Log In
Cyclocross Crusade: Heron Lakes • Oct 20 2019
Race uploaded by David Prause csv | json
4.9
5
2.5
3.7
2.2
Drizzle, 52 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.9
Beers
5
Moisture
2.5
Accel
3.7
Tech
2.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Heather Vanvalkenburg Cyclepath PDX Racing 4
2 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 4
3 Chelsea Powell Team Finger 4
4 Kim Gerhardt Planet PDX Cycling 4
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Shannon Skerritt 7
2 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 7
3 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 7
4 Chad Swanson Team S&M 7
5 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 7
6 Ben Brainard Flywheel Bicycle Solutions 7
7 Brian Anthony ANTHM Collective 7
8 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 7
9 Chip Sloan Gr?ndelbruisers 7
10 John Weathers bicycleattorney.com 7
11 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 7
12 Matt Jamison Grouptrail Cycling 7
13 Scott Bradway bicycleattorney.com 6
14 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 6
15 Shane Fletcher TCNF.LEGAL Racing Team 6
16 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 6
17 Scott Kocher Therapeutic Associates Pacific Offi 6
18 Justin Philips Swift Racing PDX 6
19 Carl Werner 6
20 Eric Cress Team 10 Barrel 6
21 Dustin Henderson Deschutes Brewery 6
22 Kevin Ryan 6
23 Andrew Smith Swift Racing PDX 6
24 Eric Lanners Gr?ndelbruisers 6
25 Mark Deresta Team Finger 6
26 Jonathan Myers Team S&M 6
27 Paul Armstrong 6
28 Michael Martin Sunnyside Sports 6
29 Matthew Smith Swift Racing PDX 6
30 Devin Bailly BeerMongers 6
31 Crhris Moor 6
32 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 6
33 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi 6
34 Tre Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 6
DNF Kiel Fletcher Team 10 Barrel 2
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 7   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Laura Trace bicycleattorney.com 4
2 Erica Wescott Deschutes Brewery 4
3 Sierra Callahan Grouptrail Cycling 4
4 Meg Hamilton Co-Motion Factory Racing Team 4
5 Stephanie Uetrecht WebCyclery Racing 4
6 Kimberly Sass Sorella Forte 4
7 Elise Huggins Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 4
8 Michelle Mills Deschutes Brewery 4
9 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 4
10 Margie Bradway bicycleattorney.com 4
11 Anna Saltonstall Team Finger 4
12 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 4
13 Patricia Strange Deschutes Brewery 4
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Josh Kelley Breadwinner Cycles 7
2 Jacob Rathe 7
3 Andrew Loaiza Mettle Cycling p/b Leave It On The 7
4 Ryder Uetrecht 7
5 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 7
6 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 7
7 Colin Dunlap Team Oregon p/b Rodda Paint 7
8 Evan Murphy 7
9 Andrew Coe PDX TI p/b Elevator Coffee 7
10 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The 7
11 Patrick Lemieux River City Bicycles - Bike Law 7
12 Erik Hammerquist 7
13 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 7
14 Cory Nann Planet PDX Cycling 7
15 Felipe Nystrom Western Bikeworks 7
16 Randall Fransen Mettle Cycling p/b Leave It On The 7
17 Brad Petersen Bonk Collective 7
18 Cole Lalomia 7
19 Benjamin Waters Holtey Law p/b Peak Condition 7
20 Mike Kath 6
21 Doug Wilmes 6
22 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 6
DNF Josiah Zukowski 5
DNF Henrique Serra 4
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Jake Olander 5
2 Gavin Bowen Deschutes Brewery 5
3 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 5
4 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 5
5 Tanner Bowen Deschutes Brewery 4
6 Benicio Thorne 4
7 Federico Spedini 4
8 Peter Bentley 4
9 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi 4
10 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 4
11 Halen Harrison 4
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Madeline Stover 4
2 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 4
3 Una Mcfadin 4
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Aaron Anderson 5
2 Charlie Leveroni Mettle Cycling p/b Leave It On The 5
3 John Chapman Murder of Crows 5
4 Josh Hulst Deschutes Brewery 5
5 Eric Zugor 5
6 Peter Madsen Murder of Crows 5
7 Adam Kachman 5
8 Adam Moore Grouptrail Cycling 5
9 Alex Roman OTTOLOCK Adventure Squad 5
10 Brian Lynch Team Dr Will Bar 5
11 Matthew Faunt 5
12 Scott Chamberlain Planet PDX Cycling 5
13 Joshua Petri 5
14 Brad Davidson Grouptrail Cycling 4
15 Moses Keener Capitol Velo 4
16 Ryan P. gilles Byzick + Company Cycling 4
17 Mark Goodman Murder of Crows 4
18 David George 4
19 Jordan Wilson 4
20 Keith Mcintire BeerMongers 4
21 Greg Mcelravy Grouptrail Cycling 4
22 Kieran Harden Mettle Cycling p/b Leave It On The 4
23 David Rosen Sage Titanium Factory Racing 4
24 Andrew Suchocki BeerMongers 4
25 Chris Wierman Dialed Cycling Team 4
26 Nolan Restivo 4
27 Carter Hagedorn 4
28 Casey Depeel Bonk Collective 4
29 Matthew Crampton BeerMongers 4
30 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 4
31 Pierce Martin Team Finger 4
32 Brian Fahey Bonk Collective 4
33 Walker Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 4
34 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team 4
35 Kevin Wallin 4
36 Marty Joyce Metropolis Cycle Repair 4
37 Grant Headley Mettle Cycling p/b Leave It On The 4
38 Patrick Case Swift Racing PDX 4
39 Terry Hamness Dialed Cycling Team 4
40 Connor Shimamoto 4
41 Michael Aylward Bonk Collective 4
42 Mike Chamblin 4
43 Daniel Peterson Hammer Velo 4
44 Dan Werle 4
45 Jacob Olsen 4
46 Drew Hankins Mettle Cycling p/b Leave It On The 4
47 Evan Halladay 4
48 Ben Tankus Byzick + Company Cycling 4
49 Lee Jossy 3
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 12   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Annalisa Fish Mettle Cycling p/b Leave It On The 4
2 Kate Drennan BeerMongers 4
3 Lorena Labarbera 4
4 Rachel Hawes 4
5 Lauren Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 4
6 Katelin Mathers Mettle Cycling p/b Leave It On The 4
7 Kaya Lydamore Holtey Law p/b Peak Condition 4
8 Natasha Visnack 4
9 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 4
10 Christy Hawkins Mettle Cycling p/b Leave It On The 4
11 Kristi Cutter Sunnyside Sports 4
12 Jenn Levo Speedvagen 4
13 Nia Ransom 4
14 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 4
15 Gwen Hryciw Team 10 Barrel 4
16 Alyssa Hargis 4
17 Taylor Kennedy Team Finger 4
18 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 4
19 Rachel Cameron Trusty Switchblade 3
DNF Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 1
DNF Fiona Moriarty 1
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Aaron Russell Team Finger 5
2 James Green Trusty Switchblade 5
3 Alan Barton Rainier Beer Cycling Team 5
4 Chad Eder 5
5 Jason Whittington Team 10 Barrel 5
6 Curtis Brawner 5
7 Howard Draper 5
8 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 5
9 James Mcgrew Team Finger 5
10 Peter Koonce Grouptrail Cycling 5
11 Ryan Chase Deschutes Brewery 5
12 Brian Wise Dialed Cycling Team 5
13 Greg Schmitt Mettle Cycling p/b Leave It On The 5
14 Peter Madsen Murder of Crows 5
15 Andy Letourneau River City Bicycles - Bike Law 5
16 Eric Mergen Planet PDX Cycling 5
17 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental 5
18 Adam Vanarsdall 5
19 Garrett Tyburski 5
20 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 5
21 Eric Hagstette Dialed Cycling Team 5
22 David Visnack 5
23 Randy Scott Deschutes Brewery 5
24 Benjamin Mergen Planet PDX Cycling 5
25 Ezekiel Mcfadin 5
26 Thomas Pastor Deschutes Brewery 5
27 D'arcy Owen Grouptrail Cycling 5
28 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 5
29 Ryan Barnes 5
30 Josh Sutton Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 4
31 Joshua Boelter Cyclepath PDX Racing 4
32 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 4
33 Michael Kolb ANTHM Collective 4
34 Ryan Morgan Trusty Switchblade 4
35 Jeff Copus Team 10 Barrel 4
36 Ken Elser Planet PDX Cycling 4
37 Steve Williams Half Penny Cycling Team 4
38 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 4
39 Joshua Dinwiddie 4
40 Dan Froelich Team Fancy 4
41 Christophe Berteau-pavy 4
42 Geoff Grummon-beale bicycleattorney.com 4
43 Christopher Tuttle bicycleattorney.com 4
44 Christopher Ryan 4
45 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 4
46 Joshua Hanselman 4
47 Nikolaus Kashey ANTHM Collective 4
48 Chris Brannen Team S&M 4
49 David Rasca Half Penny Cycling Team 4
50 Ben Gagosian Swift Racing PDX 4
51 Phil Crawley 4
52 Todd Grover Boneyard Cycling 4
53 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 4
54 Billy Holcomb Trusty Switchblade 4
55 Chris Thier Boneyard Cycling 4
56 Max Frixione Stumptown Cycling Club 4
57 Tony Thayer Grouptrail Cycling 4
58 Matthew Boelter Cyclepath PDX Racing 4
59 Wick Ashley 4
60 Christian Martin River City Bicycles - Bike Law 4
61 Aaron Tarnow Boneyard Cycling 4
62 Jay Wisowaty 4
63 Dave Aldersebaes Rainier Beer Cycling Team 4
DNF Andrew Marchington Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 3
DNF Brady Cowing Team 10 Barrel 2
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 53  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Nikki Rohan 4
2 Heidi Nielsen Grouptrail Cycling 4
3 Hilary Luther 4
4 Shelly Boelter Cyclepath PDX Racing 4
5 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 4
6 Jennie Alvarez Murder of Crows 4
7 Amy Solana bicycleattorney.com 4
8 Autumn Shreve 4
9 Marie Major ANTHM Collective 4
10 Traci Smolen Team S&M 4
Finishers: Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Zachary Smith 3
2 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 3
3 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 3
4 Aidan Weld Team Finger 3
5 Peter Grover 3
6 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 3
7 Desmond Gerber 2
8 Nate Dezellem 2
9 Jack Abel Planet PDX Cycling 2
10 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 2
11 Maximilian Ohotto ANTHM Collective 2
12 Hans Lanners 2
13 Johah Watt 2
14 Levi Hagstette Dialed Cycling Team 2
15 Kaess Rinder 2
16 Liam Harrison 2
17 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling 2
18 Henry Tuttle bicycleattorney.com 2
19 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 2
20 Thomas Flanagan 2
21 Evan Vanderstoop Half Fast Velo presented by Ninkasi 2
22 Joshua Bussey Dialed Cycling Team 2
23 Gilbert Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 2
24 Thomas Little BeerMongers 2
25 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 2
26 Asher Weld Team Finger 2
27 Bjorn Swanson Team S&M 2
28 Braden Stiles 2
29 Calder Tarnow Boneyard Cycling 2
30 Kyle Mcfarland Planet PDX Cycling 2
31 Caleb Deschler 2
32 Ian Baker 2
33 Sebastian Bartnikowski 2
34 Layton Knabe 2
35 Miles Pitone Trusty Switchblade 2
36 Dylan Potter 2
37 Emmett Schwoebel 2
38 Leo Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 2
39 Conner Vanderstoop Half Fast Velo presented by Ninkasi 2
40 Spike Peterson Team Finger 2
41 Wilson Taylor 2
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 38  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi 2
2 Sydney Little BeerMongers 2
3 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 2
4 Johanna Dezellem 2
5 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 2
6 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 2
7 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 2
8 Helena Stedman Grouptrail Cycling 2
9 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 2
10 Lily Stover 2
11 Yunji Hatfield Dialed Cycling Team 2
12 Ava Cooney Planet PDX Cycling 2
13 Nora Combe Grouptrail Cycling 2
14 Morgan Filer 2
15 Annika Ramey Team Finger 2
16 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 2
17 Ella Stromquist Team Finger 2
18 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 2
19 Sunny Wittreich Grouptrail Cycling 2
20 Sylvie Beers 1
DNF Julia Pitone Trusty Switchblade 1
Finishers: Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Jeff Roerig 5
2 Matthew Borisch Capitol Velo 5
3 Tony Turano 5
4 Jose Torres Dialed Cycling Team 5
5 Baker Lyon 5
6 Ian Stromquist Team Finger 5
7 Shea Hawes 5
8 Jesse Rens 5
9 Chris Parco 5
10 John Lazur Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossin 5
11 Brad Self Grouptrail Cycling 5
12 Steven Hyde bicycleattorney.com 4
13 Stuart Fisher-spurlock 4
14 Dirk Vanderhart 4
15 Kris Bedsaul 4
16 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 4
17 Daniel Rockholm 4
18 Kenneth Stedman Grouptrail Cycling 4
19 Kevin Dickson Hammer Velo 4
20 David Kaysen Dialed Cycling Team 4
21 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 4
22 Brad Alderman Vancouver Cyclery 4
23 James Lais 4
24 Chris Eves Rolling Thunder p/b The Missing Lin 4
25 Wendell Walker BeerMongers 4
26 Chris Wisdom 4
27 Robert King BeerMongers 4
28 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 4
29 Neil Kranz 4
30 Silas Sanderson HiFi Sound Cycling Components 4
31 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas 4
32 Daniel Higgins The Club Roule 4
33 Luke Bergerson Capitol Velo 4
34 Laurence Palk 4
35 Burk Webb 4
36 Gerardo Perez 4
37 Chester Artman 4
38 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing 4
39 Jason Jones Planet PDX Cycling 4
40 Dirk Theisen 4
41 Dave Sanderling Team S&M 4
42 Kevin O'gara 4
43 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 4
44 Nate Mckeown 4
45 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin 4
46 Dave Torrance 4
47 Jordan Staples Sage Titanium Factory Racing 4
48 Travis Bullard 4
49 Craig Deambrose Trusty Switchblade 4
50 Max Soontararak Team 10 Barrel 4
51 Albert Passadore Hammer Velo 4
52 Mark Sather Team 10 Barrel 4
53 Brandon Cornejo ANTHM Collective 4
54 Tony Ruiz 4
55 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi 4
56 Doug Brecht Team 10 Barrel 4
57 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 4
58 Brett Boyles Planet PDX Cycling 4
59 Jeff Elton 4
60 Oliver Smith 4
61 Reyaz Rohani 4
62 Ryan Kidwell 4
63 Phillip Nemeth 4
64 Steven Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 4
65 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 4
66 Ben Hein 4
67 Joe Franklin 4
68 Bjoern Brunner 4
69 Sky Colley 4
70 Adam Bergerson Capitol Velo 4
71 Andrew Kaylor Planet PDX Cycling 3
DNF Justin Watkins 1
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 4   Cat ?: 62  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Tim Sherry 5
2 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 5
3 Ben Taber Team 10 Barrel 5
4 William J murray 5
5 Ondrej Podlesak 5
6 Aidan Rice 5
7 Jeremy Gomez 5
8 Brandt Souvenir 5
9 Cesar Villegas 5
10 Ryan Coons Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 5
11 Stephan Morris 5
12 Mathison Richards Rolling Thunder p/b The Missing Lin 5
13 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 5
14 Jacob Robinson 5
15 Adam Andrus Mettle Cycling p/b Leave It On The 5
16 Mike Schwoebel 4
17 Derek S hoenisch 4
18 Feriansyah Dhavlagiri 4
19 Chris Nelson 4
20 Brandon Whalen Trusty Switchblade 4
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Sarah Livingston Trusty Switchblade 4
2 Carley Erickson 4
3 Kaeli Laxson 4
4 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 4
5 Alexis Gibbons Co-Motion Factory Racing Team 4
6 Katie Linton Planet PDX Cycling 4
7 Jacinta Higgins Team Nonstop 4
8 Chloe Clark 4
9 Susan Kolb Deschutes Brewery 4
10 Erica Spiritos 4
11 Leah Brown Team 10 Barrel 4
12 Stacy Ramakers 4
13 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 4
14 Mary Smart Rebound/Tireless Velo 4
15 Cassie Capone Swift Racing PDX 4
16 Amanda Abel Planet PDX Cycling 4
17 Erin Lodwick Metropolis Cycle Repair 4
18 Felicity Case Swift Racing PDX 4
19 Melissa Powers bicycleattorney.com 4
20 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Lin 4
21 Juliette Grummon-beale 4
22 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 3
23 Jenny Potter 3
DNF Victoria Hammond Sage Titanium Factory Racing 2
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 5
2 Collin Faunt 5
3 Alex Wirganowicz 5
4 Jason Preuit 5
5 Michael Jordan 5
6 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Lin 4
7 Jamie King Grouptrail Cycling 4
8 Michael Metz bicycleattorney.com 4
9 Christopher M glenn 4
10 Shaun Stiles 4
11 Alastair Cox 4
12 Lorenzo Mangubat Grouptrail Cycling 4
13 Eric Nelson 4
14 Sam Reynolds 4
15 Bodjie Train Grouptrail Cycling 4
16 Phil Donovan 4
17 Dominic Chung 4
18 Curtis Bullock 4
19 Joel Brinson 4
20 Mike Funk 4
21 Cody Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 4
22 Charles Barr 4
23 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling 4
24 Dennis Sweeten 4
25 Dahl Peder 4
26 Matt Winter 4
27 Scott Hollingsworth 4
28 Caleb Morton 4
29 Richard Lundstrom 4
30 Kevin Lefohn 4
31 Jeff Dill ANTHM Collective 4
32 John Wolf bicycleattorney.com 4
33 Shan Wertherbee 4
34 Steven Potter 4
35 Jesse Reade Vancouver Cyclery 4
36 Tony Milhizer 4
37 Zachary Goude Planet PDX Cycling 4
38 Daniel Peterson Team Finger 4
39 Neil Jernstrom 4
40 Patricio Manueco 4
41 Isaac Marron 4
42 Dave Souvenir 4
43 Tyse Van luik 3
44 Marty Gibbons 3
45 Chris Gibbons 3
46 Alessandro Carrara 3
47 Thomas Sweeney 3
48 James Marron 3
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 42  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Megan Ramey Team Finger 4
2 Andrea Chin 4
3 Kaitlin Littleford 4
4 Sarah Stokes 4
5 Piper Schmitt 4
6 Jennah Byrd Mettle Cycling p/b Leave It On The 4
7 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 4
8 Adaline Zacher 4
9 Meghan Sexton 4
10 Shannon Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 4
11 Katherine Murphy 4
12 Shannon Sardell 3
13 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 3
14 Sara Halterman 3
15 Leigh Hedrick 3
16 Brooke Salisbury Mettle Cycling p/b Leave It On The 3
17 Lucy Dahl 3
18 Mackenzie Moss 3
19 Bri Gomez 3
20 Lisa Timmerman The Club Roule 3
21 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 3
22 Valerie Arkell Gladyators 3
23 Jordan Mcluckie 3
24 Felicia Dumont 3
25 Larissa Fransen Mettle Cycling p/b Leave It On The 3
26 Dessa Mcfadin 3
27 Amber Taylor 3
28 Christina Rotchmond 3
29 Susan Kosmaca 3
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Chris Wierman Dialed Cycling Team 5
2 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi 5
3 Timothy Breault Planet PDX Cycling 5
4 Jack Trumbull TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 5
5 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 5
6 Mark Thomas Team Finger 5
7 Anthony Colistro 5
8 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 5
9 Christopher Mccarthy Gladyators 5
10 Jason Evans 5
11 Jonathan Meyer Dialed Cycling Team 5
12 Joe Larson Deschutes Brewery 5
13 Scott Barker 5
14 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 5
15 Doug Brecht Team 10 Barrel 4
16 Mark Sather Team 10 Barrel 4
17 Stephen Carter Planet PDX Cycling 4
18 Scott Rath Sage Titanium Factory Racing 4
19 Robert Kuntz 4
20 Jon Bouffleur 4
21 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin 4
22 Jimmy Pacheco Team Finger 4
23 Jacob Roth 4
24 Ed Waters Planet PDX Cycling 4
25 Adam Nicholas Gladyators 4
DNF Joel Sherman 3
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Zachary Smith 3
2 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 3
3 Peter Grover 3
4 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 3
5 Maximilian Ohotto ANTHM Collective 2
6 Hans Lanners 2
7 Levi Hagstette Dialed Cycling Team 2
8 Kaess Rinder 2
9 Liam Harrison 2
10 Henry Tuttle bicycleattorney.com 2
11 Gilbert Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 2
12 Kyle Mcfarland Planet PDX Cycling 2
13 Dylan Potter 2
14 Conner Vanderstoop Half Fast Velo presented by Ninkasi 2
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 3
2 Aidan Weld Team Finger 3
3 Desmond Gerber 2
4 Nate Dezellem 2
5 Evan Vanderstoop Half Fast Velo presented by Ninkasi 2
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Joshua Bussey Dialed Cycling Team 2
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Jack Abel Planet PDX Cycling 2
2 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 2
3 Johah Watt 2
4 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling 2
5 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 2
6 Thomas Flanagan 2
7 Thomas Little BeerMongers 2
8 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 2
9 Asher Weld Team Finger 2
10 Bjorn Swanson Team S&M 2
11 Braden Stiles 2
12 Calder Tarnow Boneyard Cycling 2
13 Caleb Deschler 2
14 Ian Baker 2
15 Sebastian Bartnikowski 2
16 Layton Knabe 2
17 Miles Pitone Trusty Switchblade 2
18 Emmett Schwoebel 2
19 Leo Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 2
20 Spike Peterson Team Finger 2
21 Wilson Taylor 2
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi 2
2 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 2
3 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 2
4 Helena Stedman Grouptrail Cycling 2
5 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 2
6 Yunji Hatfield Dialed Cycling Team 2
7 Nora Combe Grouptrail Cycling 2
Finishers: Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 2
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Johanna Dezellem 2
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Sydney Little BeerMongers 2
2 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 2
3 Lily Stover 2
4 Ava Cooney Planet PDX Cycling 2
5 Morgan Filer 2
6 Annika Ramey Team Finger 2
7 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 2
8 Ella Stromquist Team Finger 2
9 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 2
10 Sunny Wittreich Grouptrail Cycling 2
11 Sylvie Beers 1
DNF Julia Pitone Trusty Switchblade 1
Finishers: Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Bart Bowen Deschutes Brewery 5
2 Mike Henry 5
3 David Sjogren Sunnyside Sports 5
4 Rodney Trepess Deschutes Brewery 5
5 Robert Uetrecht WebCyclery Racing 5
6 Rick Metz bicycleattorney.com 5
7 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 5
8 Mike Szwaya bicycleattorney.com 5
9 Michael R wilson Team S&M 5
10 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 5
11 Mark Deresta Team Finger 5
12 Bob Jacobs bicycleattorney.com 5
13 Eric Schehen 5
14 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 5
15 Martin Baker bicycleattorney.com 5
16 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions 5
17 Richard Caramadre 5
18 Mike Bene 5
19 William Alcorn 5
20 Todd Rosier Therapeutic Associates Pacific Offi 5
21 Matt Radich Team Dr Will Bar 5
22 Michael Metz bicycleattorney.com 4
23 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 4
24 Anthony Ohotto ANTHM Collective 4
25 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 4
26 Terry Hamness Dialed Cycling Team 4
27 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 4
28 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi 4
29 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 4
30 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 4
31 Mike Abel Planet PDX Cycling 4
32 Scott Rider 4
33 Tom Palke ANTHM Collective 4
34 Peter Gutwald Sage Titanium Factory Racing 4
35 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 4
36 Steven Thorne 4
37 John Limbaugh 4
38 Dean Maclean Planet PDX Cycling 4
39 Michael Girard 4
40 Tim Schauer Sage Titanium Factory Racing 4
41 Jason Bietz River City Bicycles - Bike Law 4
42 Mike Schrankel Team Finger 4
43 John Napier Metropolis Cycle Repair 4
44 Timothy Rathbun River City Bicycles - Bike Law 4
45 Tom Hill bicycleattorney.com 4
46 Kenneth Pace Team S&M 4
47 Eric Pool bicycleattorney.com 4
48 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 4
49 Ian Kennedy bicycleattorney.com 4
50 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi 4
51 John Ohotto Swift Racing PDX 4
52 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 4
53 Paul Greenwalt bicycleattorney.com 4
54 James Owen Capitol Velo 4
55 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 4
56 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 4
57 Rob Kerr Boneyard Cycling 4
58 Pete Conklin 4
59 Tom Bird 4
60 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi 4
61 David Dorocke Deschutes Brewery 4
62 Steve Van bergen 4
63 Michael Billings 4
64 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 4
65 Steven Westberg Deschutes Brewery 4
66 Thomas Morgan Team Finger 4
67 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 4
68 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 4
69 Tony Pitone Trusty Switchblade 4
70 Mark Adamski 4
71 Andrew Malakoff 4
72 Tony Ruiz 4
73 Mitch Gold Team Dr Will Bar 4
74 David Bussey Dialed Cycling Team 4
75 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Lin 4
76 Phillip Wirganowiz 4
DNF Jon Gove Grouptrail Cycling 3
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 10   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 50  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Brenna Elena wolford 4
2 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 4
3 Tina Bender bicycleattorney.com 4
4 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 4
5 Patty Sturdevant bicycleattorney.com 4
6 Kara Weld Team Finger 4
7 Donna Metz bicycleattorney.com 4
8 Diana St amour 4
9 Laila Deardorff bicycleattorney.com 4
10 Michelle Mercer Deschutes Brewery 4
11 Laura Vallion Team Finger 3
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Michael Nyberg Sunnyside Sports 5
2 Dave Burnard 5
3 Daniel Melkonian Rebound/Tireless Velo 5
4 Mark Schwyhart Team S&M 5
5 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 5
6 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 5
7 Dave Luoma Cyclepath PDX Racing 5
8 Erik Goodfriend Hammer Velo 5
9 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 5
10 Alan Whitney Team Oregon p/b Rodda Paint 5
11 Dieter Hoffmann Team S&M 5
12 Paul Mautner The Club Roule 5
13 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 5
14 Mark Miller Marys Bicycle Club 5
15 Alan Thomason Deschutes Brewery 4
16 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 4
17 Walter Bianchini 4
18 Dan Davis 4
19 Danny Hougton 4
20 David K smith 4
21 Rick Gregory 4
22 Mark Hand Planet PDX Cycling 4
23 Tim Hanrahan 4
24 Richard Potestio 4
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Pam Reid Team Rose City 4
2 Katherine Christensen bicycleattorney.com 4
3 Susan Foster Deschutes Brewery 4
4 Lisa Fitzgerald 4
5 Evelyn West 4
6 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 3
7 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte 3
8 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club 3
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Ron Strasser Team S&M 4
2 Gary Legendre 4
3 Tad Hodgert Deschutes Brewery 4
4 Edward Lanton 4
5 Loren Russell 3
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Fred Mills 5
2 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The 5
3 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 5
4 Ben Guernsey Mettle Cycling p/b Leave It On The 5
5 Anthony Monteleone The Athletic 5
6 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint 5
7 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 4
8 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 4
9 Keelan Ontiveros 4
10 Benjamin Westphal 4
11 Byron Breeden TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 4
12 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 4
13 Cliff Eslinger 4
14 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 4
15 Ryan Barrett 4
16 Trevor Spahr Rainier Beer Cycling Team