Log In
Bel Air Cyclocross Festival • Dec 7 2019
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
5.8
3.2
4.2
4.5
5.4
Partly Cloudy, 39 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.8
Beers
3.2
Moisture
4.2
Accel
4.5
Tech
5.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Tauber IBCC Racing 0:25:46.7
2 Robert Pickle jr Unattached 0:26:50.4
3 John Hock Unattached 0:27:07.0
4 Michael Brent Unattached 0:27:10.7
5 Larry Shepard JAMSQUAD 0:27:17.4
6 Zachary Kjellberg Unattached 0:28:50.5
7 Joshua Geronimo Unattached 0:29:26.9
8 Calvin Elmore Unattached 0:29:45.4
9 Trevor Albert Unattached 0:30:17.6
10 William Angelos Jamsquad 0:30:26.0
11 Steve Tague Unattached 0:30:44.7
12 Chris Coleman Unattached 0:32:23.6
13 Tim Brown Unattached 0:33:48.5
14 Carlos Amaya Unattached 0:34:29.9
15 Timothy Whittemore Unattached 0:37:20.5
16 James Waicukauski Team Breeze 1 Lap
17 John Melka Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:46:44.0
2 Larry Miller Team Bikenetic 0:47:00.5
3 Kimani Nielsen SEAVS/Haymarket 0:48:32.3
4 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:48:43.3
5 Alexander Hinton Great Eskape 0:50:46.3
6 George Lewis Team Bikenetic 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Macinnis Unattached 0:45:45.9
2 Shaun Braithwaite Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:47:24.3
3 Jason Warner World Cup Ski & Cycle Cycling Team 0:52:02.1
DNF Matthew Buckleman JAMSQUAD Cycling DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Raul Rojas DCMTB 0:46:11.4
2 Jay Lazar Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:47:10.1
3 Joshua Delmanzo Unattached 0:48:23.8
4 Paul Livelli Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:49:16.9
5 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:06.7
6 Christopher Petsko Unattached 0:50:39.8
7 Patrick Dolan District Velocity Racing/District V 0:52:10.0
8 Paul Bayne Crosshairs Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Gil Unattached 0:47:48.3
2 William Heschl Unattached 0:48:13.6
3 Justin Jeffers Joe's Bike Shop Racing Team 0:48:14.1
4 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:48:51.7
5 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:48:57.3
6 Gorgi Popstefanov Cycles 54/Thrive Spine & Sport 0:49:36.4
7 Virgile Borderies Unattached 0:50:10.0
8 Brian Crowe Great Eskape 0:50:28.9
9 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:57.6
10 Chuck Steppe Unattached 0:52:57.9
11 Nathan Cusack Unattached 0:54:44.3
12 Brandon Dombrowski Unattached 0:55:54.1
13 James Dausch Rock Creek Velo 1 Lap
14 Stergios Papadakis Unattached 1 Lap
15 Robert Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 7   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dylan Stagner Great Eskape 0:49:01.9
2 Shannon Field Adventures for the Cure 0:49:09.7
3 Michael Hoffman Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:51:11.1
4 Caoly Tran Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:51:26.9
5 Matt Jorgenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:51:33.2
6 Matt Holmes Team Bikenetic 0:54:31.4
7 Douglas Hackelton US Military Endurance Sports 1 Lap
8 Matthew Wellner Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
9 Jay Neighbours JAMSQUAD Cycling 1 Lap
10 George Redpath Unattached 1 Lap
11 Shawn Smith DCMTB 1 Lap
DNF Christian Sachek Unattached DNF
DNF Benjamin Gronvall National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Kimos Unattached 0:50:07.7
2 Niklas Brandt Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:50:23.1
3 Brian Romberger Adventures for the Cure 0:51:51.2
4 Albert Scharbach Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:53:19.5
5 John Gay Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:53:46.1
6 Eric Evans Unattached 0:53:59.4
7 Scott Boyce Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:54:15.9
8 Mark Sanford Unattached 1 Lap
9 Mark Gerstenschlager Unattached 1 Lap
10 Jason Glitz Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 1 Lap
11 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
12 Alex Pline Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1 Lap
13 Howard Hayes Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
14 Dirk Vander laan Chester County Velo 1 Lap
15 Antonio Abadia Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1 Lap
16 Carl Summers Unattached 1 Lap
17 Craig Miser Unattached 1 Lap
18 Dusan Strika Unattached 1 Lap
19 Hugo Rodriguez Unattached 1 Lap
20 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
21 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
22 Ken Mrozek Unattached 1 Lap
23 Jim Martin Unattached 1 Lap
24 Michael Buccheri Krayt Velo 2 Laps
25 Charles Valade Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 2 Laps
26 Gwokang Yang Unattached 2 Laps
27 Paul Rubenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 2 Laps
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Osvaldo Capellan Unattached 0:40:45.2
2 Konner Wisniewski IBCC Racing 0:41:54.2
3 Gabriel Acajabon Millersburg Velo Club p/b Holmes Cy 0:42:32.9
4 Kyle Friis Unattached 0:43:45.1
5 Jeremy King Unattached 0:44:33.4
6 Scot Roppelt Unattached 0:45:01.4
7 Nick Johnson JAMSQUAD Cycling 0:46:12.6
8 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 0:49:50.7
9 Colin Kegel Unattached 0:50:06.4
10 Scott Rudy Henry's Bicycle Shop 1 Lap
11 Peter Olivo Unattached 1 Lap
12 Edwin Sloman Unattached 2 Laps
DNF Henri Simon JAMSQUAD Cycling DNF
Finishers: Cat 4: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ramon Benitez Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 0:43:20.7
2 Bill Okeefe Unattached 0:44:08.5
3 Neal Sapp Unattached 0:45:00.3
4 Eric Sloman Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:46:46.2
5 Leo Handerhan IBCC Racing 0:47:37.2
6 Paul Evans Patuxent Velo 1 Lap
7 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
8 Gary Kelley Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
DNF Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Connair Unattached 0:39:34.5
2 John Williams Unattached 0:40:18.6
3 David Webber Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:45:18.3
4 James Carlson Potomac Velo Club 0:50:47.7
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Hines Baltimore Youth Cycling 0:20:04.0
2 Jasper Estes National Capital Velo Club/UnitedHe 0:21:16.4
3 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:21:27.5
4 Cian Connolly Baltimore Youth Cycling 0:21:53.2
5 Cameron Donohue Baltimore Youth Cycling 0:22:32.0
6 Mitchell Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:23:34.9
7 Maximillian Bauer National Capital Velo Club/UnitedHe 0:25:42.4
8 Logan Bayne Unattached 0:26:17.7
9 Grey Meerdter Unattached 0:26:52.5
10 Hayden Sack Chain Ring Youth Racing 0:28:19.3
11 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:28:30.5
12 August Brown Baltimore Youth Cycling 0:29:06.0
13 Noah Schritter Baltimore Youth Cycling 0:29:16.9
14 Noah Holland Baltimore Youth Cycling 0:33:21.9
15 Ben Melka Unattached 0:34:20.9
16 Knox Ryan Baltimore Youth Cycling 0:36:47.2
17 Rocco Waicukauski Team Breeze 0:36:49.0
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 12   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lukas Brandt Baltimore Youth Cycling 0:35:37.2
2 Luke Mccaffery Baltimore Youth Cycling 0:36:09.9
3 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:36:11.9
4 Dillon Cosper Unattached 0:37:11.9
5 John Dausch Rock Creek Velo 0:37:46.4
6 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:38:33.1
7 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 0:38:55.6
8 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:39:08.2
9 Mason Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:39:40.4
10 Lincoln Summers Baltimore Youth Cycling 0:41:45.3
11 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:41:54.9
12 Griffin Tran Baltimore Youth Cycling 1 Lap
13 Ivan Rubenight Baltimore Youth Cycling 1 Lap
14 Luke Tontodonato Baltimore Youth Cycling 1 Lap
15 Joseph Decker Unattached 1 Lap
16 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 1 Lap
17 Nicolas Holland Baltimore Youth Cycling 1 Lap
18 Charles Grant Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Papadakis Unattached 0:12:49.5
2 William Dausch Rock Creek Velo 0:13:05.8
3 Mazen Lazar Charm City Cycling 0:13:38.3
4 Paxton Summers Baltimore Youth Cycling 0:14:00.4
5 Ian Marks Baltimore Youth Cycling 0:14:01.4
6 Braeden Tolentino chain ring youth cycling 0:14:19.8
7 James Elsberry Rock Creek Velo 0:14:23.4
8 Nolan Sands Baltimore Youth Cycling 0:15:11.3
9 Scott Bayne Unattached 0:15:36.9
10 Anthony Hoffman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:15:42.4
11 Emerson Meerdter Unattached 0:15:42.6
12 Maxwell Fry Baltimore Youth Cycling 0:26:15.6
Finishers: Cat 5: 9   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Gardner Great Eskape 0:40:23.9
2 George Lewis Team Bikenetic 0:41:40.1
3 Matthew Slater Unattached 0:42:11.1
4 Ron Hermann JAMSQUAD Cycling 0:45:10.0
5 Matt Holmes Team Bikenetic 0:50:46.9
6 Scott Rudy Beer Union of Mono-Gearing 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ander Scharbach Unattached 0:51:27.8
2 Camden Tolentino Unattached 0:51:34.0
3 Jack Levine National Capital Velo Club/UnitedHe 0:51:44.3
4 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:52:36.9
5 Elijah Singleton Baltimore Youth Cycling 0:54:12.9
6 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
7 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
8 Thomas Berkheimer Baltimore Youth Cycling 1 Lap
9 John Papadakis Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:49:23.2
2 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:50:49.0
3 Mackenzie Yates Unattached 0:51:24.9
4 Edrie Ortega Great Eskape 1 Lap
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelley Carter Unattached 0:52:53.2
2 Alexis Rohde Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
3 Emma Covas Rock Creek Velo 1 Lap
4 Jocelyn Herrington Team Bikenetic 1 Lap
5 Beatrix Carter Rock Creek Velo 1 Lap
6 Rebecca Irwin kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
7 Sonja Rodman Team Bikenetic 1 Lap
8 Kimberly Webster JANSQUAD Cycling 1 Lap
9 Margo Workman Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
10 Raelene Meneses Artemis Racing 1 Lap
11 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
Finishers: Cat 4: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Sarkisov TREK BIKES 0:44:48.5
2 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:45:11.7
3 Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:45:29.8
4 Rowan Leary Baltimore Youth Cycling 0:48:56.3
5 Elizabeth Harlow Unattached 0:50:40.5
6 Julia Slejko Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 1 Lap
7 Kelly Lynam JAMSQUAD Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Irina Sarkisov Unattached 0:53:13.3
2 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 1 Lap
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sonja Rodman Team Bikenetic 0:34:59.8
2 Lisa Reichmann Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sophie Cosper Unattached 0:23:58.8
2 Dempsey Nelson Baltimore Youth Cycling 0:25:19.6
3 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:26:56.1
4 Katherine Elmore Rock Creek Velo 0:30:16.9
5 Ava Champney Baltimore Youth Cycling 0:33:00.1
6 Samantha Coleman Baltimore Youth Cycling 0:33:05.4
7 Anna Field Unattached 0:43:40.0
8 Kaila Harrison Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kate Workman Unattached 0:35:33.1
2 Rebecca Elmore Rock Creek Velo 0:35:44.5
3 Eleanor Dausch Rock Creek Velo 0:36:11.5
4 Kira Reichmann Rock Creek Velo 0:43:42.7
5 Harper Korch Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Penny Jones Baltimore Youth Cycling 0:16:47.4
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Conner Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:48:07.0
2 Jessie Parker Unattached 1 Lap
3 Robyn Spann Team Bikenetic 3 Laps
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:48:56.9
2 Katie Waicukauski Team Breeze 0:50:23.4
3 Sydney Kaetzel Chain Ring Youth Racing 0:56:25.1
4 Rosemary Paxson Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2