Log In
Indian Lakes Resort CX • Nov 14 2009
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
4
0
0
5
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
?
Moisture
?
Accel
5
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Feehery South Chicago Wheelmen
2 Sean Hyser
3 David Lombardo Verdigris Cycling
4 Eric Heiligenstein Yojimbo's Track Cats
5 Charley Liu Alberto's sport
6 Ryan O'connell
7 Michael Keller South Chicago Wheelmen
8 Corey Higgs Redline Racing Ltd
9 Kyle Mindick xXx Racing
10 Thomas Nguyen Team Pegasus
11 Stephen Miwa South Chicago Wheelmen
12 Maxx Hall Vision Quest
13 Gina Johnson Unattached
14 Roman Treuthart xXx Racing-Athletico
15 Jacob Thom Half Acre Cycling
16 Jack Norman The Pony Shop
17 Jason Giuliano
18 Evan Thom Half Acre Cycling
19 Natalie Brunner
DNF Alex Giuliano
DNF Cody Gustafson
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 12   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Conant The Pony Shop
2 Eric Sondag Vision Quest LLC
3 Michael Hemme Courage
4 Louis Kuhn The Pony Shop
5 Christando Lombardo Verdigris Cycling
6 Jason Knauff Burnham Racing
7 Teodoro Ramos Iron Cycles
8 John Whipple Team TATI
9 Walid Abu ghazaleh Van Wagner
10 John Gatto Twin Six
11 Greg Heck xXx Racing
12 Michael Heagney Vision Quest
13 Bob Karlow Verdigris Cycling
14 Jacques Cartier xXx Racing
15 Jason Wagner Flatlandia Cycling Team
16 Mark Feary The Pony Shop
17 Eric Refvik Verdigris Cycling
18 Ara Oggoian Bicycle Heaven
19 Evan Jahn Rhythm Racing
20 Patrick Fasse Ski Utah Cycling Team
21 Brian Karlow
22 Michael Young xXx Racing
23 Howard Smith Unattached
24 Eric Pompeo
25 Troy Crady
26 James Nowak ABD Cycling Team
27 Colm Flannery Proctor Cycling Team
28 David Pilotto Flatlandia Cycling Team
29 Jason Roggenbauer
30 Paul Kardosh Unattached
31 Anthony Rienks Beverly Bike/VeePak
32 Joseph Kallo Team TATI
33 Adam Clark
34 Brad Dash ABD
35 Matthew Haiduk Bicycle Heaven
36 Dan Rudrud MS Racing Inc.
37 Matt Larson Iron Cycles
38 Brian Parker xXx Racing
39 Kevin Steward Unattached
40 Tim Gallagher Unattached
41 William Jackson
42 Amos Scattergood Unattached
43 Robert Murray Beverly Bike/VeePak
44 Damon Nelson Beverly Bike/VeePak
45 Lee Messersmith Wheel Fast Racing
46 Dan Mallek Unattached
47 Chris Fellows
48 Bryan Fuller Bicycle Heaven
49 Sean Mccann Unattached
50 Jason Para 2CC/Second City Cyclists
51 Francisco Torralba Team TATI
52 Jason Trock MOX Multisport
53 Robert Curtis Team Bicycle Heaven
54 Steve Biedron Unattached
55 Sven Ruth
DNF Justin Andrews Bicycle Heaven
DNF Thomas Reich Unattached
DNF Wesley Walker
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 7   Cat 3: 26   Cat 4: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Conant The Pony Shop
2 Christian Zauner Verdigris Cycling
3 Mike Norman The Pony Shop
4 Erik Enyedy Kraft / Velo Club Roubaix
5 Scott Arrigoni Verdigris Cycling
6 Jon Suyko Amgen Cycling Club
7 James Nowak ABD Cycling Team
8 Thomas Flynn Killjoy
9 Steel Bokhof Turin Bicycling Society
10 John paul Mccarthy Unattached
11 Peter Rolewicz Comcast
12 James Linn Turin Bicycle/Barker+Nestor
13 Patrick Myers Team TATI
14 Kyle Wiberg xXx Racing
15 James Brady The Pony Shop
16 Vitor Alexandre Colavita Racing Inc.
17 Roman Mandzij The Pony Shop
18 Danny Warner Verdigris Cycling
19 Dean Hewson
20 Scott Ross Unattached
21 Gregory Anderson Spin Doctor Cyclewerks
22 Michael Stanley Verdigris Cycling
23 David Schrauth 2CC/Second City Cyclists
24 Andrew Hines Team Mack Racing
25 Chris Hammer Wheel Fast Racing
26 Scott Starbuck The Pony Shop
27 Maurice Wills Velo Club Roubaix Inc
28 Duane Higgs Redline Racing Ltd
29 Dan Mcfadden
30 Dan Rudrud MS Racing Inc.
31 Lyle Distel
32 Rich Delgado Unattached
33 Greg Gohman
34 Pat White
35 Tim Gallagher Unattached
36 Jeff Provisor North Branch Cycling Club
37 Peter Di teresa University of Chicago Velo Club
38 Kevin Flowers The Bike Shop
39 Mike Scalise Village Cyclesport
40 Thomas Wittman The Bike Shop
41 Charles Rulich Unattached
42 Timothy Denman Redline Racing Ltd
43 Will Cummins
44 Kenneth Jurish Unattached
45 Anthony Pachuta Colavita
46 Colin Donlan Vision Quest
47 Russ Udowitz
48 Steve Paslawsky
DNF Sean Mccann Unattached
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 27   Cat 4: 10   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wayne Simon Verdigris Cycling
2 Allan Thom Half Acre Cycling
3 John Bucksbaum Unattached
4 Michael Jones Pact- DISH Network Cycling
5 Edward Bartley Tower Racing
6 John Craychee Unattached
7 Fred Faller Unattached
8 Thomas Carlson
9 E Michael ozment Team Mack Racing Assoc. LTD
10 George Lambros Flatlandia Cycling Team
11 Richard Kryszak South Chicago Wheelmen
12 Albert Weigel velo club roubaix / E.A.D.
13 William Heffernan Unattached
14 Tim Rech Unattached
15 Bruce Rosenzweig Velo Club Roubaix
16 John Amato Unattached
17 Julian Coupland Velo Club Roubaix Inc
18 Gary Whalen Flatlandia Cycling Team
19 Ken Muszynski Unattached
20 Robert Berg Tower Racing
21 Walter Stoops ABD Cycle Club
22 Chris Mailing Turin Bicycle/Barker+Nestor
23 John Wrycza Wheel Fast Racing
24 William Keith Unattached
25 Robert Antinelli Colavita Racing
26 Thomas Clarke
27 Ron Sloan
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 11   Cat 4: 13   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Gingerich Unattached
2 Ryan Cooper Flatlandia Cycling Team
3 Garrison Riegel Johnny Sprockets
4 Henry Loud Team Pegasus
5 John Kurtz Unattached
6 Brian Parker xXx Racing
7 Helge Pedersen
8 Jeffrey Wat Burnham Racing
9 John Villena Rhythm Racing
10 Newt Cole xXx Racing
11 Ted Burger Flatlandia Cycling Team
12 Brandon Leach Johnny Sprockets
13 Brandon Feehery South Chicago Wheelmen
14 Jon Suyko Amgen Cycling Club
15 Mike Conroy Unattached
16 Timothy Hotchkiss Team 53X11 Coffee
17 Maxwell Riordan Chicago Cuttin Crew
18 Christopher Sherpitis xXx Racing
19 Patrick Fasse Ski Utah Cycling Team
20 John Lionberger MS Racing Inc.
21 David Moyer xXx Racing
22 Cliff Golz MS Racing Inc.
23 William Pankonin xXx Racing
24 Liam Donoghue xXx Racing
25 Nick Fochtman Leadout Racing
26 Kyle Hilgendorf Unattached
27 Luke Seemann xXx Racing
28 Michael Kirby xXx Racing
29 Martin Michalowicz The Pony Shop
30 Michael Wakeley Blue Competition Cycles
31 Joe Bippus South Chicago Wheelmen
32 Michael Young xXx Racing
33 Peter Chrapkowski
34 Allan Thom Half Acre Cycling
35 Michael Hoffart
36 David Dokko xXx Racing
37 Kevin Clark Half Acre Cycling
38 Matteo Bardelli Krystal Cycling Team
39 Jeff Holland xXx Racing
40 James Brady The Pony Shop
41 Paolo Urizar xXx Racing-AthletiCo/The Bonebell
42 Kyle Wiberg xXx Racing
43 Adrian Silva Half Acre Cycling
44 Jonathan Gray Iron Cycles
45 Rich Delgado Unattached
46 Andrew Nordyke Chicago Cuttin Crew
47 William Jackson
48 Damon Nelson Beverly Bike/VeePak
49 Timothy Strege Half Acre Cycling
DNF Al Urbanski Chicago Cuttin Crew
DNF David Pilotto Flatlandia Cycling Team
DNF Christopher Jensen Half Acre Cycling
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 35   Cat 4: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Willcox Rhythm Racing
2 Jason Rassi Proctor Cycling Team
3 Sean Reeder Johnny Sprockets
4 Russ Kuryk Iron Cycles
5 Adam Lueken WDT International Cycling Team
6 John Kalnins Unattached
7 Mike Morell Chicago Cuttin Crew
8 Andrew Yeoman Team Pegasus
9 Nathan Gayeski xXx Racing
10 Evan Jahn Rhythm Racing
11 Eric Christ Bicycle Heaven
12 Sean Callahan Team Pegasus
13 Matt Larson Iron Cycles
14 Drew Karlberg CCV - Hotfoot Cycles/Iron Hill Race
15 John Hoffman North Branch Cycling
16 Alexander Pearson Unattached
17 Luis Garcia Unattached
18 Joe Nelson Unattached
19 Eric Heiligenstein Yojimbo's Track Cats
20 Kenneth Benavides Unattached
21 Adrian Redd Team Pegasus
22 Erik Herro Team Pegasus
23 Christopher Kleingartner Roscoe Village Bike Racing
24 Colm Flannery Proctor Cycling Team
25 Jacob Teitelbaum Spidermonkey Cycling
26 Brandon Scheiner Team Pegasus
27 Nico Cabrera Unattached
28 Josh Raizin Unattached
29 Isaiah Jay Half Acre Cycling
30 Joel Slezak Unattached
31 Erik Martin Dogfish Racing Team
32 Anthony Rienks Beverly Bike/VeePak
33 Jonathan Fairman COURAGE Bicycles
34 Forest Hynes Unattached
35 Sage Brown Team Pegasus
36 John Wrycza
37 Ryan Rinn
38 Amos Scattergood Unattached
39 Cameron Pease North Branch Cycling
40 Michael Catano Unattached
41 Matthew Walker Team Pegasus
42 Joshua Arends Half Acre Cycling
43 Patrick Smithray Unattached
44 Bryan Garfoot Michigan Technological University
45 Scott Deans Unattached
46 Tim Moran
47 Erik Didriksen xXx Racing
48 Cory Kazonovitz Bicycle Heaven
49 Lee Messersmith Wheel Fast Racing
50 Christopher Berthold
51 Charley Liu Alberto's sport
52 Robert Higgins Unattached
53 Michael Zorniak
54 Ken Muszynski Unattached
55 Manuel Tenorio Unattached
56 Sean Wyatt Well-Fit Racing Team
57 Stephen Feehery South Chicago Wheelmen
58 Gavin Gould Half Acre Cycling
59 Mauro Fisher xXx Racing
60 Ben Fietz Chicago Cuttin Crew
61 Donald Isaacs Bicycle Heaven
62 Michael Junius Tower Racing
63 Joshua Shough Unattached
64 Thomas Reich Unattached
65 Tracey Mcmillan N/A
66 Thomas Kabacinski Bennetts Bicycles
67 Matt Sorenson
68 Guy Graves xXx/Athletico
DNF William Barnes Unattached
DNF Thomas Briney xXx Racing
DNF Christian Ege Team Pegasus
DNF Bailey Newbrey
DNF Benjamin Van couvering Team Pegasus
DNF Phil Raynolds
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 28   Cat 4: 25   Cat 5: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Mclaughlin SRAM FACTORY
2 Benjamin Popper
3 Brian Conant The Pony Shop
4 Tim Yuska Iron Cycles
5 Michael Hemme Courage
6 Eric Sondag Vision Quest LLC
7 David Sachs Vision Quest
8 Nicholas Dornik Wild Card Cycling
9 Christando Lombardo Verdigris Cycling
10 Andrew Daley Burnham Racing
11 Tim Boundy VERDIGRIS CYCLING
12 Dave Norton
13 Michael Hills Effetto Coniglio-Wheel Fast
14 Teodoro Ramos Iron Cycles
15 Ryan Gingerich Unattached
16 Jason Knauff Burnham Racing
17 Mike Norman The Pony Shop
18 John Whipple Team TATI
19 Christopher Jensen Half Acre Cycling
20 Mark Harris Northbrook Garner Bicycle Club
21 David Moyer xXx Racing
22 Jeff Holland xXx Racing
23 Ara Oggoian Bicycle Heaven
24 Kenneth Delo Team Bicycle Heaven St Charles
25 Al Urbanski Chicago Cuttin Crew
26 Chris Henning Northbrook Bicycle Club Inc.
27 Luke Seemann xXx Racing
28 Patrick Myers Team TATI
29 David Bowers Half Acre Cycling
30 Michael Kirby xXx Racing
31 Michael Hoffart
32 Paolo Urizar xXx Racing-AthletiCo/The Bonebell
33 Liam Donoghue xXx Racing
34 Avi Neurohr Chicago Cuttin Crew
35 Joseph Kallo Team TATI
36 Brian Boyle South Chicago Wheelmen
DNF Mike Conroy Unattached
DNF Patrick Fasse Ski Utah Cycling Team
DNF Nick Fochtman Leadout Racing
DNF Timothy Hotchkiss Team 53X11 Coffee
DNF Thomas Kenny Team Extreme
DNF Maxwell Riordan Chicago Cuttin Crew
DNF Jeffrey Wat Burnham Racing
DNF Louis Kuhn The Pony Shop
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 14   Cat 3: 17   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Lueken WDT International Cycling Team
2 Ken Dawson Independant
3 Erik Herro Team Pegasus
4 Bryan Lee Unattached
5 Austin Warner Roscoe Village Bike Racing
6 Roswell Thomas Team TATI
7 Richard Lenski Spin Doctor Cyclewerks
8 David Lombardo Verdigris Cycling
9 David Cushman Roscoe Village Bike Racing
10 Adrian Redd Team Pegasus
11 Josh Fox
12 Chris Anderson
13 Grayson Smith Rhythm Racing
14 Michael Welch Unattached
15 Richard Potter Half Acre Cycling
16 Jacob Teitelbaum Spidermonkey Cycling
17 Eric Christ Bicycle Heaven
18 Nicholas Gajewski Unattached
19 David Capretto Unaffiliated
20 Joseph Sutton One Day
21 Eric Drummer Velo Matteo
22 James Linehan Roscoe Village Bikes
23 Chris Fellows
24 Kevin Pietka Unattached
25 Jannette Rho L'Tquipe Bouledogue Tout Noir
26 Will Cummins
27 Paul-brian Mcinerney Half Acre Cycling
28 Steve Biedron Unattached
29 Michael Kelly South Chicago Wheelmen
30 Gina Kenny ABD Cycle Club
31 Robert Murray Beverly Bike/VeePak
32 Loren Bo Team TATI
33 "courtney O""neill " xXx Racing
34 Michael Keach
35 Ryan Mcgrath
36 John Mahr Wheel Fast Racing
37 Charles Aldous Unattached
38 Steven Konet
39 Francisco Torralba Team TATI
40 Leah Sanda Flatlandia Cycling Team
41 Paul Ignacio Roscoe Village Bikes Racing
42 Corey Higgs Redline Racing Ltd
43 Duane Higgs Redline Racing Ltd
44 William Olderr Flatlandia
45 Jonathan Markel
46 Tamara Fraser xXx Racing
47 Katie Isermann Iron Cycles
48 Alex Koch
49 Matthew Harris Unattached
50 Robert Haffey
51 Worachai Thapthimkuna
52 Blaine Reed Unattached
53 Dave Knauff Turin Bicycling Society
54 Darin Evans
55 Scott Van maldegiam Spin Doctor Cyclewerks
56 Natalie Evans xXx Racing
57 Sue Semaszczuk ABD Cycle Club
58 Sarah Cummins
59 Thomas Kabacinski Bennetts Bicycles
60 Alan Treuthart xXx Racing
61 Kasey Klipsch
62 Sandra Samman xXx Racing
63 John McGrath
64 Phillip Spizzirri
65 Scott Brunner
66 Paul Hanft
67 Richard Bolesta Village Cyclesport
68 Michael Cho
69 Calvin Thorne
70 Paul Martinez
71 Michael Schietinger
72 Greg Teiber Unattached
DNF Andy Walker Unattached
DNF Ryan Rinn
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 30   Cat 4: 26   Cat 5: 2   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jannette Rho L'Tquipe Bouledogue Tout Noir
2 "courtney O""neill " xXx Racing
3 Cathy Frampton Project 5 Racing
4 Lindsay Freeborn Unattached
5 Lori Palmer
6 Tamara Fraser xXx Racing
7 Natalie Evans xXx Racing
8 Katie Isermann Iron Cycles
9 Marie Couris Verdigris Cycling
10 Sarah Cummins
11 Jamie Gavinsmyth Chicago Cuttin Crew
12 Marilyn Hallock Team TATI
13 Kristina Young
14 Amanda Brennan unattached
15 Sarah Lu Half Acre Cycling
16 Amy Comstock Unattached
17 Sandra Samman xXx Racing
18 Julie Popper Half Acre Cycling
19 Jennifer Shulkin
20 Tammi Longsjo The Pony Shop
21 Carolyn Golz Unattached
22 Mary Roe Tower Racing
23 Erica Chianese Half Acre Cycling
24 Robin Amer xXx Racing
25 Jennifer Mosley Half Acre Cycling
26 Vanessa Buccella Spidermonkey Cycling
27 Eve Gaus
28 Ariel Trader knauff Half Acre Cycling
29 Petra Hofmann Unattached
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 10   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Deborah Dust Pact- DISH Network Cycling
2 Jessica Hill MS Racing Inc.
3 Christine Raymo Unattached
4 June Upshaw Verdigris Cycling
5 Julia Daher xXx Racing
6 Eileen Neville xXx Racing
7 Brittany Barran-stanley Verdigris Cycling
8 Leah Sanda Flatlandia Cycling Team
9 Lara Mele Unattached
10 Gina Kenny ABD Cycle Club
11 Lynne Arrigoni Unattached
12 Sue Semaszczuk ABD Cycle Club
13 Imelda March Team Kenda
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat ?: 3