Log In
Lutherwood Cross • Nov 30 2019
5.9
5.3
5.7
5.5
5.2
Clear, 38 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.9
Beers
5.3
Moisture
5.7
Accel
5.5
Tech
5.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Coltin Demars JACKS/HOMEGROWN 27:37:00 4
2 Cooper Waters 19:24 3
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Jeremy Jones CANADA'S SUPERTROOPERS 2 REVENGE 49:59:00 8
2 Mario Sanches GLOTMAN SIMPSON CYCLING 50:24:00 8
3 Adam Wujick TACO TIME NW 50:22:00 8
4 Dan Plumb LETMEPUTITTOYOUTHISWAY 50:57:00 8
5 Jon Hernandez SANTA CRUZ FACTORY RACING 51:22:00 8
6 Simone Mandarino 51:35:00 8
7 Joshua Melanson 52:14:00 8
8 Rich Blake WHIDBEY ISLAND BICYCLE CLUB 53:16:00 8
9 Wally Hockman RIDGE CYCLESPORT 53:44:00 8
10 Noel Phillips SHUCKSAN VELO 54:01:00 8
11 Golden Fillmore 54:11:00 8
12 Bryce Fegley 54:14:00 8
13 Shay Goodlund LIFE 54:16:00 8
14 John Coleman FANATIK BIKE RACE TEAM 55:03:00 8
15 Daniel Milner BLACK SHEEP VELO 47:11:00 7
16 Brendan Burkhart THE AUTHORITY 48:44:00 7
17 Doug Demars HOMEGROWN 49:12:00 7
18 Mike Doherty 49:28:00 7
19 Dave Stanton TACO TIME NW CYCLING TEAM 49:38:00 7
20 Michael Mallory SVC KONA 49:56:00 7
21 Harry Bohan DARYL-EVANS RACING 49:56:00 7
22 Michael Lee EXPRESSIVE FIT CYCLE U NORTH 52:03:00 7
23 Chris Kinsella 52:19:00 7
24 Tom Petersen UPRIVER RACING 55:25:00 7
25 Robert Cheever 54:34:00 6
DNF Brent Pinckney 7:35 2
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Chris Laugen 30:53:00 5
2 Kevin Goldsberry THE AUTHORITY 31:39:00 5
3 Glenn Gervais FANATIK BIKE RACING TEAM 32:42:00 5
4 Eric Brodsky WASHINGTON BIKERS AND BEER DRINKERS 32:59:00 5
5 Christian Bantzer EGENCIA 33:58:00 5
6 Ruy Lopez HOMEGROWN RACING 34:20:00 5
7 Shawn Peerson UNAVITA RACING 30:17:00 4
8 Chris Wright 31:24:00 4
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Calder Wood CASCADIAN CYCLING CONQUEST P/B WOOD 52:25:00 9
2 James C birkenbuel MIGHTY CYCLING 53:24:00 9
3 Chris Ellis HOMEGROWN RACING 53:53:00 9
4 Joserph Maloney 54:11:00 9
5 Payson Partridge DEKORRA PRODUCTS 54:15:00 9
6 Greg Kauper DROPBAR RACING 57:27:00 9
7 Andy Leveto JACKS BICYCLE CENTER/HOMEGROWN RACI 57:43:00 9
8 Jeff Cummings JACKS BICYCLE CENTER/HOMEGROWN RACI 58:19:00 9
9 Andre Perret CANADA'S SUPERTROOPERS 2 REVENGE 59:07:00 9
10 Artem Shmidt KELLY BENEFIT STRATEGIES 52:50:00 8
11 Colin Ferguson FANATIK BIKE COMPANY RACE TEAM 53:59:00 8
DNF Peter Avolio EST[E] 28:37:00 5
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Devon Wright MONTON 48:03:00 8
2 John Pitton FANATIK BIKE RACE TEAM 48:19:00 8
3 Calvin Collander KINEKT 48:18:00 8
4 Brian Dagnon FANATIK BIKE CO. RACE TEAM 48:22:00 8
5 Joe Rogerson JACKS BICYCLE CENTER/HOMEGROWN RACI 49:20:00 8
6 Jake Hightower 50:27:00 8
7 Hans Tamminga EDALEEN DAIRY 49:20:00 8
8 Charlie Damron RASCAL NATION 51:11:00 8
9 Chad Grice FORT STREET CYCLE 52:08:00 8
10 Addison Lee EXPRESSIVE FIT CYCLE U NORTH 52:56:00 8
11 Josa Bantzer 54:05:00 8
12 Troy Petersen THE AUTHORITY 54:11:00 8
13 Holden Berg INDEPENDENT 49:45:00 7
DNF David Herr 28:50:00 5
DNF Trevor Bastian GLOTMAN SIMPSON CYCLING 21:02 4
DNF Carden King BOULDER JUNIOR CYCLING 7:15 2
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Cannon Mallory 28:59:00 5
2 Jesse Bayard 30:21:00 5
3 Tim Sturtz 31:10:00 5
4 Robert Sepler 31:52:00 5
5 Cyrus Yocom EARL'S BIKE SHOP 32:23:00 5
6 Chris Behee 32:39:00 5
7 Ilan Rubin 33:34:00 5
8 Wernicki Bartek 35:05:00 5
9 Mathew Simmons WWU CYCLING 35:47:00 5
10 Daniel Rodriguez WASHINGTON BIKERS AND BEER DRINKERS 36:38:00 5
11 Zach Cook THE AUTHORITY 38:20:00 5
12 Zach Brown 38:51:00 5
13 Robert Shaer @WHISKEYHANDUP 31:49:00 4
14 Daniel Wenzel 32:59:00 4
DNF John Park 9:08 2
DNF Ezequiel Andres UNAVITA 11:13 2
Finishers: Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Doug Graver RIDGE CYCLESPORT 56:09:00 9
2 Zack Hewell SPACE CADET RACING P/B HELLO BICYCL 52:07:00 8
3 Jon Ross 52:42:00 8
4 Casey Palmer-mcgee KONA BIKE SHOP 53:48:00 8
5 Richard Shelmerdine FANATIK BIKE CO. RACE TEAM 54:13:00 8
6 Pete Sharp 54:21:00 8
7 Mark Pollack RUCKUS 56:19:00 8
8 Henry Watts SPICE MICE RACING 56:45:00 8
9 Matt Curtis BELLINGHAM GRIND CORPS 58:50:00 8
10 Craig Stephens EVL 59:02:00 8
12 Anthony Sallows KONA BIKE SHOP 51:05:00 7
13 Erik Lookabill TEAM EVL 51:07:00 7
14 Christopher Carter KONA BIKE SHOP 51:16:00 7
15 Josh Parrish KONA BIKES 54:21:00 7
16 Matthew Servia KONA BIKE SHOP 55:16:00 7
17 Brett Lott BELLINGHAM GRIND CORPSE 55:15:00 7
18 Mark Orr EGENCIA 56:34:00 7
19 Eli Winslow 56:54:00 7
20 Duane Crowe HALF ACRE CYCLING 51:15:00 6
21 Jacob Pouley 51:47:00 6
22 Matt Hoffmeyer KONA BIKES 58:56:00 6
DNF Joe Karwoski KONA BIKES 50:39:00 7
DNF Brad Oppedal EVIL 8:26 2
DNF Frederick Vandiver TACO TIME NW 9:43 2
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Tom Fryer FANATIK BIKE RACE TEAM 30:46:00 5
2 Paul Claeys DYNA RACING P/B FISCHER PLUMBING 31:53:00 5
3 Steve Vanderstaay SHUKSAN VELO 32:41:00 5
4 Scott Klimo SHUKSAN VELO CLUB 33:19:00 5
5 James Thompson 33:16:00 5
6 Jim Wietlispach 33:59:00 5
7 Dave Bishop FANATIK BIKE CO. RACE TEAM 34:47:00 5
8 Bill Koonce SILVERBACK RACING LTD. 35:02:00 5
9 Anthony Vergillo TEAM AUTHORITY 37:12:00 5
10 Mick Hannigan SHUKSAN VELO 27:05:00 4
11 Frederick Vandiver TACO TIME NW 27:05:00 4
12 James Yoos 27:39:00 4
13 David Joiner 28:05:00 4
14 Charles Herron 28:33:00 4
15 Trent Vigor 30:27:00 4
16 Mitch Fahning 30:30:00 4
DNF Curtis Crape JACKS BICYCLE CENTER/HOMEGROWN RACI 16:52 3
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Gina Estep TEAM THRIVE 51:45:00 8
2 Kenda Super TEAM THRIVE 51:49:00 8
3 Josie Jacques-maynes 53:30:00 8
4 Callah Robinson RAD RACING NW 55:49:00 8
5 Rosalind Patterson Deluxe Cycles 56:03:00 8
6 Kristi Berg QUEENS OF DIRT P/B JACKS BICYCLE CE 56:09:00 8
7 Julie Robertson zivin TEAM THRIVE 56:53:00 8
8 Kristen Mckenzie 57:32:00 8
9 Emily Milner BLACK SHEEP VELO 58:31:00 8
10 Corina Cheever QUEENS OF DIRT P/B JACKS BICYCLE CE 55:19:00 7
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Lindsay Burgess FORT STREET CYCLE 49:35:00 7
2 Meghan Kershner TEAM PRO-LAPS 51:13:00 7
3 Grace Meloy 51:52:00 7
4 Lina Tietz 51:54:00 7
5 Keaghlan Robinson NWCX PROJECT 52:19:00 7
6 Molly Prentice 52:23:00 7
7 Lori Brazel PCP RACING 52:29:00 7
8 Kari Wright QUEENS OF DIRT P/B JACKS BICYCLE CE 54:25:00 7
9 Hilary Higgins SHUKSAN VELO CLUB 55:00:00 7
10 Colleen Burrows 55:17:00 7
11 Jen Hampton FANATIK RACE TEAM 49:54:00 6
12 Julie Meyers MEALS ON WHEELS RACING 52:03:00 6
13 Kristen Mason QUEENS OF DIRT P/B JACKS BICYCLE CE 53:35:00 6
14 Amber Pouley QUEENS OF DIRT P/B JACKS BICYCLE CE 54:24:00 6
15 Sequoia Young WA BIKERS AND BEER DRINKERS 47:31:00 5
DNF Kristine Deibler LIQUID VELO CYCLING TEAM 1
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Katherine Davis 38:41:00 5
2 Madison Smith newell 38:43:00 5
3 Zoe Lewis 38:55:00 5
4 Anne Johnson 38:59:00 5
5 Rena Kingery 40:19:00 5
6 Kelley Jackson 42:17:00 5
7 Rachel Croteau 43:57:00 5
8 Holly Miller 44:03:00 5
9 Kiersten George WA BIKERS AND BEER DRINKERS 44:30:00 5
10 Stephanie Treneer FANATIK BIKE CO. RACE TEAM 47:42:00 5
11 Virginia Macdonald 41:10:00 4
12 April Katz 42:37:00 4
13 Melissa Tillson QUEENS OF DIRT P/B JACKS BICYCLE CE 47:36:00 4
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Sabrina Hendrick QUEENS OF DIRT P/B JACKS BICYCLE CE 52:36:00 7
2 Suki Hawley QUEENS OF DIRT P/B JACKS BICYCLE CE 54:32:00 7
3 Alyson Indrunas QUEENS OF DIRT P/B JACKS BICYCLE CE 55:34:00 7
4 Anna Johnson SPICE MICE 54:50:00 6
5 Hilary Braun QUEENS OF DIRT P/B JACKS BICYCLE CE 54:54:00 6
6 Erin Hardy QUEENS OF DIRT P/B JACKS BICYCLE CE 56:17:00 6
7 Carla Jennings QUEENS OF DIRT P/B JACKS BICYCLE CE 46:13:00 4
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 4