Log In
NCCX 2019 Race #13 Gibsonville - NCCX Series Finals • Dec 8 2019
5.2
3.8
3.5
3.4
3.6
Clear, 44 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.2
Beers
3.8
Moisture
3.5
Accel
3.4
Tech
3.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Asher Strauss NCTC
2 Rodrigo Perea NCTC
3 Tyler Roe HammerCross
4 Cole Woodson
5 Will Zylstra Velocious Sport
6 Brooke Evans HammerCross
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gus Walker
2 Ethan White
3 Miles De sousa
4 Noah Sunde HammerCross
5 Daniel Boynton HammerCross
6 Ben Mcconchie Village Wrench Pedal Gang
7 William Myers HammerCross
8 Trevor Childs
9 Evan Elk HammerCross
10 Niko Strauss NCTC
11 Matthew Hanson
12 Amelia Brinson
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ada Watson HammerCross
2 Willie Boynton HammerCross
3 Travis Mathers
4 Calvin Berger
5 Noah Brinson
6 Ignacio Perea NCTC
7 Baxter Caress NCTC
8 Corban Burford
9 Hadley Molnar HammerCross
10 Nicole Clamann HammerCross
11 Ali Otto HammerCross
12 Guillermo Perea
13 Henry Black Berger Hardware Bikes
14 Brayden James
15 Luke Szody
16 Devin Love
17 Isaac Long Constellation Cycling
18 Samantha Mckeithan
DNF Caleb Burford
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 16   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Doherty
2 Mark Chandler Velosports Racing Asheville
3 Levi Porter
4 Parker Tinsley UNKNOWN Cyclocross
5 Jakub Augustyn Berger Hardware Bikes
6 Cameron Moss The Collective
7 Dylan Richardson
8 Elijah Ruggiero
9 Steven George 12th State Cycling Club
10 Jacob Bernas Velocious Sport
11 Adam Leman Tri-Cyclists BRC
DNF Mark Deutsch Oak City Cycling Project Race Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noah Sunde HammerCross
2 Gus Walker
3 Asher Strauss NCTC
4 Hans Stroven
5 Casey Satterfield
6 James Fogartie
7 Tyler Ramer Berger Hardware Bikes
8 Scott Stanley
9 Doug Fogartie Bradleys Beverage
10 Brian Kaluf
11 Jim Molnar HammerCross
12 Alexander Vannoy Clemmons Bicycle Racing
13 Miles De sousa
14 Leland Foster
15 Michael Briles
16 Ben Mcconchie Village Wrench Pedal Gang
17 Kenny Blackburn
18 Albert Rosales
19 Charlie Willis
20 Chris Gladora
21 Ian Bundy Constellation Cycling
22 Chris Lathrop
23 Matthew Hanson
24 Austin Brackney
25 Nicholas Janes
26 William Garner 12th State Cycling Club
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 9   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Biggs Jigawatt Cycling
2 Joshua Whitmore CTS Cycling Team fueled by Hiball E
3 Keith Handlon Jigawatt Cycling
4 Kevin Cooper
5 Michael Mathers
6 Christopher Wyatt
7 Joseph Alachoyan Velosports Racing
8 Uri Camens Lowcountry Racing
9 Casey Vedder Hearts Racing Club
10 Dustin Freeman Lowcountry Racing
11 Nicholas Survoy
12 Scott Richardson
13 Jason Epstein 12th State Cycling Club
DNF Will Summer
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Mclamb Tri-Cyclists BRC
2 Mark Rogerson
3 Keith Isenberg The Collective
4 Raul Gutierrezgarcia cycles de ORO
5 Mark Zhu 12th State Cycling Club
6 Robert Wick iii
7 Kevin Egan Legion Brewing
8 Greg Robitaille Team Audi Cary
9 Dennis Pike Tri-Cyclists BRC
10 Nicholas Survoy
Finishers: Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabe Szody
2 Brian Smith
3 Robert Peters Team Spoke Cycles
4 David Boynton HammerCross
5 Corbitt Bourne
6 Dave Cassen Legion Brewing
7 Isaac Blackburn
8 Adam Long Constellation Cycling
9 Kelley Montoya
10 Walter Whitfield
11 Craig Funderburk
Finishers: Cat 4: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carl Reglar
2 Dariusz Tyborowski Jigawatt Cycling
3 Scott Staubach Greensboro Velo Club
4 Timothy Hopkin North Carolina Cyclocross
5 Mark Fasczewski BAC Racing Team
6 Randy Shields Hearts Racing Club
7 Stephen Kefer
8 Jonathan Dubel US Military Endurance Sports
9 Mike Roman
10 Raymond Laffin Crosstown Velo
11 Boyd Safrit Legion Brewing
12 Todd Davis KCOI Boulevard
13 Kenneth Gillie
14 John Colvin
15 Eric Sauer Hearts Racing Club
16 Jeff Mcconaghy
17 Michael O'Brien
18 Rob Moran Storm Racing Team
19 Dwayne Deese Legion Brewing
20 Tom Pearman Legion Brewing
21 Lonnie Brooks cycles de ORO
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Meier
2 Delane Heath Foothills Cycling
3 Tomas Kelemen
4 Matthew Roe HammerCross
5 James Lee
6 Neil Ashton Clemmons Bicycle Racing
7 Todd Earnhardt
8 Bevington Steve HammerCross
9 Evan Myers HammerCross
10 Eric Petersen
11 Joel Eisner Constellation Cycling
12 Barry Evans HammerCross
13 David Love Birdsong Brewing Cyclocross Team
14 Robert Tice
15 Bryan Hight
16 Jim Otto HammerCross
17 Gregg Marland
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Mead The Cycle Path - S2F p/b Classic Cy
2 Doug Shaw
3 Derek Bateson Team Spoke Cycles
4 Wiliam Johnson Constellation Cycling
5 Steven Baker RevolutionCycleSports p/b Lonerider
6 Robert Breedlove
7 David Fuller
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Livermon The Endurance Collective
2 Andrew Dietz Trek Cyclocross Collective
3 Walker Shaw
4 Garret Thompson
5 Gus Michaels
6 Rhys Louis
7 Christopher Ragland Berger Hardware Bikes
8 Calvin Hinkle HammerCross
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Hamblen Velocious Sport
2 Frank Deal Deschutes Brewery
3 Eric Flowe
4 S Austin walker iv
5 Steven George 12th State Cycling Club
6 Charles Prezioso
7 Raymond Laffin Crosstown Velo
8 Will Summer
9 James Walsh
10 Greg Lester Legion Brewing
11 Isaac Blackburn
12 Kelley Montoya
13 Robert Breedlove
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Necko
2 Lauren Chandler
3 Savannah Sill UNKNOWN Cyclocross
4 Renee Harrington 12th State Cycling p/b Bull Durham
5 Chloe Holzapfel 12th State Cycling p/b Bull Durham
6 Alison Mckeithan
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caroline Malouse
2 Elizabeth Hester
3 Riley Pearman Legion Brewing
4 Connie Ferrell Carolina Velo/Cycle Center
5 Katie Brackney
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Bishop
2 Hope Ann snyder-walsh
Finishers: Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alison Weidner HammerCross
2 Kristen L. sheldon Legion Brewing
3 Tina Whitfield Hearts Racing Club
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brooke Lyman
2 Jane Burlew
3 Skylar Bovine CXHAIRS DEVO : TREK BIKES
4 Kimberly Flynn Happy Tooth Women's Racing
5 Kelly Mclaughlin HammerCross
6 Amme Fleming
7 Laura Rice Blue Ridge Cross
8 Abby Walker
9 Deb Sweeney whitmore CTS Cycling Team fueled by Hiball E
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 2