Log In
Fat Kats Cross Race • Nov 16 2019
6.6
5.8
4.3
5.7
5.3
Overcast, 36 degrees, wind 11 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6.6
Beers
5.8
Moisture
4.3
Accel
5.7
Tech
5.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Narayan Mahon Neff Cycle Service
2 Travis Braun
3 Casey Hildebrandt
4 Nick Dahl MoMo Riders' Club
5 Paul Johannes ASU Junior Development
6 Jimmy Panther MoMo Riders' Club
7 John Svanda Team Wheel & Sprocket
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Polich Johnson County Flyers
2 Brian Bierman Revolution Cycles Club
3 Drew Bublitz
4 Zachary Schuster L5 Racing
5 Billy Baader MoMo Riders' Club
6 Rob Reindl Heavy Pedal Velo Club
7 Travis Manser MoMo Riders' Club
8 Elliott Holt
9 Przemyslaw Krol Hollander Benelux Racing
10 Jason Mcdowell Palomino American Cyclocross
11 Maximilian Von hohenberg Hollander Benelux Racing
12 Tom Spencer Midwest Orthopedic Specialty Hospit
13 Adam Raychel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
14 Andrew Richter Hollander Benelux Racing
15 Chan Barden Fiets Club Flahute
16 Noah Reckers
17 Michael Sullivan Diablo Cycling
18 Michael Smith
19 Benjamine Bode
20 Erik Crook Hollander Benelux Racing
21 Nick Niemi
22 Anthony Hoak
23 Elias Macias Hollander Benelux Racing
24 Dan Wagner
25 Matthew Peppel Velocause Centraal Cycling
26 Ethan Janssen
27 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
28 Reed Cornia Neff Cycle Service
DNF Curran Beckler
DNF Michael Jenich
Finishers: Cat 3: 21   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Kowalczyk Velocause Centraal Cycling
2 Erik Crook Hollander Benelux Racing
3 Dan Wagner
4 Brody Hildebrandt
5 Nate Perronne Team Wheel & Sprocket
6 Mark Rickert
7 Caleb Kleinhans Tread Head Cycling
8 Matthew Becker Gryphon Velo Racing
9 John Trusky
10 Allan Schimberg
11 Andy Boettcher Gryphon Velo Racing
12 Matthew Harrison
13 Elias Macias Hollander Benelux Racing
14 Tanner Vanden heuvel
15 John Granger
16 David Grasse
17 Alex Koconis
18 Rolf Marty
19 William O'connell
20 Oliver Clements Colavita Racing Inc.
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Harms Neff Cycle Service
2 Mark Vareschi Revolution Cycles Club
3 Ben Marchewka Linear Sport / Trek
4 Bill Street KUHL Cycling Team
5 Tony Wagner
6 Reed Cornia Neff Cycle Service
DNF Ben Schreiber Linear Sport / Trek
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Vander kooy PSIMET Racing
2 Greg Niles
3 Matthew Becker Gryphon Velo Racing
4 Kayne Neigherbauer Revolution Cycles Club
5 Corey Dempski Hollander Benelux Racing
6 Allan Schimberg
7 Jonathan Nehring
8 Adam Gaedke
9 Andy Boettcher Gryphon Velo Racing
10 Jason Reimer BELGIANWERKX
11 Brian Smothers Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
12 Salvatore Graziano BELGIANWERKX
13 Chris Shepherd
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arlen Spicer BELGIANWERKX
2 John Lirette Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
3 Michael Jones Neff Cycle Service
4 Tim Hacker
5 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
6 Steve Jeske Team Pedal Moraine
7 Michael Meteyer Trek Midwest Team
8 Pj Braun Fiets Club Flahute
9 David Mcclenahan
10 John Lichtenberg Diablo Cycling
11 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
12 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Willms
2 Jay Iverson Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
3 David Purcell
4 John Granger
5 Kurt Greenslit Colavita Racing Inc.
6 Robert Dunk
7 Peter Ackermann
8 Robert Labs
9 William Finn Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
10 John Grosz
11 Oliver Clements Colavita Racing Inc.
12 Rick Huebschman
13 William O'connell
14 Armen Hadjinian
15 Jonathan Ninmer Hollander Benelux Racing
16 Thomas Silbernagel Team Extreme
17 Dominic Rossetto
18 Dennis Klinkert
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Meteyer Trek Midwest Team
2 David Mcclenahan
3 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
4 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Dunk
2 Peter Ackermann
3 Oliver Clements Colavita Racing Inc.
4 Armen Hadjinian
5 Thomas Silbernagel Team Extreme
6 Dominic Rossetto
7 Dennis Klinkert
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucca Spicuzza
2 Cash Lofgren
3 Jura Gerlach
4 Nicolas Dittmar greaves
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter Gengler ASU Junior Development
2 Finnley Sonnemann Revolution Cycles Club
3 Marlo Hunter Revolution Cycles Club
4 Cameron Leighty Kenosha Kutters
DNF Ryan Boettcher
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Ley Revolution Cycles Club
2 Travis Braun
3 Mark Harms Neff Cycle Service
4 Christopher Morris Great Dane Velo Club (GDVC)
5 Anthony Hoak
6 Mike Lebeau Gryphon Velo Racing
7 Thomas Normington
8 Brad Gilders Palomino American Cyclocross
9 Tom Spencer Midwest Orthopedic Specialty Hospit
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Rickert
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
2 Amy Schultz L5 Racing
Finishers: Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Youngwerth Team Wheel & Sprocket
2 Sarah Kelnhofer Colavita Racing
3 Bailey Rudolph Gryphon Velo Racing
4 Morgan Golabowski
5 Emily Raychel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
6 Emily Raychel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Morgan Golabowski
2 Emily Raychel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
3 Emily Raychel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucy Foss Kenosha Kutters
2 Jasmine Shepherd
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lyllie Sonnemann Revolution Cycles Club
2 Eva Raychel
3 Jennifer Raychel
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
2 Jennifer Youngwerth Team Wheel & Sprocket
3 Sarah Kelnhofer Colavita Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2