2 (Nov 4 2007)

Ian Sutton 4 Men 92 star 31 / 87
Eric Martin 4 Men 92 star 45 / 87
Alexander Parachini 4 Men 92 star 47 / 87
Glenn Ferreira 4 Men 92 star 52 / 87
Bill Maidment 4 Men 92 star 56 / 87
Thom Flanagan 4 Men 92 star 77 / 87
Kenneth Han 4 Men 92 star 82 / 87
John Plump 3/4 Masters 77 46 / 74
Christian Eager Cat 2/3 Men 84 28 / 77
Eric Silva Cat 2/3 Men 84 53 / 77

Chainbiter 9.0 (Nov 3 2007)

Eric Silva Cat 2/3 Men 68 starters 44 / 59
Ryan Packard U19 Juniors 9 starters 6 / 9
Chris Opie U19 Juniors 9 starters 9 / 9
John Plump 3/4 Masters 46 25 / 36
Ian Sutton 4 Men 99 starters 24 / 84
Kenneth Han 4 Men 99 starters 28 / 84
Eric Martin 4 Men 99 starters 41 / 84

Cross Crusade - Clatsop County Fairgrounds (Oct 28 2007)

John S. Miller Men C 23 / 80

2007 Canton Cup Cyclo-Cross Race. (NEBRA) (Oct 28 2007)

John Plump Masters 45+ Cat 3,4 23 / 41
Christian Eager Cat 2,3 Men 11 / 44
Eric Silva Cat 2,3 Men 26 / 44
Ian Sutton Cat 4 Men 15 / 93
John Naegle Cat 4 Men 34 / 93
Glenn Ferreira Cat 4 Men 43 / 93
Bill Maidment Cat 4 Men 45 / 93
Thom Flanagan Cat 4 Men 49 / 93
Kenneth Han Cat 4 Men 80 / 93
Ryan Packard Juniors 15-18 2 / 4

Cross Crusade - Rainier HS (Oct 21 2007)

John S. Miller Men C 18 / 93

Southington Cyclocross - Connecticut State Championships (Oct 21 2007)

Christian Eager Men A/B 19 / 32
Eric Silva Men A/B 25 / 32

Catamount Cyclocross Weekend (Oct 20 2007)

Alexander Parachini Beginner Men Saturday 15 / 23

Mansfield Hollow Cyclocross (Oct 20 2007)

Ian Sutton Mens C Cat 4/5 42 st 11 / 33
Bill Maidment Mens C Cat 4/5 42 st 17 / 33
Eric Silva Mens B Cat 2/3/4 31 St 12 / 25

Cross Crusade - Horning's Hideout (Oct 14 2007)

John S. Miller Men C 17 / 115

Gran Prix of Gloucester Day 2 (Oct 14 2007)

Ian Sutton 4 Men 27 / 113
David Goligorsky 4 Men 50 / 113
Bill Maidment 4 Men 67 / 113
Thom Flanagan 4 Men 90 / 113
John Plump 3/4 Masters 47 / 79
Christian Eager Cat 2/3 Men 23 / 88
Eric Silva Cat 2/3 Men 77 / 88
Ryan Packard U19 Juniors 14 / 20
Chris Opie U19 Juniors 17 / 20

Gran Prix of Gloucester Day 1 (Oct 13 2007)

John Plump 3/4 Masters 51 / 86
John Naegle 4 Men 23 / 104
Eric Martin 4 Men 25 / 104
Ian Sutton 4 Men 29 / 104
Alexander Parachini 4 Men 57 / 104
David Goligorsky 4 Men 65 / 104
Glenn Ferreira 4 Men 74 / 104
Kenneth Han 4 Men 101 / 104
Christian Eager Cat 2/3 Men 36 / 95
Ryan Packard U19 Juniors 14 / 31

Cross Crusade - Alpenrose (Oct 7 2007)

John S. Miller Men C 26 / 129

Casco Bay Cyclocross (Oct 6 2007)

Eric Silva 3/4 Men 24 / 43
Glenn Ferreira 3/4 Men 38 / 43
John Plump 3/4 Masters 35+ 21 / 28

Amesbury Cyclocross (Sep 30 2007)

Eric Silva Mens 3/4 13 / 51
Christian Eager Mens 3/4 20 / 51
Glenn Ferreira Mens 4 37 / 56
Thom Flanagan Mens 4 47 / 56
John Plump Masters 3/4 35+ 32 / 33

Bedford Springs Cyclocross (Sep 23 2007)

Ryan Packard U19 Juniors 1 / 3
Opie Chris U19 Juniors 2 / 3
Eric Silva Cat 3/4 - Men 13 / 36
Christian Eager Cat 3/4 - Men 14 / 36
Eric Martin Cat 3/4 - Men 29 / 36
Ian Sutton Cat 3/4 - Men 35 / 36
David Goligorsky Beginner Men - 'cross Cat 4 14 / 36
Alexander Parachini Beginner Men - 'cross Cat 4 20 / 36
Thom Flanagan Beginner Men - 'cross Cat 4 35 / 36

Molly Stark Cyclocross Challenge (Sep 22 2007)

John Naegle Cat 4 / Beginner Men 19+ 16 / 16

Coonamessett Eco Cross (Sep 22 2007)

John Plump Beginner Men 14 / 33

Sucker Brook Cross (Sep 16 2007)

Eric Silva B Men 18 / 45
Ian Sutton B Men 43 / 45
Alexander Parachini C Men 24 / 57
Ryan Packard Juniors 15-18 4 / 6
Chris Opie Juniors 15-18 6 / 6

Milford Cross (Sep 9 2007)

Eric Silva Elite Men 19 / 19
Eric Silva B Men 10 / 19
Ian Sutton B Men 18 / 19

BlueMoon Coffee Cyclocross Race (Aug 26 2007)

Christian Eager B Race (Cat 3/4) 28 starters 16 / 25
David Goligorsky C Race (Cat 4) 38 starters 17 / 36
Alexander Parachini C Race (Cat 4) 38 starters 31 / 36

National Champs Day 3 (Dec 17 2006)

Eric Silva Men B u35 172 Starters 91 / 147
Christian Eager Men B u35 172 Starters 96 / 147

National Champs Day 2 (Dec 16 2006)

Ryan Packard Junior Men 13-14 27 Starters 5 / 27

National Champs Day 1 (Dec 15 2006)

Drew Davis Master Men 40-44 142 Starters 77 / 128
John Plump Master Men 45-49 119 Starters 71 / 99

Caster's Grand Prix of Cross (Dec 10 2006)

Ryan Packard Category: Cub Juniors 17 starte 2 / 16

5th Annual W.E. Stedman GP of Cross (Dec 9 2006)

Christian Eager Category: B Men 59 sta 45 / 53

MRC Cyclocross (Dec 3 2006)

Eric Martin Men Cat. 4 34 / 53
Kenneth Han Men Cat. 4 49 / 53
Ryan Packard Junior 10-14 1 / 10

CHESHIRE-CROSS 06 nebra-series (Dec 2 2006)

Eric Silva Men 3,4 (B race) 30 starters 19 / 26

PA State Cyclocross Championship (Nov 25 2006)

Christian Eager Men B (21 starters) 13 / 21

Baystate Cylocross UCI category 2 (Nov 25 2006)

Todne Texeira Category: B Women 34 starte 31 / 32
John Plump Category: B Masters 68 52 / 64
Drew Davis Category: Masters 35+ 101 64 / 84
Ryan Packard Category: Cub Juniors 15 starte 1 / 13

BRC / Slick Willy Cyclocross (Nov 19 2006)

Todne Texeira WOMEN CITIZEN/CAT 4 27 / 28
Brian Vickery MASTERS 35+ 34 / 38
John Plump MEN CITIZEN/CAT 4 23 / 67
Ryan Packard CUB JUNIORS (10-14) 1 / 2

Plymouth Cyclo Cross (Nov 18 2006)

Drew Davis MASTER 35 18 / 27
Ryan Packard JUNIORS 10-14 2 / 8
Christian Eager CATEGORY 4 MEN 4 / 48
Eric Silva CATEGORY 4 MEN 7 / 48
John Plump CATEGORY 4 MEN 20 / 48
John Miller CATEGORY 4 MEN 22 / 48

Cross Crusade - Estacada (Nov 11 2006)

John Miller Men C 23 / 51

UNH Campus Cross (Nov 11 2006)

Drew Davis Masters 35/45/55 (Pro-3) 28 / 32
Christian Eager Cat 4 Men 6 / 28

Cross Crusade - Barton Park (Nov 5 2006)

John Miller Men C 38 / 65

16th Annual Cycle-Smart International (Nov 5 2006)

Ryan Packard Category: Cub Juniors 18 4 / 17
John Plump Category: B Masters 6 34 / 61
Todne Texeira Category: B Women 42 40 / 40

Chainbiter 8.0, Round #3 of the Verge NECCS, UCI Category 2 (Nov 4 2006)

John Plump Category: B Masters 20 / 41
Christian Eager Category: C Men 26 / 75

2006 Canton Cup Cyclo-Cross Race. (NEBRA) (Oct 29 2006)

Drew Davis A Masters (1,2,3,4) 42 / 61
Brian Vickery B Masters (3,4) 39 / 79
Ryan Packard JRS 14 and Under 1 / 11
Todne Texeira B Women 31 / 31
Eric Silva C Men (4) 4 / 76

Hardwick Vineyard & Winery Cyclocross (Oct 28 2006)

Eric Silva C Race (4 laps) 5 / 16
Christian Eager C Race (4 laps) 6 / 16
Eric Martin C Race (4 laps) 8 / 16
Kenneth Han C Race (4 laps) 13 / 16

Southington Cyclocross - Connecticut State Championships (Oct 22 2006)

Eric Silva Beginner Men - Cat 4/5 5 / 25

Granogue Cross UCI C1- 2006 MAC Series Race #1 (Oct 21 2006)

Eric Martin Category:C Men 68 / 73

Cross Crusade - Hillsboro Stadium (Oct 15 2006)

John Miller Men C 17 / 75

DOWNEAST CYCLOCROSS DAY 2 (Oct 15 2006)

Eric Martin Category: C Men 30 / 40

DOWNEAST CYCLOCROSS (Oct 14 2006)

John Plump Category: B Masters 34 20 / 33
Eric Silva Category: C Men 42 11 / 38
Christian Eager Category: C Men 42 26 / 38

Veloce's Battle at Barlow CCX (Oct 8 2006)

John Miller Men C 20 / 44

Gran Prix of Gloucester Presented by SemEquip #2 (Oct 8 2006)

Ryan Packard Category: Cub Juniors 1 4 / 18
Eric Silva Category: C Men 5 23 / 49

Gran Prix of Gloucester Presented by SemEquip #1 (Oct 7 2006)

Ryan Packard Category: Cub Juniors 4 / 19
Eric Silva Category: C Men 11 / 50
Drew Davis Category: Masters 35+ 88 / 105

Cross Crusade - Alpenrose (Oct 1 2006)

John Miller Men C 26 / 69

16th Annual BCA Cyclocross (Oct 1 2006)

Eric Silva Men's C 7 / 20

4th Annual Corner Cycle Coonamessett Eco-Cross (Oct 1 2006)

Ryan Packard Cub Juniors 2 / 8
Ryan Packard Junior Men (15-18) 6 / 6
John Plump Beginner Men 10 / 32

Sucker Brook 'Cross (Sep 17 2006)

Ryan Packard JUNIOR 10-14 2 / 10

Clif Bar/ECV Cyclo-Cross (Nov 2 2003)

Ryan Packard Cub Juniors 10 / 13